Vreemdelingenrecht

asiel, herders van Boko Haram, homoseksuele geaardheid, brown envelop journalism, tegenstrijdige…

Rechtbank Den Haag, 26 mei 2023

Zaakgegevens

Op 26 mei 2023 heeft de Rechtbank Den Haag in eerste aanleg uitspraak gedaan in een zaak over vreemdelingenrecht.

Instantie
Rechtbank Den Haag
Zittingsplaats
Utrecht
Datum uitspraak
26 mei 2023
Datum publicatie
13 juni 2023
Zaaknummer
NL22.26510
Procedure
Eerste aanleg - enkelvoudig
ECLI
ECLI:NL:RBDHA:2023:8518
Inhoud van deze uitspraak

Samenvatting

asiel, herders van Boko Haram, homoseksuele geaardheid, brown envelop journalism, tegenstrijdige verklaringen, ongegrond

Uitspraak

RECHTBANK DEN HAAG

Zittingsplaats Utrecht Bestuursrecht zaaknummer: NL22.26510

uitspraak van de enkelvoudige kamer in de zaak tussen

[eiser] , eiser V-nummer: [V-nummer]

(gemachtigde: mr. P.E.J.M. Bartels),

en

de Staatssecretaris van Justitie en Veiligheid, verweerder (gemachtigde: mr. Y. Rikken).

Procesverloop

Bij besluit van 29 november 2022 (het bestreden besluit) heeft verweerder de aanvraag van eiser tot het verlenen van een verblijfsvergunning asiel voor bepaalde tijd in de verlengde procedure afgewezen als ongegrond.

Eiser heeft tegen het bestreden besluit beroep ingesteld. Verweerder heeft een verweerschrift ingediend.

De rechtbank heeft het beroep op 20 april 2023 op zitting behandeld. Eiser is verschenen, bijgestaan door zijn gemachtigde. Als tolk is verschenen R. Obasuyi Igiagbe. Verweerder heeft zich laten vertegenwoordigen door zijn gemachtigde.

Overwegingen

Inleiding

1. Eiser stelt van Nigeriaanse nationaliteit te zijn en te zijn geboren op [geboortedatum] 2000. Eiser heeft op 15 april 2021 een asielaanvraag ingediend. Aan zijn asielaanvraag heeft eiser ten grondslag gelegd dat hij in Nigeria is aangevallen door herders en Boko Haram. De herders werken samen met Boko Haram en hebben zijn moeder vermoord. Eiser is vervolgens gevlucht uit Nigeria, omdat hij bang was dat de herders en Boko Haram hem ook zouden vermoorden. Verder heeft eiser aan zijn asielaanvraag ten grondslag gelegd dat hij homoseksueel is en daardoor niet terug kan keren naar Nigeria.

Het bestreden besluit

2. Het asielrelaas van eiser bevat volgens verweerder de volgende relevante elementen:

- Identiteit, nationaliteit en herkomst;

- Aanval door herders van Boko Haram;

- Problemen met de herders van Boko Haram en de Nigeriaanse politie;

- Homoseksuele geaardheid.

3. Verweerder heeft zich hierover op het standpunt gesteld dat het eerste relevante element geloofwaardig wordt geacht. De aanval van eiser door herders van Boko Haram en de daaruit voortvloeiende problemen met de herders en Nigeriaanse politie heeft verweerder niet geloofwaardig geacht. Eiser woont namelijk in het deel van Nigeria waar de Nigeriaanse autoriteiten aan de macht zijn en Boko Haram niet. Verder heeft eiser vaag en tegenstrijdig verklaard over deze aanval en kon hij zijn verklaringen niet onderbouwen. Mede hierom heeft verweerder deze elementen niet geloofwaardig bevonden.

Verder heeft verweerder ook de homoseksuele geaardheid van eiser niet geloofwaardig geacht. Eiser heeft hier volgens verweerder te summier en oppervlakkig over verklaard. Eiser heeft zijn homoseksuele geaardheid niet aannemelijk gemaakt. Verweerder concludeert daarom dat de asielaanvraag van eiser wordt afgewezen als ongegrond, op grond van artikel 31, eerste lid, van de Vreemdelingenwet 2000 (Vw). Eiser is het hier niet mee eens.

Aanval door herders van Boko Haram en daaruit voortvloeiende problemen

4. Eiser voert aan dat het feit dat Boko Haram in Benue State niet officieel aan de macht is, niet betekent dat leden van Boko Haram in dat gebied in het geheel niet actief kunnen zijn. In het nader gehoor heeft eiser verklaard dat er leden van Boko Haram onder de herders waren die eiser en zijn moeder aanvielen en er waren ook Boko Haram leden werkzaam bij de politie. Daarbij komt dat volgens eiser uit het Algemeen Ambtsbericht over Nigeria van 27 juni 20181 in samenhang met het artikel van Worldwatchmonitor: ‘Who are the Fulani’ volgt dat er in de Noord-Centraal zone, waar eiser vandaan komt, al jarenlang een gewelddadig conflict gaande is tussen de Islamitische Fulani herders en christelijke boeren en dat leden van Boko Haram zich mengen tussen de Fulani herders.

Verder is het door eiser overgelegde artikel van The Nigerian Observer: “Unending Herdsmen Attacks: Many Travails Of [eiser] ” volgens verweerder op 31 maart 2021 voor het eerst is aangemaakt óf aangepast. Als het artikel op 31 maart 2021 is aangepast, impliceert dat dat het artikel eerder is aangemaakt. De inhoud van dit artikel komt volgens eiser ook overeen met zijn verklaringen over het moment waarop de herders weggingen. In het nader gehoor heeft eiser uitgelegd dat de herders al weg waren toen de man hem kwam helpen en heeft hij ook uitleg gegeven over het moment waarop hij erachter kwam dat zijn moeder was overleden.2 Tijdens zijn vrije relaas heeft eiser de aanval op zijn moeder beschreven zoals hij het destijds heeft ervaren. Toen verweerder later in het gehoor vragen stelde over de aanval en de gebeurtenissen daarna heeft eiser verteld hoe de aanval daadwerkelijk is verlopen en dat hij aanwezig was bij het overlijden van zijn moeder.

Daarom is er volgens eiser geen sprake van tegenstrijdigheid. Eiser heeft ook een trauma opgelopen door de gebeurtenissen in Nigeria. Hiervoor is hij onder behandeling bij een

[afbeelding niet beschikbaar]

1. Zie pagina 14 van het Algemeen Ambtsbericht over Nigeria van 27 juni 2018.

2 Zie pagina 19 en 20 van het nader gehoor.

psycholoog. Dat verklaart mogelijk ook waarom eiser volgens verweerder op sommige punten tegenstrijdig heeft verklaard.

5. De rechtbank is van oordeel dat verweerder de gestelde aanval en verdere problemen van eiser met de herders en leden van Boko Haram niet ten onrechte ongeloofwaardig heeft geacht. Uit het Algemeen Ambtsbericht van januari 2023 blijkt nog steeds dat Boko Haram voornamelijk in Noordoost Nigeria actief is.3 Benue State bevindt zich in de Noord-Centrale zone van Nigeria. De Nigeriaanse autoriteiten hebben daar de controle. Dat is ook gebleken uit de omstandigheid dat eiser stelt aangifte bij de lokale politie te hebben gedaan. Dat Boko Haram ook actief kan zijn in andere gebieden dan alleen het Noordoosten van Nigeria heeft eiser onvoldoende onderbouwd. Eiser verwijst daarvoor enkel naar een artikel van Worldwatchmonitor. Met de verwijzing naar dit artikel heeft eiser echter niet aannemelijk gemaakt dat de aanvallers ook leden waren van Boko Haram. De beroepsgrond slaagt niet.

6. Eiser heeft niet weersproken dat in Nigeria sprake is van “brown envelop journalism” wat inhoudt dat het in Nigeria mogelijk is om tegen betaling krantenartikelen te laten plaatsen. Uit openbare landeninformatie blijkt dat de Nigerian Observer niet gezien wordt als objectieve en verifieerbare bron.

Uit de openbare bronnen Webarchive en Wayback machine, waarvan verweerder een screenshot overgelegd heeft, blijkt dat de directe link naar het artikel één keer opgeslagen is op 31 maart 2021. Dit sluit de mogelijkheid dat het artikel op eerdere datum gepubliceerd is uit. Aangezien de gestelde aanval in 2016 plaatsgevonden zou hebben doet het de vraag rijzen met welke reden een krant een gebeurtenis van vijf jaar oud zou publiceren.

Verder heeft verweerder eiser kunnen tegenwerpen dat er tegenstrijdigheden zijn tussen zijn asielrelaas en de inhoud van het krantenartikel. De enkele herhaling van zijn stelling dat hij al in de zienswijze heeft uitgelegd dat de herders al weg waren toen de man hem kwam helpen, maakt het vorenstaande niet anders. Verweerder heeft eiser kunnen tegenwerpen dat hij na de gestelde aanval een interview gaf en daarmee zelf verantwoordelijk is voor publicatie ervan en de bijbehorende risico’s.

Verweerder heeft niet ten onrechte overwogen dat eiser de gestelde aanval met het

krantenartikel niet heeft kunnen onderbouwen.

7. Verweerder heeft zich naar het oordeel van de rechtbank op het standpunt heeft mogen stellen dat eiser tegenstrijdig heeft verklaard over de gestelde aanval door de herders van Boko Haram. In zijn vrije relaas heeft eiser gezegd: ‘Ik was met mijn moeder meegenomen naar het ziekenhuis. Ik was in het ziekenhuis. Niemand had mij verteld dat mijn moeder is overleden.’4 Eiser verklaarde twee weken in het ziekenhuis gelegen te

hebben. Eiser verklaarde over de periode nadien: ‘Toen ik bij de voorkant van het huis kwam

heb ik het graf gezien. Ik heb gevraagd wie daar lag. Ze zeiden dat mijn moeder was overleden op de dag dat ze mij naar het ziekenhuis brachten.’5 Later in het nader gehoor zegt eiser dat zijn moeder op de boerderij was overleden. Hij probeerde haar te helpen, maar er “was geen leven meer”. 6 Op de vraag of eisers moeder al overleden was voordat de man kwam die eiser riep om te helpen antwoordt eiser: ‘Toen mijn moeder was geschoten en de herders weg waren, ging ik kijken of zij nog leefde. Ik wist niet zeker of zij was overleden.

[afbeelding niet beschikbaar]

3 Zie pagina 12 en 13 van het Algemeen Ambtsbericht over Nigeria van januari 2023.

4 Zie pagina 7 van het nader gehoor.

5 Zie pagina 7 van het nader gehoor.

6 Zie pagina 19 van het nader gehoor.

Toen riep ik om hulp. Toen de hulp kwam, heb ik gehoord dat de mensen zeiden dat ze al dood was.’7 De enkele herhaalde verwijzing naar de uitleg die eiser tijdens het nader gehoor hierover heeft gegeven en de stelling dat er geen sprake is van een tegenstrijdigheid doen hier niet aan af. De beroepsgrond slaagt niet.

8. Dat eiser tegenstrijdig zou hebben verklaard omdat hij lijdt aan trauma en kampt met geheugenverlies en daarvoor onder behandeling staat, heeft eiser naar het oordeel van de rechtbank onvoldoende onderbouwd. Eiser verwijst hiervoor naar de brief van 5 april 2023 van [psycholoog] , GZ psycholoog. Uit het rapport van Medifirst blijkt niet van dermate beperkingen dat eiser niet behoorlijk zou kunnen verklaren vanwege een trauma. Verweerder heeft eiser verder kunnen tegenwerpen dat uit de brief van de psycholoog niet blijkt dat bij het gehoor sprake was van grote druk of suggestieve vragen en dat van eiser verwacht kan worden dat hij nu consistent kan verklaren over de gebeurtenissen. Verder blijkt uit de brief van de psycholoog dat de behandeling op 15 november 2022 geëindigd is. De beroepsgrond slaagt niet.

Homoseksuele geaardheid

9. Eiser stelt zich op het standpunt dat hij voldoende gedetailleerd heeft verklaard over zijn seksuele geaardheid en persoonlijke beleving. Voor zover verweerder dit betwist, had het in de rede gelegen voor verweerder om hier meer over door te vragen. Verder heeft eiser zijn homoseksuele relaties voldoende inzichtelijk gemaakt. Hiervoor verwijst eiser naar wat gesteld is in de zienswijze. Eiser heeft nog steeds een relatie met [vriend] . Hij heeft foto’s overgelegd ter onderbouwing van de relatie.

10. De rechtbank is van oordeel dat verweerder de homoseksuele geaardheid van eiser ongeloofwaardig heeft mogen vinden. In het besluit heeft verweerder overwogen dat eiser niet heeft kunnen uitleggen hoe de realisatie dat hij op mannen viel bij hem tot stand gekomen is, hoe hij dit heeft ervaren en hoe hij daarmee omgegaan is. Zijn verklaringen daarover blijven oppervlakkig en summier en geven geen blijk van een eigen denkproces. De stelling van eiser dat verweerder meer door had moeten vragen maakt het niet anders, nu in de gronden van beroep niet aangevoerd is waarover verweerder nog vragen had moeten stellen.

Verweerder heeft kunnen overwegen dat eiser over de relatie met [vriend] feitelijk en oppervlakkig verklaart en het verschil tussen een vriendschappelijke en een romantische relatie onvoldoende inzichtelijk gemaakt heeft. Het enkele verwijzen naar de zienswijze is hiervoor onvoldoende. Het is aan eiser om over zijn gestelde homoseksualiteit te verklaren en zijn verklaringen aannemelijk te maken. Dat heeft eiser onvoldoende gedaan. Eiser heeft ter zitting erkend dat de overgelegde foto’s een momentopname betreffen. Van iemand die al drie jaar een relatie stelt te hebben mag meer verwacht worden ter onderbouwing daarvan. De beroepsgrond slaagt niet.

Conclusie

11. De rechtbank concludeert, na beoordeling van de beroepsgronden, dat verweerder de aanval door herders en leden van Boko Haram, de daaruit voortvloeiende problemen en

[afbeelding niet beschikbaar]

7 Zie pagina 19 van het nader gehoor.

de homoseksuele geaardheid van eiser niet ten onrechte ongeloofwaardig heeft gevonden. De aanvraag is daarom terecht afgewezen als ongegrond.

12. Het beroep is ongegrond.

13. Voor een proceskostenveroordeling bestaat geen aanleiding.

Beslissing

De rechtbank verklaart het beroep ongegrond.

Deze uitspraak is gedaan door mr. C.M. Dijksterhuis, rechter, in aanwezigheid van mr. E. Mulder, griffier.

De uitspraak is uitgesproken in het openbaar en bekendgemaakt op:

26 mei 2023

[afbeelding niet beschikbaar]

Documentcode: [documentcode]

Rechtsmiddel

Tegen deze uitspraak kan hoger beroep worden ingesteld bij de Afdeling bestuursrechtspraak van de Raad van State binnen vier weken na de dag van bekendmaking.