Vreemdelingenrecht
Asiel - Syriër - Griekse statushouder - voorlopige voorziening toegewezen in afwachting van beroepsprocedures…
Rechtbank Den Haag, 19 mei 2021
ECLI:NL:RBDHA:2021:12013 · Rechtbank Den Haag · 19 mei 2021
Zaakgegevens
Op 19 mei 2021 heeft de Rechtbank Den Haag in eerste aanleg uitspraak gedaan in een zaak over vreemdelingenrecht.
- Instantie
- Rechtbank Den Haag
- Zittingsplaats
- Amsterdam
- Datum uitspraak
- 19 mei 2021
- Datum publicatie
- 4 november 2021
- Zaaknummer
- NL21.6320
- Rechtsgebied
- Bestuursrecht » Vreemdelingenrecht
- Procedure
- Eerste aanleg - enkelvoudig
- ECLI
- ECLI:NL:RBDHA:2021:12013
Inhoud van deze uitspraak
Samenvatting
Asiel - Syriër - Griekse statushouder - voorlopige voorziening toegewezen in afwachting van beroepsprocedures over de situatie van statushouders in Griekenland
Uitspraak
RECHTBANK DEN HAAG
Zittingsplaats Amsterdam
Bestuursrecht
zaaknummer: NL21.6320
proces-verbaal van de mondelinge uitspraak van de voorzieningenrechter in de zaak tussen
[verzoeker] , verzoeker
[V-Nummer]
(gemachtigde: mr. M. Stoetzer-van Esch),
en
de staatssecretaris van Justitie en Veiligheid, verweerder
(gemachtigde: mr. R.R. de Groot).
Procesverloop
Bij besluit van 24 april 2021 (het bestreden besluit) heeft verweerder de aanvraag van verzoeker tot het verlenen van een verblijfsvergunning asiel voor bepaalde tijd nietontvankelijk verklaard omdat verzoeker in Griekenland internationale bescherming geniet.
Verzoeker heeft tegen het bestreden besluit beroep ingesteld. Hij heeft verder de voorzieningenrechter verzocht om een voorlopige voorziening te treffen.
Verweerder heeft een verweerschrift ingediend.
Het onderzoek ter zitting heeft, tezamen met de behandeling van de zaak NL21.6319, plaatsgevonden op 19 mei 2021. Verzoeker is verschenen, bijgestaan door zijn gemachtigde. Als tolk is verschenen T. Sleiman. Verweerder heeft zich laten vertegenwoordigen door zijn gemachtigde.
Na afloop van de behandeling van de zaak ter zitting heeft de voorzieningenrechter onmiddellijk ter zitting uitspraak gedaan.
Beslissing
De voorzieningenrechter:
- treft de voorlopige voorziening dat het bestreden besluit wordt geschorst en dat verzoeker niet mag worden overgedragen aan Griekenland totdat is beslist op het beroep;
- veroordeelt verweerder in de proceskosten van verzoeker tot een bedrag van € 1.068,-.
Overwegingen
1. Verzoeker heeft de Syrische nationaliteit en is geboren op [geboortedatum] 2001. Hij heeft op 30 maart 2021 een (tweede) asielaanvraag in Nederland ingediend.
Besluitvorming en standpunt verweerder
2. Verweerder heeft de asielaanvraag van verzoeker niet-ontvankelijk verklaard, omdat verzoeker in Griekenland internationale bescherming geniet. Verweerder gaat ten aanzien van Griekenland uit van het interstatelijk vertrouwensbeginsel.
Standpunt verzoeker
3. Verzoeker voert aan dat ten aanzien van Griekenland ten onrechte wordt uitgegaan van het interstatelijk vertrouwensbeginsel. Hij verwijst ook naar een zaak die aanhangig is bij de Afdeling bestuursrechtspraak van de Raad van State (de Afdeling). In deze zaak heeft de Afdeling op 6 januari 2021 aan verweerder vragen gesteld over de situatie in Griekenland voor personen aan wie een internationale beschermingsstatus is verleend. Verweerder heeft in een brief van 21 januari 2021 deze vragen beantwoord. De zitting heeft op 17 mei 2021 plaatsgevonden. De Afdeling heeft nog geen uitspraak gedaan.
Oordeel voorzieningenrechter
4. De voorzieningenrechter is van oordeel dat de uitspraak in de hoger beroepsprocedure van belang kan zijn voor het beroep van verzoeker. Verzoeker heeft er belang bij om de uitkomst van het beroep in Nederland te kunnen afwachten. Er is sprake van een situatie dat niet op voorhand valt uit te sluiten dat dit beroep een redelijke kans van slagen heeft.
5. De voorzieningenrechter wijst om die reden het verzoek om voorlopige voorziening toe, schorst het bestreden besluit en bepaalt dat verzoeker niet mag worden overgedragen aan Griekenland totdat op het beroep tegen het bestreden besluit is beslist. De behandeling van het beroep van verzoeker, met zaaknummer NL21.6319, zal worden aangehouden in afwachting van de uitspraak van de Afdeling.
6. De voorzieningenrechter veroordeelt verweerder in de door verzoeker gemaakte proceskosten. Deze kosten stelt de voorzieningenrechter op grond van het Besluit proceskosten bestuursrecht voor de door een derde beroepsmatig verleende rechtsbijstand vast op € 1.068,- (1 punt voor het indienen van het verzoekschrift en 1 punt voor het verschijnen ter zitting met een waarde per punt van € 534,- en een wegingsfactor 1). Omdat aan verzoeker een toevoeging is verleend, moet verweerder de proceskostenvergoeding betalen aan de rechtsbijstandverlener.
Deze uitspraak is uitgesproken in het openbaar op 19 mei 2021 door mr. M.J.M. Langeveld, voorzieningenrechter, in aanwezigheid van mr. T. Rijs, griffier.
Dit proces-verbaal is bekendgemaakt op:
Tegen deze uitspraak staat geen hoger beroep of verzet open.