Vreemdelingenrecht

Asiel - Syrië - beroep gegrond - verweerder heeft er terecht op gewezen dat de hoofdveroorzaker van de…

Rechtbank Den Haag, 21 april 2026

Zaakgegevens

Op 21 april 2026 heeft de Rechtbank Den Haag in eerste aanleg uitspraak gedaan in een zaak over vreemdelingenrecht.

Instantie
Rechtbank Den Haag
Zittingsplaats
Den Haag
Datum uitspraak
21 april 2026
Datum publicatie
30 april 2026
Zaaknummer
NL26.5262
Procedure
Eerste aanleg - enkelvoudig
ECLI
ECLI:NL:RBDHA:2026:10203
Inhoud van deze uitspraak

Samenvatting

Asiel - Syrië - beroep gegrond - verweerder heeft er terecht op gewezen dat de hoofdveroorzaker van de humanitaire situatie het Assad-regime is en dat de humanitaire sitautie niet te wijten is aan huidig handelen van de nu nog actieve partijen - verweerder heeft onvoldoende gemotiveerd dat eiser bij terugkeer geen reëel risico loopt om in een situatie terecht te komen die in strijd is met artikel 3 van het EVRM.

Uitspraak

RECHTBANK DEN HAAG

Bestuursrecht

zaaknummer: NL26.5262


uitspraak van de enkelvoudige kamer in de zaak tussen


[eiser], [V-nummer], eiser

(gemachtigde: mr. H.M. Schurink-Smit),

en

de minister van Asiel en Migratie, verweerder

(gemachtigde: mr. A.E. van der Burg).

Inleiding

1. In deze uitspraak beoordeelt de rechtbank het beroep van eiser tegen de afwijzing van zijn asielaanvraag. Eiser heeft een aanvraag om verlening van een verblijfsvergunning asiel voor bepaalde tijd ingediend. Verweerder heeft met het bestreden besluit van 26 januari 2026 deze aanvraag in de algemene procedure afgewezen als ongegrond.

1.1.

Eiser heeft beroep ingesteld tegen het bestreden besluit.

1.2.

De rechtbank heeft het beroep op 7 april 2026 op zitting behandeld. Hieraan hebben deelgenomen: eiser, de gemachtigde van eiser, A. Yassin als tolk en de gemachtigde van verweerder.

Beoordeling door de rechtbank

Waar gaat deze zaak over?

Het asielrelaas

2. Eiser heeft de Syrische nationaliteit en is geboren op [geboortedatum] 2002. Eiser heeft verklaard dat hij bij terugkeer naar Syrië onder druk zal worden gezet om mee te doen aan sektarisch geweld en eiser vreest dat de aanklager van zijn vader hem iets wil aandoen als eiser hem aanklaagt.

Het bestreden besluit

3. Het asielrelaas van eiser bevat volgens verweerder de volgende asielmotieven:

  1. eisers identiteit, nationaliteit en herkomst;

  2. eisers problemen met de aanklager van zijn vader;

  3. dat eiser onder druk gezet zal worden om mee te doen aan het sektarisch geweld.

3.1.

Verweerder vindt eisers identiteit, nationaliteit en herkomst geloofwaardig, maar eisers problemen met de aanklager van zijn vader niet. Verweerder heeft daarbij betrokken dat eisers verklaringen geen samenhangend en aannemelijk geheel vormen. Verweerder vindt het ook niet geloofwaardig dat eiser onder druk zal worden gezet om mee te doen aan het sektarisch geweld, omdat eisers verklaringen geen samenhangend en aannemelijk geheel vormen. Verweerder vindt dat eiser bij terugkeer naar Syrië geen vrees voor vervolging heeft in de zin van het Vluchtelingenverdrag en geen reëel risico loopt op ernstige schade als bedoeld in artikel 29, lid 1, aanhef en onder b van de Vreemdelingenwet 2000 (Vw).

Wat vindt eiser in beroep?

4. Eiser is het niet eens met het bestreden besluit en voert daartoe het volgende aan. Verweerder heeft allereest onvoldoende gemotiveerd dat het niet geloofwaardig is dat zijn vader zou zijn aangeklaagd door de heer [naam]. Dat de overgelegde stukken kopieën zijn, betekent niet dat eisers verklaringen ongeloofwaardig zijn. Eiser vindt daarnaast dat hij niet tegenstrijdig heeft verklaard over de functie van de aanklager, omdat eiser niet precies weet welke functie de aanklager had maar wel dat hij berucht was. Verweerder gaat er ook ten onrechte vanuit dat eiser zijn vrees niet heeft onderbouwd, omdat de aanklager nog geen directe dreigementen heeft geuit tegen eiser. Eiser heeft namelijk aangegeven dat hij als oudste zoon aangifte zal doen en daarom te vrezen heeft. Daarnaast wordt in het bestreden besluit ten onrechte aangegeven dat eiser niets heeft aangevoerd over dat de naam van de aanklager ook bij de autoriteiten bekend is. Eiser heeft namelijk aangegeven dat het niet uit maakt dat de naam in theorie bekend is bij de autoriteiten, omdat niet alle leden van het vorige regime daadwerkelijk worden vervolgd. Verder is de algemene veiligheidssituatie in Syrië onverminderd slecht, zoals ook blijkt uit het recente ambtsbericht. Verweerder heeft daarbij onvoldoende met landeninformatie gemotiveerd waarom er geen sprake is van een kale 15c-situatie. Daarnaast vindt eiser dat humanitaire omstandigheden moeten worden meegenomen in de 15c-beoordeling en de beoordeling van artikel 3 EVRM. Eiser vindt namelijk dat de huidige situatie niet enkel te wijten is aan het vorige regime en de oorlog en verwijst daarvoor naar landeninformatie. Tot slot kan eiser zich niet vinden in verweerders standpunt dat eiser geen persoonlijke omstandigheden naar voren heeft gebracht in het kader van 15c, omdat eiser heeft aangegeven dat hij risico loopt vanwege de aanklager en de slechte humanitaire situatie in zijn gebied.

Wat is het oordeel van de rechtbank?

5. De rechtbank is van oordeel dat het beroep gegrond is. Hieronder legt de rechtbank uit hoe zij tot dit oordeel is gekomen.

Mocht verweerder eisers problemen met de aanklager van zijn vader ongeloofwaardig vinden?

Naar het oordeel van de rechtbank heeft verweerder mogen vinden dat de problemen met de aanklager van zijn vader ongeloofwaardig zijn. Verweerder heeft zich namelijk op het standpunt mogen stellen dat de verklaringen van eiser geen samenhangend en aannemelijk vormen. Verweerder heeft er op mogen wijzen dat aan de door eiser overgelegde kopieën niet de waarde kan worden gehecht die eiser wenst en dat hieruit niet automatisch volgt dat zich problemen zullen voordoen met de aanklager van eisers vader. Verweerder heeft verder mogen vinden dat het enkele feit dat eiser de oudste zoon is geen objectieve grond is om te veronderstellen dat de aanklager van eisers vader zich specifiek tegen eiser zou richten of eiser zou willen vermoorden. Eiser heeft bovendien zelf verklaard dat hij geen concrete aanwijzingen heeft dat de aanklager hem iets wil aan doen. Eisers stelling dat hij als oudste zoon aangifte zal doen en daarom te vrezen heeft, volgt de rechtbank daarom niet. Verweerder heeft ook mogen vinden dat eiser niet aannemelijk heeft gemaakt dat de aanklager nog in Syrië is dan wel daar vrij rond loopt. Eiser heeft in het nader gehoor verklaard dat aanklager een hoge functie had bij het regime van Assad. Verweerder heeft er op mogen wijzen dat het aannemelijk is dat de aanklager vanwege zijn functie inmiddels is opgepakt door de huidige regering. Uit de landeninformatie blijkt namelijk dat veiligheidstroepen mensen hebben gearresteerd die banden hadden met het voormalige Assad-regime. De rechtbank is daarnaast van oordeel dat de vraag of de aanklager al dan niet is opgepakt niet maakt dat eisers problemen met de aanklager geloofwaardig zijn. Eiser heeft namelijk verklaard dat er geen concrete aanwijzingen zijn dat de aanklager hem iets wil aandoen. Eisers stelling dat hij niet tegenstrijdig heeft verklaard over de functie van de aanklager, omdat eiser niet precies weet welke functie de aanklager had, volgt de rechtbank niet. Zoals reeds overwogen, heeft eiser zelf verklaard dat de aanklager een hoge functie had binnen het Assad-regime. Eisers stelling dat verweerder een oordeel had moeten vellen over of het geloofwaardig is dat de aanklager eisers vader heeft aangeklaagd, volgt de rechtbank niet. Als verweerder dit geloofwaardig zou vinden, betekent dit niet automatisch dat eisers problemen met de aanklager geloofwaardig zijn. Eiser heeft, zoals reeds overwogen, namelijk verklaard dat er geen concrete aanwijzingen zijn dat de aanklager hem iets wil aan doen.

Reëel risico op ernstige schade vanwege situatie van willekeurig geweld

6. Artikel 15, aanhef en onder c, van de Kwalificatierichtlijn, zoals geïmplementeerd in artikel 29, eerste lid, aanhef en onder b, sub 3, van de Vreemdelingenwet 2000, gaat allereerst over de situatie waarin de mate van willekeurig geweld in het kader van een gewapend conflict zo hoog is dat een ieder alleen al door zijn aanwezigheid in dat land of gebied een reëel risico loopt op ernstige schade. In deze meest uitzonderlijke situatie wordt niet toegekomen aan het betrekken van individuele omstandigheden. Artikel 15, aanhef en onder c, van de Kwalificatierichtlijn kan ook betrekking hebben op een ‘minder uitzonderlijke situatie’. Dan moet niet alleen gekeken worden naar de veiligheidssituatie in het land van herkomst, maar ook naar de individuele situatie en de persoonlijke omstandigheden van een asielzoeker. Hoe meer een asielzoeker aannemelijk kan maken dat zijn individuele omstandigheden voor een verhoogd risico zorgen, hoe minder willekeurig geweld is vereist om in aanmerking te komen voor subsidiaire bescherming. Bij de beoordeling of sprake is van een uitzonderlijke situatie die onder de reikwijdte van artikel 15, aanhef en onder c, van de Kwalificatierichtlijn valt, moeten alle relevante omstandigheden globaal in aanmerking worden genomen en specifiek de intensiteit van de gewapende confrontaties, het organisatieniveau van de betrokken strijdkrachten en de duur van het conflict, alsook andere elementen zoals de geografische omvang van het gebied waar het willekeurig geweld plaatsvindt, de daadwerkelijke bestemming van een asielzoeker bij terugkeer en het antwoord op de vraag of de strijdende partijen ook opzettelijk geweld gebruiken tegen burgers. De Afdeling heeft geoordeeld dat humanitaire omstandigheden ook als relevante omstandigheid in deze globale beoordeling moeten worden betrokken. Daarbij is van belang dat alleen humanitaire omstandigheden die momenteel worden veroorzaakt en/of in stand worden gehouden door het handelen en/of nalaten van de partijen die actief betrokken zijn in het gewapende conflict betrokken moeten worden bij de 15c-beoordeling.

6.1.

Verweerder heeft uit het meest recente ambtsbericht van januari 2026 kunnen concluderen dat het aantal geweldsincidenten in Syrië flink is gedaald en ook het aantal burgerdoden is afgenomen. Verweerder heeft daarbij kunnen concluderen dat de dalende trend in geweldsincidenten ook in [plaats], het gebied van terugkeer van eiser, te zien is. Uit het ambtsbericht van januari 2026 volgt dat er sprake was van een laag aantal geweldsincidenten, dat gedurende de gehele verslagperiode min of meer gelijk bleef, met een lichte dip in november 2025. Verder is het aantal incidenten met ontplofbare oorlogsresten afgenomen en worden er maatregelen genomen met betrekking tot mijnen. In de verslagperiode was sprake van ontheemding in [plaats], maar het is niet duidelijk in hoeverre dit verband hield met conflictgerelateerd geweld. In de verslagperiode keerden echter ook naar schatting 12.194 ontheemden terug naar [plaats].

6.2.

Wat betreft de humanitaire omstandigheden heeft verweerder er terecht op gewezen dat de hoofdveroorzaker van de slechte humanitaire omstandigheden, zoals die beschreven staan in het algemeen ambtsbericht over Syrië uit mei 2025, het regime van Assad was, dat inmiddels geen actor meer is in het huidige gewapende conflict. Verweerder stelt zich terecht op het standpunt dat het meest recente ambtsbericht van januari 2026 geen reden geeft voor een andere conclusie op dit punt. Weliswaar heeft ook het handelen van de huidige partijen impact op de humanitaire situatie, maar verweerder heeft kunnen concluderen dat de slechte humanitaire situatie in hoofdzaak niet is te wijten aan huidig handelen van de nu nog actieve partijen. Verweerder heeft ook gewezen op de EUAA Country Guidance over Syrië waarin staat dat vóór de val van het Assad-regime gerapporteerd werd dat strijdende partijen bewust gezondheidsvoorzieningen aanvielen en ook de aanvoer van basisvoorzieningen tegenhielden, maar dat er geen informatie is die erop wijst dat dit nog steeds het geval is.

6.3.

Uit de door eiser overgelegde landeninformatie blijkt niet dat de partijen die momenteel actief betrokken zijn in het gewapende conflict de slechte humanitaire omstandigheden in [plaats] veroorzaken en/of in stand houden. De overgelegde bronnen tonen namelijk niet specifiek aan dat het over eisers regio gaat. De rechtbank is daarom van oordeel dat uit de stukken onvoldoende blijkt dat er verband is tussen het geweld van de huidige strijdende partijen en de slechte humanitaire omstandigheden in [plaats]. Naar het oordeel van de rechtbank heeft verweerder, met inachtneming van dat wat in deze zaak is aangevoerd, voldoende heeft gemotiveerd dat sprake is van een relatief lager niveau van willekeurig geweld in [plaats].

6.4.

Verweerder heeft ook kunnen concluderen dat eiser niet aannemelijk heeft gemaakt dat hij op grond van zijn individuele omstandigheden een verhoogd risico loopt om het slachtoffer te worden van willekeurig geweld. Eiser heeft aangevoerd dat hij een verhoogd risico loopt vanwege de problemen met de aanklager van zijn vader en de slechte humanitaire situatie in zijn regio. Gelet op hetgeen de rechtbank heeft overwogen onder rechtsoverweging 7, oordeelt de rechtbank dat de problemen met de aanklager niet worden meegewogen nu verweerder mocht vinden dat deze problemen ongeloofwaardig zijn. Gelet op hetgeen hiervoor is overwogen, worden ook de humanitaire omstandigheden niet meegewogen.

Artikel 3 van het EVRM

7. De meervoudige kamer van deze rechtbank heeft op 23 februari 2026 geoordeeld dat verweerder moet beoordelen of eiser bij terugkeer een reëel risico loopt om in een situatie terecht te komen die in strijd is met artikel 3 van het EVRM. Verweerder kan voor deze beoordeling niet slechts verwijzen naar zijn beoordeling van artikel 15, aanhef en onder c, van de Kwalificatierichtlijn. Het Hof van Justitie van de EU heeft eerder al geoordeeld dat artikel 15, aanhef en onder c, van de Kwalificatierichtlijn en artikel 3 van het EVRM verschillen qua inhoud en dat de uitlegging van artikel 15, aanhef en onder c, van de Kwalificatierichtlijn autonoom moet plaatsvinden.

7.1.

Daarbij is van belang dat het EHRM in het arrest Sufi en Elmi twee situaties onderscheidt:
- In de eerste situatie worden de humanitaire omstandigheden niet veroorzaakt door doelbewust handelen of nalaten van een overheid of niet-overheidsactor.

- In de tweede situatie worden de humanitaire omstandigheden wel veroorzaakt door doelbewust handelen of nalaten van een overheid of niet-overheidsactor.
In de eerste situatie geldt een zwaardere toets dan in de tweede situatie en ligt de lat voor eiser daarmee hoger.

7.2.

In het verweerschrift heeft verweerder erop gewezen dat het EHRM in september 2025 een getroffen voorlopige voorziening ten aanzien van een Syrische man niet heeft verlengd. Ook heeft verweerder erop gewezen dat het EHRM in het arrest Sufi en Elmi heeft overwogen dat van schending van artikel 3 van het EVRM wegens humanitaire omstandigheden die niet worden veroorzaakt door het doelbewust handelen of nalaten van een overheid of niet-overheidsactor, slechts sprake kan zijn bij ‘very exceptional circumstances where the humanitarian grounds against removal are compelling’. Eiser heeft volgens verweerder niet aangevoerd dat hij bij terugkeer naar Syrië terecht zal komen in een zodanig schrijnende humanitaire situatie.

7.3.

De rechtbank is van oordeel dat verweerder in het bestreden besluit onvoldoende heeft gemotiveerd dat eiser bij terugkeer geen reëel risico loopt om in een situatie terecht te komen die in strijd is met artikel 3 van het EVRM. Dit motiveringsgebrek is in het verweerschrift onvoldoende hersteld. Ten eerste heeft verweerder onvoldoende gemotiveerd waarom in dit geval moet worden aangesloten bij de ‘zwaardere’ toets van het arrest Sufi en Elmi in plaats van de ‘lichtere’ toets. Wanneer de humanitaire crisis in overwegende mate veroorzaakt is door de strijdende partijen, moet namelijk gekeken worden naar eisers ‘ability to cater for his most basic needs, such as food, hygiene and shelter, his vulnerability to ill-treatment and the prospect of his situation improving within a reasonable time-frame.’Verweerder heeft, in het kader van artikel 3 van het EVRM, niet gemotiveerd dat de humanitaire crisis niet in overwegende mate veroorzaakt is door de strijdende partijen. Hoewel verweerder dit in het kader van de 15c-beoordeling wel heeft gemotiveerd, heeft verweerder niet gemotiveerd dat en waarom dezelfde argumentatie ook in het kader van artikel 3 van het EVRM opgaat. Zoals de rechtbank hiervoor heeft overwogen moet de uitleg van artikel 15, aanhef en onder c, van de Kwalificatierichtlijn en de uitleg van artikel 3 van het EVRM autonoom plaatsvinden.

7.4.

Ten tweede heeft verweerder, ook als moet worden uitgegaan van de ‘zwaardere’ toets van het arrest Sufi en Elmi, onvoldoende gemotiveerd dat hieraan niet wordt voldaan. Eiser heeft er op gewezen dat hij bij terugkeer naar Syrië geen woonruimte heeft en in erbarmelijke omstandigheden zal moeten leven. Verder staat in het verweerschrift ook dat voor het gouvernement [plaats] geldt dat 44% van de bevolking behoort tot de categorie ‘people in need’, en dat die groep uit mensen bestaat waarvoor geldt dat hun fysieke veiligheid, basisrechten, waardigheid, levensomstandigheden of bestaansmiddelen worden bedreigd of verstoord en waarvan de huidige toegang tot basisdiensten, goederen en sociale bescherming ontoereikend is om tijdig en zonder aanvullende hulp weer normale levensomstandigheden te kunnen opbouwen met de middelen die zij gewend zijn. Dit had verweerder ook moeten betrekken bij zijn beoordeling van de vraag of eiser bij terugkeer naar [plaats] in een situatie terecht zal komen die in strijd is met artikel 3 van het EVRM. De enkele verwijzing naar het opheffen van de voorlopige voorziening ten aanzien van een Syrische man door het EHRM, is naar het oordeel van de rechtbank onvoldoende. Het EHRM heeft de voorziening opgeheven omdat niet is aangetoond dat de Syrische man, gelet op de huidige veiligheidssituatie in Syrië en de individuele omstandigheden van de zaak, bij terugkeer naar Syrië een reëel en onmiddellijk risico zou lopen op onherstelbare schending van zijn rechten zoals gewaarborgd door de artikelen 2 en 3 van het EVRM. Het EHRM heeft echter niet nader gemotiveerd waarom het in die zaak tot dit oordeel is gekomen en welke individuele omstandigheden er speelden. Verweerder moet zelf een individuele beoordeling maken van de vraag of eiser bij terugkeer een reëel risico loopt om in een situatie terecht te komen die in strijd is met artikel 3 van het EVRM. Daarbij heeft verweerder naar het oordeel van de rechtbank onvoldoende gemotiveerd wat hij bedoelt met dat eiser een gezonde, hoogopgeleide man is met een netwerk en familie woonachtig in [plaats]. De rechtbank kan verweerder evenmin volgen in zijn standpunt dat voor alle Syriërs geldt dat ze bij terugkeer in een problematische situatie terecht komen, nu het in het onderhavige geval juist de vraag is of eiser kan terugkeren naar Syrië.

Conclusie en gevolgen

8. Het beroep is gegrond. Dit betekent dat de rechtbank het bestreden besluit vernietigt. Verweerder moet een nieuw besluit nemen met inachtneming van deze uitspraak.

9. Omdat het beroep gegrond is, veroordeelt de rechtbank verweerder in de door eiser gemaakte proceskosten. Deze kosten stelt de rechtbank op grond van het Besluit proceskosten bestuursrecht vast op € 1.868,-.

Beslissing

De rechtbank:

  • verklaart het beroep gegrond;

  • vernietigt het bestreden besluit van 26 januari 2026;

  • draagt verweerder op een nieuw besluit te nemen met inachtneming van deze uitspraak;

  • veroordeelt verweerder in de proceskosten van eiser tot een bedrag van
    € 1.868,-.

Deze uitspraak is gedaan door mr. J. Holleman, rechter, in aanwezigheid van mr. S. Vlassak, griffier.

De beslissing is uitgesproken in het openbaar en bekendgemaakt op:

Informatie over hoger beroep

Een partij die het niet eens is met deze uitspraak, kan een hogerberoepschrift sturen naar de Afdeling bestuursrechtspraak van de Raad van State waarin wordt uitgelegd waarom deze partij het niet eens is met de uitspraak. Het hogerberoepschrift moet worden ingediend binnen 1 week na de dag waarop deze uitspraak is verzonden. Kan de indiener de behandeling van het hoger beroep niet afwachten, omdat de zaak spoed heeft, dan kan de indiener de voorzieningenrechter van de Afdeling bestuursrechtspraak van de Raad van State vragen om een voorlopige voorziening (een tijdelijke maatregel) te treffen.

Artikel 31, zesde lid, onder c, van de Vw. Algemeen Ambtsbericht Syrië, januari 2026, pagina 112. Artikel 15c van de Kwalificatierichtlijn, Richtlijn 2011/95/EU. Europees verdrag van de rechten van de mens en de fundamentele vrijheden. Gehoorverslag nader gehoor, pagina 7. Gehoorverslag nader gehoor, pagina 9. Algemeen Ambtsbericht Syrië, mei 2025, pagina 106. Richtlijn 2011/95/EU van het Europees Parlement en de Raad van 13 december 2011 inzake normen voor de erkenning van onderdanen van derde landen of staatlozen als personen die internationale bescherming genieten, voor een uniforme status voor vluchtelingen of voor personen die in aanmerking komen voor subsidiaire bescherming, en voor de inhoud van de verleende bescherming (herschikking). Dit volgt uit het arrest Arrest van het Hof van Justitie van de EU van 9 november 2023, ECLI:EU:C:2023:843 (X en Y). Arrest van het Hof van Justitie van de EU van 10 juni 2021, ECLI:EU:C:2021:472 (CF en DN). Uitspraak van de Afdeling bestuursrechtspraak van de Raad van State (hierna: de Afdeling) van 16 juli 2025, ECLI:NL:RVS:2025:3153. Uitspraak van de MK Den Haag van 23 februari 2026, ECLI:NL:RBDHA:2026:3611, r.o. 7.2. Algemeen ambtsbericht Syrië, januari 2026, pagina 39. Algemeen ambtsbericht Syrië, januari 2026, pagina 39. Zie ook de uitspraak van de MK Den Haag van 23 februari 2026, ECLI:NL:RBDHA:2026:3611, r.o. 7.3. EUAA Country Guidance: Syria Comprehensive update, december 2025, pagina 58. Verdrag tot bescherming van de rechten van de mens en de fundamentele vrijheden. ECLI:NL:RBDHA:2026:3611, r.o. 7.4. Arrest van het Hof van Justitie van de EU van 17 februari 2009, ECLI:EU:C:2009:94 (Elgafaji), punt 28. Arrest van het Europees Hof voor de Rechten van de Mens van 28 juni 2011, ECLI:CE:ECHR:2011:0628JUD000831907 (Sufi en Elmi tegen het Verenigd Koninkrijk), punt 278-283. Persbericht van het Europees Hof voor de Rechten van de Mens van 24 september 2025 in de zaak A.F. tegen Oostenrijk (zaaknummer 24394/25). Arrest Sufi en Elmi, punt 283. 1 punt voor het indienen van het beroepschrift, en 1 punt voor het verschijnen ter zitting met een waarde per punt van € 934,- en een wegingsfactor 1.