Vreemdelingenrecht

Beroep niet tijdig beslissen - proceskosten.

Rechtbank Den Haag, 20 november 2024

Zaakgegevens

Op 20 november 2024 heeft de Rechtbank Den Haag in eerste aanleg uitspraak gedaan in een zaak over vreemdelingenrecht.

Instantie
Rechtbank Den Haag
Zittingsplaats
Middelburg
Datum uitspraak
20 november 2024
Datum publicatie
25 november 2024
Zaaknummer
NL23.40657
Procedure
Eerste aanleg - enkelvoudig
ECLI
ECLI:NL:RBDHA:2024:19408
Inhoud van deze uitspraak

Samenvatting

Beroep niet tijdig beslissen - proceskosten.

Uitspraak

RECHTBANK DEN HAAG

Zittingsplaats Middelburg

Bestuursrecht

zaaknummer: NL23.40657


uitspraak van de enkelvoudige kamer in de zaak tussen

[verzoekster] , V-nummer: [V-nummer] , verzoekster

(gemachtigde: mr. F. Boone),

en

de minister van Asiel en Migratie, voorheen de staatssecretaris van Justitie en Veiligheid, verweerder.

Procesverloop

Verzoekster heeft beroep ingesteld tegen het niet tijdig nemen van een besluit op de aanvraag om verlening van een machtiging tot voorlopig verblijf in het kader van nareis.

Verweerder heeft op 16 januari 2024 een verweerschrift ingediend.

Bij besluit van 9 juli 2024 heeft verweerder de aanvraag van verzoekster ingewilligd.

Verzoekster heeft het beroep ingetrokken en daarbij verzocht om verweerder te veroordelen tot vergoeding van de proceskosten.

De rechtbank doet op grond van artikel 8:54, eerste lid, van de Awb uitspraak zonder zitting.

Overwegingen

1. De veroordeling van een partij in de proceskosten is geregeld in de artikelen 8:75 en 8:75a van de Awb en nader uitgewerkt in het Besluit proceskosten bestuursrecht. Als een beroep wordt ingetrokken, omdat het bestuursorgaan geheel of gedeeltelijk aan de indiener van het beroepschrift is tegemoet gekomen, kan de rechtbank op verzoek van de indiener dat bestuursorgaan bij afzonderlijke uitspraak veroordelen in de proceskosten. Dit is geregeld in artikel 8:75a van de Awb.

2. Omdat het beroep is gericht tegen het niet tijdig nemen van het besluit en verweerder inmiddels een besluit heeft genomen, is verweerder tegemoet gekomen aan het beroep van verzoekster.

3. Verweerder stelt zich op het standpunt dat het verzoek om een veroordeling in de proceskosten dient te worden afgewezen, omdat het beroep niet-ontvankelijk was. Verzoekster heeft het beroep namelijk ingesteld op het moment dat de rechterlijke dwangsom, die bij uitspaak van 7 juli 2023 was opgelegd, nog niet was volgelopen. Verweerder verwijst hierbij naar zijn verweerschrift van 16 januari 2024, waarin verwezen is naar een uitspaak van deze rechtbank, zittingsplaats Haarlem.

4. De rechtbank volgt verweerder het standpunt van verweerder niet. De Afdeling Bestuursrechtspraak van de Raad van State heeft geoordeeld dat wanneer een beroep tegen niet-tijdig beslissen wordt ingesteld op het moment dat de rechterlijke dwangsom nog niet is volgelopen, de rechtbank bij haar uitspraak moet betrekken of de rechterlijke dwangsom wel is volgelopen op het moment dat zij het onderzoek sluit. In de onderhavige zaak is het beroep ingetrokken voordat de rechtbank het onderzoek heeft kunnen sluiten. De rechtbank vindt daarom relevant of er op enig moment nadat beroep is ingesteld en voordat het beroep is ingetrokken procesbelang is geweest. Dat is het geval. Verzoekster heeft na afloop van de in de uitspraak van 7 juli 2023 opgelegde termijn nogmaals beroep ingesteld. De rechterlijke dwangsom is vervolgens op 6 februari 2024 volgelopen. Op 9 juli 2024 heeft verweerder een besluit genomen waarna het beroep is ingetrokken. Het verzoek om een proceskostenveroordeling zal dan ook als kennelijk gegrond worden toegewezen.

5. De rechtbank veroordeelt verweerder in de door verzoekster gemaakte proceskosten. Deze kosten stelt de rechtbank op grond van het Besluit proceskosten bestuursrecht voor de door een derde beroepsmatig verleende rechtsbijstand vast op € 437,50 (1 punt voor het indienen van het beroepschrift met een waarde per punt van € 875 met een wegingsfactor 0,5). De rechtbank is van oordeel dat de wegingsfactor ‘licht’ van toepassing is aangezien het beroep alleen ziet op het niet tijdig nemen van een besluit.

Beslissing

De rechtbank veroordeelt verweerder in de proceskosten van verzoekster tot een bedrag van

€ 437,50.

Deze uitspraak is gedaan op 20 november 2024 door mr. A.J. de Danschutter, rechter, in aanwezigheid van mr. W. van Loon, griffier, en openbaar gemaakt door middel van geanonimiseerde publicatie op www.rechtspraak.nl.

De uitspraak is bekendgemaakt op:

Informatie over verzet

Als partijen het niet eens zijn met deze uitspraak, kunnen zij een verzetschrift sturen naar de rechtbank waarin zij uitleggen waarom zij het niet eens zijn met deze uitspraak. Het verzetschrift moet worden ingediend binnen zes weken na de dag waarop deze uitspraak is verzonden. Als partijen graag een zitting willen om het verzetschrift toe te lichten, moeten zij dit in het verzetschrift vermelden.

Algemene wet bestuursrecht. Uitspraak van 6 juli 2020, ECLI:NL:RBDHA:2020:6552. Uitspraak van 29 januari 2021, ECLI:NL:RVS:2021:190.