Vreemdelingenrecht
Asiel; Sri Lanka; problemen n.a.v. vorige asielaanvraag; problemen lidmaatschap politieke partij; deelname…
Rechtbank Den Haag, 23 januari 2023
ECLI:NL:RBDHA:2023:4026 · Rechtbank Den Haag · 23 januari 2023
Zaakgegevens
Op 23 januari 2023 heeft de Rechtbank Den Haag in eerste aanleg uitspraak gedaan in een zaak over vreemdelingenrecht.
- Instantie
- Rechtbank Den Haag
- Zittingsplaats
- Utrecht
- Datum uitspraak
- 23 januari 2023
- Datum publicatie
- 27 maart 2023
- Zaaknummer
- NL22.25651
- Rechtsgebied
- Bestuursrecht » Vreemdelingenrecht
- Procedure
- Eerste aanleg - enkelvoudig
- ECLI
- ECLI:NL:RBDHA:2023:4026
Inhoud van deze uitspraak
Samenvatting
Asiel; Sri Lanka; problemen n.a.v. vorige asielaanvraag; problemen lidmaatschap politieke partij; deelname demonstratie; ongegrond
Uitspraak
RECHTBANK DEN HAAG
Zittingsplaats Utrecht Bestuursrecht zaaknummer: NL22.25651
uitspraak van de enkelvoudige kamer in de zaak tussen
[eiser] , eiser V-nummer: [V-nummer] (gemachtigde: mr. F.W. Verweij),
en
de Staatssecretaris van Justitie en Veiligheid, verweerder (gemachtigde: mr. L. Denishin).
Procesverloop
Bij besluit van 7 december 2022 (het bestreden besluit) heeft verweerder de aanvraag van eiser tot het verlenen van een verblijfsvergunning asiel voor bepaalde tijd in de verlengde procedure afgewezen als kennelijk ongegrond.
Eiser heeft tegen het bestreden besluit beroep ingesteld.
De rechtbank heeft het beroep, samen met het verzoek om een voorlopige voorziening NL22.25652, op 10 januari 2023 op zitting behandeld. Eiser is verschenen, bijgestaan door zijn gemachtigde. Als tolk is verschenen N. Kumarasamy. Verweerder heeft zich laten vertegenwoordigen door zijn gemachtigde.
Overwegingen
1. Eiser heeft de Sri Lankaanse nationaliteit en is geboren op [geboortedatum] 1969.
Het asielrelaas van eiser
2. Eiser heeft aan zijn asielaanvraag het volgende ten grondslag gelegd.
Problemen vanwege gedwongen trainingen door TELO
3. Eiser is in 1986/87 gedwongen getraind door TELO. Na drie jaar heeft eiser kunnen ontsnappen. Vervolgens heeft eiser zich een aantal jaar - tussen de drie en zes jaar - verscholen in Colombo. Uiteindelijk is eiser in 1991 naar Saoedi-Arabië gevlucht. In 2001 is eiser naar Sri Lanka teruggekeerd. In 2012 is eiser naar Australië gevlucht vanwege dezelfde problemen waarvoor hij eerder naar Saoedi-Arabië was gevlucht.
Problemen met de CID vanwege zijn asielaanvraag in Australië
4. In 2017 is eiser door Australië teruggestuurd naar Sri Lanka. Eiser heeft bij terugkomst op het vliegveld in Sri Lanka een ambtenaar omgekocht omdat hij het land illegaal had verlaten en daarom bij terugkomst door CID zou worden verhoord en voor de rechtbank zou moeten verschijnen. Op enig moment is eiser thuis alsnog door de CID verhoord, omdat ze wilden weten wie zijn reisagent was. De CID is daarna meermaals bij eiser langs geweest, maar eiser was zelf niet thuis. Eiser heeft dit op video vastgelegd. Regelmatig verbleef eiser elders omdat hij bang was voor de CID. Eiser werd door de CID gebeld en afgeperst. Eiser vreest dat de CID een zaak tegen hem zal openen omdat hij in 2012 illegaal het land is uitgereisd.
Problemen vanwege TNA
5. Eiser heeft problemen ervaren vanwege zijn lidmaatschap van danwel werkzaamheden voor de alliantie TNA. In 2020 vonden in Sri Lanka verkiezingen plaats en in die periode heeft eiser leden van de TNA rondgereden in zijn tuktuk. Aan zijn tuktuk hing ook een vlag van de TNA. Ook heeft eiser voor TNA pamfletten uitgedeeld. Op enig moment hebben leden van de jongerengroep van de TMVP het reclamebord van de schoonheidssalon van eisers vrouw beklad met de tekst ‘TNA’. Eveneens hebben de jongeren van de TMVP ingebroken in zijn woning en spullen vernield. Daarnaast is eiser ’s avonds na een ritje door leden van TMVP tegengehouden en in elkaar geslagen. Eisers vrouw is geslagen door leden van TMVP. Ook is geprobeerd de dochter van eiser te verkrachten en/of te ontvoeren.
Deelname aan een demonstratie
6. In mei 2022 heeft eiser meegedaan aan een demonstratie tegen de regering. Eiser heeft twee passagiers naar de demonstratie gebracht in zijn tuktuk en heeft vervolgens zelf meegedaan aan de demonstratie. De demonstranten zijn gefilmd en eiser vermoedt dat hij ook op video staat. Eiser vreest dat zal worden gearresteerd omdat hij aan de demonstratie heeft meegedaan.
Het bestreden besluit
7. Het asielrelaas van eiser bevat volgens verweerder de volgende relevante elementen:
8. Identiteit, nationaliteit en herkomst;
9. Problemen vanwege trainingen door TELO;
10. Problemen met de CID vanwege zijn asielaanvraag in Australië;
11. Problemen vanwege lidmaatschap van en deelname aan TNA;
12. Deelname aan een demonstratie tegen de regering.
8. Verweerder acht eisers identiteit, nationaliteit en herkomst geloofwaardig. De overige relevante elementen acht verweerder ongeloofwaardig omdat eiser volgens verweerder inconsistent, ongerijmd en vaag heeft verklaard. Hij concludeert daarom dat de asielaanvraag wordt afgewezen als kennelijk ongegrond. Verder heeft verweerder besloten dat eiser Nederland onmiddellijk moet verlaten. Ook heeft verweerder eiser een inreisverbod opgelegd voor de duur van twee jaar.
Beroepsgronden en het oordeel van de rechtbank daarover
9. De rechtbank is van oordeel dat het beroep ongegrond is. Daartoe overweegt de rechtbank het volgende.
Zienswijze
10. Eiser verwijst naar de zienswijze en verzoekt de rechtbank om deze in beroep als herhaald en ingelast te beschouwen.
11. Verweerder heeft in het bestreden besluit gemotiveerd gereageerd op de standpunten uit de zienswijze van eiser. Wanneer eiser deze standpunten in beroep herhaalt, moet hij specifiek aangeven waarom de motivering van verweerder in het besluit niet juist is op die punten. Aangezien eiser dit niet heeft gedaan, ziet de rechtbank geen aanleiding om te oordelen dat die motivering onvoldoende of onjuist is.
Nieuw voornemen
12. Eiser voert aan dat verweerder een nieuw voornemen had moeten uitbrengen, omdat hij heeft besloten om eiser aanvullend te horen nadat de zienswijze was ingediend. In dat geval ontkomt verweerder er niet aan om een nieuw voornemen uit te brengen, om eiser de kans te geven daarop te reageren. Verweerder erkent dat het aanvullend gehoor in de besluitvorming is betrokken en nu heeft eiser een instantie gemist.
13. De rechtbank oordeelt dat verweerder niet gehouden was om een nieuw voornemen uit te brengen. In artikel 3.119 van het Vreemdelingenbesluit (Vb) en paragraaf C1/2.6 van de Vreemdelingencirculaire (Vc) staat wanneer verweerder een nieuw voornemen moet uitbrengen. Verweerder voert terecht aan dat het aanvullend gehoor niet heeft geleid tot nieuwe of anders beoordeelde overwegingen of nieuw bekend geworden feiten en omstandigheden die van invloed zijn op de geloofwaardigheidsbeoordeling. Dat verweerder het aanvullend gehoor heeft betrokken in de besluitvorming maakt het voorgaande niet anders. De beroepsgrond slaagt niet.
Problemen vanwege trainingen door TELO
14. Eiser voert in essentie aan dat het onredelijk is om hem tegen te werpen dat hij wisselend heeft verklaard over gebeurtenissen van dertig jaar geleden. Dat eiser niet meer weet hoe lang hij heeft ondergedoken, doet niet af aan de geloofwaardigheid van zijn asielrelaas. Ook voert eiser aan dat zijn redenen voor vertrek naar Australië naast elkaar bestonden.
15. De rechtbank oordeelt dat verweerder niet ten onrechte de problemen als gevolg van de gedwongen trainingen bij TELO ongeloofwaardig heeft gevonden. Verweerder heeft zich op het standpunt mogen stellen dat eiser inconsistent heeft verklaard over hoe lang hij in Colombo heeft ondergedoken na zijn ontsnapping aan TELO. Verweerder mag van eiser verwachten dat hij in ieder geval (in jaartallen) weet hoe lang hij heeft ondergedoken in Colombo, ook al heeft dit lang geleden plaatsgevonden. Eiser heeft door deze problemen immers asiel aangevraagd in Australië zoals verweerder niet ten onrechte stelt. Daar komt bij dat verweerder niet alleen vanwege dit punt dit gedeelte van eisers relaas ongeloofwaardig heeft bevonden. Verweerder werpt eiser ook tegen dat hij niet inzichtelijk heeft gemaakt waarom hij pas na vijftien jaar heeft besloten asiel aan te vragen in Australië. En verweerder werpt eiser tegen dat hij geen inzicht heeft verschaft waarom hij na terugkomst uit Saoedi-Arabië nog altijd problemen had vanwege de trainingen bij TELO. Eiser heeft dit in beroep niet bestreden. Verweerder heeft eiser nog tegengeworpen dat hij wisselend en vaag heeft verklaard wat de reden is dat hij na vijftien jaar naar Australië is vertrokken om asiel aan te vragen. Volgens verweerder blijkt uit de verklaringen van eiser niet dat deze redenen naast elkaar hebben bestaan. De rechtbank overweegt hiertoe dat eiser op pagina 10 van het nader gehoor verklaart dat ‘de hoofdreden (…) die wapentraining’
door TELO was en dat hij ‘door dat verleden’ zijn werkzaamheden ‘niet meer normaal [kon] uitvoeren in Sri Lanka’. Verweerder heeft onvoldoende gemotiveerd waarom uit eisers verklaringen niet volgt dat de redenen voor vertrek naast elkaar bestonden. Dit doet echter niet af aan hetgeen de rechtbank eerder heeft overwogen.
Problemen met de CID vanwege zijn asielaanvraag in Australië
16. Eiser stelt in essentie dat de CID hem lastig heeft gevallen nadat hij uit Australië is teruggekeerd. Eiser heeft geprobeerd zich hieraan te onttrekken door een ambtenaar op het vliegveld om te kopen, maar uiteindelijk is de CID meermaals bij hem thuis geweest. Verweerder heeft dit niet betwist en eiser heeft ter onderbouwing video’s overgelegd. Ook heeft de CID eiser telefonisch bedreigd. Dat eiser per abuis niet heeft verteld over de dreigtelefoontjes is geen teken van ongeloofwaardigheid, althans verweerder motiveert dit niet voldoende. Dat eiser meermaals staande is gehouden door de politie kan eveneens niet bijdragen aan de ongeloofwaardigheid van zijn relaas. De verkeerspolitie is immers een andere eenheid dat de CID. De problemen met de CID zijn inderdaad een toekomstige vrees, want tot nu toe heeft eiser de dans ontsprongen. Elk moment kan CID een dossier openen, hem arresteren en een proces tegen eiser starten.
17. De rechtbank oordeelt dat verweerder niet ten onrechte eisers problemen met de CID vanwege zijn asielaanvraag in Australië ongeloofwaardig heeft gevonden. Verweerder heeft eiser tegengeworpen dat hij wisselend heeft verklaard wanneer de problemen met de CID zijn begonnen. Eiser heeft verklaard dat de problemen zes maanden na terugkomst zijn begonnen maar heeft ook verklaard dat de problemen na één jaar zijn begonnen. Verder heeft eiser verklaard dat de CID voornamelijk wilden weten wie zijn reisagent was. Eveneens is eiser niet door de CID meegenomen toen ze hem thuis aantroffen. Niet ten onrechte stelt verweerder zich op het standpunt dat hieruit niet blijkt dat eiser problemen heeft ondervonden met de CID vanwege zijn illegale uitreis. Verder heeft verweerder zich op het standpunt mogen stellen dat aan de overgelegde video’s niet de door eiser gewenste waarde kan worden gehecht. Uit de video’s blijkt niet wie bij eiser langs is geweest. Ten aanzien van de dreigtelefoontjes heeft verweerder eiser tegengeworpen dat hij wisselend heeft verklaard. Verweerder heeft zich terecht op het standpunt gesteld dat het aan eiser is om zijn asielrelaas inzichtelijk te maken. Verweerder heeft eiser daarom mogen tegenwerpen dat hij niet uit eigen beweging heeft verklaard over de dreigtelefoontjes. Tot slot stelt verweerder zich niet ten onrechte op het standpunt dat niet wordt gevolgd dat de CID alsnog een zaak tegen eiser zal openen nu de problemen ongeloofwaardig zijn geacht. Uit het voorgaande volgt dat verweerder voldoende heeft gemotiveerd waarom hij deze problemen ongeloofwaardig heeft geacht.
Problemen vanwege lidmaatschap van en deelname aan TNA
18. Eiser voert aan dat politieke tegenstanders door de TNA-vlag op zijn tuktuk zullen aannemen dat hij sympathiseert met de TNA. Verder betwist eiser dat hij de TNA-vlag verkeerd heeft omschreven. Volgens eiser is het aan verweerder om aan te tonen dat hij de vlag verkeerd heeft omschreven. Eiser stelt eveneens dat hij de vraag in het nader gehoor over wie de verkiezingen in 2020 heeft gewonnen anders heeft begrepen. Verder is volgens eiser het standpunt van verweerder over de zichtbaarheid van zijn tuktuk in de nacht dat hij is belaagd onzorgvuldig. Eiser wijst verder nog op een brief van dhr. [A] van 24 juni 2022 ter onderbouwing van zijn relatie met TNA. Tot slot voert eiser aan dat de problemen die zijn dochter heeft ervaren een onderbouwing zijn van het reële risico dat (ook) eiser loopt.
19. De rechtbank oordeelt dat verweerder niet ten onrechte de problemen vanwege lidmaatschap van en deelname aan TNA ongeloofwaardig heeft geacht. Nu verweerder door middel van een link – die de rechtbank overigens wel heeft kunnen raadplegen – heeft gesteld dat de omschrijving van eiser van de TNA-vlag niet klopt, ligt het op de weg van eiser om te onderbouwen dat hij de vlag wel correct heeft omschreven. Dat heeft eiser niet gedaan. Verweerder heeft er verder op mogen wijzen dat uit eisers verklaringen niet blijkt dat hij lid was van TNA. Verweerder stelt niet ten onrechte dat eiser werd betaald om in een bepaalde periode TNA partijleden te vervoeren. Ook wijst verweerder niet ten onrechte er op dat eiser niet op eigen initiatief TNA heeft geholpen. Eveneens heeft verweerder eiser tegengeworpen dat hij weinig weet van TNA. Eiser betwist dat hij weinig kennis heeft van TNA, maar heeft deze stelling niet concreet onderbouwd. Uit het voorgaande volgt naar het oordeel van de rechtbank dat verweerder niet ten onrechte ongeloofwaardig heeft gevonden dat eiser lid was van TNA.
20. Verder heeft verweerder de problemen die eiser heeft ondervonden vanwege zijn werkzaamheden voor TNA ongeloofwaardig mogen vinden. Niet ten onrechte acht verweerder ongeloofwaardig dat het reclamebord van de schoonheidssalon van eisers vrouw is beklad vanwege zijn deelname aan TNA. Verweerder werpt ook niet ten onrechte tegen dat niet te achterhalen is of de jongeren op de video die eiser van de gebeurtenis heeft overgelegd banden hebben met een politieke partij. Verweerder heeft eiser verder mogen tegenwerpen dat hij vaag en ongerijmd heeft verklaard over de gestelde daders. Eiser heeft verklaard dat hij daders niet kende1, om vervolgens te verklaren dat hij de jongeren wel herkende omdat ze uit hetzelfde dorp als eiser komen en hij precies weet wie welke partij ondersteunt2. Ook heeft verweerder er op mogen wijzen dat eiser niet inzichtelijk heeft gemaakt dat de mishandeling verband houdt met zijn deelname aan TNA.3 Eveneens heeft verweerder eiser niet ten onrechte tegengeworpen dat hij inconsistent over de volgorde van de problemen heeft verklaard. Eerst verklaart eiser dat hij is mishandeld en dat vervolgens zijn huis overhoop is gehaald.4 Daarna verklaart eiser dat zijn huis overhoop is gehaald en dat hij daarna is mishandeld.5 Verweerder mag van eiser verwachten dat hij eenduidig kan verklaren over de volgorde van deze gebeurtenissen. De problemen die eiser heeft ondervonden als gevolg van zijn deelname aan TNA raken immers de kern van zijn asielrelaas.
21. Reeds op basis van het voorgaande heeft verweerder mogen vinden dat de door eiser gestelde problemen vanwege lidmaatschap van of zijn sympathiseren met de TNA ongeloofwaardig zijn. Verweerder heeft zich op de zitting niet ten onrechte subsidiair op het standpunt gesteld dat, ook indien anderen zullen aannemen dat eiser sympathiseert met de TNA omdat hij de vlag van de TNA op zijn tuktuk heeft, dit onverlet laat dat de gestelde problemen ongeloofwaardig zijn. Verder heeft verweerder niet ten onrechte tegengeworpen dat eiser niet inzichtelijk heeft gemaakt dat de mishandeling enig verband houdt met zijn sympathiseren met de TNA. Daarnaast heeft verweerder mogen vinden dat aan de brief van [A] niet de door eiser gewenste waarde kan worden toegekend. Nog daargelaten dat de brief een kopie is en dus niet op authenticiteit kan worden onderzocht, wijst
[afbeelding niet beschikbaar]1. Nader gehoor p. 26.
2 Nader gehoor p. 27.
3 Nader gehoor p. 28.
4 Nader gehoor p. 26.
5 Nader gehoor p. 30.
verweerder er terecht op dat uit de brief niet volgt welke activiteiten eiser voor TNA heeft verricht of dat eiser actief aan TNA heeft deelgenomen. Ten aanzien van de video die eiser heeft overgelegd waarop volgens hem zijn dochter is te zien, heeft verweerder zich op het standpunt mogen stellen dat eiser niet aannemelijk heeft gemaakt dat zijn dochter op de video staat. Eveneens heeft verweerder zich niet ten onrechte op het standpunt gesteld dat met de video niet kan worden vastgesteld dat eisers dochter is aangevallen in verband met de gestelde politieke activiteiten van eiser.
Deelname aan een demonstratie tegen de regering
22. Eiser voert aan dat hij als deelnemer aan de demonstraties tegen de regering een reëel risico loopt op ernstige schade. Verweerder schat dit risico te laag in. Hij wijst ter onderbouwing op een nieuwsartikel dat bij de zienswijze is overgelegd, waaruit volgt dat de Sri Lankaanse overheid honderden vreedzame demonstranten heeft opgepakt.
23. De rechtbank overweegt dat verweerder ongeloofwaardig heeft gevonden dat eiser aan de demonstratie heeft deelgenomen. De gevolgen die eiser vreest te ondervinden vanwege zijn deelname aan de demonstratie heeft verweerder eveneens ongeloofwaardig gevonden. Naar het oordeel van de rechtbank heeft verweerder zich niet ten onrechte op het standpunt gesteld dat eisers vrees om te worden opgepakt is gebaseerd op vermoedens. Verweerder heeft mogen vinden dat hoewel uit het nieuwsartikel volgt dat demonstranten zijn opgepakt dit niet betekent dat eiser is gefilmd, is herkend en gegronde vrees heeft om ook te worden opgepakt.
Conclusie en gevolgen
24. De aanvraag is terecht afgewezen als kennelijk ongegrond. Het beroep is ongegrond. Voor een proceskostenveroordeling bestaat geen aanleiding.
Beslissing
De rechtbank verklaart het beroep ongegrond.
Deze uitspraak is gedaan door mr. G.P. Loman, rechter, in aanwezigheid van mr. L.L. Hol, griffier.
De uitspraak is uitgesproken in het openbaar en bekendgemaakt op:
23 januari 2023
Documentcode: [documentcode]
Rechtsmiddel
Tegen deze uitspraak kan hoger beroep worden ingesteld bij de Afdeling bestuursrechtspraak van de Raad van State binnen één week na de dag van bekendmaking.