Vreemdelingenrecht

Gestelde biseksuele geaardheid en problemen Black Axe niet geloofwaardig geacht. Ongegrond

Rechtbank Den Haag, 16 december 2021

Zaakgegevens

Op 16 december 2021 heeft de Rechtbank Den Haag in eerste aanleg uitspraak gedaan in een zaak over vreemdelingenrecht.

Instantie
Rechtbank Den Haag
Zittingsplaats
Middelburg
Datum uitspraak
16 december 2021
Datum publicatie
21 december 2021
Zaaknummer
NL21.12942
Procedure
Eerste aanleg - enkelvoudig
ECLI
ECLI:NL:RBDHA:2021:14112
Inhoud van deze uitspraak

Samenvatting

Gestelde biseksuele geaardheid en problemen Black Axe niet geloofwaardig geacht. Ongegrond

Uitspraak

RECHTBANK DEN HAAG

Zittingsplaats Middelburg

Bestuursrecht

zaaknummer: NL21.12942


uitspraak van de enkelvoudige kamer in de zaak tussen

[Naam] eiser

V-nummer: [Nummer]

(gemachtigde: mr. J.J.J. Jansen),

en

de staatssecretaris van Justitie en Veiligheid, verweerder

(gemachtigde: mr. J.J.F.M. van Raak).


Procesverloop
Bij besluit van 4 augustus 2021 (het bestreden besluit) heeft verweerder de asielaanvraag van eiser afgewezen als ongegrond.

Eiser heeft tegen het bestreden besluit beroep ingesteld.

De rechtbank heeft het beroep op 3 december 2021 in Breda op zitting behandeld. Eiser is verschenen, bijgestaan door zijn gemachtigde. Als tolk is verschenen A.K. Umar. Verweerder heeft zich laten vertegenwoordigen door zijn gemachtigde.

Overwegingen

1. Eiser is geboren op [Geboortedatum] en heeft de Nigeriaanse nationaliteit. Op 14 oktober 2020 heeft hij een asielaanvraag ingediend in Nederland.

2. Bij het bestreden besluit heeft verweerder de aanvraag afgewezen als ongegrond op grond van artikel 31, eerste lid, van de Vw. Daarbij heeft verweerder de gestelde biseksuele geaardheid van eiser niet geloofwaardig geacht. Ook de problemen met de Black Axe cult die eiser stelt te hebben ondervonden, worden door verweerder niet geloofwaardig geacht.

3. Eiser heeft hiertegen aangevoerd dat zijn verklaringen over het begin van het proces tot ontdekking van zijn geaardheid door verweerder onjuist zijn uitgelegd in het bestreden besluit. Eiser stelt dat hij niet tegenstrijdig heeft verklaard over wanneer hij interesse kreeg in mannen. De vraag wanneer hij achter zijn biseksuele geaardheid kwam, gaat een stap verder dan de vraag wanneer hij interesse kreeg in mannen. Volgens eiser heeft hij ook voldoende inzicht gegeven in zijn gedachtegang en gevoelens over zijn geaardheid. Verweerder had door moeten vragen tijdens de gehoren als hij eisers verklaringen niet voldoende vond, en dat is ten onrechte niet gebeurd. Eiser stelt ook dat verweerder zijn relaas ten onrechte niet integraal heeft beoordeeld op geloofwaardigheid. Verder stelt hij dat in de beoordeling onvoldoende rekening is gehouden met zijn referentiekader als bedoeld in WI 2019/17, nu niet gebleken is dat de Nigeriaanse culturele context daarbij betrokken is. Volgens eiser had verweerder moeten motiveren of hij het door eiser gestelde referentiekader volgde en zo niet, van welke referentiekader hij dan wel wenst uit te gaan. Ook verwijst eiser naar de uitspraak van deze rechtbank, zittingsplaats Amsterdam, van 5 maart 2021. Hieruit volgt dat de seksuele geaardheid fluïde kan zijn en zich door de tijd kan ontwikkelen. Bij eiser is dat proces nog niet afgerond, omdat hij nog steeds worstelt met zijn gevoelens. Tot slot stelt eiser dat hij geen verklaring kan geven voor de handelwijze van de Black Axe cult. Ook ten aanzien van de gestelde problemen met die cult heeft verweerder volgens eiser onvoldoende doorgevraagd.

De rechtbank oordeelt als volgt.

4. Naar het oordeel van de rechtbank heeft verweerder tijdens de gehoren voldoende doorgevraagd. Eiser is tijdens het nader gehoor in de gelegenheid gesteld om zelf te vertellen over zijn asielrelaas en vervolgens zijn daarover vragen gesteld. Op verschillende momenten is door de gehoormedewerker om een nadere uitleg gevraagd. Ook is eiser gevraagd wat een en ander voor hem betekende of hoe hij dit beleefde. Uit het verslag van het nader gehoor blijkt niet dat eiser van mening was dat hem tekort is gedaan met betrekking tot wat hij wilde verklaren. Deze beroepsgrond slaagt daarom niet. Verweerder heeft de informatie die van eiser is verkregen uit de gehoren dan ook ten grondslag mogen leggen aan het bestreden besluit.

5. Eiser heeft tijdens het nader gehoor verklaard over het proces waarin hij ontdekte dat hij zich (ook) aangetrokken voelde tot mannen. Hij heeft gezegd dat een gesprek met een vriend en het zien van een film hierbij van belang zijn geweest. In zoverre kan naar het oordeel van de rechtbank niet gesteld worden dat eiser tegenstrijdig heeft verklaard. Verweerder stelt echter terecht dat eiser wisselend heeft verklaard over wanneer hij begon met het geven van complimenten aan mannen. In het nader gehoor stelt hij immers eerst dat hij dit al deed voor het zien van de film, terwijl hij vervolgens zegt dat hij dit pas daarna is gaan doen. Bovendien stelt verweerder zich niet ten onrechte op het standpunt dat eiser weinig inzicht heeft gegeven in de persoonlijke beleving van zijn gestelde geaardheid. Daarbij is de Nigeriaanse culturele context betrokken: omdat eiser uit een land komt waarin kerk en maatschappij homoseksualiteit verbieden, mag volgens verweerder juist meer inzicht worden verlangd in zijn gedachtegang en gevoelens. Alhoewel het referentiekader van eiser in de besluitvorming niet expliciet is benoemd, is daar dus wel degelijk rekening mee gehouden door verweerder. Daarbij komt dat eiser stelt dat hij nog steeds worstelt met zijn geaardheid. Hij heeft echter op geen enkele wijze inzicht gegeven in hoe deze worsteling zich heeft ontwikkeld sinds zijn vertrek uit Nigeria in 2016. Ook heeft hij weinig tot niets verklaard over zijn contacten en relaties met zowel mannen als vrouwen. Verweerder heeft een integrale geloofwaardigheidsbeoordeling verricht waarbij al deze omstandigheden betrokken zijn. De rechtbank is van oordeel dat verweerder de gestelde biseksuele geaardheid van eiser op basis daarvan niet ten onrechte ongeloofwaardig heeft geacht.

6. In het voornemen heeft verweerder gemotiveerd uiteengezet waarom eiser niet gevolgd wordt in de gestelde problemen met de Black Axe cult, waarbij gewezen is op diverse eigenaardigheden in het relaas van eiser. In het bestreden besluit stelt verweerder terecht dat eiser in de zienswijze enkel niet nader geconcretiseerde mogelijkheden en vermoedens heeft aangevoerd ter verklaring van de handelwijze van de cult. Ook de beroepsgronden bieden geen concrete aanknopingspunten: algemene informatie over de wijze waarop de Black Axe cult opereert is daarvoor onvoldoende.

7. Daarbij komt dat eiser tijdens het nader gehoor heeft verklaard dat hij op 25 november 2015 door twee jongens van de Black Axe cult is betrapt toen hij met een andere man in het bos was. Deze jongens zouden op diezelfde dag naar eisers huis zijn gekomen, waarbij zij hebben gezegd dat eiser nog van hen zal horen. Ter zitting heeft eiser echter verklaard dat de twee jongens pas de volgende dag bij hem thuis langs kwamen, terwijl hij tijdens het nader gehoor heeft verklaard dat hij op 26 november 2015 is vertrokken naar een andere stad. Na terugkomst en werkhervatting zouden de jongens op 11 januari 2016 weer bij hem thuis zijn langsgekomen. Ze hebben eiser meegenomen naar het bos en hebben hem daar ernstig mishandeld. Ter zitting heeft eiser echter verklaard dat hij op 11 januari 2016 vanuit zijn werk terug ging naar huis en er een blokkade op de weg was gezet. Hij zou zijn gekidnapt en meegenomen naar het bos, waar hij werd mishandeld. Eisers verklaringen ter zitting stroken dus niet met de verklaringen die hij heeft afgelegd tijdens het nader gehoor. Dit doet verder afbreuk aan de geloofwaardigheid van dit element van eisers asielrelaas. Verweerder heeft daarom ook de gestelde problemen met de Black Axe cult niet ten onrechte ongeloofwaardig geacht.

8. Het beroep is ongegrond.

9. Voor een proceskostenveroordeling bestaat geen aanleiding.

Beslissing


De rechtbank verklaart het beroep ongegrond.


Deze uitspraak is gedaan door mr. J.E.C. Vriends, rechter, in aanwezigheid van mr.A.J.J. Sterks, griffier en openbaar gemaakt door geanonimiseerde publicatie op www.rechtspraak.nl.

De uitspraak is bekendgemaakt op:

Rechtsmiddel

Tegen deze uitspraak kan hoger beroep worden ingesteld bij de Afdeling bestuursrechtspraak van de Raad van State binnen één week na de dag van bekendmaking.

Vreemdelingenwet 2000. Werkinstructie. Verwezen wordt naar de uitspraak van deze rechtbank en zittingsplaats van 10 augustus 2021, ECLI:NL:RBDHA:2021:9018. ECLI:NL:RBDHA:2021:2506. P. 8 en 9 van het nader gehoor. P. 9 van het nader gehoor. P. 17 van het nader gehoor. P. 18 van het nader gehoor.