Vreemdelingenrecht
bewaring, eerste beroep, voortvarendheid, zicht op uitzetting, ongegrond
Rechtbank Den Haag, 15 maart 2023
ECLI:NL:RBDHA:2023:4978 · Rechtbank Den Haag · 15 maart 2023
Zaakgegevens
Op 15 maart 2023 heeft de Rechtbank Den Haag in eerste aanleg uitspraak gedaan in een zaak over vreemdelingenrecht.
- Instantie
- Rechtbank Den Haag
- Zittingsplaats
- Utrecht
- Datum uitspraak
- 15 maart 2023
- Datum publicatie
- 11 april 2023
- Zaaknummer
- NL23.6793
- Rechtsgebied
- Bestuursrecht » Vreemdelingenrecht
- Procedure
- Eerste aanleg - enkelvoudig
- ECLI
- ECLI:NL:RBDHA:2023:4978
Inhoud van deze uitspraak
Samenvatting
bewaring, eerste beroep, voortvarendheid, zicht op uitzetting, ongegrond
Uitspraak
RECHTBANK DEN HAAG
Zittingsplaats Utrecht Bestuursrecht zaaknummer: NL23.6793
uitspraak van de enkelvoudige kamer in de zaak tussen
[eiser] , eiser V-nummer: [V-nummer]
(gemachtigde: mr. J.J. Eizenga),
en
de Staatssecretaris van Justitie en Veiligheid, verweerder (gemachtigde: mr. A.M.H. van de Wal).
Procesverloop
Bij besluit van 20 februari 2023 (het bestreden besluit) heeft verweerder aan eiser de maatregel van bewaring op grond van artikel 59a, eerste lid, van de Vreemdelingenwet 2000 (Vw) opgelegd.
Eiser heeft tegen het bestreden besluit beroep ingesteld. Dit beroep moet tevens worden aangemerkt als een verzoek om toekenning van schadevergoeding.
De rechtbank heeft het beroep op 13 maart 2023 op zitting behandeld. Eiser is verschenen, bijgestaan door zijn gemachtigde. Als tolk is verschenen A. Cherradi. Verweerder heeft zich laten vertegenwoordigen door zijn gemachtigde.
Overwegingen
1. Eiser stelt van Algerijnse nationaliteit te zijn en te zijn geboren op [geboortedatum] 1995.
Bewaringsgronden
2. In de maatregel van bewaring heeft verweerder overwogen dat de maatregel nodig is, omdat een concreet aanknopingspunt bestaat voor een overdracht als bedoeld in de Dublinverordening en een significant risico bestaat dat eiser zich aan het toezicht zal onttrekken. Verweerder heeft, onder verwijzing naar artikel 5.1b, tweede, derde en vierde lid, van het Vreemdelingenbesluit (Vb), als zware gronden vermeld dat eiser:
3a. Nederland niet op de voorgeschreven wijze is binnengekomen, dan wel een poging daartoe heeft gedaan;
3b. zich in strijd met de Vreemdelingenwetgeving gedurende enige tijd aan het toezicht op vreemdelingen heeft onttrokken;
3d. niet dan wel niet voldoende meewerkt aan het vaststellen van zijn identiteit en
nationaliteit;
en als lichte gronden vermeld dat eiser:
4a. zich niet aan een of meer andere voor hem geldende verplichtingen van hoofdstuk 4 van het Vb heeft gehouden;
4c. geen vaste woon- of verblijfplaats heeft;
4d. niet beschikt over voldoende middelen van bestaan.
3. De rechtbank stelt vast dat eiser de gronden die aan de maatregel van bewaring ten grondslag zijn gelegd niet heeft betwist. De rechtbank is van oordeel dat deze gronden en de motivering daarvan de maatregel van bewaring kunnen dragen.
Voortvarendheid
4. Eiser voert aan dat verweerder onvoldoende voortvarend heeft gewerkt aan zijn uitzetting. Eiser is op 20 februari 2023 in bewaring gesteld. Pas op 28 februari 2023 heeft verweerder een claimverzoek verstuurd naar de Spaanse autoriteiten. Daar zitten acht dagen tussen, dat is gelet op de oudere rechtspraak1 van de Afdeling bestuursrechtspraak van de Raad van State (ABRvS) onvoldoende voortvarend. Verder moet op grond van artikel 28, derde lid van de Dublinverordening de bewaring zo kort mogelijk duren en niet langer dan de tijd die redelijkerwijs nodig is om de vereiste administratieve procedure af te ronden.
5. De rechtbank is van oordeel dat verweerder voldoende voortvarend heeft gewerkt aan de uitzetting van eiser. Verweerder heeft immers op 23 februari 2023 een vertrekgesprek gevoerd met eiser. Dit vertrekgesprek is een relevante uitzettingshandeling. Verweerder heeft dus na drie dagen de eerste uitzettingshandeling uitgevoerd, dat is op tijd. Verder heeft verweerder op 28 februari 2023 een claimverzoek verstuurd naar de Spaanse autoriteiten. Nadat de Spaanse autoriteiten op 2 maart 2023 hebben bericht niet akkoord te gaan met het claimverzoek, heeft verweerder op 7 maart 2023 een verzoek tot heroverweging gestuurd naar de Spaanse autoriteiten. Op dit moment is verweerder afhankelijk van de Spaanse autoriteiten. De hiervoor genoemde handelingen die verweerder heeft verricht zijn relevante uitzettingshandelingen, die verweerder ook tijdig heeft uitgevoerd. De beroepsgrond slaagt niet.
Zicht op uitzetting
6. Eiser stelt zich op het standpunt dat er sinds 2 maart 2023 geen sprake is van zicht op uitzetting binnen een redelijke termijn omdat de Spaanse autoriteiten het claimverzoek niet hebben geaccepteerd.
7. De rechtbank oordeelt als volgt. Dat de Spaanse autoriteiten in eerste instantie niet akkoord zijn gegaan met het claimverzoek, betekent nog niet dat het zicht op uitzetting ontbreekt. Verweerder heeft een heroverwegingsverzoek verstuurd naar de Spaanse autoriteiten en is in afwachting van het antwoord op dit verzoek. Het is dus mogelijk dat de Spaanse autoriteiten nu wel akkoord gaan met het claimverzoek waardoor eiser overgedragen kan worden naar Spanje. De beroepsgrond slaagt daarom niet.
[afbeelding niet beschikbaar]1. De uitspraken van de Afdeling bestuursrechtspraak van de Raad van State van 26 oktober 2009, ECLI:NL:RVS:2009:BK2265, van 24 september 2014, ECLI:NL:RVS:2014:3597 en van 10 december 2008, ECLI:NL:RVS:2008:BG7512.
Overige
8. Ten overvloede overweegt de rechtbank dat (de geldigheid van) het terugkeerbesluit dat op 1 februari 2023 aan eiser is opgelegd niet ter beoordeling voorligt.
Ambtshalve toetsing
9. Tot slot overweegt de rechtbank dat zij ook met inachtneming van de ambtshalve toetsing waartoe zij gehouden is2, niet van oordeel is dat de maatregel van bewaring tot het moment van sluiten van het onderzoek op enig moment onrechtmatig was.
Conclusie
10. Het beroep is ongegrond. Daarom wordt ook het verzoek om schadevergoeding afgewezen.
11. Voor een proceskostenveroordeling bestaat geen aanleiding.
Beslissing
De rechtbank:
-
verklaart het beroep ongegrond;
-
wijst het verzoek om schadevergoeding af.
Deze uitspraak is gedaan door mr. S.G.M. van Veen, rechter, in aanwezigheid van mr. E. Mulder, griffier.
2 ECLI:EU:C:2022:858.
De uitspraak is uitgesproken in het openbaar en bekendgemaakt op:
15 maart 2023
Documentcode: [documentcode]
Rechtsmiddel
Tegen deze uitspraak kan hoger beroep worden ingesteld bij de Afdeling bestuursrechtspraak van de Raad van State binnen één week na de dag van bekendmaking.