Vreemdelingenrecht

Vervolgberoep bewaring – Marokko – voortvarend handelen – zicht op uitzetting - inmiddels LP afgegeven –…

Rechtbank Den Haag, 14 juni 2023

Zaakgegevens

Op 14 juni 2023 heeft de Rechtbank Den Haag in eerste aanleg uitspraak gedaan in een zaak over vreemdelingenrecht.

Instantie
Rechtbank Den Haag
Zittingsplaats
Middelburg
Datum uitspraak
14 juni 2023
Datum publicatie
20 juni 2023
Zaaknummer
NL23.16127
Procedure
Eerste aanleg - enkelvoudig
ECLI
ECLI:NL:RBDHA:2023:8854
Inhoud van deze uitspraak

Samenvatting

Vervolgberoep bewaring – Marokko – voortvarend handelen – zicht op uitzetting - inmiddels LP afgegeven – beroep ongegrond

Uitspraak

RECHTBANK DEN HAAG

Zittingsplaats Middelburg

Bestuursrecht

zaaknummer: NL23.16127


uitspraak van de enkelvoudige kamer in de zaak tussen

[naam], eiser

V-nummer: [nummer]

(gemachtigde: mr. S. Benayad),

en

de staatssecretaris van Justitie en Veiligheid, verweerder

(gemachtigde: mr. G. Cambier).

Procesverloop

Verweerder heeft op 11 januari 2023 aan eiser de maatregel van bewaring op grond van artikel 59, eerste lid, aanhef en onder a, van de Vreemdelingenwet 2000 (Vw) opgelegd. Deze maatregel duurt nog voort.

Eiser heeft tegen het voortduren van de maatregel van bewaring beroep ingesteld. Daarbij heeft hij verzocht om schadevergoeding.

Verweerder heeft een voortgangsrapportage overgelegd.

Eiser heeft hierop gereageerd.

Bij brief van 7 juni 2023 heeft verweerder gereageerd op vragen van de rechtbank.

De rechtbank heeft bepaald dat een onderzoek ter zitting achterwege blijft en op 8 juni 2023 het onderzoek gesloten.

Overwegingen

1. Eiser stelt te zijn geboren op [geboortedatum] en heeft de Marokkaanse nationaliteit.

2. Indien de rechtbank van oordeel is dat de toepassing of tenuitvoerlegging van de maatregel van bewaring in strijd is met de Vw dan wel bij afweging van alle daarbij betrokken belangen in redelijkheid niet gerechtvaardigd is, verklaart zij op grond van artikel 96, derde lid, van de Vw het beroep gegrond en beveelt zij de opheffing van de maatregel of een wijziging van de wijze van tenuitvoerlegging daarvan.

3. De rechtbank stelt voorop dat zij deze maatregel van bewaring en het voortduren daarvan al eerder heeft getoetst. Uit de uitspraken van deze rechtbank en zittingsplaats volgt dat de maatregel van bewaring en het voortduren daarvan tot het moment van het sluiten van het onderzoek dat aan die uitspraken ten grondslag heeft gelegen rechtmatig was. Daarom staat nu, voor zover dat in beroep wordt aangevochten, ter beoordeling of sinds het moment van het sluiten van het onderzoek in het eerdere beroep tegen het voortduren van de maatregel van bewaring rechtmatig is.

4. Eiser voert aan dat verweerder onvoldoende voortvarend handelt aan de uitzetting van eiser naar Marokko. Sinds de laatste uitspraak van deze rechtbank heeft verweerder slechts één vertrekgesprek gevoerd met eiser en één keer gerappelleerd bij de Marokkaanse autoriteiten. Van verweerder mag een actievere houding worden verwacht, nu eiser volledig meewerkt aan zijn uitzetting en al vijf maanden in bewaring zit. Er is daarnaast ook geen zicht op uitzetting. Tot op heden is er geen LP afgegeven door de Marokkaanse autoriteiten, ondanks dat eisers identiteit is bevestigd, eiser is verschenen op een afspraak met de consul en zelf heeft aangegeven terug te willen keren naar Marokko. Het is volgens eiser daarom zeer onwaarschijnlijk dat er binnen de termijn van zes maanden een LP zal worden afgegeven door de Marokkaanse autoriteiten.

5. Uit het voortgangsrapport van 2 juni 2023 volgt dat verweerder op dat moment nog in afwachting was van de afgifte van een LP door de Marokkaanse autoriteiten. Verder blijkt uit het voortgangsrapport dat sinds de sluiting van het vorige onderzoek op 9 mei 2023 een vertrekgesprek met eiser is gevoerd en dat op 17 mei 2023 is gerappelleerd bij de Marokkaanse autoriteiten. Gelet hierop ziet de rechtbank geen aanleiding voor de conclusie dat verweerder onvoldoende voortvarend heeft gehandeld.

6. In reactie op vragen van de rechtbank heeft verweerder voorts bij brief van 7 juni 2023 te kennen gegeven dat op 6 juni 2023 een LP is afgegeven door de Marokkaanse autoriteiten en dat deze LP thans in het bezit is van DT&V. Naar het oordeel van de rechtbank is daarom sprake van zicht op uitzetting binnen een redelijke termijn.

7. Ook overigens is niet gebleken dat het voortduren van de maatregel van bewaring onrechtmatig is.

8. Het beroep is ongegrond. Daarom wordt ook het verzoek om schadevergoeding afgewezen.

9. Voor een proceskostenveroordeling bestaat geen aanleiding.

Beslissing

De rechtbank:

- verklaart het beroep ongegrond;

- wijst het verzoek om schadevergoeding af.

Deze uitspraak is gedaan door mr. J.F.I. Sinack, rechter, in aanwezigheid van mr. W. van Loon, griffier, en openbaar gemaakt door middel van geanonimiseerde publicatie op www.rechtspraak.nl.

De uitspraak is bekendgemaakt op:

Rechtsmiddel

Tegen deze uitspraak staat geen rechtsmiddel open.

Laatstelijk bij uitspraak van 4 mei 2023, ECLI:NL:RBDHA:2023:6717. Laissez-passer. Dienst Terugkeer en Vertrek.