Vreemdelingenrecht

Verweerder heeft terecht alleen het eerste asielmotief van eiser geloofwaardig geacht. Eiser heeft…

Rechtbank Den Haag, 22 juli 2026

Zaakgegevens

Op 22 juli 2026 heeft de Rechtbank Den Haag in eerste aanleg uitspraak gedaan in een zaak over vreemdelingenrecht.

Instantie
Rechtbank Den Haag
Zittingsplaats
Rotterdam
Datum uitspraak
22 juli 2026
Datum publicatie
3 september 2026
Zaaknummer
NL25.56462
Procedure
Eerste aanleg - enkelvoudig
ECLI
ECLI:NL:RBDHA:2026:25360
Inhoud van deze uitspraak

Samenvatting

Verweerder heeft terecht alleen het eerste asielmotief van eiser geloofwaardig geacht. Eiser heeft onvoldoende duidelijk gemaakt hoe en waarom verweerder bij de beoordeling van de geloofwaardigheid van het stammenconflict, het eerwraakconflict en de chantage rekening had moeten houden met het feit dat hij slechts kort in Jemen heeft verbleven. Verder heeft verweerder terecht gesteld dat eisers veronderstelling dat hij bij een stammenconflict betrokken is geraakt slechts op een vermoeden berust. Verweerder heeft daarbij terecht meegewogen dat eiser een goed opgeleide man is van 29 jaar oud en dat meer van hem had mogen worden verwacht in dit kader. Verweerder heeft verder niet op deugdelijke wijze en conform het arrest CF en DN de humanitaire omstandigheden betrokken in de beoordeling of er in Jemen sprake is van een situatie in de zin van artikel 15c. Verweerder heeft daarmee niet voldaan aan de opdracht van de Afdeling die volgt uit de uitspraak van 16 juli 2025. Het beroep is gegrond.

Uitspraak

RECHTBANK DEN HAAG

Zittingsplaats Rotterdam

Bestuursrecht

zaaknummer: NL25.56462


uitspraak van de enkelvoudige kamer in de zaak tussen

[eiser] , V-nummer: [v-nummer] , eiser

(gemachtigde: mr. J.E. de Poorte),

en

de minister van Asiel en Migratie, verweerder

(gemachtigde: mr. T. Pourjalili).

Procesverloop

Bij besluit van 11 november 2025 (het bestreden besluit) heeft verweerder de aanvraag van eiser tot het verlenen van een verblijfsvergunning asiel voor bepaalde tijd (asielaanvraag) afgewezen.

Eiser heeft tegen het bestreden besluit beroep ingesteld.

Verweerder heeft een verweerschrift ingediend.

De rechtbank heeft het beroep op 20 mei 2026 op zitting behandeld. Hieraan hebben deelgenomen: eiser, bijgestaan door tolk G. Ahmed, en de gemachtigden van partijen.

Inleiding

1. Op deze zaak is het recht van toepassing dat gold vóór 12 juni 2026.

2. Eiser legt aan zijn asielaanvraag, kort gezegd, het volgende ten grondslag. Eiser heeft de Jemenitische nationaliteit en is geboren op [geboortedatum] 1984. In 2003 heeft eiser een verzoek gekregen van een oude man om een voor eiser onbegrijpelijk document te ondertekenen. Omdat aan eiser was verteld dat het ging over een routine onderwerp, hij niet dacht dat iemand erachter zou komen en eiser niemand wilde benadelen heeft hij alsnog dat document ondertekend. Bij het onderteken van dat document verschenen drie mannen die eiser hebben gedwongen om daarbij ook zijn vingerafdrukken af te geven. In 2013 hoorde eiser van zijn oom dat hij door het ondertekenen van dat document was beland in een conflict met twee voor hem onbekende stammen. Sinds 2008 wordt eiser daarnaast door zijn familie en de familie van zijn eerste vrouw beschuldigd van overspel en bedreigd met eerwraak. Eiser is in 2013 naar Saoedi Arabië gegaan en is daarna niet meer teruggekeerd naar Jemen. Een gewapende en gemaskerde groep is in 2024 naar de huurwoning van eisers tweede vrouw en zoon gegaan. Zij bleken op zoek te zijn naar eiser. Hiervan is aangifte gedaan. Bij terugkeer vreest eiser voor de eerwraak van zijn (voormalige schoon)familie en de twee stamleiders waarmee eiser in conflict is geraakt.

Het bestreden besluit

3. Het asielrelaas van eiser bevat volgens verweerder vier asielmotieven:

1. identiteit, nationaliteit en herkomst;

2. betrokkenheid bij een stammenconflict;

3. eerwraak conflict met eigen stam;

4. problemen vanwege chantage/afpersing.

5. Verweerder heeft alleen het eerste asielmotief geloofwaardig geacht. Dit leidt volgens verweerder niet tot de aanmerking van eiser als vluchteling in de zin van het Verdrag betreffende de status van vluchtelingen (Vluchtelingenverdrag) of tot een reëel risico op ernstige schade in de zin van artikel 3 van het Verdrag tot bescherming van de rechten van de mens en de fundamentele vrijheden (EVRM). Daarom komt eiser niet in aanmerking voor een verblijfsvergunning asiel op grond van artikel 29, eerste lid, aanhef en onder a of onder b, van de Vw.

6. Verweerder heeft de asielaanvraag op grond van artikel 31, eerste lid, van de Vreemdelingenwet 2000 (Vw), in samenhang met artikel 30b, eerste lid, aanhef en onder h, van de Vw als kennelijk ongegrond afgewezen. Ook is aan eiser een terugkeerbesluit opgelegd.

Het oordeel van de rechtbank

Geloofwaardigheid asielmotieven

7. Volgens eiser had verweerder alle vier de asielmotieven geloofwaardig moeten achten. Hij voert daartoe – kort gezegd – aan dat verweerder onvoldoende rekening heeft gehouden met zijn referentiekader. Eiser heeft slechts een aantal korte periodes doorgebracht in Jemen en is toen grotendeels binnen gebleven. Daardoor weet hij niet wat vreemd en normaal is en heeft hij moeite gehad met een aantal voor zijn asielrelaas relevante situaties. Verder geldt dat eiser heeft uitgelegd dat de aanzet voor het stammenconflict in 2003 was maar hij zelf pas in 2013 hiermee is geconfronteerd. Dat hij voor 2013 geen problemen had vanwege het stammenconflict is volgens hem dus niet tegenstrijdig.

8. Naar het oordeel van de rechtbank heeft verweerder terecht alleen het eerste asielmotief van eiser geloofwaardig geacht. Eiser heeft onvoldoende duidelijk gemaakt hoe en waarom verweerder bij de beoordeling van de geloofwaardigheid van het stammenconflict, het eerwraakconflict en de chantage rekening had moeten houden met het feit dat hij slechts kort in Jemen heeft verbleven. De enkele, kale stelling dat hij daardoor ‘bepaalde situaties’ niet goed kon inschatten is naar het oordeel van de rechtbank onvoldoende concreet, ook gelet op de concrete tegenwerpingen die verweerder in dit kader heeft gedaan. Verder heeft verweerder terecht gesteld dat eisers veronderstelling dat hij bij een stammenconflict betrokken is geraakt slechts op een vermoeden berust. Dat eiser pas in 2013 op de hoogte raakte van het conflict, doet namelijk niet af aan de tegenwerping van verweerder dat eiser in de tien jaar tussen 2003 en 2013 geen problemen heeft ervaren vanwege het stammenconflict, dat eiser heeft verklaard dat hij tot op heden geen problemen heeft gehad vanwege dit conflict, dat hij nooit contact heeft gehad met de stammen en dat hij geen navraag heeft gedaan bij zijn oom naar een onderzoek dat 10 jaar zou hebben geduurd. Verweerder heeft daarbij terecht meegewogen dat eiser een goed opgeleide man is van 29 jaar oud en dat meer van hem had mogen worden verwacht in dit kader.

9. De beroepsgronden die zien op de geloofwaardigheidsbeoordeling slagen niet.

Algemene veiligheidssituatie in Jemen

10. Eiser stelt ook dat hij wel degelijk een 3-EVRM risico loopt bij terugkeer vanwege een verhoogd risico op willekeurig geweld. Daarbij wijst hij op verschillende consequenties van het feit dat hij nauwelijks in Jemen heeft verbleven. Ook heeft eiser tijdens de nabeschouwing van de bestreden beschikking met zijn gemachtigde aangegeven dat hij zich inmiddels als afvallige beschouwt. Daarnaast vallen de plekken waar hij verbleef als hij in Jemen was ( [provincie] en [stad] ), en de plek waar zijn stam vandaan komt ( [plaats] ) onder de meest onveilige gebieden in de zin van artikel 15, onder c, van de Kwalificatierichtlijn (artikel 15c). Ook in het kader van artikel 15c geldt dat hij een verhoogd risico loopt vanwege zijn individuele omstandigheden. Eiser wijst in het kader van de veiligheidssituatie in Jemen op een aantal uitspraken van rechtbanken en brieven van Vluchtelingenwerk Nederland van 19 januari 2026 en 5 januari 2026.

Artikel 15c Kwalificatieverordening

11. Artikel 15c biedt bescherming in de uitzonderlijke situatie dat de mate van willekeurig geweld in een gewapend conflict zo hoog is dat er zwaarwegende gronden bestaan om aan te nemen dat een burger die terugkeert naar het betrokken land of, naar het betrokken gebied, alleen al door zijn aanwezigheid daar een reëel risico loopt het slachtoffer te worden van een ernstige en individuele bedreiging van het leven. Deze uitzonderlijke situatie valt onder de ‘most extreme case of general violence’, bedoeld in het arrest van het Europees Hof voor de Rechten van de Mens (EHRM) van 17 juli 2008, N.A. tegen het Verenigd Koninkrijk (ECLI:CE:ECHR:2008:0717JUD002590407). Uit vaste rechtspraak van het Hof van Justitie van de Europese Unie (Hof van Justitie) en de Afdeling bestuursrechtspraak van de Raad van State (Afdeling) volgt dat bij de beoordeling of zich de meest uitzonderlijke situatie van willekeurig geweld voordoet, onder meer het volgende van belang is:

  • de intensiteit van de gewapende confrontaties;

  • het organisatieniveau van de betrokken strijdkrachten;

  • de duur van het conflict;

  • de geografische omvang van de situatie van willekeurig geweld;

  • de daadwerkelijke bestemming van de verzoeker in geval van terugzending naar het betrokken land of gebied;

  • het eventuele opzettelijk geweld dat door de strijdende partijen wordt uitgeoefend tegen burgers;

  • de aanwezigheid van een veiligheidsstructuur; en

  • het aantal ontheemden.

12. Het Hof van Justitie heeft in het arrest X. en Y. nadere uitleg gegeven over de toepassing van artikel 15c (arrest van 9 november 2023, ECLI:C:EU:2023:843). Uit dit arrest volgt dat ook bij een mindere mate van willekeurig geweld sprake kan zijn van een reëel risico op ernstige schade vanwege willekeurig geweld in het kader van een gewapend conflict. Dat is het geval als de betreffende vreemdeling met individuele elementen, voornamelijk eigen aan het privé-, familie- of beroepsleven, aannemelijk kan maken dat hij een verhoogd risico daarop loopt. Dit is de zogenaamde ‘minder uitzonderlijke situatie’ en hierbij geldt een glijdende schaal: hoe meer willekeurig geweld er plaatsvindt, hoe minder individuele elementen nodig zijn om een reëel risico op ernstige schade aan te nemen.

13. Bij de beoordeling of zo’n uitzonderlijke situatie zich voordoet onder meer van belang is of de bij het gewapende conflict betrokken partijen zich richten tegen burgers of vechten op een manier die het risico op willekeurige burgerslachtoffers vergroot, of de geweldpleging wijdverspreid is, of het gewapende conflict al dan niet beperkt is tot bepaalde gebieden, en ook hoeveel burgers slachtoffer zijn geworden van het geweld of als gevolg daarvan ontheemd zijn geraakt (uitspraak van 22 maart 2023, ECLI:NL:RVS:2023:1054, onder 2.1). Bij deze beoordeling moeten alle omstandigheden van het concrete geval, met name die welke kenmerkend zijn voor de situatie in het land van herkomst van de vreemdeling, “globaal in aanmerking worden genomen”. Dit volgt uit het arrest van het Hof van Justitie van 10 juni 2021, CF en DN tegen Bondsrepubliek Deutschland, ECLI:EU:C:2021:472, punten 39 tot en met 45 (het arrest CF en DN).

Landenbeleid Jemen

14. In een richtinggevende uitspraak van 16 juli 2025 (ECLI:NL:RVS:2025:3153) heeft de Afdeling geoordeeld dat verweerder bij het beoordelen van de toepassing van artikel 15c (onder meer) ook rekening moet houden met de humanitaire omstandigheden die het directe of het indirecte gevolg zijn van het handelen en/of het nalaten van een actor van ernstige schade in het kader van willekeurig geweld in het binnenlands gewapende conflict. De Afdeling heeft verweerder opgedragen de nieuwe beoordeling te verrichten met inachtneming van het algemeen ambtsbericht Jemen van april 2025.

15. Op 17 oktober 2025 is het landenbeleid ten aanzien van Jemen gewijzigd. Deze wijziging houdt in dat verweerder per provincie heeft beoordeeld welk niveau van willekeurige geweld geldt, waar verweerder eerst uitging van een relatief hoger niveau van willekeurig geweld in heel Jemen.

Standpunt van verweerder

16. Volgens verweerder zijn de motiveringsgebreken die de Afdeling in het oude landenbeleid heeft geconstateerd hersteld met het nieuwe landenbeleid. Zo zijn de relevante humanitaire omstandigheden op juiste wijze in kaart gebracht en betrokken in de beoordeling of sprake is van (een gradatie van) een situatie als bedoeld in artikel 15c. Verweerder verwijst naar de beslisnota bij de kamerbrief over het landenbeleid Jemen van 18 juni 2025 (beslisnota) en de bijbehorende ‘bijlage 15c-beoordeling Jemen’. Aan de hand van het ambtsbericht van 18 april 2025 is in de bijlage 15c-beoordeling Jemen per provincie gekeken wat de situatie precies is, waarbij volgens verweerder rekening is gehouden met de humanitaire omstandigheden. Daarin concludeert verweerder dat in sommige situaties de humanitaire situatie direct wordt beïnvloed door de strijdende partijen, maar ook dat ze gezien moeten worden in de context dat Jemen al voor de start van de burgeroorlog een slechte humanitaire situatie kende.

17. Bovendien heeft de Afdeling geoordeeld dat humanitaire omstandigheden niet doorslaggevend of bepalend zijn in de globale beoordeling of er sprake is van een artikel 15c-situatie. Onder de streep zullen de (in)directe consequenties van het handelen en nalaten van strijdende partijen op de humanitaire omstandigheden dus niet leiden tot grote verschillen in de beoordeling van de artikel 15c-gradatie.

18. Voor wat betreft provincie [provincie] wordt in het verweerschrift het standpunt uit het bestreden besluit gehandhaafd dat sprake is van een relatief hoge mate van willekeurig geweld. Verweerder verwijst hiervoor naar de beslisnota, ACLED en CIMP cijfers, en het algemeen ambtsbericht Jemen 2025. Verweerder heeft zich onder verwijzing naar een rapport van OCHA op het standpunt gesteld dat uit recente openbare informatie blijkt dat de humanitaire situatie in de provincie [provincie] niet is verslechterd ten opzichte andere provincies. In [provincie] vindt geen nieuwe ontheemding plaats.

19. Omdat geen sprake is van de hoogste gradatie van uitzonderlijk geweld van artikel 15c, lag het volgens verweerder op de weg van eiser om met individuele risicoverhogende factoren aannemelijk te maken dat hij een reel risico loopt om slachtoffer te worden van willekeurig geweld. Verweerder vindt dat eiser daarin niet is geslaagd.

Beoordeling door de rechtbank

20. De rechtbank is van oordeel dat verweerder met de beleidswijziging van 17 oktober 2025 niet heeft voldaan aan de Afdelingsuitspraak van 16 juli 2025 en het arrest CF en DN van het Hof van Justitie. Deze rechtbank en zittingsplaats heeft dat ook geoordeeld in een uitspraak van 25 november 2025 (ECLI:NL:RBDHA:2025:22462). De rechtbank sluit zich daarbij aan en overweegt als volgt.

21. Verweerder heeft de humanitaire omstandigheden genoemd, maar niet betrokken bij de artikel 15c-beoordeling. Hoewel ze zijn opgesomd op pagina 1 t/m 3 in de bijlage 15c-beoordeling Jemen, komen ze niet terug in de lijst van elementen op pagina 4 en verder, die zijn geanalyseerd om te komen tot een beoordeling van de mate van willekeurig geweld. Door zich te beperken tot het beoordelen van die elementen heeft verweerder niet voldaan aan de opdracht van de Afdeling. De humanitaire omstandigheden zijn verder genoemd in de conclusie van de bijlage 15c-beoordeling Jemen (pagina 9), maar niet is gebleken dat deze daadwerkelijk zijn betrokken bij de beoordeling. De rechtbank verwijst in dit kader ook naar de uitspraak van de rechtbank Den Haag van 14 april 2026 (ECLI:NL:RBDHA:2026:9143), waarin aan de hand van verschillende taalversies van het arrest CF en DN is geoordeeld dat verweerder een allesomvattende beoordeling van de relevante omstandigheden moet maken. Met ‘globaal’ in aanmerking nemen is dus niet bedoeld dat verweerder een algemene (oppervlakkige) beoordeling maakt, zoals verweerder ook hier lijkt te suggereren. Verweerder moet motiveren welk gewicht hieraan toekomt. Het feit dat de humanitaire situatie al ook voorafgaand aan de burgeroorlog in Jemen slecht was, neemt niet weg dat verweerder per provincie een concrete beoordeling moet maken of de actuele humanitaire omstandigheden het directe of indirecte gevolg zijn van het handelen van de strijdende partijen.

22. Het betoog van verweerder dat humanitaire omstandigheden niet doorslaggevend of bepalend zijn in de globale beoordeling of er sprake is van een artikel 15c-situatie en dat onder de streep de (in)directe consequenties van het handelen en nalaten van strijdende partijen op de humanitaire omstandigheden dus niet zullen leiden tot grote verschillen in de beoordeling van de artikel 15c-gradatie, volgt de rechtbank niet. Hoewel dit in lijn is met de Afdelingsuitspraak van 16 juli 2025 waarnaar verweerder verwijst, volgt naar het oordeel van de rechtbank uit de conclusie dat sprake moet zijn van een allesomvattende en niet een oppervlakkige beoordeling van de relevante omstandigheden dat de invloed van humanitaire omstandigheden wel groot kan zijn. Een allesomvattende beoordeling van de relevante omstandigheden brengt namelijk mee dat alle omstandigheden worden meegewogen en het relatieve gewicht van elke omstandigheid afhankelijk is van de hoeveelheid willekeurige slachtoffers die deze omstandigheden maken. Daarbij kunnen humanitaire omstandigheden die (in)direct het gevolg zijn van het handelen of nalaten van de actor wel degelijk invloed hebben op de beoordeling, bijvoorbeeld dat een groot deel van de bevolking sterft van de honger vanwege vernietiging van de infrastructuur voor de landbouw en die van de haven waardoor er geen hulpgoederen binnen kunnen komen.

23. Naar het oordeel van de rechtbank heeft verweerder, kortom, niet op deugdelijke wijze en conform het arrest CF en DN de humanitaire omstandigheden betrokken in de beoordeling of er in Jemen sprake is van een situatie in de zin van artikel 15c. Verweerder heeft daarmee niet voldaan aan de opdracht van de Afdeling die volgt uit de uitspraak van 16 juli 2025. Dit geldt dus ook voor de provincie [provincie] waarnaar eiser zou moeten terugkeren. De rechtbank zal verweerders standpunt ten aanzien van artikel 15c in de provincie [provincie] daarom niet bespreken.

Conclusie en gevolgen

24. Het beroep is gegrond. Het bestreden besluit is om de hierboven genoemde redenen in strijd met artikel 3:2 en artikel 3:46 van de Algemene wet bestuursrecht (Awb). Dit betekent dat het bestreden besluit niet in stand kan blijven. De rechtbank vernietigt daarom het bestreden besluit. De rechtbank ziet geen aanleiding om de rechtsgevolgen in stand te laten. De rechtbank bepaalt daarom met toepassing van artikel 8:72, vierde lid, van de Awb dat verweerder een nieuw besluit moet nemen en daarbij rekening houdt met deze uitspraak.

25. De rechtbank veroordeelt verweerder in de door eiser gemaakte proceskosten. Deze kosten stelt de rechtbank op grond van het Besluit proceskosten bestuursrecht voor de door een derde beroepsmatig verleende rechtsbijstand vast op € 1.868,- (1 punt voor het indienen van het beroepschrift en 1 punt voor het verschijnen op de zitting, met een waarde per punt van € 934,- en wegingsfactor 1).

Beslissing

De rechtbank:

  • verklaart het beroep gegrond;

  • vernietigt het bestreden besluit;

  • draagt verweerder op een nieuw besluit te nemen op de asielaanvraag, waarbij rekening wordt gehouden met deze uitspraak;

  • veroordeelt verweerder tot betaling van € 1.868,- aan proceskosten aan eiser.

Deze uitspraak is gedaan door mr. E.C. Harting, rechter, in aanwezigheid van mr. N. Ben Larbi, griffier.

Uitgesproken in het openbaar en bekendgemaakt op:

Informatie over hoger beroep

Een partij die het niet eens is met deze uitspraak, kan een hogerberoepschrift sturen naar de Afdeling bestuursrechtspraak van de Raad van State waarin wordt uitgelegd waarom deze partij het niet eens is met de uitspraak. Het hogerberoepschrift moet worden ingediend binnen 1 week na de dag waarop deze uitspraak is verzonden. Kan de indiener de behandeling van het hoger beroep niet afwachten, omdat de zaak spoed heeft, dan kan de indiener de voorzieningenrechter van de Afdeling bestuursrechtspraak van de Raad van State vragen om een voorlopige voorziening (een tijdelijke maatregel) te treffen.

Paragraaf C7/19.4.2. ten tijde van het onderzoek ter zitting. Beslisnota bij Kamerbrief over het landenbeleid Jemen, bijlage bij KST 19637 nr. 3489, pagina 3. OCHA, 'Yemen: Humanitarian Situation in Eastern and Southern Governorates - Update as of 8 January 2026'. IOM, Yemen: Rapid Displacement Tracking Update (8 -14 February 2026) en Update (8 - 14 March 2026).