Vreemdelingenrecht

Dublin Spanje; kennelijk ongegrond; interstatelijk vertrouwensbeginsel.

Rechtbank Den Haag, 24 september 2025

Zaakgegevens

Op 24 september 2025 heeft de Rechtbank Den Haag in eerste aanleg uitspraak gedaan in een zaak over vreemdelingenrecht.

Instantie
Rechtbank Den Haag
Zittingsplaats
Den Haag
Datum uitspraak
24 september 2025
Datum publicatie
23 september 2025
Zaaknummer
NL25.38397 en NL25.38398
Procedure
Eerste aanleg - enkelvoudig
ECLI
ECLI:NL:RBDHA:2025:17408
Inhoud van deze uitspraak

Samenvatting

Dublin Spanje; kennelijk ongegrond; interstatelijk vertrouwensbeginsel.

Uitspraak

=RECHTBANK DEN HAAG

Bestuursrecht

zaaknummers: NL25.38397 en NL25.38398


uitspraak van de enkelvoudige kamer en de voorzieningenrechter in de zaken tussen


[eiser] , V-nummer: [v-nummer] , eiser/verzoeker (hierna: eiser),

(gemachtigde: mr. R.J. Schenkman),

en

de minister van Asiel en Migratie, verweerder.

Inleiding

1. In deze uitspraak beoordeelt de rechtbank het beroep van eiser tegen het niet in behandeling nemen van de aanvraag tot het verlenen van een verblijfsvergunning asiel voor bepaalde tijd. De voorzieningenrechter beoordeelt in deze uitspraak het verzoek om een voorlopige voorziening van eiser. Verweerder heeft de aanvraag met het bestreden besluit van 13 augustus 2025 niet in behandeling genomen omdat Spanje verantwoordelijk is voor de aanvraag.

Beoordeling door de rechtbank

Geen zitting

2. De rechtbank houdt in deze zaak geen zitting. Het beroep is namelijk kennelijk ongegrond. Hieronder legt de rechtbank dit uit.

Waar gaat deze zaak over?

3. Eiser stelt de Armeense nationaliteit te hebben en te zijn geboren op [geboortedatum] 2006. Verweerder heeft de asielaanvraag niet in behandeling genomen, omdat Spanje verantwoordelijk is voor de behandeling daarvan.

Wat vindt eiser in beroep?

4. Eiser voert aan dat de aanvraag voor een verblijfvergunning asiel ten onrechte niet in behandeling is genomen. Spanje heeft niet gereageerd op het verzoek tot terugname van de partner van eiser. Dit is een indicatie dat Spanje zijn verplichtingen niet nakomt. De door eisers partner ondergane mishandeling in Spanje vormt een reden om van overdracht naar Spanje af te zien. Niet ter discussie staat dat deze mishandeling heeft te maken met seksuele gerichtheid. Ten onrechte wordt in het bestreden besluit gesteld dat eiser op geen enkele wijze heeft onderbouwd dat een situatie zoals die in het AIDA-rapport wordt geschetst van toepassing is. Eiser is een asielzoeker die dreigt te worden overgedragen aan Spanje in het kader van de Dublinverordening. Verweerder erkent daarnaast dat het in de praktijk lastig kan zijn om toegang tot de opvangvoorzieningen en asielprocedure te verkrijgen in Spanje. Eiser heeft tevens gemotiveerd aangegeven dat hij vanwege zijn seksuele gerichtheid behoort tot een kwetsbare groep asielzoekers in Spanje die onvoldoende bescherming geniet in de Spaanse opvangcentra. Gelet hierop stelt het bestreden besluit ten onrechte dat eiser zich kan wenden tot de Spaanse autoriteiten bij problemen.

Wat is het oordeel van de rechtbank?

Interstatelijk vertrouwensbeginsel

5. In Dublinzaken geldt het interstatelijk vertrouwensbeginsel. Dit houdt in dat als uitgangspunt geldt dat verweerder erop mag vertrouwen dat andere lidstaten zich houden aan hun verplichtingen uit het Unierecht en mensenrechtenverdragen. Van dit uitgangspunt wordt slechts afgeweken als eiser aannemelijk maakt dat het asiel- en opvangsysteem dusdanige tekortkomingen vertoont dat hij bij overdracht aan Spanje een reëel risico loopt op een behandeling in strijd met artikel 3 van het EVRM of artikel 4 van het Handvest. Om onder de tekortkomingen van artikel 3 van het EVRM of artikel 4 van het Handvest te vallen, moeten deze een hoge drempel van zwaarwegendheid bereiken. Of deze bereikt wordt, hangt af van de gegevens van de zaak.

5.1

De rechtbank overweegt dat eiser er niet in is geslaagd aannemelijk te maken dat van dit uitgangspunt moet worden afgeweken. De hoogste bestuursrechter heeft in de uitspraak van 27 juli 2023 geoordeeld dat ten aanzien van Spanje kan worden uitgegaan van het interstatelijk vertrouwensbeginsel. Dit heeft de hoogste bestuursrechter in de uitspraken van 24 juni 2024 en 23 december 2024 nogmaals bevestigd. Niet is gesteld dat het door eiser aangehaalde AIDA-rapport blijk geeft van een voor hem relevante verslechtering van de omstandigheden in Spanje ten opzichte van de situatie die al door de hoogste bestuursrechter is beoordeeld. Eisers verwijzingen naar het AIDA-rapport maken derhalve niet dat ten aanzien van Spanje niet langer van het interstatelijk vertrouwensbeginsel kan worden uitgegaan.

5.2

De rechtbank overweegt bovendien dat de Spaanse autoriteiten met het claimakkoord hebben gegarandeerd het asielverzoek van eiser in behandeling te nemen. Dat het claimakkoord van eisers partner een fictief akkoord betreft, omdat Spanje niet binnen de gestelde termijn heeft gereageerd op het terugnameverzoek, maakt dat niet anders. Een fictief claimakkoord wordt immers volgens artikel 25, tweede lid, van de Dublinverordening gelijkgesteld met een expliciet gegeven claimakkoord. Daarmee garanderen de Spaanse autoriteiten dat zij zich zullen houden aan de internationale verplichtingen die voortvloeien uit de verdragen en Europese richtlijnen die horen bij het behandelen van een asielaanvraag. Verweerder mag ervan uitgaan dat de medische voorzieningen en opvangvoorzieningen in Spanje vergelijkbaar zijn met die in Nederland en dat de Spaanse autoriteiten eiser hetzelfde zullen behandelen als de Nederlandse autoriteiten.

5.3

Over de gestelde ervaringen van eisers partner in Spanje overweegt de rechtbank dat eiser zijn stelling over de mishandeling vanwege zijn seksuele gerichtheid niet heeft onderbouwd met stukken. Het is hierdoor niet duidelijk geworden of eiser zou zijn mishandeld, door wie en met welk oogmerk dat is gedaan. De rechtbank kan hier gelet op het voorgaande dan ook geen consequenties aan verbinden. Uit de gestelde ervaringen van eiser kan dus ook niet worden afgeleid dat hij bij overdracht zal terechtkomen in een situatie in strijd met artikel 3 van het EVRM en artikel 4 van het EU Handvest. Verder mag van eiser worden verwacht dat hij zich bij voorkomende problemen in de Spaanse opvangvoorzieningen of anderszins beklaagt bij de (hogere) Spaanse autoriteiten. Eiser heeft niet aannemelijk gemaakt dat die mogelijkheid er voor hem niet is of dat de Spaanse autoriteiten hem niet kunnen of willen helpen, dan wel dat het inroepen van hulp bij voorbaat zinloos is. Dat de Spaanse autoriteiten eiser niet zullen helpen vanwege zijn seksuele gerichtheid, betreft een onzekere toekomstige gebeurtenis die eiser niet heeft onderbouwd met stukken die hem zelf betreffen. Verweerder mocht dan ook uitgaan van het interstatelijk vertrouwensbeginsel.

Conclusie en gevolgen

6. De beroepsgronden slagen niet. De rechtbank twijfelt hier niet over. Daarom is het beroep kennelijk ongegrond.

7. Nu er uitspraak is gedaan in het beroep en er niet langer sprake is van connexiteit, wordt het verzoek om een voorlopige voorziening niet-ontvankelijk verklaard.

8. Eiser krijgt geen vergoeding van zijn proceskosten.

Beslissing

De rechtbank verklaart het beroep ongegrond.

De voorzieningenrechter verklaart het verzoek tot het treffen van een voorlopige voorziening niet-ontvankelijk.

Deze uitspraak is gedaan door mr. J. Holleman, (voorzieningen)rechter, in aanwezigheid van K.A. Klarenbeek, griffier.

De beslissing is uitgesproken in het openbaar en bekendgemaakt op:

Rechtsmiddel

Als u het niet eens bent met deze uitspraak op het beroep, kunt u een brief sturen naar de rechtbank waarin u uitlegt waarom u het er niet mee eens bent. Dit heet een verzetschrift. U moet dit verzetschrift indienen binnen 6 weken na de dag waarop deze uitspraak is verzonden. U ziet deze datum hierboven. Als u graag een zitting wilt waarin u uw verzetschrift kunt toelichten, kunt u dit in uw verzetschrift vermelden. Tegen de uitspraak op het verzoek om een voorlopige voorziening staat geen rechtsmiddel open.

Zie artikel 8:54, eerste lid, aanhef en onder c, van de Algemene wet bestuursrecht (Awb). Asylum Information Database Spain (update 2024) van april 2025. Afdeling Bestuursrechtspraak van de Raad van State. Zie de uitspraak van de Afdeling van 27 juli 2023, ECLI:NL:RVS:2023:2880. Zie de uitspraak van de Afdeling van 24 juni 2024, ECLI:NL:RVS:2024:2548. Zie de uitspraak van de Afdeling van 23 december 2024, ECLI:NL:RVS:2024:5353. Verordening (EU) Nr. 604/2013 Op grond van artikel 8:81 en 8:83, derde lid, van de Awb.