Verbintenissenrecht

CZ beëindigt de verdragspolis met terugwerkende kracht. In de tussentijd heeft CZ echter wel de standaard…

Rechtbank Zeeland-West-Brabant, 4 november 2026

Samenvatting

CZ beëindigt de verdragspolis met terugwerkende kracht. In de tussentijd heeft CZ echter wel de standaard inschrijfkosten van de huisarts aan de huisarts betaald. CZ verzuimt een grondslag aan te voeren voor haar vordering. Vordering wordt afgewezen.

Uitspraak

RECHTBANK ZEELAND-WEST-BRABANT

Civiel recht

Kantonrechter

Zittingsplaats Bergen op Zoom

Zaaknummer: 12233674 \ CV EXPL 26-1772

Vonnis van 4 november 2026

in de zaak van

1 CZ ZORGVERZEKERINGEN N.V.

2. DE ONDERLINGE WAARBORGMAATSCHAPPIJ CZ GROEP U.A.,

te Tilburg,

eisende partijen,

hierna gezamenlijk te noemen: CZ,

gemachtigde: Flanderijn Gerechtsdeurwaarders,

tegen

[gedaagde] ,

te [plaats],

gedaagde partij,

hierna te noemen: [gedaagde],

gemachtigde: mr. H. Dijk.

1 De procedure

1.1.

Het verloop van de procedure blijkt uit:

- de dagvaarding
- de conclusie van antwoord
- de conclusie van repliek
- de conclusie van dupliek.

1.2.

Ten slotte is vonnis bepaald.

2 De feiten

2.1.

[gedaagde] is bij CZ verzekerd geweest tegen ziektekosten op grond van een zogenaamde verdragspolis, omdat [gedaagde] in Nederland woonde en in België werkte. [gedaagde] was in België verzekerd bij de zorgverzekeraar Solidaris. Met een verdragspolis krijgt een verzekerde zorg in Nederland vergoed alsof deze verzekerde in Nederland verzekerd is. Omdat de premie al wordt betaald aan de buitenlandse zorgverzekeraar, kent de verdragspolis geen maandelijkse premieverplichting. CZ vergoedt in het voorkomend geval wel in Nederland genoten zorg en daarvoor geldt soms een verplicht eigen risico en eigen bijdrage.

2.2.

Bij brief van 7 februari 2025 heeft CZ [gedaagde] geïnformeerd dat CZ het bericht heeft ontvangen van Solidaris dat [gedaagde] niet meer in Nederland woont maar in België. Dit heeft gevolgen voor de verdragspolis.

2.3.

Bij brief van 2 mei 2025 heeft CZ [gedaagde] geïnformeerd dat de verdragspolis met terugwerkende kracht is stopgezet vanaf 20 december 2024.

3 Het geschil en de beoordeling

3.1.

CZ vordert veroordeling van [gedaagde] tot betaling van € 110,24, te vermeerderen met rente over € 68,92 vanaf 23 april 2026.

3.2.

De kantonrechter is het met [gedaagde] eens dat de vordering in de dagvaarding onduidelijk is. In de dagvaarding is aan de vordering ten grondslag gelegd dat [gedaagde] op grond van de met CZ gesloten zorgverzekering een bedrag aan eigen risico en/of eigen bijdrage moet betalen. Vervolgens blijkt uit de conclusie van repliek dat het daar niet om gaat, maar om betaling van inschrijfkosten van de huisarts die CZ vordert nadat de verdragspolis met terugwerkende kracht is geëindigd. Op grond van de grondslag in de dagvaarding kan de vordering dan ook niet worden toegewezen.

3.3.

CZ heeft verder geen juridische grondslag aangevoerd met betrekking tot de vordering. CZ verwijst slechts naar artikel 11 van de Zorgverzekeringswet waaruit haar zorgplicht blijkt. Een verplichting voor de (voormalig) verzekerde tot vergoeding van bepaalde kosten vloeit daar echter niet uit voort. CZ stelt verder in haar conclusie van repliek dat de vordering ziet op kosten die zij heeft gemaakt in de periode 20 december 2024 tot en met 2 mei 2025 en dat achteraf is gebleken dat [gedaagde] niet verzekerd is geweest. CZ stelt dat [gedaagde] die kosten terug moet betalen. Wellicht dat CZ hiermee een beroep doet op onverschuldigde betaling, maar in dit geval is er door CZ een bedrag onverschuldigd betaald aan de huisartsenpraktijk en niet aan [gedaagde]. [gedaagde] kan gelet hierop ook niet op deze grond worden veroordeeld tot betaling.

Op grond van artikel 25 Rv is de rechter verplicht rechtsgronden aan te vullen. Naar het oordeel van de kantonrechter bieden de aan de vordering ten grondslag gelegde feiten en gegeven onderbouwing echter onvoldoende aanknopingspunten om de vordering op een andere rechtsgrond toe te wijzen.

3.4.

De conclusie is dat CZ haar vordering onvoldoende heeft onderbouwd en om die reden niet toewijsbaar is.

Proceskosten

3.5.

CZ is in het ongelijk gesteld en moet daarom de proceskosten (inclusief nakosten) betalen. De proceskosten van [gedaagde] worden tot vandaag vastgesteld op:

- verletkosten

€

50,00

- nakosten

€

21,50

(plus de kosten van betekening zoals vermeld in de beslissing)

Totaal

€

71,50

4 De beslissing

De kantonrechter

4.1.

wijst de vordering af,

4.2.

veroordeelt CZ in de proceskosten, aan de zijde van [gedaagde] tot vandaag vastgesteld op € 71,50, te betalen binnen veertien dagen na aanschrijving daartoe, te vermeerderen met de kosten van betekening als CZ niet tijdig aan de veroordelingen voldoet en het vonnis daarna wordt betekend,

4.3.

verklaart de proceskostenveroordeling uitvoerbaar bij voorraad.

Dit vonnis is gewezen door mr. Van Dam en in het openbaar uitgesproken op 4 november 2026.