Vreemdelingenrecht
Verzoek om een voorlopige voorziening. Mvv nareis. Nareismaatregel. Toegewezen
Rechtbank Den Haag, 30 januari 2023
ECLI:NL:RBDHA:2023:1066 · Rechtbank Den Haag · 30 januari 2023
Zaakgegevens
Op 30 januari 2023 heeft de Rechtbank Den Haag in eerste aanleg uitspraak gedaan in een zaak over vreemdelingenrecht.
- Instantie
- Rechtbank Den Haag
- Zittingsplaats
- Middelburg
- Datum uitspraak
- 30 januari 2023
- Datum publicatie
- 3 februari 2023
- Zaaknummer
- NL22.26876
- Rechtsgebied
- Bestuursrecht » Vreemdelingenrecht
- Procedure
- Eerste aanleg - enkelvoudig
- ECLI
- ECLI:NL:RBDHA:2023:1066
Inhoud van deze uitspraak
Samenvatting
Verzoek om een voorlopige voorziening. Mvv nareis. Nareismaatregel. Toegewezen
Uitspraak
RECHTBANK DEN HAAG
Zittingsplaats Middelburg
Bestuursrecht
zaaknummer: NL22.26876
uitspraak van de voorzieningenrechter in de zaak tussen
[Naam 1], verzoeker 1, V-nummer: [Nummer 1]
hierna: referent
[Naam 2] , verzoekster 1, V-nummer: [Nummer 2]
[Naam 3] , verzoekster 2, V-nummer: [Nummer 3]
[Naam 4] , verzoeker 2, V-nummer: [Nummer 4]
hierna: gezinsleden
hierna allen gezamenlijk te noemen: verzoekers
(gemachtigde: mr. M.P.J.W.M. Govers),
en
de staatssecretaris van Justitie en Veiligheid, verweerder.
Procesverloop
Bij besluit van 7 december 2022 (het primaire besluit) heeft verweerder de aanvraag van referent om verlening van een machtiging tot voorlopig verblijf (mvv) in het kader van nareis aan zijn gezinsleden ingewilligd, met dien verstande dat de gezinsleden vanaf 7 juni 2023 of zoveel eerder als referent geschikte huisvesting heeft een afspraak kunnen maken voor het aanvragen van een mvv-sticker.
Verzoekers hebben bezwaar gemaakt tegen het primaire besluit. Zij hebben verder de voorzieningenrechter verzocht om een voorlopige voorziening te treffen, inhoudende dat wordt bepaald dat verweerder aan de gezinsleden onmiddellijk een mvv verstrekt.
Verzoekers hebben verweerder verzocht rechtstreeks beroep zoals bedoeld in artikel 7:1a van de Algemene wet bestuursrecht (Awb) toe te staan. Verweerder heeft hierop niet gereageerd.
Verweerder heeft geen gebruik gemaakt van de mogelijkheid om te reageren op de gronden van het verzoek.
De voorzieningenrechter doet uitspraak zonder zitting op grond van artikel 8:83, derde lid, van de Awb.
Overwegingen
1. Aan referent is in Nederland een asielvergunning verleend. Niet in geschil is dat zijn aanvraag om nareis van zijn gezinsleden bij het primaire besluit is ingewilligd. Het gaat in deze zaak alleen om de vraag of verweerder heeft mogen bepalen dat de gezinsleden pas op 7 juni 2023, of zoveel eerder als referent geschikte huisvesting heeft, een afspraak mogen maken voor het aanvragen van de mvv-sticker waarmee zij daadwerkelijk toegang tot Nederland kunnen verkrijgen (hierna: de nareismaatregel).
2. Deze rechtbank en zittingsplaats heeft de hier aan de orde zijnde rechtsvragen uitvoerig beantwoord in de uitspraak van 22 december 2022, ECLI:NL:RBDHA:13902. De zittingsplaatsen Amsterdam en Haarlem hebben vergelijkbare uitspraken gedaan. Bij uitspraak van 29 december 2022, ECLI:NL:RVS:2022:4003, heeft de voorzieningenrechter van de Afdeling bestuursrechtspraak van de Raad van State besloten om de uitspraak van de rechtbank van 22 december 2022 niet te schorsen.
3. In deze uitspraak heeft de rechtbank geoordeeld dat de nareismaatregel in strijd is met de Vreemdelingenwet 2000, de Richtlijn 2003/86/EG (Gezinsherenigingsrichtlijn), het Verdrag tot bescherming van de rechten van de mens en de fundamentele vrijheden (EVRM), het Handvest van de grondrechten van de Europese Unie en het Internationaal Verdrag inzake de rechten van het kind.
4. De voorzieningenrechter ziet in deze zaak geen aanleiding om tot een ander oordeel te komen. Dit brengt met zich dat het bezwaar van verzoekers een grote kans van slagen heeft. De belangen van de gezinsleden om zo snel mogelijk met referent herenigd te worden, wegen dan ook zwaarder dan het belang van verweerder. De voorzieningenrechter zal het verzoek op hierna te melden wijze als kennelijk gegrond toewijzen.
5. Gelet hierop ziet de voorzieningenrechter verder aanleiding om verweerder te veroordelen in de door verzoekers gemaakte proceskosten. Deze worden op grond van het Besluit proceskosten bestuursrecht voor een door een derde beroepsmatig verleende rechtsbijstand vastgesteld op € 837 bestaande uit een punt voor het indienen van het verzoekschrift met een waarde per punt van € 837 en vermenigvuldigd met wegingsfactor 1 (gemiddeld).
Beslissing
De voorzieningenrechter:
? wijst het verzoek om een voorlopige voorziening toe;
? schorst het primaire besluit voor zover daarbij is bepaald dat verzoekster 1, verzoekster 2 en verzoeker 2 op 7 juni 2023 of zoveel eerder als referent geschikte huisvesting heeft een afspraak kunnen maken voor het afhalen van een mvv-sticker;
? draagt verweerder op om de Nederlandse ambassade te Athene binnen een week na de dag van verzending van deze uitspraak te machtigen om de aan verzoekster 1, verzoekster 2 en verzoeker 2 toegekende machtigingen tot voorlopig verblijf (in de vorm van mvv-stickers) meteen af te geven;
? veroordeelt verweerder in de door verzoekers gemaakte proceskosten ter hoogte van € 837 (achthonderdzevenendertig euro).
Deze uitspraak is gedaan door mr. B.F.Th. de Roos, voorzieningenrechter, in aanwezigheid van mr. A.S. Hamans, griffier, en openbaar gemaakt door middel van geanonimiseerde publicatie op www.rechtspraak.nl.
Deze uitspraak is bekendgemaakt op:
Rechtsmiddel
Tegen deze uitspraak staat geen rechtsmiddel open.