Vreemdelingenrecht
Statushouder Spanje, registratie beschermingsstatus in Eurodac, interstatelijk vertrouwensbeginsel, beroep…
Rechtbank Den Haag, 8 juli 2024
ECLI:NL:RBDHA:2024:10630 · Rechtbank Den Haag · 8 juli 2024
Zaakgegevens
Op 8 juli 2024 heeft de Rechtbank Den Haag in eerste aanleg uitspraak gedaan in een zaak over vreemdelingenrecht.
- Instantie
- Rechtbank Den Haag
- Zittingsplaats
- Middelburg
- Datum uitspraak
- 8 juli 2024
- Datum publicatie
- 10 juli 2024
- Zaaknummer
- NL24.20403
- Rechtsgebied
- Bestuursrecht » Vreemdelingenrecht
- Procedure
- Eerste aanleg - enkelvoudig
- ECLI
- ECLI:NL:RBDHA:2024:10630
Inhoud van deze uitspraak
Samenvatting
Statushouder Spanje, registratie beschermingsstatus in Eurodac, interstatelijk vertrouwensbeginsel, beroep ongegrond.
Uitspraak
RECHTBANK DEN HAAG
Zittingsplaats Middelburg
Bestuursrecht
zaaknummer: NL24.20403
uitspraak van de enkelvoudige kamer in de zaak tussen
[eiser], eiser
V-nummer: [V-nummer]
(gemachtigde: mr. J.J.J. Jansen),
en
de minister van Asiel en Migratie, daaronder mede begrepen haar rechtsvoorgangers, verweerder
(gemachtigde: mr. H.J. Metselaar).
Procesverloop
Bij besluit van 7 mei 2024 (het bestreden besluit) heeft verweerder de asielaanvraag van eiser niet-ontvankelijk verklaard.
Eiser heeft hiertegen beroep ingesteld.
De rechtbank heeft het beroep op 4 juli 2024 op zitting behandeld. De partijen hebben zich laten vertegenwoordigen door hun gemachtigden.
Overwegingen
1. Eiser stelt te zijn geboren op [datum 1] 1962 en de Iraakse nationaliteit te hebben. Hij heeft op 13 april 2024 een asielaanvraag ingediend.
2. Verweerder heeft de asielaanvraag niet-ontvankelijk verklaard, omdat uit Eurodac is gebleken dat eiser op 24 juli 2018 internationale bescherming heeft gekregen in Spanje onder het alias [alias] met als geboortedatum [datum 2] 1962.
3. Eiser voert tegen het bestreden besluit aan dat ten aanzien van Spanje niet van het interstatelijk vertrouwensbeginsel kan worden uitgegaan, omdat hij onvoldoende financiële steun heeft gekregen van de Spaanse overheid om in zijn levensonderhoud te kunnen voorzien, mede gelet op zijn leeftijd en kwetsbare gezondheid. Bij terugkeer zal eiser in een situatie terechtkomen als bedoeld in het arrest Ibrahim. Verder is er sprake van discriminatie op de arbeidsmarkt. Hierbij verwijst eiser naar het meest recente AIDA-rapport. Tot slot kan niet worden vastgesteld of eiser nog steeds beschikt over internationale bescherming, nu het onduidelijk is of zijn langdurige verblijf buiten Spanje gevolgen heeft voor zijn verblijfsstatus.
De rechtbank oordeelt als volgt.
4. Uit vaste jurisprudentie van de Afdeling bestuursrechtspraak van de Raad van State (Afdeling) volgt dat verweerder in beginsel mag afgaan op informatie van een andere lidstaat, zoals een Eurodac-resultaat. Uit de Eurodac-bevraging van 13 april 2024 volgt dat de verleende internationale bescherming nog steeds stond geregistreerd. Eiser heeft onvoldoende aannemelijk gemaakt dat dit anders is. De enkele stelling dat onduidelijk is wat de gevolgen zijn van het verlaten van Spanje voor langere tijd is hiervoor onvoldoende.
5. Uitgangspunt is dat ten aanzien van Spanje van het interstatelijk vertrouwensbeginsel kan worden uitgegaan. De stelling van eiser dat hij onvoldoende financiële hulp heeft gekregen om in zijn levensonderhoud te kunnen voorzien is niet onderbouwd en is verder onvoldoende om te stellen dat hij in een situatie van zeer verregaande materiële deprivatie terecht zal komen, zoals bedoeld in het arrest Ibrahim. De stelling dat sprake is van discriminatie op de arbeidsmarkt leidt ook niet tot een ander oordeel. Uit zijn verklaringen blijkt namelijk dat hij niet vaak heeft geprobeerd te solliciteren, omdat hij op leeftijd is, het gebied niet kent en de taal niet spreekt. Van eiser mag echter worden verwacht dat hij inspanningen verricht om zijn rechten te effectueren. Bovendien mag van eiser verwacht worden dat hij bij voorkomende problemen gaat klagen bij de Spaanse autoriteiten. Niet is gebleken dat dit voor eiser niet mogelijk is of dat klagen bij voorbaat zinloos is.
6. Het beroep is ongegrond. Voor een proceskostenveroordeling bestaat geen aanleiding.
Beslissing
De rechtbank verklaart het beroep ongegrond.
Deze uitspraak is gedaan op 8 juli 2024 door mr. K.M. de Jager, rechter, in aanwezigheid van mr. E.C. Jacobs, griffier, en openbaar gemaakt door middel van geanonimiseerde publicatie op www.rechtspraak.nl.
De uitspraak is bekendgemaakt op:
Informatie over hoger beroep
Een partij die het niet eens is met deze uitspraak, kan een hogerberoepschrift sturen naar de Afdeling bestuursrechtspraak van de Raad van State waarin wordt uitgelegd waarom deze partij het niet eens is met de uitspraak. Het hogerberoepschrift moet worden ingediend binnen 1 week na de dag waarop deze uitspraak is verzonden. Kan de indiener de behandeling van het hoger beroep niet afwachten, omdat de zaak spoed heeft, dan kan de indiener de voorzieningenrechter van de Afdeling bestuursrechtspraak van de Raad van State vragen om een voorlopige voorziening (een tijdelijke maatregel) te treffen.