Vreemdelingenrecht
Beroepen niet-tijdig bezwaar tegen het eindigen van de LVV, beroepen gegrond, nieuwe beslistermijn van 12 weken.
Rechtbank Den Haag, 30 september 2025
ECLI:NL:RBDHA:2025:19141 · Rechtbank Den Haag · 30 september 2025
Zaakgegevens
Op 30 september 2025 heeft de Rechtbank Den Haag in eerste aanleg uitspraak gedaan in een zaak over vreemdelingenrecht.
- Instantie
- Rechtbank Den Haag
- Zittingsplaats
- Amsterdam
- Datum uitspraak
- 30 september 2025
- Datum publicatie
- 20 oktober 2025
- Zaaknummer
- AWB 25 / 12254 en 260 andere (zie bijlage)
- Rechtsgebied
- Bestuursrecht » Vreemdelingenrecht
- Procedure
- Eerste aanleg - enkelvoudig
- ECLI
- ECLI:NL:RBDHA:2025:19141
Inhoud van deze uitspraak
Samenvatting
Beroepen niet-tijdig bezwaar tegen het eindigen van de LVV, beroepen gegrond, nieuwe beslistermijn van 12 weken.
Uitspraak
RECHTBANK DEN HAAG
Zittingsplaats Amsterdam
Bestuursrecht
Zaaknummers: AWB 25/12254 en 260 andere zaaknummers (zie bijlage)
uitspraak van de enkelvoudige kamer in de zaak tussen
[eiser 1] en in de bijlage genoemde anderen, eisers
(gemachtigde: mr. W.G. Fischer),
en
de minister van Asiel en Migratie, verweerder
(gemachtigde: [gemachtigde] ).
Procesverloop
Eisers hebben beroep ingesteld tegen het niet tijdig nemen van een besluit op hun bezwaren.
Verweerder heeft een verweerschrift ingediend.
De rechtbank doet uitspraak zonder een zitting te houden.
Overwegingen
1. Eisers hebben verzocht om vrijstelling van het griffierecht. De rechtbank ziet aanleiding om dit verzoek toe te wijzen. Eisers hoeven dus geen griffierecht te betalen.
2. Als een bestuursorgaan niet op tijd beslist op een aanvraag of bezwaarschrift, kan de betrokkene daartegen in beroep gaan. Voordat hij beroep kan instellen, moet de betrokkene per brief aan het bestuursorgaan laten weten dat binnen twee weken alsnog beslist moet worden op zijn aanvraag of bezwaar (de ingebrekestelling). Als er na die twee weken nog steeds geen besluit is, dan kan de betrokkene beroep instellen.
Is het beroep ontvankelijk en gegrond?
3. Op 9 december 2024 heeft de gemeente Amsterdam, namens verweerder, schriftelijk laten weten dat de LVV per 1 januari 2025 wordt beëindigd. Eisers hebben bezwaar gemaakt tegen deze brief. Verweerder moet binnen zes weken beslissen, gerekend vanaf het moment waarop de bezwaartermijn voorbij is. De rechtbank stelt vast dat verweerder nog niet op de bezwaarschriften heeft beslist. In twee zaken stelt de gemachtigde dat de betreffende eisers ook na 1 januari 2025 opvang hebben genoten, vanwege een latere vertrekdatum respectievelijk uitstel van vertrek om medische redenen (artikel 64 van de Vw). Dit laat onverlet dat de betreffende eisers hun bezwaarschriften niet hebben ingetrokken en verweerder ook in die zaken nog dient te beslissen.
4. Verweerder voert in zijn verweerschrift van 1 september 2025 aan dat de beslistermijn een aanvang neemt op 1 januari 2025, omdat op die datum de feitelijke handeling plaatsvindt, als bedoeld in artikel 72, derde lid, van de Vreemdelingenwet 2000 (Vw). Volgens verweerder is de beslistermijn op 4 februari 2025 verlengd. Daardoor is de ingebrekestelling van 10 april 2025 prematuur en is verweerder geen bestuurlijke dwangsom verschuldigd door de inwerkingtreding van de Wet herziening regels niet tijdig beslissen in Vreemdelingenzaken per 15 april 2025.
5. De rechtbank is het met verweerder eens dat de brief van 9 december 2024 niet zelf de feitelijke handeling, als bedoeld in artikel 72, derde lid, van de Vw is, maar volgt verweerder niet in zijn conclusie dat de ingebrekestelling van 10 april 2025 prematuur is. De rechtbank ziet zich in dit oordeel gesteund door de uitspraak van deze rechtbank, zittingsplaats Utrecht. Vanuit het oogpunt van rechtsbescherming is het wenselijk dat bezwarende of anderszins nadelige handelingen met betrekking tot de opvang ook schriftelijk worden medegedeeld. Dit heeft verweerder gedaan door op 9 december 2024 schriftelijk te laten weten dat de opvang in de LVV vanaf 1 januari 2025 eindigt. Naar het oordeel van de rechtbank dient, naar analogie van artikel 6:8 van de Awb, het moment waarop de handeling bekend is gemaakt, in dit geval 9 december 2024, aangemerkt te worden als het moment waarop de beslistermijn overeenkomstig artikel 7:10, derde lid, van de Awb, gaat lopen. Verweerder heeft binnen deze beslistermijn, op 4 februari 2025, de beslistermijn verdaagd, waardoor de beslistermijn twaalf weken bedroeg en op
31 maart 2025 afliep.
6. Verweerder erkent dat het beroep ontvankelijk en gegrond is. De rechtbank verklaart het beroep daarom kennelijk gegrond. De rechtbank moet een beslissing nemen over de dwangsom en een nadere beslistermijn bepalen.
De bestuurlijke dwangsom
7. Als een beschikking niet op tijd wordt genomen, is het bestuursorgaan een dwangsom verschuldigd voor elke dag (vanaf de vijftiende dag na ontvangst van de ingebrekestelling) dat het in gebreke is voor ten hoogste 42 dagen. De dwangsom bedraagt de eerste veertien dagen € 23,- per dag, de daaropvolgende veertien dagen € 35,- per dag en de overige dagen € 45,- per dag. Het bestuursorgaan stelt de dwangsom vast binnen twee weken na de laatste dag waarover de dwangsom verschuldigd was.
8. Gelet op het voorgaande, is de ingebrekestelling van 10 april 2025 geldig. Omdat de ingebrekestelling is ingediend voor 15 april 2025, is verweerder aan eisers een bestuurlijke dwangsom verschuldigd. Omdat meer dan 42 dagen zijn verstreken na de dag als bedoeld in artikel 4:17 van de Awb, stelt de rechtbank de verbeurde dwangsom vast op
€ 1.442,-. Niet in geschil is dat verweerder - indien verschuldigd - slechts éénmaal de dwangsom heeft verbeurd aan de eisers gezamenlijk, aangezien gemachtigde namens eisers heeft verzocht te beslissen overeenkomstig de uitspraak van deze rechtbank, zittingsplaats Rotterdam, van 20 juni 2025 en de gemachtigde voorts in vergelijkbare zaken ter zitting van de zittingsplaats Groningen heeft onderschreven dat een redelijke toepassing van de artikelen 4:17, eerste lid, en 8:55d, tweede lid, van de Awb met zich brengt dat verweerder slechts één dwangsom heeft verbeurd.
Welke beslistermijn moet aan verweerder worden opgelegd?
9. Omdat verweerder nog geen besluit heeft genomen, bepaalt de rechtbank dat verweerder dit alsnog moet doen.
10. Op grond van artikel 8:55d, eerste lid, van de Awb moet verweerder dit doen binnen twee weken na het verzenden van deze uitspraak. In bijzondere gevallen of als dit vanwege een wettelijk voorschrift nodig is, kan de rechtbank op grond van het derde lid een andere termijn geven of een andere voorziening treffen.
11. Verweerder heeft in zijn verweerschrift van 1 september 2025 verzocht om een beslistermijn van twaalf weken op te leggen, gerekend vanaf de uitspraak op de beroepen. Verweerder geeft hierbij aan dat het gaat om een zeer groot aantal bezwaarschriften. Verder schrijft verweerder dat de dossiers, ondanks herhaalde verzoeken aan de gemeente Amsterdam, nog niet zijn ontvangen. Ten slotte zal verweerder (nagenoeg) alle vreemdelingen die bezwaar hebben gemaakt, dienen te horen. De gemachtigde van eisers stelt in zijn brief van 12 september 2025 onder omstandigheden en in overleg met verweerder te willen afzien van het recht om te worden gehoord. Dit doet er niet aan af dat verweerder in beginsel eisers moet horen en dat zij daar in het inleidend bezwaarschrift ook expliciet om hebben gevraagd. De rechtbank volgt verweerder in zijn verzoek om een langere beslistermijn dan twee weken. Verweerder moet daarom het besluit nemen binnen twaalf weken. Dit is naar het oordeel van de rechtbank, mede gelet op het grote aantal bezwaarschriften, passend om tot een zorgvuldige beslissing op de bezwaarschriften te komen. Deze termijn begint na de dag van verzending van deze uitspraak.
De rechterlijke dwangsom
12. De rechtbank bepaalt met toepassing van artikel 8:55d, tweede lid, van de Awb en overeenkomstig hetgeen onder 8 is overwogen ten aanzien van de bestuurlijke dwangsom, dat verweerder aan eisers gezamenlijk een dwangsom van € 100,- is verschuldigd voor elke dag waarmee de hiervoor genoemde termijn wordt overschreden, met een maximum van € 15.000,-. De rechtbank sluit ten aanzien van het maximum aan bij hetgeen in de vrijwel identieke zaken door deze rechtbank in andere zittingsplaatsen wordt opgelegd en het beleid zoals gepubliceerd op www.rechtspraak.nl.
Conclusie en gevolgen
13. De rechtbank veroordeelt verweerder in de door eisers gemaakte proceskosten. Deze kosten stelt de rechtbank op grond van het Besluit proceskosten bestuursrecht voor de door een derde beroepsmatig verleende rechtsbijstand vast op € 680,25 (1,5 punt voor het indienen van de beroepschriften in meer dan vier samenhangende zaken, met een waarde per punt van € 907,- en een wegingsfactor 0,5). De rechtbank is van oordeel dat deze zaak van licht gewicht is, omdat de zaak alleen gaat over de vraag of de beslistermijn is overschreden.
Beslissing
De rechtbank:
-
verklaart de beroepen gegrond;
-
stelt vast dat verweerder als gevolg van het niet tijdig beslissen op de aanvraag een dwangsom heeft verbeurd van in totaal € 1.442,-;
-
draagt verweerder op binnen twaalf weken na de dag van verzending van deze uitspraak alsnog besluiten op de bezwaren bekend te maken;
- bepaalt dat verweerder aan eisers gezamenlijk een dwangsom van € 100,- moet betalen voor elke dag waarmee hij de hiervoor genoemde termijn overschrijdt, met een maximum van € 15.000,-;
- veroordeelt verweerder in de proceskosten van eisers tot een bedrag van € 680,25.
Deze uitspraak is gedaan door mr. A.E.J.M. Gielen, rechter, in aanwezigheid van
M.A. van Garder, griffier.
Uitgesproken in het openbaar op:
|
griffier |
rechter |
Een afschrift van deze uitspraak is verzonden aan partijen op:
Informatie over verzet
Als partijen het niet eens zijn met deze uitspraak, kunnen zij een verzetschrift sturen naar de rechtbank waarin zij uitleggen waarom zij het niet eens zijn met deze uitspraak. Het verzetschrift moet worden ingediend binnen zes weken na de dag waarop deze uitspraak is verzonden. Als partijen graag een zitting willen om het verzetschrift toe te lichten, moeten zij dit in het verzetschrift vermelden.
Bijlage
AWB 25/12254 [eiser 1]
AWB 25/12256 [eiser 2]
AWB 25/12258 [eiser 3]
AWB 25/12259 [eiser 4]
AWB 25/12261 [eiser 5]
AWB 25/12262 [eiser 6]
AWB 25/12264 [eiser 7]
AWB 25/12266 [eiser 8]
AWB 25/12267 [eiser 9]
AWB 25/12268 [eiser 10]
AWB 25/12270 [eiser 11]
AWB 25/12272 [eiser 12]
AWB 25/12274 [eiser 13]
AWB 25/12276 [eiser 14]
AWB 25/12278 [eiser 15]
AWB 25/12283 [eiser 16]
AWB 25/12284 [eiser 17]
AWB 25/12285 [eiser 18]
AWB 25/12286 [eiser 19]
AWB 25/12287 [eiser 20]
AWB 25/12289 [eiser 21]
AWB 25/12290 [eiser 22]
AWB 25/12291 [eiser 23]
AWB 25/12292 [eiser 24]
AWB 25/12293 [eiser 25]
AWB 25/12296 [eiser 26]
AWB 25/12297 [eiser 27]
AWB 25/12298 [eiser 28]
AWB 25/12299 [eiser 29]
AWB 25/12302 [eiser 30]
AWB 25/12304 [eiser 31]
AWB 25/12306 [eiser 32]
AWB 25/12307 [eiser 33]
AWB 25/12308 [eiser 34]
AWB 25/12310 [eiser 35]
AWB 25/12312 [eiser 36]
AWB 25/12313 [eiser 37]
AWB 25/12314 [eiser 38]
AWB 25/12316 [eiser 39]
AWB 25/12318 [eiser 40]
AWB 25/12320 [eiser 41]
AWB 25/12321 [eiser 42]
AWB 25/12323 [eiser 43]
AWB 25/12324 [eiser 44]
AWB 25/12325 [eiser 45]
AWB 25/12326 [eiser 46]
AWB 25/12327 [eiser 47]
AWB 25/12328 [eiser 48]
AWB 25/12329 [eiser 49]
AWB 25/12336 [eiser 50]
AWB 25/12337 [eiser 51]
AWB 25/12338 [eiser 52]
AWB 25/12341 [eiser 53]
AWB 25/12343 [eiser 54]
AWB 25/12344 [eiser 55]
AWB 25/12345 [eiser 56]
AWB 25/12346 [eiser 57]
AWB 25/12347 [eiser 58]
AWB 25/12349 [eiser 59]
AWB 25/12350 [eiser 60]
AWB 25/12492 [eiser 61]
AWB 25/12494 [eiser 62]
AWB 25/12496 [eiser 63]
AWB 25/12498 [eiser 64]
AWB 25/12503 [eiser 65]
AWB 25/12504 [eiser 66]
AWB 25/12507 [eiser 67]
AWB 25/12510 [eiser 68]
AWB 25/12511 [eiser 69]
AWB 25/12512 [eiser 70]
AWB 25/12513 [eiser 71]
AWB 25/12514 [eiser 72]
AWB 25/12515 [eiser 73]
AWB 25/12516 [eiser 74]
AWB 25/12518 [eiser 75]
AWB 25/12522 [eiser 76]
AWB 25/12524 [eiser 77]
AWB 25/12525 [eiser 78]
AWB 25/12527 [eiser 79]
AWB 25/12529 [eiser 80]
AWB 25/12530 [eiser 81]
AWB 25/12531 [eiser 82]
AWB 25/12532 [eiser 83]
AWB 25/12533 [eiser 84]
AWB 25/12535 [eiser 85]
AWB 25/12537 [eiser 86]
AWB 25/12539 [eiser 87]
AWB 25/12540 [eiser 88]
AWB 25/12541 [eiser 89]
AWB 25/12544 [eiser 90]
AWB 25/12545 [eiser 91]
AWB 25/12546 [eiser 92]
AWB 25/12548 [eiser 93]
AWB 25/12549 [eiser 94]
AWB 25/12550 [eiser 95]
AWB 25/12552 [eiser 96]
AWB 25/12553 [eiser 97]
AWB 25/12554 [eiser 98]
AWB 25/12555 [eiser 99]
AWB 25/12557 [eiser 100]
AWB 25/12558 [eiser 101]
AWB 25/12559 [eiser 102]
AWB 25/12560 [eiser 103]
AWB 25/12561 [eiser 104]
AWB 25/12565 [eiser 105]
AWB 25/12566 [eiser 106]
AWB 25/12567 [eiser 107]
AWB 25/12568 [eiser 108]
AWB 25/12570 [eiser 109]
AWB 25/12571 [eiser 110]
AWB 25/12572 [eiser 111]
AWB 25/12573 [eiser 112]
AWB 25/12574 [eiser 113]
AWB 25/12575 [eiser 114]
AWB 25/12576 [eiser 115]
AWB 25/12577 [eiser 116]
AWB 25/12578 [eiser 117]
AWB 25/12579 [eiser 118]
AWB 25/12580 [eiser 119]
AWB 25/12583 [eiser 120]
AWB 25/12584 [eiser 121]
AWB 25/12585 [eiser 122]
AWB 25/12586 [eiser 123]
AWB 25/12588 [eiser 124]
AWB 25/12590 [eiser 125]
AWB 25/12591 [eiser 126]
AWB 25/12592 [eiser 127]
AWB 25/12594 [eiser 128]
AWB 25/12595 [eiser 129]
AWB 25/12596 [eiser 130]
AWB 25/12597 [eiser 131]
AWB 25/12598 [eiser 132]
AWB 25/12600 [eiser 133]
AWB 25/12601 [eiser 134]
AWB 25/12605 [eiser 135]
AWB 25/12606 [eiser 136]
AWB 25/12607 [eiser 137]
AWB 25/12608 [eiser 138]
AWB 25/12610 [eiser 139]
AWB 25/12611 [eiser 140]
AWB 25/12612 [eiser 141]
AWB 25/12613 [eiser 142]
AWB 25/12614 [eiser 143]
AWB 25/12615 [eiser 144]
AWB 25/12616 [eiser 145]
AWB 25/12617 [eiser 146]
AWB 25/12624 [eiser 147]
AWB 25/12625 [eiser 148]
AWB 25/12627 [eiser 149]
AWB 25/12628 [eiser 150]
AWB 25/12629 [eiser 151]
AWB 25/12630 [eiser 152]
AWB 25/12631 [eiser 153]
AWB 25/12632 [eiser 154]
AWB 25/12633 [eiser 155]
AWB 25/12634 [eiser 156]
AWB 25/12635 [eiser 157]
AWB 25/12636 [eiser 158]
AWB 25/12638 [eiser 159]
AWB 25/12639 [eiser 160]
AWB 25/12645 [eiser 161]
AWB 25/12647 [eiser 162]
AWB 25/12648 [eiser 163]
AWB 25/12649 [eiser 164]
AWB 25/12650 [eiser 165]
AWB 25/12652 [eiser 166]
AWB 25/12653 [eiser 167]
AWB 25/12655 [eiser 168]
AWB 25/12657 [eiser 169]
AWB 25/12659 [eiser 170]
AWB 25/12661 [eiser 171]
AWB 25/12667 [eiser 172]
AWB 25/12669 [eiser 173]
AWB 25/12670 [eiser 174]
AWB 25/12671 [eiser 175]
AWB 25/12672 [eiser 176]
AWB 25/12673 [eiser 177]
AWB 25/12676 [eiser 178]
AWB 25/12678 [eiser 179]
AWB 25/12679 [eiser 180]
AWB 25/12681 [eiser 181]
AWB 25/12683 [eiser 182]
AWB 25/12686 [eiser 183]
AWB 25/12687 [eiser 184]
AWB 25/12689 [eiser 185]
AWB 25/12690 [eiser 186]
AWB 25/12691 [eiser 187]
AWB 25/12692 [eiser 188]
AWB 25/12694 [eiser 189]
AWB 25/12695 [eiser 190]
AWB 25/12696 [eiser 191]
AWB 25/12697 [eiser 192]
AWB 25/12698 [eiser 193]
AWB 25/12699 [eiser 194]
AWB 25/12700 [eiser 195]
AWB 25/12702 [eiser 196]
AWB 25/12711 [eiser 197]
AWB 25/12713 [eiser 198]
AWB 25/12720 [eiser 199]
AWB 25/12722 [eiser 200]
AWB 25/12723 [eiser 201]
AWB 25/12724 [eiser 202]
AWB 25/12726 [eiser 203]
AWB 25/12714 [eiser 204]
AWB 25/12716 [eiser 205]
AWB 25/12717 [eiser 206]
AWB 25/12718 [eiser 207]
AWB 25/12719 [eiser 208]
AWB 25/12727 [eiser 209]
AWB 25/12728 [eiser 210]
AWB 25/12731 [eiser 211]
AWB 25/12732 [eiser 212]
AWB 25/12734 [eiser 213]
AWB 25/12736 [eiser 214]
AWB 25/12737 [eiser 215]
AWB 25/12738 [eiser 216]
AWB 25/12739 [eiser 217]
AWB 25/12740 [eiser 218]
AWB 25/12741 [eiser 219]
AWB 25/12742 [eiser 220]
AWB 25/12743 [eiser 221]
AWB 25/12745 [eiser 222]
AWB 25/12747 [eiser 223]
AWB 25/12748 [eiser 224]
AWB 25/12751 [eiser 225]
AWB 25/12753 [eiser 226]
AWB 25/12754 [eiser 227]
AWB 25/12755 [eiser 228]
AWB 25/12757 [eiser 229]
AWB 25/12758 [eiser 230]
AWB 25/12759 [eiser 231]
AWB 25/12761 [eiser 232]
AWB 25/12762 [eiser 233]
AWB 25/12763 [eiser 234]
AWB 25/12764 [eiser 235]
AWB 25/12766 [eiser 236]
AWB 25/12767 [eiser 237]
AWB 25/12769 [eiser 238]
AWB 25/12770 [eiser 239]
AWB 25/12772 [eiser 240]
AWB 25/12773 [eiser 241]
AWB 25/12774 [eiser 242]
AWB 25/12775 [eiser 243]
AWB 25/12777 [eiser 244]
AWB 25/12778 [eiser 245]
AWB 25/12779 [eiser 246]
AWB 25/12782 [eiser 247]
AWB 25/12783 [eiser 248]
AWB 25/12785 [eiser 249]
AWB 25/12786 [eiser 250]
AWB 25/12787 [eiser 251]
AWB 25/12788 [eiser 252]
AWB 25/12790 [eiser 253]
AWB 25/12791 [eiser 254]
AWB 25/12792 [eiser 255]
AWB 25/12793 [eiser 256]
AWB 25/12794 [eiser 257]
AWB 25/12795 [eiser 258]
AWB 25/12797 [eiser 259]
AWB 25/12798 [eiser 260]
AWB 25/12799 [eiser 261]