Vreemdelingenrecht

Bewaring; volgberoep; ongegrond; Marokko; Naar het oordeel van de rechtbank heeft de minister in zijn…

Rechtbank Den Haag, 27 juni 2025

Zaakgegevens

Op 27 juni 2025 heeft de Rechtbank Den Haag in eerste aanleg uitspraak gedaan in een zaak over vreemdelingenrecht.

Instantie
Rechtbank Den Haag
Zittingsplaats
Utrecht
Datum uitspraak
27 juni 2025
Datum publicatie
18 juli 2025
Zaaknummer
NL25.26558
Procedure
Eerste aanleg - enkelvoudig
ECLI
ECLI:NL:RBDHA:2025:13107
Inhoud van deze uitspraak

Samenvatting

Bewaring; volgberoep; ongegrond; Marokko; Naar het oordeel van de rechtbank heeft de minister in zijn verweerschrift van 20 juni 2025 voldoende toegelicht welke stappen zijn ondernomen om eiser op een medisch verantwoorde wijze uit te zetten naar Marokko; verzoek om voorlopige voorziening; Verder merkt de rechtbank op dat deze rechtbank, zittingsplaats Rotterdam, bij uitspraak van 3 juni 20251 het verzoek om een voorlopige voorziening tot uitstel van vertrek op medische gronden op grond van artikel 64 van de Vw, heeft afgewezen. Dat nog niet is beslist op het bezwaarschrift in die procedure staat, gelet op de uitspraak van de voorzieningenrechter van 3 juni 2025, niet aan uitzetting in de weg;

Uitspraak

uitspraak

[afbeelding niet beschikbaar] [afbeelding niet beschikbaar]

RECHTBANK DEN HAAG

Zittingsplaats Utrecht Bestuursrecht zaaknummer: NL25.26558

uitspraak van de enkelvoudige kamer in de zaak tussen

[eiser] , V-nummer: [V-nummer] , eiser (gemachtigde: mr. M.A.M. Karsten),

en

de Minister van Asiel en Migratie, (gemachtigde: K. Kanters).

Procesverloop

De minister heeft op 17 februari 2025 aan eiser de maatregel van bewaring op grond van artikel 59, eerste lid, aanhef en onder a, van de Vreemdelingenwet 2000 (Vw) opgelegd. Deze maatregel duurt nog voort.

Eiser heeft tegen het voortduren van de maatregel van bewaring beroep ingesteld. Daarbij heeft hij gronden ingediend en heeft hij verzocht om schadevergoeding.

De minister heeft een voortgangsrapportage en een verweerschrift overgelegd. De rechtbank heeft bepaald dat een onderzoek ter zitting achterwege blijft.

Overwegingen

1. Eiser heeft de Marokkaanse nationaliteit en is geboren op [geboortedatum] 1993.

2. Indien de rechtbank van oordeel is dat de toepassing of tenuitvoerlegging van de maatregel van bewaring in strijd is met de Vw dan wel bij afweging van alle daarbij betrokken belangen in redelijkheid niet gerechtvaardigd is, verklaart zij op grond van artikel 96, derde lid, van de Vw het beroep gegrond en beveelt zij de opheffing van de maatregel of een wijziging van de wijze van tenuitvoerlegging daarvan.

3. De rechtbank stelt voorop dat zij deze maatregel van bewaring al eerder heeft getoetst. Uit de uitspraak van 26 mei 2025 (in de zaak NL25.21762) volgt dat de maatregel van bewaring tot het moment van het sluiten van het onderzoek dat aan die uitspraak ten grondslag ligt, rechtmatig was. Daarom is bij de beoordeling van de rechtmatigheid van het voortduren van de maatregel van bewaring slechts de periode van belang sinds het moment van het sluiten van dat onderzoek.

4. Over hetgeen eiser heeft aangevoerd overweegt de rechtbank als volgt.

Zicht op uitzetting en het voortvarendheidsvereiste

5. Uit de voortgangsgegevens blijkt het volgende. De Marokkaanse autoriteiten hebben op 5 juni 2025 een laissez passer verstrekt ten behoeve van eisers uitzetting en eiser zal op 30 juni 2025 onder begeleiding van een medische escort worden uitgezet naar Marokko. Naar het oordeel van de rechtbank heeft de minister in zijn verweerschrift van 20 juni 2025 voldoende toegelicht welke stappen zijn ondernomen om eiser op een medisch verantwoorde wijze uit te zetten naar Marokko. Verder merkt de rechtbank op dat deze rechtbank, zittingsplaats Rotterdam, bij uitspraak van 3 juni 20251 het verzoek om

een voorlopige voorziening tot uitstel van vertrek op medische gronden op grond van artikel 64 van de Vw, heeft afgewezen. Dat nog niet is beslist op het bezwaarschrift in die procedure staat, gelet op de uitspraak van de voorzieningenrechter van 3 juni 2025, niet aan uitzetting in de weg. Gelet op het vorenstaande ziet de rechtbank geen aanleiding voor het oordeel dat er geen zicht op uitzetting is in eisers geval of dat de minister onvoldoende voortvarend werkt aan eisers uitzetting. Deze beroepsgronden slagen daarom niet.

Lichter middel en detentiegeschiktheid

6. De rechtbank verwijst naar wat zij hierover heeft overwogen in haar uitspraak van 3 maart 2025 (NL25.7504), rechtsoverweging 6 en 8, en haar uitspraak van 18 april 2025 (NL25.16611), rechtsoverweging 5. In wat eiser nu aanvoert ziet de rechtbank geen aanleiding voor een ander oordeel. Deze beroepsgronden slagen niet.

Ambtshalve toetsing

7. Ook met inachtneming van de ambtshalve toetsing waartoe zij gehouden is, is de rechtbank van oordeel dat de maatregel van bewaring tot het moment van het sluiten van het onderzoek niet op enig moment onrechtmatig was.

Conclusie

8. Het beroep is ongegrond. Daarom wordt ook het verzoek om schadevergoeding afgewezen.

9. Voor een proceskostenveroordeling bestaat geen aanleiding.

[afbeelding niet beschikbaar]

1. ECLI:NL:RBDHA:2025:9727

Beslissing

De rechtbank:

  • verklaart het beroep ongegrond;

  • wijst het verzoek om schadevergoeding af.

Deze uitspraak is gedaan door mr. D. Verduijn, rechter, in aanwezigheid van

N. Dayerizadeh, griffier.

De uitspraak is uitgesproken in het openbaar en bekendgemaakt op:

27 juni 2025

[afbeelding niet beschikbaar]

Documentcode: [Documentcode]

Rechtsmiddel

Tegen deze uitspraak staat geen rechtsmiddel open.