Vreemdelingenrecht

De staatssecretaris heeft eisers aanvraag om een mvv in het kader van een GVVA afgewezen omdat eiser niet…

Rechtbank Den Haag, 26 september 2023

Zaakgegevens

Op 26 september 2023 heeft de Rechtbank Den Haag in eerste aanleg uitspraak gedaan in een zaak over vreemdelingenrecht.

Instantie
Rechtbank Den Haag
Zittingsplaats
's-Hertogenbosch
Datum uitspraak
26 september 2023
Datum publicatie
26 oktober 2023
Zaaknummer
NL23.7365
Procedure
Eerste aanleg - enkelvoudig
ECLI
ECLI:NL:RBDHA:2023:16175
Inhoud van deze uitspraak

Samenvatting

De staatssecretaris heeft eisers aanvraag om een mvv in het kader van een GVVA afgewezen omdat eiser niet heeft aangetoond dat hij voldoet aan de kwalificatievereisten voor een specialiteitenkok Chinese keuken niveau 4. De rechtbank is echter van oordeel dat eiser naast het nieuwe model koksboekje aanvullend bewijs heeft geleverd waardoor het nu op de weg van de staatssecretaris ligt om nader onderzoek te doen naar de vraag of eiser voldoet aan de vereiste kwalificaties voor een specialiteitenkok Chinse keuken niveau 4. Het beroep is gegrond wegens een zorgvuldigheids- en motiveringsgebrek in het bestreden besluit.

Uitspraak

RECHTBANK DEN HAAG

Zittingsplaats ‘s-Hertogenbosch

Bestuursrecht

zaaknummer: NL23.7365


uitspraak van de enkelvoudige kamer in de zaak tussen


[naam] ,

[V-nummer] ,

eiser

(gemachtigde: mr. A.G. Kleijweg),

en

de staatssecretaris van Justitie en Veiligheid, de staatssecretaris

(gemachtigde: mr. J.R. Vreijsen).

Inleiding

1. In deze uitspraak beoordeelt de rechtbank het beroep van eiser tegen de afwijzing van zijn aanvraag om een machtiging tot voorlopig verblijf (mvv) in het kader van een gecombineerde vergunning voor verblijf en arbeid (GVVA).

2. De staatssecretaris heeft deze aanvraag met het besluit van 31 januari 2022 afgewezen. Met het bestreden besluit van 23 februari 2023 op het bezwaar van eiser is de staatssecretaris bij de afwijzing van de aanvraag gebleven.

3. De rechtbank heeft het beroep op 14 juli 2023 op zitting behandeld. Hieraan hebben deelgenomen: de gemachtigden van partijen en namens de staatssecretaris, mr. C.C. McArthur-Neering, werkzaam bij het Uitvoeringsinstituut Werknemersverzekeringen (UWV).

Totstandkoming van het bestreden besluit

4. Eiser heeft de Chinese nationaliteit. Chinees Indisch restaurant [naam] (referent) heeft op 29 november 2021 ten behoeve van eiser deze mvv-aanvraag ingediend. Eiser beoogt met deze aanvraag als “specialiteitenkok Chinese keuken (niveau 4)” arbeid in loondienst voor referent te verrichten. Eiser heeft bij zijn aanvraag, ter onderbouwing van zijn werkervaring als specialiteitenkok, een ‘Certificate of Occupational Skill Level’ (het nieuwe model koksboekje) overgelegd. De staatssecretaris heeft het UWV verzocht om te beoordelen of eiser voldoet aan de vereiste kwalificaties om bij referent arbeid te verrichten. Het UWV heeft op 28 januari 2022 een negatief arbeidsmarktadvies uitgebracht voor arbeid bij referent, omdat eiser volgens het UWV niet is opgeleid voor de functie. Nu de werkgever geen waardering door een erkende Nederlandse instantie van het nieuwe koksboekje heeft overgelegd, concludeert het UWV dat eiser niet voldoet aan artikel 3 van de Regeling uitvoering Wet arbeid vreemdelingen 2014 (Ruwav) en paragraaf 8 van de Uitvoeringsregels Wav. De staatssecretaris heeft vervolgens met het besluit van 31 januari 2022, onder verwijzing naar het negatieve arbeidsmarktadvies, de aanvraag afgewezen.

5. Naar aanleiding van eisers bezwaarschrift heeft er op 13 december 2022 een hoorzitting plaatsgevonden. Ook heeft de staatssecretaris het UVW gevraagd om heroverweging van het arbeidsmarktadvies van 28 januari 2022. Het UWV heeft op 23 februari 2023 de staatssecretaris geadviseerd om eisers bezwaarschrift ongegrond te verklaren. De staatssecretaris heeft vervolgens in het bestreden besluit, onder verwijzing naar het advies van 23 februari 2023, de afwijzing van de gevraagde mvv gehandhaafd omdat eiser niet voldoet aan de voorwaarden.

Beoordeling door de rechtbank

6. De rechtbank beoordeelt de afwijzing van eisers aanvraag om een mvv in het kader van een GVVA. Zij doet dat aan de hand van de beroepsgronden van eiser.

7. De rechtbank verklaart het beroep gegrond. Hierna legt de rechtbank uit hoe zij tot dit oordeel komt en welke gevolgen dit oordeel heeft.

8. Eiser betoogt dat de staatssecretaris ten onrechte het advies van het UWV heeft overgenomen omdat het niet inzichtelijk en concludent is. Eiser stelt dat het door hem overgelegde koksboekje echt is en als bewijs kan dienen. Bovendien heeft eiser aanvullend bewijs geleverd. Ter onderbouwing van de reguliere afgifte van het koksboekje en zijn beroepsvaardigheden heeft eiser documenten opgestuurd en namens hem is tijdens de hoorzitting uitleg gegeven. Het zonder nadere motivering terzijde leggen van deze bewijsstukken, waardoor geen sprake is van een redelijke en evenwichtige beoordeling van de bewijsstukken, maakt dat het bestreden besluit onvoldoende daadkrachtig is gemotiveerd. Bovendien vraagt de staatssecretaris om bewijsstukken van een door eiser gevolgde opleiding maar dat kan niet geleverd worden. Het nieuwe koksboekje is immers geen diploma dat wordt verkregen na een opleiding maar een bewijs van het succesvol hebben afgelegd van proeve van bekwaamheid: een combinatie van een theorie- en praktijktest. Het laten waarderen van het nieuwe koksboekje als diploma, zoals door de staatssecretaris wordt geëist, is daarom niet mogelijk. Eiser verkeert in bewijsnood, wat ten onrechte niet door de staatssecretaris wordt erkend. Het is onduidelijk in welke gevallen de staatssecretaris een aanvraag inwilligt of afwijst. Door het ontbreken van beleid omtrent het bewijs dat geleverd moet worden, komt het bestreden besluit voor vernietiging in aanmerking, aldus eiser.

9. Uit de Ruwav volgt dat, in de situatie van eiser, hij als specialiteitenkok gerechten uit de Chinese keuken moet kunnen bereiden op basis van originele recepten. Voor het aantonen van de kwalificaties van de vreemdeling gelden artikel 3 van de RuWav en paragraaf 8 van Bijlage I bij de RuWav. Daarbij geldt dat ook een certificaat kan worden overgelegd waarmee de kwalificaties worden aangetoond. Uit dat certificaat moet blijken dat eiser de taken zoals beschreven binnen de functie van specialiteitenkok beheerst. Indien er wordt getwijfeld aan de juistheid van het diploma of certificaat kan het UWV verzoeken te laten verifiëren wat de waarde is van het document en dat het gaat om een gekwalificeerde kok.

10. De rechtbank stelt vast dat de staatssecretaris vóór de introductie van het nieuwe model koksboekje, het oude model koksboekje voldoende achtte voor het aantonen van de kwalificaties die horen bij de functie van specialiteitenkok Chinese keuken niveau 4. Het oude model koksboekje kon worden behaald door te voldoen aan een aantal opleidingseisen die in heel China gelijk waren. In de nieuwe situatie waarin de vreemdeling het nieuwe model koksboekje overlegt, verwacht de staatssecretaris aanvullend bewijs waaruit blijkt dat de vreemdeling beschikt over de juiste kwalificatievereisten voor de functie. Zoals blijkt uit de brief van het ministerie van Buitenlandse Zaken van 22 november 2022 is het nieuwe model koksboekje door Bureau Documenten niet te controleren op authenticiteit. De voornaamste reden is dat er geen standaard kokscertificaat is: ieder opleidingsinstituut mag zijn eigen invulling geven aan de opmaak en inhoud. Daarnaast is niet bekend welke opleidingsinstituten deze certificaten (gaan) gebruiken. Nu China vele verschillende opleidingsinstituten kent, is het voor de staatssecretaris niet vast te stellen of de vreemdeling me het behalen het nieuwe model koksboekje beschikt uit over de juiste kwalificatievereisten.

11. Gelet op het voorgaande volgt de rechtbank de staatssecretaris in zijn standpunt dat hij op grond van het nieuwe model koksboekje er niet zonder meer vanuit kan gaan dat de vreemdeling aan de kwalificatievereisten van een specialiteitenkok Chinese keuken niveau 4 voldoet en dat hij aanvullend bewijs kan vragen.

12. Eiser heeft bij zijn aanvraag (onder meer) een nieuw model koksboekje overgelegd dat op 10 augustus 2021 is afgegeven door het opleidingsinstituut Huangshan Catering and Cooking Industry Association. Op het nieuwe model koksboekje staat dat eiser beschikt over de kwalificaties die horen bij een specialiteitenkok Chinese keuken niveau 4. Ook heeft eiser bij zijn aanvraag een registratie van het nieuwe model koksboekje op het zogeheten OSTA-site, een landelijke databank, overgelegd. In bezwaar heeft eiser een verklaring van 15 december 2022 overgelegd waarin het opleidingsinstituut dat het nieuwe model koksboekje heeft afgegeven, bevestigt dat eiser op 10 augustus 2021 heeft deelgenomen aan de opleidingsgroep en dat eiser is erkend als gekwalificeerd specialiteitenkok Chinese keuken niveau 4.

13. De rechtbank stelt vast dat de staatssecretaris niet in het bestreden besluit, en ook niet in het verweerschrift is ingegaan op de in bezwaar overgelegde verklaring van het opleidingsinstituut van 15 december 2022. Op de zitting heeft een medewerker van het UWV desgevraagd toegelicht dat de verklaring geen aanleiding is geweest voor nader onderzoek omdat het UWV uit de verklaring niet kan afleiden wat de opleiding of training inhoudt en wat de kwalificatievereisten zijn geweest om het nieuwe model koksboekje te behalen. De rechtbank ziet echter niet in waarom, naast het nieuwe model koksboekje, de verklaring niet als aanvullend bewijs kan dienen om aan te tonen dat eiser aan de kwalificatievereisten voldoet. Zo wordt in de verklaring niet alleen bevestigd dat eiser het nieuwe model koksboekje heeft verkregen omdat hij voldoet aan de kwalificatievereisten voor een specialiteitenkok Chinese keuken niveau 4. De verklaring is ook voorzien van een telefoonnummer en een stempel van het opleidingsinstituut. Daar komt nog bij dat eiser bij zijn aanvraag een registratie op de OSTA-site heeft overgelegd dat in combinatie met de verklaring van het opleidingsinstituut ook kan worden gezien als aanvullend bewijs. Onder deze omstandigheden kan de staatssecretaris niet langer vasthouden aan het argument dat de authenticiteit van het nieuwe model koksboekje niet kan worden vastgesteld en dat de registratie ervan onbetrouwbaar is. De rechtbank is van oordeel dat eiser hiermee immers voldoende aanvullend bewijs heeft geleverd waardoor het nu op de weg van de staatssecretaris ligt om nader onderzoek te doen naar de vraag of eiser voldoet aan de vereiste kwalificaties voor een specialiteitenkok Chinse keuken niveau 4.

14. Gelet op het voorgaande heeft de staatssecretaris het bestreden besluit onzorgvuldig voorbereid en zich onvoldoende gemotiveerd op het standpunt gesteld dat eiser niet voldoet aan de voorwaarden van de gevraagde mvv. De hierop betrekking hebbende beroepsgronden slagen.

15. De rechtbank komt niet toe aan de bespreking van de overige beroepsgronden.

Conclusie en gevolgen

16. Het beroep is gegrond en het bestreden besluit van 23 februari 2023 komt voor vernietiging in aanmerking. De rechtbank ziet geen aanleiding om de rechtsgevolgen van het te vernietigen bestreden besluit in stand te laten, gelet op de aard van de geconstateerde gebreken. Dat betekent dat eiser gelijk krijgt en dat de staatssecretaris opnieuw op het bezwaarschrift moet beslissen met inachtneming van wat in deze uitspraak is overwogen.

17. Omdat het beroep gegrond is, krijgt eiser een vergoeding van zijn proceskosten. Deze vergoeding bedraagt € 1.674,- omdat de gemachtigde van eiser een beroepschrift heeft ingediend en aan de zitting heeft deelgenomen. Verder zijn er geen kosten gemaakt die vergoed kunnen worden.

18. Ook moet de staatssecretaris het griffierecht aan eiser vergoeden tot een bedrag van € 184,-.

Beslissing

De rechtbank:

  • verklaart het beroep gegrond;

  • vernietigt het bestreden besluit van 23 februari 2023;

  • draagt de staatssecretaris op een nieuw besluit te nemen op het bezwaarschrift van eiser met inachtneming van wat in deze uitspraak is overwogen;

  • veroordeelt de staatssecretaris in de proceskosten van eiser tot een bedrag van € 1.674,-.

  • draagt de staatssecretaris op het betaalde griffierecht van € 184,- aan eiser te vergoeden.

Deze uitspraak is gedaan door mr. S.D.M. Michael, rechter, in aanwezigheid van mr. T.N.H. Tran, griffier.

De uitspraak is uitgesproken in het openbaar en bekendgemaakt op: 26 september 2023

Informatie over hoger beroep

Een partij die het niet eens is met deze uitspraak, kan een hogerberoepschrift sturen naar de Afdeling bestuursrechtspraak van de Raad van State waarin wordt uitgelegd waarom deze partij het niet eens is met de uitspraak. Het hogerberoepschrift moet worden ingediend binnen 4 weken na de dag waarop deze uitspraak is verzonden. Kan de indiener de behandeling van het hoger beroep niet afwachten, omdat de zaak spoed heeft, dan kan de indiener de voorzieningenrechter van de Afdeling bestuursrechtspraak van de Raad van State vragen om een voorlopige voorziening (een tijdelijke maatregel) te treffen.

Paragraaf 19a van bijlage 1 van de Ruwav 2014 zoals die luidde voor 1 januari 2022 en die op grond van het overgangsrecht Ruwav 2014 ten aanzien van koks ten behoeve van de Aziatische horeca van toepassing blijft op aanvragen die zijn ontvangen voor 1 januari 2022, zoals de aanvraag van eiser.