Vreemdelingenrecht
Dublin Italië. Coronavirus. Interstatelijk vertrouwensbeginsel. Beroep ongegrond.
Rechtbank Den Haag, 7 juli 2021
ECLI:NL:RBDHA:2021:7297 · Rechtbank Den Haag · 7 juli 2021
Zaakgegevens
Op 7 juli 2021 heeft de Rechtbank Den Haag in eerste aanleg uitspraak gedaan in een zaak over vreemdelingenrecht.
- Instantie
- Rechtbank Den Haag
- Zittingsplaats
- Middelburg
- Datum uitspraak
- 7 juli 2021
- Datum publicatie
- 13 juli 2021
- Zaaknummer
- NL21.4087
- Rechtsgebied
- Bestuursrecht » Vreemdelingenrecht
- Procedure
- Eerste aanleg - enkelvoudig
- ECLI
- ECLI:NL:RBDHA:2021:7297
Inhoud van deze uitspraak
Samenvatting
Dublin Italië. Coronavirus. Interstatelijk vertrouwensbeginsel. Beroep ongegrond.
Uitspraak
RECHTBANK DEN HAAG
Zittingsplaats Middelburg
Bestuursrecht
Zaaknummer: NL21.4087
uitspraak van de enkelvoudige kamer in de zaak tussen
[naam], eiser
V-nummer: [nummer]
(gemachtigde: mr. A.A. Scholtmeijer),
en
de staatssecretaris van Justitie en Veiligheid, verweerder
(gemachtigden: H.Q. van der Zaan en M.J. Hofstra).
Procesverloop
Bij besluit van 17 maart 2021 (het bestreden besluit) heeft verweerder de aanvraag van eiser om verlening van een verblijfsvergunning asiel voor bepaalde tijd niet in behandeling genomen op de grond dat Italië daarvoor verantwoordelijk is.
Eiser heeft beroep ingesteld tegen het bestreden besluit.
Verweerder heeft een verweerschrift ingediend.
Met instemming van partijen doet de rechtbank uitspraak zonder zitting op grond van artikel 8:57, eerste lid, van de Algemene wet bestuursrecht.
Overwegingen
1. Eiser stelt te zijn geboren op [geboortedatum] en de Gambiaanse nationaliteit te bezitten.
2. Bij het bestreden besluit heeft verweerder de asielaanvraag van eiser niet in behandeling genomen op grond van artikel 30, eerste lid, van de Vreemdelingenwet 2000. Volgens verweerder zijn de autoriteiten van Italië verantwoordelijk voor eisers asielaanvraag op grond van de Verordening (EU) Nr. 604/2013 (Dublinverordening). Daarbij wijst verweerder erop dat zij niet tijdig hebben gereageerd op het terugnameverzoek.
3. Op wat eiser daartegen aanvoert wordt hierna ingegaan.
De rechtbank oordeelt als volgt.
4. Eiser voert aan dat hij ten gevolge van het Coronavirus niet kan worden overgedragen. De rechtbank volgt eiser hierin niet. Zoals verweerder in het bestreden besluit terecht heeft aangehaald, is het Coronavirus een tijdelijk en feitelijk overdrachtsbeletsel dat de verantwoordelijkheid van de lidstaten voor een asielaanvraag zoals bedoeld in de Dublinverordening onverlet laat. Daarbij heeft verweerder terecht gewezen op de uitspraak van de Afdeling bestuursrechtspraak van de Raad van State (Afdeling) van 8 april 2020 (ECLI:NL:RVS:2020:1032). Daarnaast wordt gewezen op de uitspraak van de Afdeling van 30 oktober 2020 (ECLI:NL:RVS:2020:2580) waarin dit nogmaals is bevestigd. De omstandigheid dat er nieuwsberichten zijn verschenen van recenter datum waaruit volgens eiser blijkt dat de situatie voor asielzoekers in Italië door het Coronavirus is verslechterd, maakt dit niet anders.
5. Daarnaast voert eiser aan dat er in Italië sprake is van systematische tekortkomingen in de asielprocedure en in de opvangvoorzieningen voor asielzoekers, zodat overdracht in strijd zou zijn met artikel 4 van het Handvest van de grondrechten van de Europese Unie dan wel artikel 3 van het Verdrag tot bescherming van de rechten van de mens en de fundamentele vrijheden. Ter onderbouwing verwijst hij naar de hiervoor genoemde nieuwsberichten (zie de bijlage bij deze uitspraak).
6. Op 15 april 2021 heeft het Europees Hof voor de Rechten van de Mens de beslissing in de zaak M.T. tegen Nederland, zaaknummer 46595/19, (ECLI:CE:ECHR:2021:0323DEC004659519) bekendgemaakt. Uit deze beslissing volgt dat de situatie van asielzoekers in Italië adequaat is. Op 18 mei 2021 is een gerectificeerde versie van deze beslissing verschenen, die dezelfde inhoudelijke strekking heeft. De door eiser aangehaalde bronnen zijn hierdoor achterhaald. Daarmee kan ook deze beroepsgrond niet slagen.
7. Het beroep is ongegrond.
8. Voor een proceskostenveroordeling bestaat geen aanleiding.
Beslissing
De rechtbank verklaart het beroep ongegrond.
Deze uitspraak is gedaan door mr. B.F.Th. de Roos, rechter, in aanwezigheid van mr. A.S. Hamans, griffier, en openbaar gemaakt door middel van geanonimiseerde publicatie op www.rechtspraak.nl.
Bijlage
InfoMigrants, ‘Coronavirus risk reason to grant migrants protection, Italian courts rules’, 29 december 2020
The New Humanitarian, ‘Italy´s use of ferries to quarantine migrants comes under fire’, 9 november 2020
InfoMigrants, ‘Italy: Asylum seekers abandoned by authorities, Taranto NGO´s’, 3 november 2020
InfoMigrants, ‘Italian migrant centers: 239 coronavirus cases until mid June’, 25 september 2020
InfoMigrants, ‘Authorities clear out lockdown ghetto in Rome’, 16 september 2020
InfoMigrants, ‘Castel Volturno: Mayor says migrant situation is unmanageable’, 15 september 2020
The New Humanitarian, ‘Italy´s Lampedusa: Back on the migration front line’, 31 augustus 2020
InfoMigrants, ‘Coronavirus in Italy: No controls after CAS outbreak, union says’, 17 augustus 2020
InfoMigrants, ‘Italy sends army to migrant centers after more COVID cases’, 13 augustus 2020
InfoMigrants, ‘Italy: Prosecutors open probe on Treviso migrant center after spike COVID-19 cases’, 11 augustus 2020
The New Humanitarian, ‘How coronavirus hits migrants and asylum seekers in Italy’, 16 maart 2020
De uitspraak is bekendgemaakt op:
Rechtsmiddel
Tegen deze uitspraak staat hoger beroep open bij de Afdeling bestuursrechtspraak van de Raad van State binnen één week na de dag van bekendmaking.