Vreemdelingenrecht
Landelijk piket, spoedvovo, beëindiging opvang, verzoekster valt niet meer onder Rva, acute medische…
Rechtbank Den Haag, 22 juni 2023
ECLI:NL:RBDHA:2023:9354 · Rechtbank Den Haag · 22 juni 2023
Zaakgegevens
Op 22 juni 2023 heeft de Rechtbank Den Haag in eerste aanleg uitspraak gedaan in een zaak over vreemdelingenrecht.
- Instantie
- Rechtbank Den Haag
- Zittingsplaats
- Middelburg
- Datum uitspraak
- 22 juni 2023
- Datum publicatie
- 29 juni 2023
- Zaaknummer
- AWB 23/6748
- Rechtsgebied
- Bestuursrecht » Vreemdelingenrecht
- Procedure
- Eerste aanleg - enkelvoudig
- ECLI
- ECLI:NL:RBDHA:2023:9354
Inhoud van deze uitspraak
Samenvatting
Landelijk piket, spoedvovo, beëindiging opvang, verzoekster valt niet meer onder Rva, acute medische noodsituatie, artikel 64 procedure, BMA-advies, belangenafweging, verzoek toegewezen
Uitspraak
RECHTBANK DEN HAAG
Zittingsplaats Middelburg
Bestuursrecht
zaaknummer: AWB 23/6748
uitspraak van de voorzieningenrechter van in de zaak tussen
[naam verzoeker], verzoekster
V-nummer: [v-nummer]
(gemachtigde: mr. L.I. Siers),
en
het bestuur van het Centraal Orgaan opvang asielzoekers, verweerder
(gemachtigde: mr. J. Meijer).
Procesverloop
Bij besluit van 16 juni 2023 heeft verweerder bepaald dat de opvang van verzoekster wordt beëindigd per 22 juni 2023. Verzoekster heeft tegen het bestreden besluit beroep ingesteld. Zij heeft de voorzieningenrechter verzocht om een voorlopige voorziening te treffen, die ertoe strekt dat haar opvang wordt verstrekt totdat op haar beroep is beslist.
De rechtbank doet op grond van artikel 8:83, vierde lid, van de Algemene wet bestuursrecht (Awb) uitspraak zonder zitting.
Overwegingen
1. Verzoekster heeft van 28 december 2020 tot en met 8 maart 2023 uitstel van vertrek gehad. Vervolgens is op 17 maart 2023 opnieuw uitstel van vertrek aangevraagd. Dit uitstel is door de staatssecretaris van Justitie en Veiligheid voorlopig verleend op 6 juni 2023 en is geldig tot en met 5 december 2023 of zoveel korter als het duurt voordat definitief op de aanvraag van 17 maart 2023 is beslist.
2. Het COa heeft naar aanleiding van het verlopen van de termijn voor uitstel van vertrek op 16 juni 2023 de opvang van verzoekster beëindigd. Verzoekster behoort niet tot één van de categorieën asielzoekers aan wie opvang wordt geboden. Anders dan verzoekster stelt valt zij ook niet onder de categorie genoemd in artikel 3, onder f, g of h van de Rva. Hoewel er sprake is van medische klachten, is niet gebleken dat er sprake is van een dermate ernstige situatie dat de beëindiging van de opvang zal leiden tot een acute medische noodsituatie.
3. Verzoekster voert aan dat er sprake is van een bijzondere situatie die aanleiding geeft om de opvang toch voort te zetten. Ze krijgt een actieve behandeling voor tuberculose en heeft last van hoofdpijn, afwijkingen vanwege cerebrale bloedingen en zwakte in het linkerbeen. Ook zal ze op korte termijn een MRI ondergaan, waarna er mogelijk met medicatie moet worden gestart. Daarbij komt dat aan eiseres tweemaal eerder uitstel van vertrek is verleend. De reden dat er nog geen beslissing is genomen op de aanvraag van 17 maart 2023 is dat er nog geen uitslag is van het BMA-onderzoek. Tot slot stelt verzoekster dat ook de IND aan verweerder heeft verzocht de opvang niet op te heffen totdat op de aanvraag kan worden beslist.
De voorzieningenrechter oordeelt als volgt.
4. De voorzieningenrechter is het met verweerder eens dat verzoekster op dit moment niet behoort tot de categorie vreemdelingen aan wie verweerder opvang moet bieden op grond van de Rva. Op grond van vaste jurisprudentie van de Afdeling is verweerder daarom niet gehouden tot het verlenen van opvang aan verzoekster, tenzij sprake is van een acute medische noodsituatie die aansluit aan bij de omstandigheden vermeld in artikel 3, derde lid, aanhef en onder f, g en n, van de Rva en direct gerelateerd is aan de aan verweerder uitdrukkelijk toegekende bevoegdheid. Het is aan verzoekster om aannemelijk te maken dat van dergelijke bijzondere omstandigheden sprake is.
5. Uit de stukken blijkt dat het op dit moment zeer waarschijnlijk is dat verzoekster na het beëindigen van de opvang geen onderdak heeft. De voorzieningenrechter vindt het op dit moment onvoldoende duidelijk wat de gevolgen daarvan zullen zijn voor haar gezondheid. De voorzieningenrechter neemt hierbij in aanmerking dat niet in geschil is dat verzoekster medische klachten heeft. Ook blijkt uit de overgelegde medische informatie van verzoekster dat haar medische situatie niet stabiel is en vervolgbehandelingen nodig zijn. Verder neemt de voorzieningenrechter hierbij mee dat tweemaal eerder uitstel van vertrek is verleend en dat de IND ook aan verweerder heeft verzocht om eiseres opvang te verlenen tot definitief op de aanvraag kan worden beslist.
6. Bij deze stand van zaken vindt de voorzieningenrechter dat de belangen van verzoekster, van wie vaststaat dat ze ziek is en die de aanvraag voor uitstel van vertrek in Nederland mag afwachten, zwaarder wegen dan de belangen van verweerder om verzoekster thans uit de opvang te verwijderen.
Beslissing
De voorzieningenrechter:
-
wijst het verzoek om een voorlopige voorziening toe, in die zin dat verweerder wordt opgedragen om de opvang van verzoekster voort te zetten totdat de rechtbank heeft beslist op het beroep;
-
veroordeelt verweerder in de proceskosten van verzoekster tot een bedrag van €837,- (achthonderdzevenendertig euro).
Deze uitspraak is gedaan door mr. E.F. Bethlehem, voorzieningenrechter, in aanwezigheid van mr.E.C. Jacobs, griffier. Het dictum is telefonisch doorgegeven aan de gemachtigde van verzoeker op dinsdag 21 juni 2023 om 17:44 uur en per e-mail aan de gemachtigde van verweerder op dinsdag 21 juni 2023 om 18:06 uur.
|
griffier |
voorzieningenrechter |
Een afschrift van deze uitspraak is verzonden aan partijen op: