Vreemdelingenrecht

Klare taal, veilig land van herkomst Georgië, problemen met politiechef ongeloofwaardig, problemen met…

Rechtbank Den Haag, 20 september 2023

Zaakgegevens

Op 20 september 2023 heeft de Rechtbank Den Haag in eerste aanleg uitspraak gedaan in een zaak over vreemdelingenrecht.

Instantie
Rechtbank Den Haag
Zittingsplaats
Middelburg
Datum uitspraak
20 september 2023
Datum publicatie
26 september 2023
Zaaknummer
NL23.17912 en NL23.17916
Procedure
Eerste aanleg - enkelvoudig
ECLI
ECLI:NL:RBDHA:2023:14394
Inhoud van deze uitspraak

Samenvatting

Klare taal, veilig land van herkomst Georgië, problemen met politiechef ongeloofwaardig, problemen met schoonfamilie leidt niet tot gegronde vrees, geen uitstel van vertrek vanwege zwangerschap, beroepen ongegrond

Uitspraak

RECHTBANK DEN HAAG

Zittingsplaats Middelburg

Bestuursrecht

zaaknummers: NL23.17912 en NL23.17916


uitspraak van de enkelvoudige kamer in de zaken tussen


[Naam 1] en [Naam 2], eisers

V-nummers: [Nummer 1] en [Nummer 2]

(gemachtigde: mr. E.S. van Aken),

en

de staatssecretaris van Justitie en Veiligheid,

(gemachtigde: mr. C.W.M. van Breda).

Inleiding

1. In deze uitspraak beoordeelt de rechtbank de beroepen van eisers tegen het afwijzen van hun asielaanvragen. Verweerder heeft de aanvragen met de twee bestreden besluiten van 14 juni 2023 afgewezen.

2. De rechtbank heeft de beroepen op 6 september 2023 op zitting behandeld. Hieraan hebben deelgenomen: eisers, de gemachtigde van eisers, de gemachtigde van verweerder, en mevrouw E. Gasperovitch als tolk.

Beoordeling door de rechtbank

1. Eisers hebben de Georgische nationaliteit. Op grond van de Nederlandse regelgeving is Georgië een veilig land van herkomst. Dit is alleen anders als eisers aannemelijk kunnen maken dat Georgië voor hen geen veilig land is. Verweerder vindt de verklaringen van eisers over de problemen met de politiechef niet geloofwaardig. De problemen met de familie van eiseres kunnen ook niet leiden tot een verblijfsvergunning en verweerder heeft daarom de asielaanvragen afgewezen. Eisers krijgen geen uitstel van vertrek vanwege de zwangerschap van eiseres, omdat tussen het bestreden besluit en de uitgerekende datum een periode van acht weken zit.

2. De rechtbank beoordeelt de bestreden besluiten. Zij geeft daarbij een oordeel over de argumenten die eisers hebben aangevoerd, de beroepsgronden.

3. De rechtbank zal de beroepen ongegrond verklaren. Dat betekent dat eisers ongelijk krijgen en de bestreden besluiten in stand blijven. Hierna legt de rechtbank uit hoe zij tot dit oordeel komt en welke gevolgen dit oordeel heeft.

De problemen met de politiechef

4. Eisers hebben gewezen op de verklaringen van eiser. Daaruit blijkt dat er, toen hij terugkwam uit Polen, problemen zijn ontstaan met een politiechef omdat hij geweigerd heeft stemmen te verzamelen bij de verkiezingen in 2021. Daarnaast heeft eiser de macht van deze politiechef niet erkend. Bovendien hebben een aantal mensen het vermoeden dat hij geld heeft. Eiser is onder druk gezet en mishandeld. Ook heeft de politie gedreigd hem vals te beschuldigen van drugs- en wapenbezit. Hij heeft weten te ontkomen dankzij zijn buurman, die ook bij de politie werkt. Deze buurman werkt in een andere wijk en heeft hem verteld dat hij eiser niet altijd kan beschermen en dat de politiechef eiser wil oppakken.

5. Deze beroepsgrond slaagt niet. Bij het beoordelen van de geloofwaardigheid van een asielrelaas heeft verweerder een grote beoordelingsvrijheid. Dit betekent dat de rechtbank niet toetst of het asielrelaas geloofwaardig is, maar alleen of verweerder het relaas ongeloofwaardig heeft mogen vinden. De rechtbank vindt dat verweerder de verklaringen ongeloofwaardig heeft kunnen vinden. Verweerder heeft in de beoordeling mogen meewegen dat eiser niet duidelijk heeft gemaakt waarom hij twee jaar na de verkiezingen nog steeds wordt bedreigd vanwege het niet helpen met het verzamelen van stemmen, met name omdat de verkiezingen zijn gewonnen. Ook heeft verweerder terecht opgemerkt dat de verklaringen niet met documenten zijn onderbouwd. Verweerder heeft bovendien kunnen stellen dat het asielrelaas is gebaseerd op vermoedens en dat het ook mogelijk is dat de problemen zijn ontstaan doordat eiser deze politiechef zelf heeft geslagen.

De problemen met de (schoon)familie

6. Eisers stellen dat de familie van eiseres haar op straat heeft gezet, omdat ze al voor het huwelijk zwanger is geraakt. Er is volgens hen ook geen effectieve bescherming vanuit de overheid mogelijk, vanwege de problemen van eiser met de politiechef.

7. Deze beroepsgrond slaagt niet. Verweerder stelt terecht dat de problemen met de familie van eiseres geen recht op asiel geven. Verweerder heeft kunnen stellen dat eisers niet aannemelijk hebben gemaakt dat er geen bescherming van de Georgische autoriteiten mogelijk is. Gelet op wat de rechtbank hiervoor heeft overwogen heeft verweerder de problemen met de politiechef ongeloofwaardig kunnen vinden. Van eisers mag bovendien worden verwacht dat ze zich inspannen om eerst bij de autoriteiten van Georgië te klagen. Eisers hebben geen enkele poging gedaan om hulp te krijgen en ze hebben niet onderbouwd dat deze hulp niet gegeven zal worden als ze daarom vragen.

Uitstel van vertrek vanwege zwangerschap

8. Eisers hebben verzocht om uitstel van vertrek vanwege de zwangerschap van eiseres. Hierbij hebben ze een verklaring overgelegd van een verloskundige van 16 juni 2023. Uit de regelgeving volgt dat het gevraagde uitstel alleen mogelijk is in de periode van zes weken voor tot zes weken na de geboorte. Uit de overgelegde verklaring blijkt dat de uitgerekende datum 9 augustus is. Het bestreden besluit is acht weken voor deze datum genomen. Ter zitting is bovendien gebleken dat eiseres op 8 augustus 2023 is bevallen van haar kind. Inmiddels zijn er zes weken verstreken sinds de geboorte. Dit betekent dat verweerder terecht heeft gesteld dat eiseres niet in aanmerking komt voor uitstel van vertrek.

Conclusie en gevolgen

9. De beroepen zijn ongegrond. Dat betekent dat eisers moeten terugkeren naar Georgië. Eisers komen niet in aanmerking voor uitstel van vertrek. Eisers krijgen geen vergoeding van hun proceskosten.

Beslissing

De rechtbank verklaart de beroepen ongegrond.

Deze uitspraak is gedaan door mr. K.M. de Jager, rechter, in aanwezigheid van mr. E.C. Jacobs, griffier, en openbaar gemaakt door middel van geanonimiseerde publicatie op www.rechtspraak.nl.

De uitspraak is bekendgemaakt op:

Informatie over hoger beroep

Een partij die het niet eens is met deze uitspraak, kan een hogerberoepschrift sturen naar de Afdeling bestuursrechtspraak van de Raad van State waarin wordt uitgelegd waarom deze partij het niet eens is met deze uitspraak. Het hogerberoepschrift moet worden ingediend binnen een week na de dag waarop deze uitspraak is verzonden. Kan de indiener de behandeling van het hoger beroep niet afwachten, omdat de zaak spoed heeft, dan kan de indiener de voorzieningenrechter van de Afdeling bestuursrechtspraak van de Raad van State vragen om een voorlopige voorziening (een tijdelijke maatregel) te treffen.

C7/1.2. van de Vreemdelingencirculaire 2000 (Vc). Artikel A3/7.3.2.6.