Vreemdelingenrecht

Voorlopige voorziening hangende bezwaar. Bezwaar tegen de afgifte van een sticker verblijfsaantekening…

Rechtbank Den Haag, 25 september 2026

Zaakgegevens

Op 25 september 2026 heeft de Rechtbank Den Haag in een voorlopige voorziening uitspraak gedaan in een zaak over vreemdelingenrecht.

Instantie
Rechtbank Den Haag
Zittingsplaats
Amsterdam
Datum uitspraak
25 september 2026
Datum publicatie
29 september 2026
Zaaknummer
NL26.54939
Procedure
Voorlopige voorziening
ECLI
ECLI:NL:RBDHA:2026:28688
Inhoud van deze uitspraak

Samenvatting

Voorlopige voorziening hangende bezwaar. Bezwaar tegen de afgifte van een sticker verblijfsaantekening hangende een aanvraag wijziging beperkingen van zoekjaar hoogopgeleiden naar arbeid als kennismigrant. De voorzieningenrechter is van oordeel dat het bezwaar redelijke kans van slagen heeft en wijst het verzoek toe.

Uitspraak

RECHTBANK DEN HAAG

Zittingsplaats Amsterdam

Bestuursrecht

Zaaknummer: NL26.54939


uitspraak van de voorzieningenrechter in de zaak tussen

[verzoekster], verzoekster

geboren op [geboortedag] 1996, van Turkse nationaliteit,

(gemachtigde: mr. S.M. Groen),

en

de minister van Asiel en Migratie,

(gemachtigde: mr. A.E. van der Burg).

Procesverloop

1. Verzoekster heeft op 10 september 2026 een aanvraag tot wijziging van de beperkingen van haar verblijfsvergunning ‘zoekjaar hoogopgeleiden’ naar het verblijfsdoel ‘arbeid als kennismigrant’ ingediend.

1.1.

Op 11 september heeft verzoekster bij het IND-loket verzocht om een sticker verblijfsaantekening (hierna: sticker). Op deze sticker staat de arbeidsmarktaantekening ‘arbeid wel toegestaan, TWV vereist’. Verzoekster meent dat deze arbeidsmarktaantekening onjuist is. Zij heeft daarom tegen de afgifte van deze sticker op 16 september 2026 bezwaar gemaakt en de voorzieningenrechter gevraagd om een voorlopige voorziening te treffen.

1.2.

De minister heeft de voorzieningenrechter op 22 september 2026 laten weten zich te verzetten tegen de toewijzing van het verzoek om een voorlopige voorziening en heeft gereageerd met een verweerschrift.

1.3.

De voorzieningenrechter doet uitspraak zonder zitting.

Overwegingen

Achtergrond

2. Verzoekster is tot 30 september 2026 in bezit van een verblijfsvergunning met verblijfsdoel ‘zoekjaar hoogopgeleiden’. Op 10 september 2026 heeft verzoekster een aanvraag ingediend tot wijziging beperkingen naar het verblijfsdoel ‘arbeid als kennismigrant'. De minister heeft nog niet op deze aanvraag beslist.

De beoordeling van de voorzieningenrechter

3. Het verzoek om een voorlopige voorziening strekt ertoe om de juiste arbeidsmarktaantekening af te geven waardoor verzoekster mag werken na afloop van haar huidige verblijfsvergunning op 30 september 2026.

4. Op grond van artikel 8:81, eerste lid, van de Awb kan de voorzieningenrechter van de rechtbank die bevoegd is of kan worden in de hoofdzaak op verzoek een voorlopige voorziening treffen als onverwijlde spoed, gelet op de betrokken belangen, dat vereist. Het oordeel van de voorzieningenrechter heeft een voorlopig karakter en bindt de rechtbank in een (eventueel) bodemgeding niet.

5. De voorzieningenrechter ziet allereerst geen aanleiding om te twijfelen aan het spoedeisend belang dat verzoekster heeft bij het verzoek. Haar werkgever heeft op schrift gesteld dat wanneer de situatie dat verzoekster geen legale arbeid mag verrichten lang voortduurt, haar dienstverband in gevaar komt en haar werkgever stappen zal moeten ondernemen om haar arbeidsovereenkomst te beëindigen. De voorzieningenrechter is van oordeel dat daarmee voldoende onderbouwing van de spoedeisendheid is gegeven. De voorzieningenrechter zal het verzoek dan ook inhoudelijk gaan beoordelen.

6. Verzoekster heeft zich in haar bezwaarschrift op het standpunt gesteld dat zij voldoet aan de voorwaarden voor afgifte van een sticker met de arbeidsmarktaantekening ‘Arbeid wel toegestaan, TWV vereist + (handgeschreven/gestempeld): ‘Kennismigrant en als zelfstandige. Andere arbeid toegestaan met TWV.’ Zij verwijst daarvoor naar pagina 15 van de Werkinstructie 2026/27 (hierna: WI 2026/27).

7. Onder bullet point zes van de uitgangspunten op pagina 15 van WI 2026/27 staat het volgende:

“Bij indiening van de aanvraag tot wijziging beperking van de verblijfsvergunning van zoekjaar hoogopgeleiden naar ‘arbeid als kennismigrant’ kan de vreemdeling een verblijfsaantekening krijgen met daarop de volgende arbeidsmarktaantekening: ‘Arbeid wel toegestaan, TWV vereist’ + (handgeschreven/gestempeld): ‘Kennismigrant en als zelfstandige’. Andere arbeid toegestaan met TWV’, als aan alle hierna genoemde voorwaarden wordt voldaan:

a. De aanvraag wordt ingediend vóór afloop van het zoekjaar;

b. er is een onderliggende geldige arbeidsovereenkomst die al is ingegaan op moment van de aanvraag;

c. de werkgever is door de IND erkend als referent; en

d. de erkend referent verklaart dat de vreemdeling aan alle voorwaarden voldoet.”

7.1.

Naar het oordeel van de voorzieningenrechter heeft het bezwaar redelijke kans van slagen, nu verzoekster in aanmerking komt voor de afgifte van deze sticker omdat zij voldoet aan de voorwaarden zoals aangehaald in rechtsoverweging 7.

7.2.

De voorzieningenrechter stelt allereerst vast dat de minister in het verweerschrift niet is ingegaan op hetgeen is opgenomen op pagina 15 van WI 2026/27. Daarmee is feitelijk niet betwist dat verzoekster aan deze voorwaarden voldoet.

7.3.

De voorzieningenrechter stelt voorts vast dat verzoekster haar aanvraag tot wijziging van de beperkingen van haar verblijfsvergunning heeft ingediend vóór de afloop van haar huidige vergunning op 30 september 2026, namelijk op 10 september 2026. Ook stelt de voorzieningenrechter vast dat de arbeidsovereenkomst van verzoekster met haar werkgever op het moment van de aanvraag al was ingegaan, te weten op 18 augustus 2026. Nu verzoekster de Turkse nationaliteit heeft, hoeft de werkgever van verzoekster geen erkend referent te zijn.

7.4.

Ten aanzien van de voorwaarden voor de verblijfsvergunning voor arbeid als kennismigrant, stelt de voorzieningenrechter verder vast dat verzoekster in ieder geval voldoet aan de vereisten van het hebben van een arbeidsovereenkomst met een werkgever in Nederland en dat zij aan het vastgestelde normbedrag voor kennismigranten voldoet. Verzoekster heeft zich in de aanvullende gronden van haar verzoek van 21 september 2026 gemotiveerd op het standpunt gesteld dat het zeer waarschijnlijk is dat de minister haar aanvraag tot wijziging van haar huidige verblijfsvergunning naar het verblijfsdoel ‘arbeid als kennismigrant’ zal inwilligen. Daar heeft zij zich ook gemotiveerd uitgelaten over het vereiste dat haar loon marktconform is door haar eerdere werkervaring. Naar het oordeel van de voorzieningenrechter heeft het bezwaar tegen de afgifte van de sticker daarom redelijke kans van slagen.

8. Gelet op het voorgaande is er naar het oordeel van de voorzieningenrechter aanleiding om de gevraagde voorziening toe te wijzen.

Conclusie en gevolgen

9. De voorzieningenrechter wijst het verzoek toe. Dit betekent dat verzoekster mag blijven werken nadat haar huidige verblijfsvergunning op 30 september 2026 verloopt totdat op haar aanvraag voor wijziging beperkingen van ‘zoekjaar hoogopgeleiden’ naar ‘arbeid als kennismigrant’ is beslist. De minister dient daarom aan verzoekster een sticker met arbeidsmarktaantekening ‘Arbeid wel toegestaan, TWV vereist + (handgeschreven/gestempeld): ‘Kennismigrant en als zelfstandige. Andere arbeid toegestaan met TWV.’ moet afgeven.

10. De voorzieningenrechter ziet aanleiding te bepalen dat de minister het griffierecht ter waarde van €200,- moet vergoeden en kent een proceskostenvergoeding toe van €934,- (1 punt voor het indienen van het verzoekschrift, met een waarde van €934,- per punt met wegingsfactor 1).

Beslissing

De voorzieningenrechter:

- wijst het verzoek om een voorlopige voorziening toe in die zin dat de minister een sticker verblijfsaantekening met arbeidsmarktaantekening ‘Arbeid wel toegestaan, TWV vereist + (handgeschreven/gestempeld): ‘Kennismigrant en als zelfstandige. Andere arbeid toegestaan met TWV.’ moet afgeven.

- bepaalt dat de minister het griffierecht van €200,- aan verzoekster moet vergoeden; en,

- veroordeelt de minister in de proceskosten tot een bedrag van € 934,- te betalen aan verzoekster.

Deze uitspraak is gedaan door mr. R.H.G. Odink, voorzieningenrechter, in aanwezigheid van mr. R. Hol, griffier.

Uitgesproken in het openbaar en bekendgemaakt op:

Tegen deze uitspraak staat geen hoger beroep of verzet open.

Immigratie- en Naturalisatiedienst. Tewerkstellingsvergunning. Op grond van artikel 8:83, vierde lid, van de Algemene wet bestuursrecht (Awb). WI 2026/27 Richtlijnen voor afgifte van arbeidsmarktaantekening bij verblijf langer dan drie maanden. Dat blijkt uit 3.30a, tweede lid, van het Vreemdelingenbesluit 2000. Verzoekster voldoet aan het voor haar geldende verlaagde salariscriterium, https://ind.nl/nl/inkomenseisen-normbedragen#aanvraag-voor-een-verblijfsvergunning-kennismigrant-en-europese-blauwe-kaart.