Vreemdelingenrecht

Dublin, interstatelijk vertrouwensbeginsel, Frankrijk, AIDA-rapport, artikel 17 Dv.

Rechtbank Den Haag, 24 november 2025

Zaakgegevens

Op 24 november 2025 heeft de Rechtbank Den Haag in eerste aanleg uitspraak gedaan in een zaak over vreemdelingenrecht.

Instantie
Rechtbank Den Haag
Zittingsplaats
Den Haag
Datum uitspraak
24 november 2025
Datum publicatie
24 maart 2026
Zaaknummer
NL25.49612 en NL25.49613
Procedure
Eerste aanleg - enkelvoudig
ECLI
ECLI:NL:RBDHA:2025:27765
Inhoud van deze uitspraak

Samenvatting

Dublin, interstatelijk vertrouwensbeginsel, Frankrijk, AIDA-rapport, artikel 17 Dv.

Uitspraak

RECHTBANK DEN HAAG

Bestuursrecht

zaaknummers: NL25.49612 (beroep) en NL25.49613 (voorlopige voorziening)


uitspraak van de enkelvoudige kamer en de voorzieningenrechter in de zaken tussen


[eiser], V-nummer: [v-nummer], eiser/verzoeker (hierna: eiser)

(gemachtigde: mr. A.M.V. Bandhoe),

en

de minister van Asiel en Migratie, verweerder.

Inleiding

1. In deze uitspraak beoordeelt de rechtbank het beroep van eiser tegen het niet in behandeling nemen van de aanvraag tot het verlenen van een verblijfsvergunning asiel voor bepaalde tijd. De voorzieningenrechter beoordeelt in deze uitspraak het verzoek om een voorlopige voorziening van eiser. Verweerder heeft de aanvraag met het bestreden besluit van 10 oktober 2025 niet in behandeling genomen omdat Frankrijk verantwoordelijk is voor de aanvraag.

Beoordeling door de rechtbank

Geen zitting

2. De rechtbank ziet geen aanleiding om gevolg te geven aan eisers verzoek om te worden gehoord en houdt in deze zaak geen zitting. Het beroep is namelijk kennelijk ongegrond. Hieronder legt de rechtbank dit uit.

Waar gaat deze zaak over?

3. Eiser stelt de Algerijnse nationaliteit te hebben en op [geboortedatum] 1988 geboren te zijn. Verweerder heeft de asielaanvraag niet in behandeling genomen, omdat Frankrijk verantwoordelijk zou zijn voor de behandeling daarvan.

Wat vindt eiser in beroep?

4. Eiser stelt dat hij in de Nederlandse procedure opgenomen moet worden, aangezien er in Frankrijk geen fatsoenlijke opvang is en eiser niet is beschermd tegen ernstige mishandelingen die hij in Frankrijk heeft ondergaan en ook niet zal worden beschermd tegen nieuwe mishandelingen. Eiser zal geen veilig en menswaardig bestaan kunnen hebben. Eiser stelt dat er sprake is van structurele tekortkomingen in de zin van artikel 3, tweede lid van de Dublinverordening. Eiser heeft negatieve ervaringen met de Franse asielprocedure. Ter onderbouwing verwijst eiser naar informatie uit verschillende AIDA-rapporten, een aantal nieuwsartikelen, een artikel van InfoMigrants en uitspraken van de rechtbanken in Arnsberg en Hannover. Verweerder had gebruik moeten maken van zijn discretionaire bevoegdheid zoals neergelegd in artikel 17 van de Dublinverordening en nader onderzoek moeten verrichten. Verweerder heeft onvoldoende gemotiveerd waarom eiser toegang zou hebben tot de Franse autoriteiten voor bescherming.

Wat is het oordeel van de rechtbank?

Interstatelijk vertrouwensbeginsel

5. De rechtbank stelt voorop dat het uitgangspunt is dat verweerder op grond van het interstatelijk vertrouwensbeginsel ervan mag uitgaan dat lidstaten van de Europese Unie hun verdragsverplichtingen tegenover asielzoekers zullen nakomen. Van dit uitgangspunt wordt slechts afgeweken indien eiser aannemelijk maakt dat het asiel- en opvangsysteem dusdanige tekortkomingen vertoont dat hij bij overdracht aan Frankrijk een reëel risico loopt op een behandeling strijdig met artikel 3 van het EVRM of artikel 4 van het Handvest. Om onder de tekortkomingen van artikel 3 van het EVRM of artikel 4 van het Handvest te vallen, moeten deze een hoge drempel van zwaarwegendheid bereiken. Of deze bereikt wordt, hangt af van de gegevens in de zaak.

5.1.

Naar het oordeel van de rechtbank is eiser er niet in geslaagd het voorgaande aannemelijk te maken. De rechtbank is van oordeel dat uit de door eiser aangehaalde (nieuws)artikelen en uitspraken van de Duitse rechtbanken niet volgt dat niet langer van het interstatelijk vertrouwensbeginsel kan worden uitgegaan. Daartoe overweegt de rechtbank dat de hoogste bestuursrechter met de uitspraken van 2 mei 2024 en 11 april 2025 nog heeft geoordeeld dat ten aanzien van Frankrijk nog altijd van het interstatelijk vertrouwensbeginsel kan worden uitgegaan. Uit deze uitspraken volgt dat er weliswaar problemen zijn (geweest) in de Franse asielopvang, maar dat niet is gebleken dat deze problemen dermate structureel en ernstig van aard zijn dat er bij een overdracht aan Frankrijk sprake is van een schending van artikel 3 van het EVRM of artikel 4 van het Handvest. De hoogste bestuursrechter heeft bij deze uitspraken ook de updates over 2022 en 2023 van het AIDA-rapport betrokken. De rechtbank overweegt bovendien dat het AIDA-rapport (update 2025) geen reden geeft om niet langer van het interstatelijk vertrouwensbeginsel uit te gaan. Het recente AIDA rapport laat een lichte procentuele verbetering zien ten aanzien van asielzoekers die een opvangplek hebben. Het rapport geeft geen wezenlijk ander beeld van de opvangvoorzieningen in Frankrijk dan de informatie die is betrokken door de hoogste bestuursrechter in eerdere uitspraken. Ook met betrekking tot de (nieuws)artikelen waar eiser naar verwijst, oordeelt de rechtbank dat deze niet leiden tot het oordeel dat niet langer van het interstatelijk vertrouwensbeginsel kan worden uitgegaan.

5.2.

Ook het persoonlijke relaas van eiser leidt niet tot de conclusie dat hij bij overdracht naar Frankrijk een reëel risico loopt op een met artikel 3 van het EVRM en artikel 4 van het Handvest strijdige behandeling. De stellingen dat eiser in Frankrijk is mishandeld, dat hij in Frankrijk geen veilig en menswaardig bestaan kan hebben en dat de Franse autoriteiten hem niet beschermen, zijn niet met documenten onderbouwd. De enkele verwijzing naar een artikel van InfoMigrants is hiertoe onvoldoende, nu het eisers persoonlijke relaas niet onderbouwt en verder geen aanknopingspunten biedt om te concluderen dat niet langer van het interstatelijk vertrouwensbeginsel kan worden uitgegaan. Ook de stellingen dat eiser bij terugkeer zal worden geconfronteerd met materiële deprivatie en het ontbreken van basale levensvoorzieningen zoals onderdak zijn onvoldoende geconcretiseerd. Van eiser mag worden verwacht dat hij zich bij voorkomende problemen met de Franse asielprocedure, opvang, of anderszins, beklaagt bij de (hogere) Franse autoriteiten. Eiser heeft niet aannemelijk gemaakt dat die mogelijkheid er voor hem niet is of dat de Franse autoriteiten hem niet kunnen of willen helpen, dan wel dat het inroepen van hulp bij voorbaat zinloos is. Verweerder heeft dan ook uit mogen gaan van het interstatelijk vertrouwensbeginsel.

Artikel 17 van de Dublinverordening

6. Verder stelt de rechtbank vast dat eiser niet aannemelijk heeft gemaakt dat verweerder gehouden was om gebruik te maken van zijn discretionaire bevoegdheid die volgt uit artikel 17, eerste lid, van de Dublinverordening. Verweerder heeft in de door eiser aangevoerde individuele omstandigheden geen aanleiding hoeven zien om de behandeling van de asielaanvraag aan zich te trekken op grond van artikel 17 van de Dublinverordening. Eiser heeft niet aannemelijk gemaakt dat er sprake is van bijzondere, individuele omstandigheden waardoor een overdracht leidt tot onevenredige hardheid. De stellingen die eiser heeft aangevoerd zijn onvoldoende onderbouwd en reeds betrokken bij de vraag of er voor Frankrijk nog van het interstatelijk vertrouwensbeginsel uitgegaan kan worden. De rechtbank ziet verder ook geen aanleiding voor het oordeel dat verweerder aanvullend onderzoek had moeten doen. Het bestreden besluit is voldoende zorgvuldig tot stand gekomen en voldoende gemotiveerd.

Conclusie en gevolgen

7. De beroepsgronden slagen niet. De rechtbank twijfelt hier niet over. Daarom is het beroep kennelijk ongegrond.

8. Nu er uitspraak is gedaan in het beroep en er niet langer sprake is van connexiteit, wordt het verzoek om een voorlopige voorziening niet-ontvankelijk verklaard.

9. Eiser krijgt geen vergoeding van zijn proceskosten.

Beslissing

De rechtbank verklaart het beroep ongegrond.

De voorzieningenrechter verklaart het verzoek tot het treffen van een voorlopige voorziening niet-ontvankelijk.

Deze uitspraak is gedaan door mr. E.M.A. Vinken, (voorzieningen)rechter, in aanwezigheid van V. Nooteboom, griffier.

De beslissing is uitgesproken in het openbaar en bekendgemaakt op:

Rechtsmiddel

Bent u het niet eens met deze uitspraak?

Als u het niet eens bent met deze uitspraak op het beroep, kunt u een brief sturen naar de rechtbank waarin u uitlegt waarom u het er niet mee eens bent. Dit heet een verzetschrift. U moet dit verzetschrift indienen binnen 6 weken na de dag waarop deze uitspraak is verzonden. U ziet deze datum hierboven. Als u graag een zitting wilt waarin u uw verzetschrift kunt toelichten, kunt u dit in uw verzetschrift vermelden.

Tegen de uitspraak op het verzoek om een voorlopige voorziening staat geen rechtsmiddel open.

Zie artikel 8:54, eerste lid, aanhef en onder c, van de Algemene wet bestuursrecht (Awb). AIDA-rapport (update 2022, 2023 en 2025). https://www.wyniasweek.nl/heel-gewoon-in-frankrijk-asielzoekers-op-straat/ https://nos.nl/nieuwsuur/artikel/2478137-frankrijk-kampt-met-onbeheersbare-migratie-fransen-worden-steeds-vijandiger https://www.telegraaf.nl/nieuws/1169547206/recordaantal-asielaanvragen-in-frankrijk-afgelopen-jaar https://www.thenewhumanitarian.org/news-feature/behind-the-housing-crisis-for-asylum-seekers-in-france https://www.infomigrants.net/en/post/60052/migrant-women-in-france-face-double-violence-when-reporting-abuse?utm_source=chatgpt.com Verwaltungsgericht Arnsberg van 25 april 2019, 12L190/19.A, en Verwaltungsgericht Hannover van 25 juli 2023, 15 A 3773/23. Europees Verdrag van de Rechten van de Mens en de fundamentele vrijheden. Handvest van de Grondrechten van de Europese Unie. ECLI:NL:RVS:2024:1863 en ECLI:NL:RVS:2025:1642. Op grond van artikel 8:81 en 8:83, derde lid, van de Awb.