Vreemdelingenrecht

beroep niet-ontvankelijk want de vreemdeling is MOB

Rechtbank Den Haag, 4 juli 2023

Zaakgegevens

Op 4 juli 2023 heeft de Rechtbank Den Haag in eerste aanleg uitspraak gedaan in een zaak over vreemdelingenrecht.

Instantie
Rechtbank Den Haag
Zittingsplaats
Den Haag
Datum uitspraak
4 juli 2023
Datum publicatie
24 januari 2024
Zaaknummer
NL23.17840 en NL23.17841
Procedure
Eerste aanleg - enkelvoudig
ECLI
ECLI:NL:RBDHA:2023:21565
Inhoud van deze uitspraak

Samenvatting

beroep niet-ontvankelijk want de vreemdeling is MOB

Uitspraak

RECHTBANK DEN HAAG

Bestuursrecht

zaaknummers: NL23.17840 en NL23.17841


proces-verbaal van de mondelinge uitspraak van de enkelvoudige kamer / de voorzieningenrechter in de zaken tussen

[eiser] , eiser en verzoeker (hierna: eiser)

V-nummer: [v-nummer]

(gemachtigde: mr. A. Heida),

en

de staatssecretaris van Justitie en Veiligheid, verweerder

(gemachtigde: mr. T. Pourjalili).


Procesverloop
Bij besluit van 19 juni 2023 (het bestreden besluit) heeft verweerder de aanvraag van eiser tot het verlenen van een verblijfsvergunning asiel voor bepaalde tijd in de algemene procedure afgewezen als kennelijk ongegrond.

Eiser heeft tegen het bestreden besluit beroep ingesteld. Ook heeft hij een verzocht om een voorlopige voorziening.

De rechtbank/voorzieningenrechter heeft het beroep, tezamen met de voorlopige voorziening, op 4 juli 2023 op zitting behandeld. Eiser en zijn gemachtigde zijn, met voorafgaand bericht, niet verschenen. Verweerder heeft zich laten vertegenwoordigen door zijn gemachtigde.

Na afloop van de behandeling van de zaak ter zitting heeft de rechtbank/voorzieningenrechter het onderzoek gesloten en onmiddellijk mondeling uitspraak gedaan.

Overwegingen

1. Eiser is geboren op [geboortedatum] 1991 en heeft de Marokkaanse nationaliteit. Hij heeft aan zijn asielaanvraag ten grondslag gelegd dat hij vanwege zijn deelname aan een netwerk dat in drugs handelde problemen heeft met mensen van dat netwerk. Eiser zou volgens twee mensen uit dit netwerk hen verraden hebben bij de politie. Ook stelt eiser problemen te hebben met de autoriteiten vanwege het verkopen van verdovende middelen, omdat de opgepakte bendeleden hen dat hebben verteld.

2. Verweerder heeft de rechtbank/voorzieningenrechter bij brief van 3 juli 2023 bericht dat eiser met onbekende bestemming is vertrokken (MOB-melding). Verweerder verwijst naar de bij de brief bijgevoegde printscreen, waaruit blijkt dat eiser vanaf 2 juli 2023 met onbekende bestemming is vertrokken. Het is verweerder niet gebleken dat eiser zich inmiddels weer heeft gemeld. De rechtbank/voorzieningenrechter ziet zich daarom allereerst voor de vraag gesteld of eiser nog procesbelang heeft.

3. Volgens vaste rechtspraak van de Afdeling bestuursrechtspraak van de Raad van State, zoals de uitspraak van 22 februari 2019 (ECLI:NL:RVS:2019:579), dient er, indien een vreemdeling die in Nederland bescherming heeft gevraagd met onbekende bestemming vertrekt zonder aan verweerder te laten weten waar hij verblijft, in beginsel vanuit te worden gegaan dat die vreemdeling geen prijs meer stelt op de door hem aanvankelijk gezochte bescherming in Nederland. Dit is alleen anders als een vreemdeling laat weten dat hij contact met zijn gemachtigde onderhoudt en dus nog prijs stelt op deze bescherming. Dit impliceert dat de gemachtigde weet dat een vreemdeling nog in Nederland verblijft, waar hij verblijft en met de vreemdeling contact heeft over de verdere voortgang van de procedure en de keuzes die in dit kader moeten worden gemaakt.

4. De gemachtigde van eiser heeft de rechtbank/voorzieningenrechter bij bericht van 3 juli 2023 laten weten dat zij door het Centraal Orgaan opvang asielzoekers ervan op de hoogte is gebracht dat eiser met onbekende bestemming is vertrokken. De rechtbank maakt daaruit op dat de gemachtigde van eiser zelf geen contact meer met hem heeft.

5. De rechtbank/voorzieningenrechter is, gelet op de MOB-melding en de verbreking van het contact van eiser met zijn gemachtigde, van oordeel dat eiser kennelijk geen prijs meer stelt op de door hem aanvankelijk gezochte bescherming in Nederland en geen rechtens te beschermen belang meer heeft bij een inhoudelijke beoordeling van het beroep. Het beroep is daarom niet-ontvankelijk. Omdat hiermee uitspraak wordt gedaan op het beroep, bestaat er geen grond meer voor het treffen van een voorlopige voorziening. Deze wordt afgewezen.

6. Voor een proceskostenveroordeling bestaat geen aanleiding.

Beslissing


De rechtbank/voorzieningenrechter:

- verklaart het beroep niet-ontvankelijk;

- wijst het verzoek om een voorlopige voorziening af.

Deze uitspraak is uitgesproken in het openbaar op 4 juli 2023 door mr. M. van Nooijen, (voorzieningen)rechter, in aanwezigheid van mr. C.M. van den Berg, griffier.

De proces-verbaal is bekendgemaakt op:

Rechtsmiddel

Tegen deze uitspraak kan, voor zover daarbij is beslist op het beroep, hoger beroep worden ingesteld bij de Afdeling bestuursrechtspraak van de Raad van State binnen één week na de dag van bekendmaking van dit proces-verbaal.

Tegen de beslissing op het verzoek om een voorlopige voorziening staat geen rechtsmiddel open.