Vreemdelingenrecht

Rechtbank Den Haag · Eerste aanleg - enkelvoudig · Vreemdelingenrecht

Rechtbank Den Haag, 15 mei 2023

Zaakgegevens

Op 15 mei 2023 heeft de Rechtbank Den Haag in eerste aanleg uitspraak gedaan in een zaak over vreemdelingenrecht.

Instantie
Rechtbank Den Haag
Zittingsplaats
Middelburg
Datum uitspraak
15 mei 2023
Datum publicatie
19 mei 2023
Zaaknummer
NL22.16338 en NL22.16341
Procedure
Eerste aanleg - enkelvoudig
ECLI
ECLI:NL:RBDHA:2023:7214
Inhoud van deze uitspraak

Samenvatting

BNT

Uitspraak

RECHTBANK DEN HAAG

Zittingsplaats Middelburg

Bestuursrecht

zaaknummers: NL22.16338 en NL22.16341

V-nummers: [Nummer 1] en [Nummer 2]


uitspraak van de enkelvoudige kamer in de zaken tussen

[Naam], eiser,

[Naam 2] , eiseres,

hierna tezamen: eisers,

(gemachtigde: mr. J.C.A. Koen),

en

de staatssecretaris van Justitie en Veiligheid, verweerder,

(gemachtigde: L. Neuhaus).

Procesverloop

Eisers hebben beroep ingesteld.

Verweerder heeft de gelegenheid van verweer gehad.

Overwegingen

Voor het wettelijk kader en de aan het beroep ten grondslag liggende overwegingen verwijst de rechtbank naar de aan deze uitspraak gehechte bijlage.

Is de beslistermijn overschreden?

? Ja

? Nee

Is er een correcte ingebrekestelling en zijn de beroepen meer dan twee weken later ingesteld?

? Ja

? Nee

Zijn de beroepen gegrond?

? Nee

? Ja

Hebben eisers de rechtbank verzocht om de bestuurlijke dwangsom vast te stellen?

? Ja

Is er een bestuurlijke dwangsom verbeurd?

? Nee

Binnen welke termijn moet verweerder alsnog een besluit nemen?

? Er is sprake van bijzondere omstandigheden. Er zijn achterstanden in de behandeling van

asielaanvragen. De rechtbank acht een nadere beslistermijn van maximaal zestien weken na

de datum van verzending van deze uitspraak redelijk. Hierbij wordt zowel recht gedaan aan

het belang van verweerder om een zorgvuldige beslissing te nemen, als aan het belang van

eiser om op korte termijn een beslissing te krijgen op de aanvraag.

Is er aanleiding om een rechterlijke dwangsom op te leggen?

? Ja

? Nee

Hoe hoog is de rechterlijke dwangsom als verweerder niet binnen deze termijn beslist?

? € 100 per dag met een maximum van € 7.500.

? Een ander bedrag.

Is er aanleiding om proceskosten vast te stellen?

? Ja

? Nee

Hoe hoog zijn de te vergoeden proceskosten?

De volgende proceskosten worden toegekend:

? 1 punt voor het indienen van het beroepschrift

met een waarde per punt van € 837 en een wegingsfactor 0,5.

Beslissing

De rechtbank:

? verklaart de beroepen gegrond;

? draagt verweerder op binnen zestien weken na de verzending van deze uitspraak een

besluit bekend te maken met inachtneming van deze uitspraak;

? bepaalt dat verweerder aan eisers een dwangsom van € 100 (honderd euro) verbeurt voor elke dag waarmee hij de hiervoor genoemde termijn overschrijdt, met een maximum van € 7.500 (vijfenzeventighonderd euro); en

? veroordeelt verweerder in de door eisers gemaakte proceskosten tot een bedrag van € 418,50 (vierhonderdachttien euro en vijftig cent).

Deze uitspraak is gedaan door mr. J.F.I. Sinack, rechter, in aanwezigheid van R. Ben Sellam, griffier, en openbaar gemaakt door middel van een geanonimiseerde publicatie op www.rechtspraak.nl.

De uitspraak is uitgesproken en bekendgemaakt op:

Bent u het niet eens met deze uitspraak?

Tegen deze uitspraak kunnen partijen en andere belanghebbenden verzet doen bij de rechtbank. De termijn voor het indienen van een verzetschrift bedraagt zes weken en vangt aan op de dag na de verzending van deze uitspraak.

Bijlage

De rechtbank doet uitspraak zonder zitting.

Tegen het niet tijdig nemen van een besluit kan beroep worden ingesteld.Het beroepschrift kan worden ingediend als het bestuursorgaan niet tijdig een besluit heeft genomen en twee weken zijn verstreken nadat een schriftelijke ingebrekestelling door het bestuursorgaan is ontvangen.

Als niet is voldaan aan de wettelijke vereisten voor een beroep tegen niet tijdig beslissen, verklaart de rechtbank het beroep niet-ontvankelijk.

Als een beschikking niet op tijd wordt genomen, is het bestuursorgaan een dwangsom verschuldigd voor elke dag (vanaf de vijftiende dag na ontvangst van de ingebrekestelling) dat het in gebreke is voor ten hoogste 42 dagen. Dit is de bestuurlijke dwangsom. De dwangsom bedraagt de eerste veertien dagen € 23,- per dag, de daaropvolgende veertien dagen € 35,- per dag en de overige dagen € 45,- per dag. Deze dwangsom kan slechts eenmaal worden vastgesteld.

Specifiek voor het niet tijdig beslissen op asielaanvragen:
Met de Tijdelijke wet dwangsom heeft verweerder de bestuurlijke dwangsom afgeschaft in asielzaken. Dit is niet in strijd met het Unierecht.

Als verweerder nog geen besluit heeft genomen, bepaalt de rechtbank dat verweerder dit alsnog moet doen. Verweerder moet dit in beginsel doen binnen twee weken na het verzenden van de uitspraak. Alleen in bijzondere gevallen kan de rechtbank een andere termijn bepalen.

De rechtbank bepaalt dat verweerder bij het overschrijden van de door de rechtbank vastgestelde termijn een dwangsom verschuldigd is voor elke dag waarmee de hiervoor genoemde termijn wordt overschreden. Dit is de rechterlijke dwangsom. Daarbij past de rechtbank het landelijke beleid toe.

Als eiser is bijgestaan door een rechtsbijstandverlener, stelt de rechtbank een vergoeding vast van zijn kosten voor de door een derde beroepsmatig verleende rechtsbijstand. De zaak is van licht gewicht als het alleen gaat over de vraag of de beslistermijn is overschreden en/of een dwangsom is verbeurd.

Op grond van artikel 8:54 van de Algemene wet bestuursrecht (Awb). Op grond van artikel 6:2, aanhef en onder b, in samenhang met artikel 7:1, eerste lid, aanhef en onder f, van de Awb. Artikel 6:12, tweede lid, van de Awb. Artikel 4:17 van Awb. Afdeling bestuursrechtspraak van de Raad van State 30 november 2022, ECLI:NL:RVS:2022:3352. Artikel 8:55d, eerste lid, van de Awb. Artikel 8:55d, eerste en derde lid, van de Awb. Op grond van artikel 8:55d, tweede lid, van de Awb. Gepubliceerd op www.rechtspraak.nl. Op grond van het Besluit proceskosten bestuursrecht.