Vreemdelingenrecht

Asiel, onderdaan van een lidstaat van de Europese Unie, protocol nr. 24 is van toepassing, beroep ongegrond…

Rechtbank Den Haag, 18 februari 2021

Zaakgegevens

Op 18 februari 2021 heeft de Rechtbank Den Haag in eerste aanleg uitspraak gedaan in een zaak over vreemdelingenrecht.

Instantie
Rechtbank Den Haag
Zittingsplaats
Utrecht
Datum uitspraak
18 februari 2021
Datum publicatie
12 januari 2022
Zaaknummer
NL21.1156
Procedure
Eerste aanleg - enkelvoudig
ECLI
ECLI:NL:RBDHA:2021:15181
Inhoud van deze uitspraak

Samenvatting

Asiel, onderdaan van een lidstaat van de Europese Unie, protocol nr. 24 is van toepassing, beroep ongegrond, de asielaanvraag is terecht niet-ontvankelijk verklaard.

Uitspraak

RECHTBANK DEN HAAG

Zittingsplaats Utrecht Bestuursrecht zaaknummer: NL21.1156

uitspraak van de enkelvoudige kamer in de zaak tussen

[eiseres] , eiseres V-nummer: [V nummer]

(gemachtigde: mr. B.A. Palm), en

de Staatssecretaris van Justitie en Veiligheid, verweerder (gemachtigde: mr. N. Hanzaoui).

Procesverloop

Bij besluit van 18 januari 2021 (het bestreden besluit) heeft verweerder de aanvraag van eiseres tot het verlenen van een verblijfsvergunning asiel voor bepaalde tijd in de algemene procedure niet-ontvankelijk verklaard.

Eiseres heeft tegen het bestreden besluit beroep ingesteld.

Het onderzoek ter zitting heeft plaatsgevonden op 10 februari 2021. Eiseres en haar gemachtigde zijn, met bericht van verhindering, niet verschenen. Verweerder heeft zich laten vertegenwoordigen door zijn gemachtigde.

Overwegingen

1. Eiseres is geboren op [1965] en heeft de Tsjechische nationaliteit. Vaststaat dat zij onderdaan is van een lidstaat van de Europese Unie en dat Protocol nr. 24 inzake Asiel voor Onderdanen van Lidstaten van de Europese Unie van het Verdrag betreffende de Werking van de Europese Unie (Protocol 24) op haar asielaanvraag van toepassing is.

2. Eiseres voert aan dat verweerder ten onrechte geen gebruik heeft gemaakt van de mogelijkheid om haar asielaanvraag ontvankelijk te verklaren en te beoordelen op inwilligbaarheid. Eiseres heeft geloofwaardige verklaringen afgelegd en verwezen naar informatie uit een objectieve en betrouwbare bron. Daaruit blijkt dat sprake is van corruptie in Tsjechië, waardoor het voor eiseres niet mogelijk is om effectieve bescherming te verkrijgen. Doordat verweerder de verklaringen van eiseres niet heeft getoetst op geloofwaardigheid, heeft verweerder haar de mogelijkheid ontnomen om haar asielaanvraag te onderbouwen door middel van haar verklaringen. Ter nadere onderbouwing van het standpunt dat sprake is van corruptie in Tsjechië, waardoor eiseres geen effectieve

bescherming kan inroepen, verwijst eiseres naar het rapport 'Czechia Report: Susainable Governance Indicators 2020', van Bertelsmann Stiftung en het rapport 'Annual report on human rights in 2019 (Czech Republic)' van het US Department of State.

3. De rechtbank is van oordeel dat verweerder de asielaanvraag terecht niet- ontvankelijk heeft verklaard. Op grond van het enige artikel van Protocol 24 beschouwen de Europese lidstaten elkaar als veilige landen van oorsprong in verband met asielzaken. Een asielaanvraag voor bepaalde tijd wordt uitsluitend ontvankelijk verklaard indien sprake is van één van de in Protocol 24 genoemde uitsluitingsgronden.

4. De rechtbank leidt uit de beroepsgronden af dat eiseres niet bestrijdt dat de onder a tot en met c genoemde uitzonderingen van het Protocol 24 in haar geval niet van toepassing zijn. Verweerder heeft daarnaast in het asielrelaas geen aanleiding gezien om op grond van het Protocol 24 onder d eenzijdig te besluiten de asielaanvraag van eiseres ontvankelijk te verklaren. Immers verweerder heeft geen van de uitsluitingsgronden op de situatie van eiseres van toepassing geacht. Omdat eiseres met haar verklaringen niet aannemelijk heeft gemaakt dat in Tsjechië sprake is van schendingen van het Verdrag tot bescherming van de rechten van de mens en de fundamentele vrijheden en/of de algemene beginselen van het Gemeenschapsrecht, volgt de rechtbank verweerder in dit standpunt. De rechtbank volstaat hierbij te verwijzen naar de overwegingen in het bestreden besluit die zijn opgenomen in de laatste alinea van pagina twee en de eerst alinea van pagina drie die mede betrekking hebben op de strafbaarstelling van corruptie in Tsjechië. Eiseres heeft in beroep onvoldoende gemotiveerd waarom deze overwegingen niet juist zijn. Verweerder heeft terecht het asielrelaas niet verder inhoudelijk beoordeeld op geloofwaardigheid.

5. De aanvraag is terecht niet-ontvankelijk verklaard. Het beroep is ongegrond.

6. Voor een proceskostenveroordeling bestaat geen aanleiding.

Beslissing

De rechtbank verklaart het beroep ongegrond.

Deze uitspraak is gedaan door mr. B. Fijnheer, rechter, in aanwezigheid van mr. A.M. Zwijnenberg, griffier.

De uitspraak is uitgesproken en bekendgemaakt op

[afbeelding niet beschikbaar] [afbeelding niet beschikbaar]18 februari 2021

en zal openbaar worden gemaakt door publicatie op rechtspraak.nl

Mr. B. Fijnheer A.M. Zwijnenberg

Rechter Griffier

Rechtbank Midden-Nederland Rechtbank Midden-Nederland

Documentcode: [Documentcode]

Rechtsmiddel

Tegen deze uitspraak kan hoger beroep worden ingesteld bij de Afdeling bestuursrechtspraak van de Raad van State binnen één week na de dag van bekendmaking.