Bestuursrecht overig
JW, Beroep gegrond. Pgb voor persoonlijke verzorging en begeleiding voor 16 uren per week. College heeft de…
Rechtbank Overijssel, 29 oktober 2026
ECLI:NL:RBOVE:2026:7073 · Rechtbank Overijssel · 29 oktober 2026
Samenvatting
JW, Beroep gegrond.
Pgb voor persoonlijke verzorging en begeleiding voor 16 uren per week.
College heeft de hulpvraag te beperkt opgevat en zich ten onrechte beperkt tot wat eiseres heeft verzocht.
JPH ingeschakeld door het college, maar deze heeft onvoldoende (geen) antwoord gegeven op de gestelde vragen.
Niet duidelijk op grond van welke criteria het college heeft bepaald wat als gebruikelijke - en wat als bovengebruikelijke hulp moet worden aangemerkt. Verordening voldoet niet aan de criteria die de CRvB heeft geformuleerd.
Uitspraak
RECHTBANK OVERIJSSEL
Zittingsplaats Zwolle
Bestuursrecht
zaaknummer: AWB 26/1428
proces-verbaal van de mondelinge uitspraak van de enkelvoudige kamer in de zaak tussen
[eiseres], te [woonplaats], eiseres,
wettelijk vertegenwoordigd door [vertegenwoordiger 1] en [vertegenwoordiger 2],
gemachtigde: mr. E. Schriemer,
en
het college van burgemeester en wethouders van Ommen, het college,
gemachtigde: [gemachtigde].
Procesverloop
Bij besluit van 11 september 2025 (het primaire besluit I) heeft het college aan [eiseres] een voorziening op grond van de Jeugdwet getroffen voor persoonlijke verzorging en begeleiding voor 16 uren per week gedurende de periode van 1 mei 2025 tot 31 januari 2026 in de vorm van een persoonsgebonden budget (pgb). Bij besluit van 16 april 2026 (het primaire besluit II) heeft het college deze periode verlengd tot 31 mei 2026.
Bij besluit van 28 april 2026 (het bestreden besluit) heeft het college het bezwaar van eiseres ongegrond verklaard. Eiseres heeft tegen het bestreden besluit beroep ingesteld.
Op 1 mei 2026 is [eiseres] onder toezicht gesteld.
Het onderzoek ter zitting heeft plaatsgevonden op 29 oktober 2026. De ouders van eiseres zijn verschenen, bijgestaan door hun gemachtigde. Het college heeft zich laten vertegenwoordigen door zijn gemachtigde.
Na afloop van de zitting heeft de rechtbank onmiddellijk uitspraak gedaan.
Beslissing
De rechtbank:
-
verklaart het beroep gegrond;
-
vernietigt het bestreden besluit;
-
draagt het college op het betaalde griffierecht van € 53,-- aan eiseres te vergoeden;
-
veroordeelt het college in de proceskosten van eiseres tot een bedrag van € 1.868,--.
Overwegingen
1. De rechtbank geeft hiervoor de volgende motivering.
2. De gemachtigde van [eiseres] voert aan dat het college de ondersteuningsbehoefte niet goed heeft onderzocht en dat het besluit onvoldoende is gemotiveerd. Er is onvoldoende rekening gehouden met de individuele omstandigheden van [eiseres]. Er is sprake van complexe problematiek waarbij de ondersteuningsbehoefte niet beperkt blijft tot afgebakende begeleidingsmomenten, maar juist bestaat uit voortdurende beschikbaarheid, toezicht, structuur en regulering gedurende grote delen van de dag. Juist bij problematiek in het autismespectrum en trauma gerelateerde ontregeling is de noodzaak van continue voorspelbaarheid en begeleiding in de literatuur en jurisprudentie breed erkend. Het onderscheid tussen gebruikelijke en bovengebruikelijke hulp is niet inzichtelijk gemaakt; er is geen concrete onderbouwing. De totale tijdsbesteding van ouders overschrijdt de toegekende 16 uur per week evident. De gevraagde omvang van 31 tot 34 uur per week sluit beter aan bij de bestaande situatie.
3. De procedure is gestart met de aanvraag van [eiseres] voor een pgb. Het college heeft ook uitsluitend daarop beslist, naar het oordeel van de rechtbank ten onrechte. Als wordt verzocht om een voorziening op het gebied van jeugdhulp dient het college zich niet te beperken tot het verzochte maar dient het een breed onderzoek te verrichten naar wat de aanvrager aan hulp nodig heeft. Door dat niet te doen handelt het college in strijd met de onderzoeksplicht die voortvloeit uit artikel 2.3 Jeugdwet.
4. Het college heeft hangende bezwaar aan JPH verzocht advies uit te brengen. Blijkens het dossier heeft het college daarbij verzocht om een compleet onderzoek naar de situatie van [eiseres], welke zorg/ondersteuning zij nodig heeft, wat haar de mogelijkheid geeft om te groeien en welke zorg/ondersteuning ze nodig heeft. Verder is gevraagd of zorg in natura of behandeling mogelijk is, of er inzet van sociaal netwerk mogelijk is en als laatste de vraag of een informeel pgb nodig is voor moeder en zo ja, voor hoeveel uur en met welk doel. Daarbij dient JPH te overwegen of de zorg die moeder levert gebruikelijk is. Vanwege het onderzoek van de raad voor de kinderbescherming naar een kinderbeschermingsmaatregel, is het onderzoek door JPH tijdelijk gestaakt. Uiteindelijk heeft JPH hangende beroep advies uitgebracht op 27 juli 2026. In het rapport komt JPH tot de conclusie dat een nieuwe behandeling van [eiseres] geen meerwaarde heeft. Wel is sprake van een medische grondslag voor begeleiding ten aanzien van tien met name genoemde leefgebieden. De moeder zou die begeleiding kunnen bieden. Mogelijk komt [eiseres] in aanmerking voor een indicatie op grond van de Wet langdurige zorg. Een aantal uren waarvoor een pgb voor door moeder te leveren hulp beschikbaar zou kunnen worden gesteld, noemt JPH niet. Het college heeft vervolgens aan de hand van de 10 leefgebieden en aan de hand van het door ouders overgelegde weekschema (van mei 2025) bezien of sprake is van gebruikelijke - of bovengebruikelijke hulp. Het college komt uit op een aantal uren bovengebruikelijke hulp van 11.45. Het college concludeert daaruit dat het aantal toegekende uren van 16 uur voldoende is voor begeleiding en persoonlijke verzorging van [eiseres].
5. Naar het oordeel van de rechtbank kan het standpunt van het college niet worden gevolgd. Het college verwijst naar het rapport van JPH, maar dat rapport is geen antwoord op de voorgelegde vragen van het college. JPH zou blijkens de opdrachtformulering immers, als sprake is van benodigde ondersteuning, duidelijk maken voor hoeveel uren dat dan zou zijn. Dit heeft JPH niet gedaan. Daarmee kan het rapport niet onderbouwen dat niet meer dan 16 uren pgb nodig zouden zijn. De berekening die het college maakt naar aanleiding van het rapport kan dan ook niet worden gevolgd.
6. Los daarvan is niet duidelijk op grond van welke criteria het college heeft bepaald wat als gebruikelijke - en wat als bovengebruikelijke hulp moet worden aangemerkt. Het college verwijst in dit verband naar de van toepassing zijnde verordening maatschappelijke ondersteuning en jeugd gemeente Ommen 2020. Blijkens artikel 30, onder a, van die verordening wordt geen individuele voorziening verstrekt als de jeugdige of zijn ouder met gebruikelijke hulp de problemen kan verminderen of wegnemen. Maar wanneer sprake is van gebruikelijke hulp en wanneer die als niet gebruikelijk moet worden aangemerkt is niet in de verordening bepaald. Daarmee voldoet de gemeentelijke verordening niet aan de eisen die de Centrale Raad van Beroep in een aantal uitspraken in 2024 heeft gesteld. Het college kan zich, gelet daarop, niet beroepen op de omstandigheid dat de hulp al dan niet gebruikelijk is.
7. Ter zitting is met partijen afgesproken dat het college JPH zal vragen zo snel mogelijk alsnog te berekenen hoeveel uren persoonlijke verzorging en begeleiding in de vorm van een pgb voor de moeder nodig is. Het college zal een nieuw besluit nemen met dien verstande dat de periode in geding dan is van 1 mei 2025 tot 1 mei 2026 (de datum van ondertoezichtstelling van [eiseres]).
8. Het beroep is gegrond en de rechtbank vernietigt het bestreden besluit. Omdat de rechtbank het beroep gegrond verklaart, bepaalt de rechtbank dat het college aan eiseres het door haar betaalde griffierecht vergoedt. Het college dient ook een vergoeding te betalen voor de proceskosten die eiseres heeft gemaakt. De vergoeding wordt met toepassing van het Besluit proceskosten bestuursrecht als volgt berekend. De bijstand door een gemachtigde levert 2 punten (1 punt voor het indienen van het beroepschrift en 1 punt voor het verschijnen op de zitting) op met een waarde per punt van € 934-, bij een wegingsfactor 1. De vergoeding bedraagt dan in totaal € 1868,-.
Deze uitspraak is gedaan door mr. W.M.B. Elferink, rechter, in aanwezigheid van mr. E.G.M. ten Kate, griffier. De beslissing is in het openbaar uitgesproken op
griffier rechter
Afschrift verzonden aan partijen op:
Rechtsmiddel
Tegen deze uitspraak kan binnen zes weken na de dag van verzending van het proces-verbaal daarvan hoger beroep worden ingesteld bij de Centrale Raad van Beroep. Als hoger beroep is ingesteld, kan bij de voorzieningenrechter van de hogerberoepsrechter worden verzocht om het treffen van een voorlopige voorziening of om het opheffen of wijzigen van een bij deze uitspraak getroffen voorlopige voorziening.