Vreemdelingenrecht

Proces-verbaal van mondelinge uitspraak. Niet-ontvankelijk. Met onbekende bestemming vertrokken geen contact…

Rechtbank Den Haag, 23 augustus 2024

Zaakgegevens

Op 23 augustus 2024 heeft de Rechtbank Den Haag in eerste aanleg uitspraak gedaan in een zaak over vreemdelingenrecht.

Instantie
Rechtbank Den Haag
Zittingsplaats
Middelburg
Datum uitspraak
23 augustus 2024
Datum publicatie
26 augustus 2024
Zaaknummer
NL23.33096
Procedure
Eerste aanleg - enkelvoudig
ECLI
ECLI:NL:RBDHA:2024:13554
Inhoud van deze uitspraak

Samenvatting

Proces-verbaal van mondelinge uitspraak. Niet-ontvankelijk. Met onbekende bestemming vertrokken geen contact advocaat.

Uitspraak

RECHTBANK DEN HAAG

Zittingsplaats Middelburg

Bestuursrecht

zaaknummer: NL23.33096


proces-verbaal van de mondelinge uitspraak van de enkelvoudige kamer in de zaak tussen

[eiser],

V-nummer: [V-nummer], eiser

(gemachtigde: mr. M. Spapens),

en

de minister van Asiel en Migratie, voorheen de staatssecretaris van Justitie en Veiligheid, verweerder,

(gemachtigde: mr. W. Epema).

Procesverloop

Eiser heeft op 18 oktober 2023 beroep ingesteld tegen het niet-tijdig beslissen op zijn asielaanvraag.

Bij besluit van 5 april 2024 (het bestreden besluit) heeft verweerder de asielaanvraag van eiser afgewezen als ongegrond.

Op grond van artikel 6:20, derde lid, van de Algemene wet bestuursrecht heeft het beroep tegen het niet tijdig nemen van een besluit mede betrekking op het bestreden besluit.

De rechtbank heeft het beroep op 23 augustus 2024 op zitting behandeld. De gemachtigde van eiser is met voorafgaand bericht niet verschenen. Eiser is ook niet verschenen noch heeft anderszins van zich laten horen. Verweerder heeft zich laten vertegenwoordigen door zijn gemachtigde.

Na afloop van de behandeling van de zaak ter zitting heeft de rechtbank onmiddellijk uitspraak gedaan.

Beslissing

De rechtbank:

  • verklaart het beroep voor zover gericht tegen het niet-tijdig beslissen op de asielaanvraag van eiser niet-ontvankelijk;

  • veroordeelt verweerder in de proceskosten van eiser in dit beroep tot een bedrag van € 437,50;

  • verklaart het beroep voor zover gericht tegen het bestreden besluit niet-ontvankelijk.

Overwegingen

Beroep tegen het niet tijdig beslissen

1. Verweerder heeft met het bestreden besluit alsnog op eisers asielaanvraag beslist. Eiser heeft geen belang meer bij een beslissing op het beroep tegen het niet tijdig nemen van een besluit. Dat beroep is daarom niet-ontvankelijk. Omdat eiser terecht beroep ingesteld heeft tegen het niet-tijdig beslissen op zijn asielaanvraag, zal verweerder wel in de proceskosten worden veroordeeld. Deze kosten stelt de rechtbank op grond van het Besluit proceskosten bestuursrecht vast op € 437,50 (1 punt voor het indienen van het beroep tegen het niet tijdig beslissen, met een waarde van € 875 per punt en een wegingsfactor 0,5).


Beroep tegen het bestreden besluit

2. De rechtbank ziet zich vervolgens voor de vraag gesteld of eiser procesbelang heeft bij zijn beroep voor zover gericht tegen het bestreden besluit.

3. Bij brief van 5 augustus 2024 heeft verweerder meegedeeld dat eiser met onbekende bestemming is vertrokken. Ter onderbouwing heeft verweerder een schermafbeelding van het systeem overgelegd.

4. De gemachtigde van eiser heeft desgevraagd op 9 augustus 2024 meegedeeld dat hij op 10 juli 2024 nog telefonisch contact heeft gehad met eiser over het verloop van de procedure, waarbij eiser heeft meegedeeld dat hij bij een vriend in Nederland zou gaan verblijven in afwachting van de uitspraak van de rechtbank.

5. De rechtbank heeft op 21 augustus 2024 de gemachtigde van eiser verzocht om mee te delen of hij nog recent contact heeft gehad met eiser en zo ja, wanneer dat contact heeft plaatsgevonden. Daarnaast heeft de rechtbank verzocht om mee te delen of de gemachtigde op de hoogte is van de huidige verblijfplaats van eiser.

6. Bij bericht van 21 augustus 2024 heeft de gemachtigde van eiser meegedeeld dat hij geen recent contact meer heeft gehad met eiser en dat hij niet weet op welke locatie deze op dit moment verblijft. Verder heeft de gemachtigde van eiser meegedeeld dat hij niet op zitting zal verschijnen. Tijdens de zitting is eiser ook niet verschenen.

7. Gelet op de toelichting van eisers gemachtigde van 21 augustus 2024 neemt de rechtbank aan dat eiser geen prijs meer stelt op de door hem aanvankelijk gezochte bescherming. Gelet hierop heeft eiser geen rechtens te beschermen procesbelang bij een beoordeling van het door hem ingestelde beroep tegen het bestreden besluit.

8. Het beroep van eiser voor zover gericht tegen het bestreden besluit is daarom wegens het ontbreken van procesbelang niet-ontvankelijk.

9. Voor een proceskostenveroordeling bestaat geen aanleiding.

Deze uitspraak is uitgesproken in het openbaar op 23 augustus 2024 door mr. K.M. de Jager, rechter, in aanwezigheid van mr. N.M.L. van der Kammen, griffier, en geanonimiseerd gepubliceerd op www.rechtspraak.nl.

Dit proces-verbaal is bekendgemaakt op:

Informatie over hoger beroep

Een partij die het niet eens is met deze uitspraak, kan een hogerberoepschrift sturen naar de Afdeling bestuursrechtspraak van de Raad van State waarin wordt uitgelegd waarom deze partij het niet eens is met deze uitspraak. Het hogerberoepschrift moet worden ingediend binnen vier weken na de dag waarop dit proces-verbaal is verzonden. Kan de indiener de behandeling van het hoger beroep niet afwachten, omdat de zaak spoed heeft, dan kan de indiener de voorzieningenrechter van de Afdeling bestuursrechtspraak van de Raad van State vragen om een voorlopige voorziening (een tijdelijke maatregel) te treffen.