Vreemdelingenrecht

Bewaring, eerste beroep, grond 3d en 3i, ongegrond.

Rechtbank Den Haag, 11 juli 2024

Zaakgegevens

Op 11 juli 2024 heeft de Rechtbank Den Haag in eerste aanleg uitspraak gedaan in een zaak over vreemdelingenrecht.

Instantie
Rechtbank Den Haag
Zittingsplaats
Utrecht
Datum uitspraak
11 juli 2024
Datum publicatie
25 juli 2024
Zaaknummer
NL24.26630
Procedure
Eerste aanleg - enkelvoudig
ECLI
ECLI:NL:RBDHA:2024:11633
Inhoud van deze uitspraak

Samenvatting

Bewaring, eerste beroep, grond 3d en 3i, ongegrond.

Uitspraak

uitspraak

[afbeelding niet beschikbaar] [afbeelding niet beschikbaar]

RECHTBANK DEN HAAG

Zittingsplaats Utrecht Bestuursrecht zaaknummer: NL24.26630

uitspraak van de enkelvoudige kamer in de zaak tussen

[eiser] , eiser V-nummer: [V-nummer] (gemachtigde: mr. A. Hol),

en

de Minister van Asiel en Migratie, voorheen de Staatssecretaris van Justitie en Veiligheid, de minister

(gemachtigde: J.C. van Ossenbruggen).

Procesverloop

Bij besluit van 25 juni 2024 (het bestreden besluit) heeft de minister aan eiser de maatregel van bewaring op grond van artikel 59, eerste lid, aanhef en onder a, van de Vreemdelingenwet 2000 (Vw) opgelegd.

Eiser heeft tegen het bestreden besluit beroep ingesteld. Dit beroep moet tevens worden aangemerkt als een verzoek om toekenning van schadevergoeding.

De rechtbank heeft het beroep op 8 juli 2024 op zitting behandeld. Eiser is verschenen, bijgestaan door zijn gemachtigde. Als tolk is verschenen I. Zyad. De minister heeft zich laten vertegenwoordigen door zijn gemachtigde.

Overwegingen

1. Eiser stelt van Algerijnse nationaliteit te zijn en te zijn geboren op [2001] .

2. Eiser stelt zich op het standpunt dat de maatregel rechtmatig is opgelegd en rechtmatig voortduurt. Volgens eiser zijn er echter wel een aantal feitelijke gronden die niet langer aan de maatregel ten grondslag kunnen worden gelegd, namelijk dat eiser niet of niet voldoende meewerkt aan het vaststellen van zijn identiteit en nationaliteit en dat hij te kennen heeft gegeven dat hij geen gevolg zal geven aan zijn verplichting tot terugkeer. Eiser wil namelijk meewerken aan zijn vertrek naar Algerije en heeft geprobeerd zijn paspoort te laten opsturen, al is dat niet gelukt. Hij heeft ook een vrijwilligersbrief geschreven. Het is nu aan de Algerijnse autoriteiten om te zorgen voor het spoedig verstrekken van een laissez- passer. Tijdens de zitting heeft eiser toegelicht dat wat hij hierover heeft aangevoerd niet ziet op de voortvarendheid en het zicht uitzetting in het kader van de toetsing van de maatregel die nu voorligt, maar dat dit een voorschot is op de toekomst.

Gronden van de maatregel van bewaring

3. In de maatregel van bewaring heeft de minister overwogen dat de openbare orde de maatregel vordert, omdat het risico bestaat dat eiser zich aan het toezicht zal onttrekken en eiser de voorbereiding van het vertrek of de uitzettingsprocedure ontwijkt of belemmert. De minister heeft, onder verwijzing naar artikel 5.1b, eerste, derde en vierde lid, van het Vreemdelingenbesluit (Vb), als zware gronden vermeld dat eiser:

3a. Nederland niet op de voorgeschreven wijze is binnengekomen, dan wel een poging daartoe heeft gedaan;

3b. zich in strijd met de Vreemdelingenwetgeving gedurende enige tijd aan het toezicht op vreemdelingen heeft onttrokken;

3c. eerder een visum, besluit, kennisgeving of aanzegging heeft ontvangen waaruit de plicht Nederland te verlaten blijkt en hij daaraan niet uit eigen beweging binnen de daarin besloten of gestelde termijn gevolg heeft gegeven;

3d. niet dan wel niet voldoende meewerkt aan het vaststellen van zijn identiteit en nationaliteit;

3i. te kennen heeft gegeven dat hij geen gevolg zal geven aan zijn verplichting tot terugkeer; en als lichte gronden vermeld dat eiser:

4a. zich niet aan een of meer andere voor hem geldende verplichtingen van hoofdstuk 4 van het Vb heeft gehouden;

4c. geen vaste woon- of verblijfplaats heeft;

4d. niet beschikt over voldoende middelen van bestaan.

4. De rechtbank is van oordeel dat de zware grond 3d en 3i feitelijk juist zijn en voldoende zijn gemotiveerd in de maatregel en dat verweerder deze feitelijke gronden terecht handhaaft. Verweerder heeft er daarbij terecht op gewezen dat eiser nog niet beschikt over een geldig identiteitsdocument en eerder met onbekende bestemming is vertrokken. Verder heeft eiser tijdens de gehoren van 21 juni 2024 en 25 juni 2024 verklaard dat hij niet wil en kan terugkeren. Eisers stelling dat hij nu wel wil meewerken en hij heeft geprobeerd zijn paspoort te laten opsturen vanuit zijn ouders in Frankrijk, is onvoldoende om dit te weerleggen. De gronden zijn dus nog feitelijk juist.

5. De overige gronden zijn bovendien al voldoende om de maatregel van bewaring te kunnen dragen. De rechtbank is van oordeel dat deze feitelijk juist zijn en voldoende zijn gemotiveerd. De beroepsgrond slaagt niet.

6. Voor zover eiser in zijn standpunt een voorschot heeft willen nemen op de toekomst voor wat betreft de voortvarendheid en het zicht op uitzetting, valt dit buiten het beoordelingskader van de huidige maatregel. De rechtbank geeft daar dan ook geen oordeel over.

Ambtshalve toetsing

7. De rechtbank moet ook ambtshalve toetsen of de maatregel van bewaring tot het moment van het sluiten van het onderzoek op enig moment onrechtmatig was. Op grond van de stukken en wat op de zitting is besproken, is de rechtbank van oordeel dat dit niet het geval is.

Conclusie

8. Het beroep is ongegrond. Daarom wordt ook het verzoek om schadevergoeding afgewezen. Voor een proceskostenveroordeling bestaat geen aanleiding.

Beslissing

De rechtbank:

  • verklaart het beroep ongegrond;

  • wijst het verzoek om schadevergoeding af.

Deze uitspraak is gedaan door mr. M.I. van Meel, rechter, in aanwezigheid van R.A. Oelen, griffier.

De uitspraak is uitgesproken in het openbaar en bekendgemaakt op:

11 juli 2024

[afbeelding niet beschikbaar]

Documentcode: [documentcode]

Rechtsmiddel

Tegen deze uitspraak kan hoger beroep worden ingesteld bij de Afdeling bestuursrechtspraak van de Raad van State binnen één week na de dag van bekendmaking.