Vreemdelingenrecht

verzet, Letland verantwoordelijk, niet-ontvankelijk

Rechtbank Den Haag, 19 juni 2026

Zaakgegevens

Op 19 juni 2026 heeft de Rechtbank Den Haag in eerste aanleg uitspraak gedaan in een zaak over vreemdelingenrecht.

Instantie
Rechtbank Den Haag
Zittingsplaats
Middelburg
Datum uitspraak
19 juni 2026
Datum publicatie
22 juni 2026
Zaaknummer
NL26.19691 V
Procedure
Eerste aanleg - enkelvoudig
ECLI
ECLI:NL:RBDHA:2026:16917
Inhoud van deze uitspraak

Samenvatting

verzet, Letland verantwoordelijk, niet-ontvankelijk

Uitspraak

RECHTBANK DEN HAAG

Zittingsplaats Middelburg

Bestuursrecht

Zaaknummer: NL26.19691 V

uitspraak van de enkelvoudige kamer op het verzet van

[opposant] , opposant,
V-nummer: [V-nummer] ,
(gemachtigde: mr. J.J.J. Jansen).

Procesverloop

Bij besluit van 7 april 2026 heeft verweerder de asielaanvraag van opposant niet in behandeling genomen, omdat Letland verantwoordelijk is voor de behandeling daarvan.

Bij uitspraak van 28 april 2026 heeft deze rechtbank en zittingsplaats het hiertegen ingestelde beroep niet-ontvankelijk verklaard.

Opposant heeft verzet gedaan tegen deze uitspraak.

De rechtbank doet uitspraak zonder zitting op grond van artikel 8:55, vierde lid, van de Awb.

Beoordeling door de rechtbank

1. Artikel 8:54 van de Awb biedt de mogelijkheid tot vereenvoudigde afdoening als het eindoordeel in de zaak buiten redelijke twijfel staat. In verzet beoordeelt de rechtbank alleen of er redelijke twijfel mogelijk was over het oordeel in de aangevallen uitspraak. Aan de inhoud van de beroepsgronden komt de rechtbank pas toe als het verzet gegrond is.

2. De rechtbank heeft in de aangevallen uitspraak van 28 april 2026 het beroep van opposant tegen het besluit van 7 april 2026 niet-ontvankelijk verklaard, omdat het ontbreken van beroepsgronden niet verschoonbaar is gebleken. Daarnaast heeft de rechtbank geoordeeld dat niet is gebleken van feiten of omstandigheden die onmiskenbaar tot het oordeel leiden dat overdracht van opposant aan Letland in strijd zou zijn met artikel 3 van het EVRM.

3. Opposant voert in verzet aan dat de rechtbank het beroep ten onrechte niet-ontvankelijk heeft verklaard, omdat hij door Letland zal worden teruggestuurd naar Afghanistan. Letland voert namelijk een repressief grensbeleid en mensenrechten-organisaties zoals Amnesty International stellen dat Afghaanse asielzoekers worden teruggestuurd naar Belarus dan wel vastgehouden onder zware omstandigheden. Daarnaast lijdt opposant aan medische omstandigheden. In dit kader heeft opposant zijn medisch journaal overgelegd. Daarnaast heeft opposant een brief van zijn oom overgelegd, waaruit blijkt dat opposant afhankelijk is van hem. Het niet-ontvankelijk verklaren wegens termijnoverschrijding zal leiden tot een reëel risico op schending van artikel 3 van het EVRM.

4. De rechtbank is van oordeel dat hetgeen opposant in verzet heeft aangevoerd geen aanleiding geeft voor het oordeel dat de rechtbank in de aangevallen uitspraak ten onrechte heeft geoordeeld dat het beroep kennelijk niet-ontvankelijk is. Opposant heeft namelijk in verzet niet betwist dat er geen verschoonbare redenen zijn voor het niet dan wel niet tijdig indienen van de beroepsgronden.

5. Opposant heeft in beroep geen gronden ten aanzien van artikel 3 van het EVRM aangevoerd. De rechtbank heeft wel ambtshalve getoetst aan artikel 3 van het EVRM en geconcludeerd dat niet is gebleken van een schending daarvan bij overdracht van opposant aan Letland. Verweerder mag in beginsel uitgaan van het interstatelijk vertrouwensbeginsel ten aanzien van Letland. Dit is reeds bevestigd in de uitspraak van de Afdeling van 20 december 2023. Het is in beroep dan ook aan opposant om met concrete aanwijzingen aannemelijk te maken dat hij bij zijn overdracht aan Letland een reëel risico loopt op een behandeling in strijd met artikel 3 van het EVRM of artikel 4 van het Handvest. Opposant heeft niet aannemelijk gemaakt dat in zijn geval van het uitgangspunt van de Afdeling moet worden afgeweken. Bovendien volgt uit het arrest van het Hof van justitie van de Europese Unie van 30 november 2023 en de uitspraak van de Afdeling van 12 juni 2024 dat in de Dublinprocedure geen ruimte bestaat voor toetsing van het risico op (indirect) refoulement.

6. Gelet op het voorgaande bestond geen redelijke twijfel over de uitkomst van de zaak, zodat de rechtbank terecht de zaak buiten zitting heeft afgedaan.

7. Het verzet is ongegrond. Dat betekent dat de aangevallen uitspraak in stand blijft.

8. Voor een proceskostenveroordeling bestaat geen aanleiding.

Beslissing

De rechtbank verklaart het verzet ongegrond.

Deze uitspraak is gedaan op 19 juni 2026 door mr. M.J. Paffen, rechter, in aanwezigheid van mr. S. Mohandes griffier, en openbaar gemaakt door middel van geanonimiseerde publicatie op www.rechtspraak.nl.

De uitspraak is bekendgemaakt op:

Rechtsmiddel

Tegen deze uitspraak staat geen hoger beroep of verzet open.

Met opposant wordt bedoeld de indiener van het verzetschrift. Op grond van artikel 30, eerste lid, van de Vreemdelingenwet 2000 (Vw). ECLI:NL:RBDHA:2026:10184. Algemene wet bestuursrecht. Verdrag tot bescherming van de rechten van de mens en de fundamentele vrijheden. Afdeling bestuursrechtspraak van de Raad van State. ECLI:NL:RVS:2023:4732. Handvest van de grondrechten van de Europese Unie. ECLI:EU:C:2023:934. ECLI:NL:RVS:2024:2359.