Vreemdelingenrecht

Afghanistan - beroep ongegrond - verweerder mocht ongeloofwaardig vinden dat eiser door de Taliban werd gezocht.

Rechtbank Den Haag, 12 december 2025

Zaakgegevens

Op 12 december 2025 heeft de Rechtbank Den Haag in eerste aanleg uitspraak gedaan in een zaak over vreemdelingenrecht.

Instantie
Rechtbank Den Haag
Zittingsplaats
Den Haag
Datum uitspraak
12 december 2025
Datum publicatie
20 april 2026
Zaaknummer
NL25.42169
Procedure
Eerste aanleg - enkelvoudig
ECLI
ECLI:NL:RBDHA:2025:27931
Inhoud van deze uitspraak

Samenvatting

Afghanistan - beroep ongegrond - verweerder mocht ongeloofwaardig vinden dat eiser door de Taliban werd gezocht.

Uitspraak

RECHTBANK DEN HAAG

Bestuursrecht

zaaknummer: NL25.42169


uitspraak van de enkelvoudige kamer in de zaak tussen

[eiser], [V-nummer], eiser

(gemachtigde: mr. M. Woudwijk),

en

de Minister van Asiel en Migratie, verweerder.

Procesverloop

1. Eiser heeft op 22 oktober 2022 een aanvraag om verlening van een verblijfsvergunning asiel voor bepaalde tijd ingediend. Verweerder heeft met het bestreden besluit van 11 augustus 2025 deze aanvraag in de verlengde procedure afgewezen als ongegrond.

1.1.

Eiser heeft beroep ingesteld tegen het bestreden besluit.

1.2.

De rechtbank heeft het beroep op 28 november 2025 op zitting behandeld. Hieraan hebben deelgenomen: eiser, de gemachtigde van eiser en H.C. Khanna als tolk. Bij bericht van 20 november 2025 heeft verweerder laten weten niet ter zitting te verschijnen wegens beperkte capaciteit.

Beoordeling door de rechtbank

Het asielrelaas

2. Eiser heeft de Afghaanse nationaliteit en is geboren op [geboortedatum] 2004. Eiser heeft verklaard dat hij uit Afghanistan is vertrokken, omdat hij werd gezocht door de Taliban. De Taliban zou hem hebben gerekruteerd, waarna hij is ontsnapt van de militaire basis van de Taliban. Bij terugkeer vreest eiser voor de Taliban.

Het bestreden besluit

3. Het asielrelaas van eiser bevat volgens verweerder de volgende asielmotieven:

  1. eisers identiteit, nationaliteit en herkomst;

  2. dat eiser door de Taliban werd gezocht.

3.1.

Verweerder vindt eisers identiteit, nationaliteit en herkomst geloofwaardig, maar niet dat eiser gezocht werd door de Taliban. Eisers verklaringen dat hij werd gezocht door de Taliban vormen namelijk geen samenhangend en aannemelijk geheel. Verweerder vindt dat eiser bij terugkeer naar Afghanistan geen gegronde vrees voor vervolging heeft in de zin van het Vluchtelingenverdrag en dat hij bij terugkeer geen reëel risico loopt op ernstige schade als bedoeld in artikel 29, eerste lid, aanhef en onder b van de Vw. Daarnaast heeft verweerder zich op het standpunt gesteld dat eiser niet aannemelijk heeft gemaakt dat hij bij terugkeer risico loopt vanwege eisers opvattingen over de kledingvoorschriften van de Taliban.

Wat vindt eiser in beroep?

4. Eiser is het niet eens met het bestreden besluit. Allereerst heeft verweerder onvoldoende gemotiveerd waarom eiser oppervlakkig heeft verklaard over de benaderingen door de Taliban, nu eiser hierover zo gedetailleerd mogelijk heeft verteld. Daarnaast heeft verweerder eiser ten onrechte niet geconfronteerd met de inconsistentie in de tijdlijn. Eiser heeft zich vergist en hij had dit kunnen uitleggen, als hij hiermee was geconfronteerd tijdens het nader gehoor. Verder is verweerder onvoldoende ingegaan op de informatie die eiser heeft overgelegd bij de zienswijze, waaruit blijkt dat kinderen worden gerekruteerd door de Taliban. Hiermee heeft eiser namelijk zijn relaas onderbouwd. Ook heeft hij niet oppervlakkig verklaard over de reden van rekrutering, nu eiser heeft uitgelegd dat zijn vader grootgrondbezitter was en dat de Taliban hem nodig had voor meer manschappen. Verder heeft verweerder ten onrechte gesteld dat van eiser mag worden verwacht dat hij zich kan herinneren wat er op de eerste en tweede dag in het kamp plaatsvond. Eiser heeft namelijk aangegeven dat hij moeite heeft met exacte data en dat hij stress kan ervaren. Hiermee is onvoldoende rekening gehouden in de beoordeling. Tot slot is er in het bestreden besluit onvoldoende ingegaan op hetgeen in de zienswijze is aangevoerd over de ontsnapping van eiser en over de kledingvoorschriften van de Taliban.

Wat is het oordeel van de rechtbank?

5. De rechtbank is van oordeel dat het beroep ongegrond is. Hieronder legt de rechtbank uit hoe zij tot dit oordeel is gekomen.

Mocht verweerder het ongeloofwaardig vinden dat eiser werd gezocht door de Taliban?

6. De rechtbank oordeelt dat verweerder mocht vinden dat het ongeloofwaardig is dat eiser werd gezocht door de Taliban. Verweerder heeft zich daarbij op het standpunt mogen stellen dat eiser niet heeft kunnen concretiseren of onderbouwen waarom hij persoonlijk door de Taliban is benaderd en is meegenomen. Met eisers enkele verklaring dat zijn vader grootgrondbezitter was en dat de Taliban hem nodig zou hebben voor meer manschappen, heeft hij niet inzichtelijk kunnen maken waarom hij doelwit is geworden van de Taliban. Bovendien mocht verweerder zich op het standpunt stellen dat de door eiser aangevoerde redenen voor de rekrutering enkel zijn gebaseerd op aannames en vermoedens. Verweerder mocht daarbij betrekken dat hetgeen eiser heeft aangevoerd niet overeenkomt met de landeninformatie. Hieruit volgt namelijk dat de rekruteringspogingen van de Taliban veelal plaatsvinden op de Madrassa, terwijl eiser stelt dat hij in de moskee werd gerekruteerd en sinds zijn negende is gestopt met Koranschool. Eisers standpunt dat verweerder onvoldoende is ingegaan op de landeninformatie die eiser bij de zienswijze heeft overgelegd, volgt de rechtbank niet. Verweerder heeft namelijk in het bestreden besluit toegelicht dat niet wordt ontkend dat de Taliban kinderen heeft gerekruteerd, zoals blijkt uit de door eiser overgelegde informatie van Vluchtelingenwerk Nederland. Daarbij mocht verweerder vinden dat eiser summier heeft verklaard over hoe hij is ontsnapt aan de Taliban. Verweerder heeft daarbij mogen betrekken dat het opvallend is dat eiser ongemerkt de militaire basis van de Taliban zou hebben kunnen verlaten en dat het onduidelijk is hoe eiser precies op de openbare weg terecht zou zijn gekomen. Eisers standpunt dat verweerder onvoldoende is ingegaan op hetgeen over de ontsnapping in de zienswijze is aangevoerd, volgt de rechtbank niet. Gelet op het voorgaande, heeft verweerder voldoende gemotiveerd waarom eiser summier heeft verklaard over zijn ontsnapping. Bovendien heeft eiser niet geconcretiseerd waarom de motivering in het bestreden besluit tekortschiet.

7. Eisers standpunt dat hij ten onrechte niet is geconfronteerd met de inconsistentie in de tijdlijn, volgt de rechtbank niet. Uit Werkinstructie 2024/6 volgt dat eiser in de gelegenheid moet worden gesteld uitleg te geven over de belangrijkste tegenstrijdigheden. Verweerder heeft eiser de mogelijkheid gegeven correcties aan te brengen op het nader gehoor door middel van het indienen van correcties en aanvullingen en op die manier eiser voldoende ruimte gegeven om eventuele vergissingen te corrigeren. Nu eiser hier geen gebruik van heeft gemaakt in de correcties en aanvullingen, heeft verweerder de inconsistentie niet ten onrechte aan eiser tegenworpen.

8. Daarnaast is de rechtbank van oordeel dat verweerder mocht vinden dat van eiser kan worden verwacht dat hij zich kan herinneren wat er op de eerste en tweede dag in het kamp plaatsvond. Eiser heeft aangevoerd dat hij moeite heeft met exacte data en dat hij stress kan ervaren. Eisers standpunt dat hiermee onvoldoende rekening is gehouden, volgt de rechtbank niet. Verweerder heeft er op mogen wijzen dat het in de verklaringen van eiser niet gaat om op welke datum het heeft plaatsgevonden, maar juist om wat er in die twee dagen is gebeurd. Verweerder heeft mogen vinden dat van eiser verwacht mag worden dat hij zich kan herinneren wat er in die twee dagen heeft plaatsvonden. Bovendien is uit het gehoor dan wel uit de verklaringen van eiser niet gebleken dat hij op dat moment stress had of onder druk stond en daardoor niet in staat was om eenduidig te verklaren. Daarnaast heeft verweerder in het bestreden besluit inzichtelijk gemaakt hoe hij in zijn beoordeling rekening heeft gehouden met eisers referentiekader.

9. Ten aanzien van eisers standpunt dat verweerder onvoldoende heeft gemotiveerd waarom eiser oppervlakkig heeft verklaard over de benaderingen door de Taliban, overweegt de rechtbank dat dit een herhaling van de zienswijze is. Verweerder heeft in het bestreden besluit op de zienswijze gereageerd. Eiser heeft in beroep niet aangegeven waarom de reactie van verweerder tekortschiet, hetgeen wel op zijn weg had gelegen. Eisers enkele verwijzing naar paginanummers van het gehoor maakt dit niet anders. Naar het oordeel van de rechtbank heeft verweerder voldoende gemotiveerd dat van eiser verwacht mag worden dat hij meer gedetailleerd kan verklaren over de benadering door de Taliban, nu dit de reden is van eisers vertrek en eiser zelf aanwezig zou zijn geweest bij de tweede benadering door [naam].

10. Eisers standpunt ter zitting dat verweerder meerdere tegenwerpingen heeft laten vallen zonder nader te motiveren wat daarvan de gevolgen zijn voor de geloofwaardigheidsbeoordeling, volgt de rechtbank niet. Er bestaat geen twijfel over het standpunt van verweerder dat hij ongeloofwaardig vindt dat eiser door de Taliban werd gezocht. Uit hetgeen de rechtbank reeds heeft overwogen, blijkt dat de door verweerder gehandhaafde overwegingen voldoende zijn om het asielmotief niet geloofwaardig te kunnen vinden.

Mocht verweerder vinden dat eiser bij terugkeer geen vrees heeft voor vervolging en geen reëel risico loopt op ernstige schade?

11. De rechtbank is van oordeel dat verweerder mocht vinden dat eiser bij terugkeer geen vrees heeft voor vervolging en geen reëel risico loopt op ernstige schade. Verweerder heeft namelijk in het bestreden besluit voldoende gemotiveerd waarom eiser niet aannemelijk heeft gemaakt dat hij bij terugkeer naar Afghanistan risico loopt vanwege zijn opvattingen over de kledingvoorschriften en het gedachtegoed van de Taliban. Eiser heeft niet nader onderbouwd dan wel geconcretiseerd waarom de motivering van verweerder tekortschiet. Eisers enkele niet onderbouwde stelling ter zitting dat de Taliban op de hoogte zou zijn van de asielaanvraag, maakt het voorgaande niet anders.

Conclusie en gevolgen

12. De minister heeft de aanvraag terecht afgewezen als ongegrond.

Het beroep is ongegrond. Dat betekent dat eiser geen gelijk krijgt en dat het bestreden besluit in stand blijft.

13. Eiser krijgt geen vergoeding van zijn proceskosten.

Beslissing

De rechtbank verklaart het beroep ongegrond.

Deze uitspraak is gedaan door mr. E.M.A. Vinken, rechter, in aanwezigheid van

mr. S. Vlassak, griffier.

Uitgesproken in het openbaar en bekendgemaakt op:

Informatie over hoger beroep

Een partij die het niet eens is met deze uitspraak, kan een hogerberoepschrift sturen naar de Afdeling bestuursrechtspraak van de Raad van State waarin wordt uitgelegd waarom deze partij het niet eens is met de uitspraak. Het hogerberoepschrift moet worden ingediend binnen 1 week na de dag waarop deze uitspraak is verzonden. Kan de indiener de behandeling van het hoger beroep niet afwachten, omdat de zaak spoed heeft, dan kan de indiener de voorzieningenrechter van de Afdeling bestuursrechtspraak van de Raad van State vragen om een voorlopige voorziening (een tijdelijke maatregel) te treffen.

Artikel 31, zesde lid, onder c, Vreemdelingenwet 2000 (Vw). Algemeen Ambtsbericht Afghanistan, juni 2023, pagina 41. Werkinstructie 2024/6 Geloofwaardigheidsbeoordeling, pagina 6. Bestreden besluit van 11 augustus 2025, pagina 3.