Vreemdelingenrecht

Bewaring, artikel 59a Vw, gronden van de maatregel, lichter middel, ambtshalve toets, ongegrond.

Rechtbank Den Haag, 18 augustus 2026

Zaakgegevens

Op 18 augustus 2026 heeft de Rechtbank Den Haag in eerste aanleg uitspraak gedaan in een zaak over vreemdelingenrecht.

Instantie
Rechtbank Den Haag
Zittingsplaats
Arnhem
Datum uitspraak
18 augustus 2026
Datum publicatie
20 augustus 2026
Zaaknummer
NL26.44917
Procedure
Eerste aanleg - enkelvoudig
ECLI
ECLI:NL:RBDHA:2026:23377
Inhoud van deze uitspraak

Samenvatting

Bewaring, artikel 59a Vw, gronden van de maatregel, lichter middel, ambtshalve toets, ongegrond.

Uitspraak

RECHTBANK DEN HAAG

Zittingsplaats Arnhem

Bestuursrecht

zaaknummer: NL26.44917


uitspraak van de enkelvoudige kamer van 18 augustus 2026 in de zaak tussen

[eiser], v-nummer: [x], eiser

(gemachtigde: mr. G.S.S. de Kok),

en

de minister van Asiel en Migratie

(gemachtigde: mr. E. Özel).

Samenvatting

1. Deze uitspraak gaat over de maatregel van vreemdelingenbewaring die aan eiser is opgelegd. Deze maatregel is opgelegd op grond van artikel 59a, eerste lid, van de Vreemdelingenwet 2000 (Vw 2000). Eiser is het niet eens met die maatregel. Hij voert daartegen een aantal beroepsgronden aan. Onder meer aan de hand van deze beroepsgronden beoordeelt de rechtbank de rechtmatigheid van die maatregel en de vraag of aan eiser een schadevergoeding moet worden toegekend.

1.1.

De rechtbank komt in deze uitspraak tot het oordeel dat het beroep ongegrond is. Het opleggen van de maatregel van vreemdelingenbewaring is niet onrechtmatig. De maatregel van vreemdelingenbewaring voldoet aan de voorwaarden. De minister hoefde niet te kiezen voor een lichter middel. Er is dus geen reden voor het toekennen van een schadevergoeding. Hieronder legt de rechtbank uit hoe zij tot dit oordeel komt en welke gevolgen dit heeft.

Procesverloop

2. Met het bestreden besluit van 6 augustus 2026 heeft de minister aan eiser de maatregel van vreemdelingenbewaring opgelegd en de rechtbank daarvan in kennis gesteld.

2.1.

Deze kennisgeving wordt gelijkgesteld met een door eiser ingesteld beroep. Het beroep wordt ook aangemerkt als een verzoek om schadevergoeding.

2.2.

De rechtbank heeft het beroep op 14 augustus 2026 met behulp van een beeldverbinding op zitting behandeld. Hieraan hebben deelgenomen: eiser, de gemachtigde van eiser en de gemachtigde van de minister.

Beoordeling door de rechtbank

Toetsingskader

3. De minister kan de vreemdeling op wie de Asiel- en migratiebeheerverordening (AMB-verordening) van toepassing is, met het oog op de overdracht aan een verantwoordelijke lidstaat in vreemdelingenbewaring stellen met inachtneming van artikel 44 van de AMB-verordening. In de AMB-verordening staat dat de lidstaten wanneer er een onderduikrisico bestaat of indien dat noodzakelijk is met het oog op de bescherming van de nationale veiligheid of de openbare orde, de lidstaten de betrokken persoon in vreemdelingenbewaring kunnen houden om overdrachtsprocedures overeenkomstig deze verordening veilig te stellen, op basis van een individuele beoordeling van de situatie van de betrokken persoon en enkel voor zover vreemdelingenbewaring evenredig is en andere, minder dwingende alternatieve maatregelen niet effectief kunnen worden toegepast.

3.1.

Op grond van het Vreemdelingenbesluit 2000 (Vb 2000) kan een vreemdeling in vreemdelingenbewaring worden gesteld of een vrijheidsontnemende maatregel worden opgelegd met het oog op de overdracht aan een verantwoordelijke lidstaat als bedoeld in de AMB-verordening indien er een onderduikrisico bestaat of dat noodzakelijk is met het oog op de bescherming van de nationale veiligheid of de openbare orde. De maatregel kan alleen worden opgelegd wegens het bestaan van een onderduikrisico, indien ten minste twee van de gronden, genoemd in artikel 5.6, tweede lid, van het Vb 2000 zich voordoen.

3.2.

De minister stelt een vreemdeling slechts in vreemdelingenbewaring, voor zover geen minder dwingende maatregelen doeltreffend kunnen worden toegepast en de vreemdelingenbewaring blijft achterwege of wordt beëindigd, als deze niet langer noodzakelijk is met het oog op het doel van de vreemdelingenbewaring.

Kunnen de gronden de maatregel van bewaring dragen?

4. De minister heeft aan eiser de maatregel van vreemdelingenbewaring opgelegd. In deze maatregel staat dat de maatregel nodig is, omdat een concreet aanknopingspunt bestaat voor een overdracht als bedoeld in de AMB-verordening en een significant risico bestaat dat eiser zich aan het toezicht zal onttrekken. In de maatregel heeft de minister als gronden vermeld dat eiser:

d. in verband met zijn aanvraag om toelating onjuiste of tegenstrijdige gegevens heeft verstrekt over zijn identiteit, nationaliteit of de reis naar Nederland of een andere lidstaat;
k. een overdrachtsbesluit heeft ontvangen en geen medewerking verleent aan de overdracht aan de lidstaat die verantwoordelijk is op grond van de AMB-verordening;
r. geen vaste woon- of verblijfplaats heeft;
s. niet beschikt over voldoende middelen van bestaan.

4.1.

Eiser heeft de gronden d en k betwist en heeft aangevoerd dat de gronden r en s onvoldoende zijn om de maatregel te dragen.

4.2.

De rechtbank stelt vast dat de gronden r en s door eiser niet zijn betwist. Anders dan eiser stelt zijn de gronden r en s wel voldoende om de maatregel van vreemdelingenbewaring te kunnen dragen. Dat blijkt uit artikel 5.6 van de Vb 2000. De rechtbank hoeft daarom geen oordeel geven over de gronden d en k.


Had de minister moeten volstaan met een lichter middel?

5. Eiser voert aan dat de minister had moeten volstaan met een lichter middel, omdat hij bereid was mee te werken aan zijn overdracht en de eerder geplande overdrachten niet (bewust) gefrustreerd heeft.

5.1.

Deze beroepsgrond slaagt niet. De minister heeft naar het oordeel van de rechtbank voldoende gemotiveerd dat geen lichter middel kon worden toegepast. Daarbij heeft de minister allereerst terecht verwezen naar de gronden van de maatregel. Daaruit blijkt namelijk een onderduikrisico. Ook heeft de minister terecht tegengeworpen dat eiser eerder geplande overdrachten heeft gefrustreerd. Voor eiser is tweemaal een overdracht gepland, waar hij niet aan heeft meegewerkt. Dat dit niet aan hem kan worden tegengeworpen, zoals is betoogd, volgt de rechtbank niet. Daarbij wijst de rechtbank op de uitspraak van de voorzieningenrechter van 29 juli 2026 in het verzoek om een voorlopige voorziening van eiser. Dat eiser niet op de hoogte zou zijn van deze uitspraak en het feit dat de uiterste overdrachtstermijn was verlengd, omdat zijn advocaat in die procedure hem daarvan niet op de hoogte heeft gesteld, maakt het oordeel niet anders. De rechtbank vindt dat dat voor rekening en risico van eiser komt. Het enkele feit dat eiser is verschenen bij vertrekgesprekken, maakt voorgaande niet anders. In dit verband is ook van belang dat eiser tijdens vertrekgesprekken meerdere malen gezegd niet terug te willen naar Roemenië.

Leidt ambtshalve toetsing tot een ander oordeel?

6. Los van de door eiser aangevoerde gronden, ziet de rechtbank in de door de minister en eiser verstrekte gegevens geen grond om te komen tot het oordeel dat aan de rechtmatigheidsvoorwaarden voor deze maatregel niet is voldaan.

Conclusie en gevolgen

7. Het beroep tegen de maatregel van vreemdelingenbewaring is ongegrond. Daarom wordt ook het verzoek om schadevergoeding afgewezen. Eiser krijgt geen vergoeding van zijn proceskosten.

Beslissing

De rechtbank:

- verklaart het beroep ongegrond;

- wijst het verzoek om schadevergoeding af.

Deze uitspraak is gedaan door mr. S. Kompier, rechter, in aanwezigheid van mr. K.H.M.M. Otten, griffier.

Uitgesproken in het openbaar en bekendgemaakt op:

Informatie over hoger beroep

Een partij die het niet eens is met deze uitspraak, kan een hogerberoepschrift sturen naar de Afdeling bestuursrechtspraak van de Raad van State waarin wordt uitgelegd waarom deze partij het niet eens is met de uitspraak. Het hogerberoepschrift moet worden ingediend binnen één week na de dag waarop deze uitspraak is verzonden of na de dag van plaatsing daarvan in het digitale dossier.

Het beroep tegen een maatregel van bewaring wordt ook aangemerkt als een verzoek om toekenning van schadevergoeding. Dit volgt uit artikel 106, eerste lid, van de Vw 2000. Dit volgt uit artikel 106, eerste lid, van de Vw 2000. Dit volgt uit artikel 59a, eerste lid, van de Vw 2000. Dit staat in artikel 44, tweede lid, van de AMB-verordening. Dit staat in artikel 5.5, vierde lid, van het Vb 2000. Dit volgt uit artikel 59c van de Vw 2000. Rb. Den Haag 29 juli 2026, ECLI:NL:RBDHA:2026:22396. Vergelijk HvJEU 8 november 2022, ECLI:EU:C:2022:858 (C, B en X).