Vreemdelingenrecht

Vreemdelingenbewaring – eerste beroep – uitreiking van de maatregel – voortvarend handelen – beroep ongegrond

Rechtbank Den Haag, 6 mei 2026

Zaakgegevens

Op 6 mei 2026 heeft de Rechtbank Den Haag in eerste aanleg uitspraak gedaan in een zaak over vreemdelingenrecht.

Instantie
Rechtbank Den Haag
Zittingsplaats
Middelburg
Datum uitspraak
6 mei 2026
Datum publicatie
6 mei 2026
Zaaknummer
NL26.23508
Procedure
Eerste aanleg - enkelvoudig
ECLI
ECLI:NL:RBDHA:2026:10715
Inhoud van deze uitspraak

Samenvatting

Vreemdelingenbewaring – eerste beroep – uitreiking van de maatregel – voortvarend handelen – beroep ongegrond

Uitspraak

RECHTBANK DEN HAAG

Zittingsplaats Middelburg

Bestuursrecht

zaaknummer: NL26.23508


uitspraak van de enkelvoudige kamer in de zaak tussen

[eiser] , V-nummer: [V-nummer] , eiser

(gemachtigde: mr. R.C. van den Berg),

en

de minister van Asiel en Migratie, verweerder

(gemachtigde: mw. mr. K. Bruin).

Procesverloop

Bij besluit van 24 april 2026 (het bestreden besluit) heeft verweerder aan eiser de maatregel van bewaring op grond van artikel 59, eerste lid, aanhef en onder a, van de Vw opgelegd.

Eiser heeft tegen het bestreden besluit beroep ingesteld. Dit beroep moet tevens worden aangemerkt als een verzoek om toekenning van schadevergoeding.

De rechtbank heeft het beroep op 6 mei 2026 op zitting behandeld in Breda. Eiser is verschenen, bijgestaan door zijn gemachtigde. Als tolk is verschenen [persoon] . Verweerder heeft zich laten vertegenwoordigen door zijn gemachtigde.

Overwegingen

1. Eiser stelt te zijn geboren op [geboortedag] 2002 en de Marokkaanse nationaliteit te hebben.

Uitreiking van de maatregel van bewaring

2. Namens eiser is aangevoerd dat onduidelijk is of de feitelijke uitreiking van de maatregel van bewaring heeft plaatsgevonden. Eiser is namelijk ’s ochtends gehoord op [plaats 1] en de maatregel is om 17:30 uur ondertekend, toen eiser mogelijk al teruggekeerd was naar detentiecentrum [plaats 2] .

3. Verweerder heeft toegelicht dat eiser tot 28 april 2026 heeft verbleven op de locatie [plaats 1] . Gelet hierop is er geen reden om eraan te twijfelen dat verweerder de maatregel onmiddellijk na ondertekening aan eiser heeft uitgereikt.

Gronden van de maatregel van bewaring

4. In de maatregel van bewaring heeft verweerder overwogen dat de openbare orde de maatregel vordert, omdat het risico bestaat dat eiser zich aan het toezicht zal onttrekken en eiser de voorbereiding van het vertrek of de uitzettingsprocedure ontwijkt of belemmert.

Verweerder heeft als zware gronden vermeld dat eiser:
3a. Nederland niet op de voorgeschreven wijze is binnengekomen, dan wel een poging daartoe heeft gedaan;
3b. zich in strijd met de Vreemdelingenwetgeving gedurende enige tijd aan het toezicht op vreemdelingen heeft onttrokken;
3c. eerder een visum, besluit, kennisgeving of aanzegging heeft ontvangen waaruit de plicht Nederland te verlaten blijkt en hij daaraan niet uit eigen beweging binnen de daarin besloten of gestelde termijn gevolg heeft gegeven;
3d. niet dan wel niet voldoende meewerkt aan het vaststellen van zijn identiteit en nationaliteit;
3e. in verband met zijn aanvraag om toelating onjuiste of tegenstrijdige gegevens heeft verstrekt over zijn identiteit, nationaliteit of de reis naar Nederland of een andere lidstaat;
3i. te kennen heeft gegeven dat hij geen gevolg zal geven aan zijn verplichting tot terugkeer;


en als lichte gronden vermeld dat eiser:
4a. zich niet aan een of meer andere voor hem geldende verplichtingen van hoofdstuk 4 van het Vb heeft gehouden;
4b. meerdere aanvragen tot het verlenen van een verblijfsvergunning heeft ingediend die niet tot verlening van een verblijfsvergunning hebben geleid;
4c. geen vaste woon- of verblijfplaats heeft;
4d. niet beschikt over voldoende middelen van bestaan.

5. De rechtbank stelt vast dat eiser de gronden die aan de maatregel van bewaring ten grondslag zijn gelegd niet heeft betwist. De rechtbank is van oordeel dat de zware gronden 3a, 3b, 3c, 3d en 3i evenals de lichte gronden 4a, 4b, 4c en 4d feitelijk juist zijn en voor zover nodig voldoende zijn toegelicht in de maatregel van bewaring. Dit geldt niet voor de zware grond 3e, die onvoldoende is toegelicht in de maatregel van bewaring. Dit laat onverlet dat de overige gronden de maatregel van bewaring kunnen dragen en voldoende zijn voor de vaststelling van het onttrekkingsrisico.

Voortvarend handelen

6. Eiser voert aan dat verweerder onvoldoende voortvarend handelt. Eiser heeft tot 28 april op [plaats 1] verbleven en in die periode heeft verweerder weinig handelingen verricht. Pas op 30 april 2026 is een aanvraag voor een lp opgestart, terwijl verweerder al wist dat de maatregel van bewaring omgezet zou worden in verband met de afwijzing van eisers asielaanvraag en hij ook al eerder in bewaring heeft verbleven.

7. Eiser wordt hierin niet gevolgd. Verweerder heeft toegelicht dat op 29 april 2026 een vertrekgesprek met eiser heeft plaatsgevonden en dat op 30 april 2026 een lp-aanvraag is ingediend. Verweerder heeft deze handelingen binnen een week na oplegging van de maatregel van bewaring verricht. Hiermee werkt verweerder naar het oordeel van de rechtbank voldoende voortvarend aan de uitzetting van eiser.

Ambtshalve toets

8. Ook met in achtneming van de ambtshalve toets is niet gebleken dat de maatregel van bewaring tot het moment van het sluiten van het onderzoek op enig moment onrechtmatig is geweest.

Conclusie

9. Het beroep is ongegrond. Daarom wordt ook het verzoek om schadevergoeding afgewezen.

10. Voor een proceskostenveroordeling bestaat geen aanleiding.

Beslissing

De rechtbank:

- verklaart het beroep ongegrond;

- wijst het verzoek om schadevergoeding af.

Deze uitspraak is gedaan op 6 mei 2026 door mr. M.L. Weerkamp, rechter, in aanwezigheid van mr. W. van Loon, griffier, en openbaar gemaakt door middel van geanonimiseerde publicatie op www.rechtspraak.nl.

De uitspraak is bekendgemaakt op:

Rechtsmiddel

Tegen deze uitspraak kan hoger beroep worden ingesteld bij de Afdeling bestuursrechtspraak van de Raad van State binnen één week na de dag van bekendmaking.

Vreemdelingenwet 2000. Artikel 5.1b, derde lid, van het Vreemdelingenbesluit 2000 (Vb). Artikel 5.1b, vierde lid, van het Vb. Laissez-passer.