Vreemdelingenrecht

asiel; Koerdische etniciteit; problemen vanwege HDP-lid en -activist; risico op vervolging of ernstige…

Rechtbank Den Haag, 31 augustus 2026

Zaakgegevens

Op 31 augustus 2026 heeft de Rechtbank Den Haag in eerste aanleg uitspraak gedaan in een zaak over vreemdelingenrecht.

Instantie
Rechtbank Den Haag
Zittingsplaats
Arnhem
Datum uitspraak
31 augustus 2026
Datum publicatie
3 september 2026
Zaaknummer
NL26.7306
Procedure
Eerste aanleg - enkelvoudig
ECLI
ECLI:NL:RBDHA:2026:25377
Inhoud van deze uitspraak

Samenvatting

asiel; Koerdische etniciteit; problemen vanwege HDP-lid en -activist; risico op vervolging of ernstige schade; medische omstandigheden; ongegrond.

Uitspraak

RECHTBANK DEN HAAG

Zittingsplaats Arnhem

Bestuursrecht

zaaknummer: NL26.7306


uitspraak van de enkelvoudige kamer van 31 augustus 2026 in de zaak tussen

[eiser] , v-nummer: [x] , eiser

(gemachtigde: mr. F. Zeven),

en

de minister van Asiel en Migratie

(gemachtigde: mr. P.M.W. Jans).

Samenvatting

1. Deze uitspraak gaat over de afwijzing van de asielaanvraag van eiser. Eiser is het hier niet mee eens. Hij voert daartoe een aantal beroepsgronden aan. Aan de hand van deze beroepsgronden beoordeelt de rechtbank de afwijzing van de asielaanvraag.

1.1.

De rechtbank komt in deze uitspraak tot het oordeel dat de afwijzing van de asielaanvraag in stand kan blijven. De minister heeft zich terecht op het standpunt gesteld dat eiser bij terugkeer naar Turkije niet te vrezen heeft voor vervolging en ook geen reëel risico loopt op ernstige schade. Hieronder legt de rechtbank uit hoe zij tot dit oordeel komt en welke gevolgen dit oordeel heeft.

Procesverloop

2. Eiser heeft op 8 maart 2024 een aanvraag om verlening van een verblijfsvergunning asiel voor bepaalde tijd ingediend. De minister heeft met het bestreden besluit van 4 februari 2026 deze aanvraag afgewezen als ongegrond.

2.1.

Eiser heeft beroep ingesteld tegen het bestreden besluit.

2.2.

De rechtbank heeft het beroep op 8 juli 2026 op zitting behandeld. Hieraan hebben deelgenomen: eiser, de gemachtigde van eiser en de gemachtigde van de minister.

Beoordeling door de rechtbank

Toepasselijk recht

3. Op deze zaak is het recht van toepassing zoals dat gold vóór 12 juni 2026, tenzij anders aangegeven.

Het asielrelaas

4. Eiser legt aan zijn asielaanvraag het volgende ten grondslag. Eiser heeft de Turkse nationaliteit en behoort tot de Koerdische bevolkingsgroep. Vanwege zijn politieke overtuiging en problemen met de familie van zijn ex-vrouw kan hij niet veilig terugkeren naar Turkije. Deze politieke overtuiging en problemen hebben te maken met zijn Koerdische etniciteit. Eiser geeft daarbij aan lid te zijn van de pro- Koerdische partij HDP.

Het bestreden besluit

5. Het asielrelaas van eiser bevat volgens de minister de volgende asielmotieven:

  • identiteit, nationaliteit en herkomst;

  • problemen vanwege HDP-lid en HDP-activist (of daaraan gelieerde partijen).

5.1.

De minister stelt zich op het standpunt dat eisers identiteit, nationaliteit en herkomst, waaronder zijn Koerdische etniciteit, geloofwaardig zijn. Volgens de minister is niet geloofwaardig dat eiser vanwege zijn Koerdische etniciteit is veroordeeld. De minister stelt zich ten aanzien van de problemen vanwege het zijn van HDP-lid en -activist op het standpunt dat eiser zijn verklaringen daarover niet heeft onderbouwd met objectieve documenten die dit asielmotief volledig onderbouwen. Daarom heeft de minister verder beoordeeld of het asielmotief alsnog geloofwaardig is. Dit is volgens de minister niet het geval. De minister stelt dat eiser onvoldoende documenten heeft overgelegd en daarvoor geen goede verklaring heeft. Daarnaast vormen de verklaringen van eiser over zijn problemen geen samenhangend en aannemelijk geheel. De minister concludeert dat de asielaanvraag ongegrond is.

Heeft de minister voldoende asielmotieven onderscheiden?

6. Eiser betoogt dat de minister onvoldoende asielmotieven heeft onderscheiden. Volgens eiser heeft de minister ten onrechte de politieke veroordeling en de onevenredige bestraffing als gevolg daarvan niet als afzonderlijk asielmotief aangemerkt.

6.1.

De rechtbank stelt vast dat een asielmotief een onderwerp of verhaallijn in het asielrelaas van de vreemdeling is, dat verband houdt met of relevant is bij de beoordeling of iemand te vrezen heeft voor vervolging of ernstige schade. Daarbij gaat het om feiten en omstandigheden die voor de vreemdeling een reden vormen om internationale bescherming te vragen. De rechtbank stelt vast dat de minister de gestelde politieke veroordeling en de onevenredige bestraffing als gevolg daarvan niet als afzonderlijk asielmotief heeft aangemerkt, maar deze wel inhoudelijk heeft beoordeeld in het kader van eisers Koerdische etniciteit. De rechtbank is van oordeel dat de minister daarmee heeft erkend dat deze gestelde politieke veroordeling een relevant onderdeel is van het asielrelaas van eiser. Hoewel het voor de duidelijkheid van het besluit niet had misstaan om dit als afzonderlijk asielmotief te benoemen, betekent het nalaten daarvan niet dat de minister het betreffende onderdeel van het asielrelaas buiten beschouwing heeft gelaten. Eiser is daarom ook niet in zijn belangen geschaad. De minister heeft de gestelde politieke veroordeling en de onevenredige bestraffing als gevolg daarvan immers op geloofwaardigheid getoetst. De beroepsgrond slaagt niet.

Heeft de minister terecht ongeloofwaardig geachte dat de veroordeling verband houdt met eisers Koerdische etniciteit?

7. Eiser voert aan dat de minister ten onrechte stelt dat het ongeloofwaardig is dat zijn strafrechtelijke veroordeling verband houdt met zijn Koerdische etniciteit en een politiek karakter heeft. Hij voert aan dat hij na een mishandeling door familie van zijn ex-vrouw zelf aangifte heeft gedaan. Volgens eiser stond hij op dat moment onder behandeling voor kanker en was hij niet in staat om geweld te plegen. Volgens eiser heeft de minister ten onrechte niet betrokken dat hij het slachtoffer in deze situatie was. Verder voert eiser aan dat een gevangenisstraf van vijf jaar voor mishandeling onevenredig hoog is en wijst in dit verband op landeninformatie waaruit blijkt dat rechtspraak in Turkije niet onafhankelijk is en Koerden disproportioneel worden bestraft. Volgens eiser had de minister daar nader onderzoek naar moeten doen. Eiser voert verder aan dat het opgelegde uitreisverbod (bij zijn veroordeling) niet in de weg stond aan zijn paspoortaanvraag. Volgens eiser liep op dat moment namelijk nog een hoger beroepsprocedure in zijn strafzaak en wordt iemand pas na een onherroepelijke veroordeling op de zwarte lijst geplaatst. Daarnaast voert eiser aan dat hij een ambtenaar heeft omgekocht om het uitreisverbod bij zijn uitreis te omzeilen.

7.1.

De rechtbank is van oordeel dat de minister zich terecht op het standpunt stelt dat eiser niet aannemelijk heeft gemaakt dat zijn strafrechtelijke veroordeling verband houdt met zijn Koerdische etniciteit en een politiek karakter heeft. De minister stelt terecht dat eiser dit in zijn geheel niet heeft onderbouwd en dat zijn verklaringen daarover geen samenhangend en aannemelijk geheel vormen. Dat eiser ten tijde van de mishandeling een behandeling voor kanker onderging, maakt op zichzelf niet aannemelijk dat hij geen geweld kon plegen. Eiser heeft niet aannemelijk gemaakt dat hij ten onrechte is veroordeeld. Daar komt bij dat eiser ook geen documenten heeft overgelegd waaruit volgt dat de aan hem opgelegde gevangenisstraf in Turkije onevenredig hoog is. Met de enkele verwijzing naar landeninformatie heeft eiser niet aannemelijk gemaakt dat bij hem sprake is van een onevenredige bestraffing. De rechtbank ziet geen aanleiding voor het oordeel dat de minister gehouden was nader onderzoek te verrichten. Verder is de rechtbank van oordeel dat de minister terecht heeft gewezen op de tegenstrijdige verklaringen van eiser over zijn paspoortaanvraag en uitreis. Eiser heeft namelijk verklaard dat hij bij het verkrijgen van zijn paspoort en bij zijn uitreis geen problemen heeft gehad. De minister stelt terecht dat dit niet te rijmen valt met zijn verklaring dat tegen hem een uitreisverbod is opgelegd. De enkele stellingen van eiser dat nog een hoger beroepsprocedure in zijn strafzaak liep en dat hij met steekpenningen kon uitreizen zijn niet onderbouwd. Bovendien is het paspoort van eiser op 23 november 2023 afgegeven, terwijl hij zelf heeft verklaard dat dit in 2019 was. De beroepsgrond slaagt niet.

Heeft de minister de gestelde problemen vanwege HDP-lid en -activist terecht ongeloofwaardig geacht?

Onderbouwing met documenten

8. Eiser heeft niet betwist dat hij zijn verklaringen over zijn problemen vanwege het zijn van HDP-lid en -activist niet heeft onderbouwd met (objectieve) documenten. De minister heeft daarom, aan de hand van artikel 31, zesde lid, van de Vreemdelingenwet 2000 (Vw 2000), beoordeeld of het asielmotief alsnog geloofwaardig is. Dat is volgens de minister niet het geval, omdat eiser niet voldoet aan de voorwaarden van artikel 31, zesde lid, onder b en c, van de Vw 2000.

Onvoldoende documenten en daarvoor geen goede verklaring (voorwaarde b)

8.1.

Eiser betoogt dat de geloofwaardigheidsbeoordeling in strijd met het Unierecht is omdat de minister zich ten onrechte op het standpunt stelt dat eiser niet voldoet aan de voorwaarde van artikel 31, zesde lid, onder b, van de Vw 2000. De minister heeft niet deugdelijk gemotiveerd dat eiser geen goede verklaring heeft gegeven voor het ontbreken van documenten. Dat hij geen lidmaatschapskaart van zijn politieke partij heeft overgelegd, kan volgens hem geen reden zijn om zijn politieke overtuiging ongeloofwaardig te achten. Hij voert namelijk aan dat hij wel een toereikende verklaring heeft gegeven voor het niet kunnen overleggen van deze lidmaatschapskaart. Volgens eiser heeft hij deze namelijk niet meegenomen uit Turkije, omdat hij bang was gefouilleerd te worden. Hij voert aan dat hij na het voornemen zijn oom heeft verzocht om deze kaart op te vragen. Volgens eiser heeft de partij vervolgens medegedeeld dat de lidmaatschapskaart alleen digitaal kan worden verstrekt en alleen op het moment dat hij zelf in persoon verschijnt. Tot slot voert eiser aan dat het überhaupt onduidelijk is in het besluit of de politieke overtuiging nu wel of niet geloofwaardig is, wat leidt tot een motiveringsgebrek.

8.2.

De rechtbank stelt allereerst vast dat dit asielmotief ziet op de door eiser gestelde problemen vanwege het HDP-lidmaatschap en het zijn van HDP-activist en niet gaat over de vraag of eisers politieke overtuiging geloofwaardig is. Van een motiveringsgebrek is naar het oordeel van de rechtbank dan ook geen sprake.

8.3.

De rechtbank stelt vast dat de minister een aantal omstandigheden heeft tegengeworpen bij de beoordeling of eiser een goede verklaring heeft gegeven voor het ontbreken van documenten ter onderbouwing van zijn problemen als gevolg van het zijn van HDP-lid of -activist. De rechtbank volgt de minister daarin. Anders dan eiser betoogt, is de rechtbank van oordeel dat de minister daarbij geen te hoge bewijslast heeft gehanteerd en dat de beoordeling niet in strijd is met het Unierecht. De minister heeft de werkinstructie 2024/6 namelijk niet zodanig toegepast dat van eiser wordt verlangd dat hij ieder onderdeel van zijn asielrelaas met objectieve documenten kan onderbouwen. In dit geval gaat het om de beoordeling van de verklaringen van eiser dat hij vanwege zijn HDP-lidmaatschap en -activiteiten daadwerkelijk problemen heeft ondervonden. De minister heeft terecht gesteld dat eiser in het geheel geen documenten heeft overgelegd waaruit de door hem gestelde problemen blijken, terwijl eiser zelf heeft verklaard over een lidmaatschapskaart te beschikken. Dat hij deze uit vrees om te worden gefouilleerd niet heeft meegenomen bij zijn vertrek uit Turkije, verklaart niet waarom hij deze nadien niet alsnog heeft kunnen overleggen. Zijn verklaring dat zijn oom heeft geprobeerd deze alsnog te verkrijgen, maar dat dit niet mogelijk was, is op geen enkele wijze onderbouwd. Eiser heeft ook geen andere stukken overgelegd waaruit zijn gestelde lidmaatschap of activiteiten blijken. Ook heeft eiser geen documenten overgelegd die de door hem gestelde problemen onderbouwen. Onder deze omstandigheden heeft de minister terecht gesteld dat eiser geen goede verklaring heeft gegeven voor het ontbreken van documenten. Dat van een asielzoeker niet kan worden verlangd dat hij ieder onderdeel van zijn asielrelaas met objectief bewijs onderbouwd, wordt dan ook niet verlangd. In dit geval ontbreekt iedere objectieve onderbouwing van dit asielmotief, zonder dat daar een goede verklaring voor is gegeven.

Verklaringen zijn niet samenhangend en aannemelijk (voorwaarde c)

8.4.

Eiser betoogt dat de minister zich ten onrechte op het standpunt heeft gesteld dat hij niet voldoet aan de voorwaarde van artikel 31, zesde lid, onder c, van de Vw 2000. Volgens eiser betwist de minister niet dat hij in Nederland naar evenementen en kantoren van de Koerdische beweging gaat en foto’s heeft overgelegd van de Koerdische vlag. Eiser voert aan dat hij boos is over de behandeling van Koerden in Turkije en dat daaruit een politieke overtuiging volgt. Volgens hem gaat het om een innerlijke overtuiging.

8.5.

Zoals hiervoor onder 8.2 is overwogen gaat dit asielmotief over de door eiser gestelde problemen vanwege het HDP-lidmaatschap en activiteiten en niet over de geloofwaardigheid van eisers politieke overtuiging. De rechtbank is van oordeel dat de minister zich terecht op het standpunt stelt dat de verklaringen van eiser over zijn problemen geen samenhangend en aannemelijk geheel vormen. Daarbij heeft de minister terecht betrokken dat de verklaringen van eiser vaag en summier zijn over enkele details van de partij HDP. Zo weet eiser de namen niet van de partij in het verleden, weet hij geen andere namen van huidige partijleiders, kan hij geen andere namen noemen dan de naam van de oprichter van de partij en kan hij geen leuzen noemen die werden gebruikt tijdens de protesten waarbij eiser aanwezig is geweest. De minister heeft ook terecht van belang geacht dat eiser niet actief is op sociale media, zijn lidmaatschapsnummer niet kent en heeft aangegeven al vanaf 2017 vanwege ziekte niet meer bij de partij betrokken is geweest. De overgelegde foto’s of documenten maken het voorgaande niet anders, omdat een foto in dit geval niet opweegt tegenover de overige vage verklaringen. De rechtbank merkt daarbij op dat de minister niet heeft tegengeworpen dat eiser geen enkele politieke overtuiging heeft. De beroepsgrond slaagt niet.

Tussenconclusie

8.6.

Gelet op het voorgaande heeft de minister de verklaringen van eiser over de gestelde problemen vanwege HDP-lid en -activist op goede gronden ongeloofwaardig geacht. Deze onderdelen van het asielrelaas zijn daarom bij de beoordeling van eisers vrees voor vervolging of ernstige schade in Turkije terecht buiten beschouwing gelaten.

Loopt eiser bij terugkeer een risico op vervolging of ernstige schade?

9. Eiser voert aan dat hij bij terugkeer naar Turkije een risico loopt op vervolging en/of een reëel risico op ernstige schade. Daartoe wijst eiser op meerdere omstandigheden, waaronder zijn Koerdische etniciteit, zijn politieke overtuiging, zijn politieke veroordeling, familiebestraffing en de omstandigheden waaronder hij gedetineerd zal worden. De minister heeft volgens eiser nagelaten deze omstandigheden in samenhang te beoordelen. Eiser wijst daarbij op het arrest Ebilum en voert aan dat daaruit volgt dat de gegronde vrees voor vervolging moet worden beoordeeld aan de hand van een maatstaf van een redelijke mate van waarschijnlijkheid en op basis van een individuele concrete en objectieve beoordeling.

9.1.

De rechtbank is van oordeel dat de minister zich terecht op het standpunt stelt dat eiser niet aannemelijk heeft gemaakt dat hij te vrezen heeft voor vervolging of een reëel risico loopt op ernstige schade. De rechtbank is van oordeel dat de minister alle door eiser aangevoerde omstandigheden, zowel afzonderlijk als in samenhang, heeft beoordeeld. De rechtbank licht dit hieronder toe.

Koerdische etniciteit en politieke overtuiging

9.2.

Eiser voert aan dat uit het gehele ambtsbericht blijkt dat Koerden in het algemeen worden gestigmatiseerd en dat de Turkse overheid zelf optreedt tegen onschuldige uitingen van de Koerdische cultuur. Daar komt volgens eiser bij dat hij gevaar loopt bij de Turkse autoriteiten, omdat zij hem als iemand met een politieke overtuiging zullen zien. Volgens eiser mag daarbij niet geëist worden dat ook sprake is van een diepgewortelde overtuiging. Hij wijst daarbij op het ambtsbericht over Turkije waarbij aanhangers van de Koerdische partij onder druk worden gezet. Eiser voert aan dat hij dit van dichtbij heeft meegemaakt met de moord op zijn moeder en neven en het ontslag van zijn oom. Eiser is al sinds zijn geboorte betrokken bij de Koerdische beweging en enige terughoudendheid van de uiting van de uiting van zijn politieke overtuiging kan niet van hem worden verlangd.

9.3.

De rechtbank is van oordeel dat de minister terecht stelt dat de omstandigheid dat Koerden in Turkije te maken kunnen krijgen met stigmatisering en onderdrukking, niet betekent dat iedere Koerd bij terugkeer een risico op vervolging of ernstige schade loopt. Eiser moet daarom aannemelijk maken dat hij vanwege zijn persoonlijke omstandigheden een dergelijk risico loopt. De minister stelt terecht dat eiser daar niet in is geslaagd. Eiser heeft geen individuele omstandigheden naar voren gebracht waaruit volgt dat hij vanwege zijn Koerdische etniciteit of politieke overtuiging bij terugkeer een dergelijk risico loopt. Uit de verklaringen van eiser is niet gebleken dat hij in Turkije wordt beperkt in zijn bestaansmogelijkheden of dat het onmogelijk is om op maatschappelijk en sociaal gebied te functioneren. Daar komt bij dat de problemen van eiser vanwege het zijn van HDP-lid of -activist, zoals hiervoor vanaf 8.3 is overwogen, terecht niet geloofwaardig zijn geacht. De minister stelt dan ook terecht dat eiser zijn politieke overtuiging, die wel geloofwaardig is geacht, niet op een zodanige wijze heeft geuit dat hij daardoor bij terugkeer in de negatieve belangstelling van de Turkse autoriteiten zal komen te staan. Daarbij heeft de minister terecht betrokken dat eiser vanwege zijn ziekte sinds 2017 niet meer politiek actief is en in Nederland niet heeft deelgenomen aan protestacties. De minister heeft eisers beschrijving van een bezoek aan partijafdelingen en een foto met de Koerdische vlag terecht onvoldoende geacht om aan te nemen dat eiser vanwege zijn politieke overtuiging als politiek activist wordt gezien. Eiser heeft ook niet aannemelijk gemaakt dat hij vanwege activiteiten in het verleden voor de Koerdische partijen in de negatieve belangstelling is komen te staan. Mede vanwege het tijdsverloop en de gestopte werkzaamheden vanaf 2017 valt niet in te zien dat eiser op basis van zijn politieke overtuiging heeft te vrezen. Bovendien geeft eiser zelf aan niet te worden gezocht door de Turkse overheid, maar is dit enkel gebaseerd op vermoedens.

Familiebestraffing

9.4.

Eiser voert aan dat hij ook een risico loopt op vervolging en ernstige schade, omdat hij familielid is van PKK-strijders (zijn neven) en van een voormalig HDP-burgemeester (zijn oom). Volgens eiser kan hij daarom ook in algemene zin te maken krijgen met repressie, tegenwerking, discriminatie en vervolging. Eiser wijst op het ambtsbericht, waaruit volgt dat familieleden van vermeend PKK’ers, maar ook familieleden van de Koerdische partij in de negatieve aandacht komen te staan van de Turkse autoriteiten en dat dit kan leiden tot familiebestraffing. Eiser wijst daarbij op een uitspraak van de Afdeling waaruit volgt dat de minister nader moet motiveren wanneer uit algemene informatie bekend is dat familieleden van personen die in de negatieve aandacht staan zelf om die reden ook in de negatieve aandacht kunnen komen te staan. Daarnaast wijst eiser op de Preambule van de Definitierichtlijn en op het arrest Ahmedbekova. Volgens eiser betwist de minister zowel de moorden op zijn neven als het ontslag van zijn oom niet. Hij wijst daarbij nog op een nieuwsbericht waaruit blijkt dat zijn neef is vermoord. Volgens eiser is dan ook nader onderzoek vereist op het moment dat uit openbare bronnen blijkt dat tegen familieleden van andere tegenstanders van het regime maatregelen worden getroffen.

9.5.

De rechtbank is van oordeel dat de minister zich terecht op het standpunt stelt dat niet is gebleken dat eiser vanwege de situatie van zijn neven of oom in de negatieve belangstelling staat. Dat eiser familie is van personen die volgens hem betrokken waren bij de PKK of een Koerdische partij, is daarvoor op zichzelf onvoldoende. Uit de door eiser aangehaalde landeninformatie volgt weliswaar dat familieleden van personen die als tegenstanders worden gezien in bepaalde gevallen negatieve aandacht kunnen krijgen, maar daaruit volgt niet dat ieder familielid alleen al om die reden een risico loopt. Het is aan eiser om aannemelijk te maken dat hij daadwerkelijk in deze negatieve belangstelling staat, en daar is hij niet in geslaagd. Uit de verklaringen van eiser is bovendien niet gebleken dat hij problemen heeft ervaren vanwege zijn politiek actieve familieleden.

Veroordeling en detentieomstandigheden

9.6.

Eiser voert aan dat hij wegens zijn politieke veroordeling gevaar loopt bij terugkeer naar Turkije nu hij direct zal worden gearresteerd. Volgens eiser zijn de omstandigheden voor gedetineerden slecht, waarbij mensen worden geslagen en de nodige zorg wordt onthouden. Ook indien niet wordt aangenomen dat sprake is van een politieke veroordeling heeft eiser te vrezen voor mensonterende omstandigheden en dat hem medische zorg zal worden onthouden. Daarbij wijst eiser op landeninformatie waaruit blijkt dat medische zorg aan Turkse gedetineerden wordt onthouden.

9.7.

De rechtbank heeft hiervoor al overwogen dat de minister terecht ongeloofwaardig heeft geacht dat eisers veroordeling verband houdt met zijn Koerdische etniciteit en een politiek karakter zou hebben. De minister stelt zich naar het oordeel van de rechtbank terecht op het standpunt dat eiser niet aannemelijk heeft gemaakt dat hij bij detentie een reëel risico loopt op ernstige schade of dat hem de nodige zorg zal worden onthouden. Het verwijzen naar algemene landeninformatie is daarvoor onvoldoende. Uit de door eiser aangehaalde landeninformatie blijkt weliswaar dat toegang tot de medische zorg voor gedetineerden beperkt kan zijn, maar hieruit volgt dat niet dat eiser vanwege zijn Koerdische afkomst geen toegang zal krijgen tot de noodzakelijke medische zorg. De beroepsgrond slaagt niet.

Heeft de minister de medische omstandigheden van eiser kenbaar bij de besluitvorming betrokken?

10. Eiser betoogt dat de minister ten onrechte heeft nagelaten zijn medische omstandigheden in de besluitvorming te betrekken. Hij voert aan dat hij vanwege zijn voormalige ziekte (kanker) in de gaten wordt gehouden en dat hij een erfelijke ziekte heeft waarvoor hij op dit moment een behandelingstraject volgt. Eiser voert aan dat de minister gehouden is een actuele beoordeling van zijn medische omstandigheden, en daarbij het risico op refoulement, te maken.

10.1.

De rechtbank is van oordeel dat de minister de medische omstandigheden van eiser voldoende bij de besluitvorming heeft betrokken. De enkele omstandigheid dat eiser onder medische controle staat, betekent niet dat de minister gehouden was om nader medisch onderzoek te laten doen. Eiser heeft weliswaar medische stukken overgelegd, maar daaruit volgt niet dat de noodzakelijke behandeling uitsluitend in Nederland beschikbaar is of dat deze behandeling niet in Turkije kan plaatsvinden. Bovendien staat het eiser vrij om een aanvraag in te dienen voor uitstel van vertrek. De beroepsgrond slaagt niet.

Conclusie en gevolgen

11. De minister heeft de aanvraag terecht afgewezen als ongegrond.

Het beroep is ongegrond. Eiser krijgt geen vergoeding van zijn proceskosten.

Beslissing

De rechtbank verklaart het beroep ongegrond.

Deze uitspraak is gedaan door mr. G.H.W. Bodt, rechter, in aanwezigheid van mr. I.S. Pruijn, griffier.

Uitgesproken in het openbaar en bekendgemaakt op:

Informatie over hoger beroep

Een partij die het niet eens is met deze uitspraak, kan een hogerberoepschrift sturen naar de Afdeling bestuursrechtspraak van de Raad van State waarin wordt uitgelegd waarom deze partij het niet eens is met de uitspraak. Het hogerberoepschrift moet worden ingediend binnen 1 week na de dag waarop deze uitspraak is verzonden. Kan de indiener de behandeling van het hoger beroep niet afwachten, omdat de zaak spoed heeft, dan kan de indiener de voorzieningenrechter van de Afdeling bestuursrechtspraak van de Raad van State vragen om een voorlopige voorziening (een tijdelijke maatregel) te treffen.

Zoals bedoeld in artikel 31, zesde lid, onder b, van de Vw 2000 Zoals bedoeld in artikel 31, zesde lid, onder c, van de Vw 2000. Zie paragraaf C1/4.2.3 en ABRvS van 3 juli 2019, ECLI:NL:RVS:2019:2073. Algemeen ambtsbericht Turkije februari 2025, p. 43. Algemeen ambtsbericht Turkije februari 2025, p. 20. Zoals bedoeld in artikel 31, zesde lid, onder c, van de Vw 2000. Verslag aanmeldgehoor, p. 5 en p. 11. HV12 Proces-verbaal van verhoor AVIM, p. 4 en verslag nader gehoor p. 22-23. Zie bijlage scan van 8 maart 2024 en verslag aanmeldgehoor p. 5. Eiser wijst daarbij op EHRM inzake J.K. t. Zweden,, van 23 augustus 2016, punt 91 e.v. Verslag nader gehoor, p. 13. Zoals bedoeld in artikel 31, zesde lid, onder c, van de Vw 2000. Verslag nader gehoor, p. 11-12. Verslag nader gehoor, p. 12-13. HvJEU 4 juni 2026, ECLI:EU:C:2026:448; Eiser wijst ook op de conclusie van de AG in die zaak van 4 december 2025, ECLI:EU:C:2025:939. Eiser wijst ook op een uitspraak van deze rechtbank, zp. Haarlem, van 24 maart 2026, ECLI:NL:RBDHA:2026:6688. Algemeen ambtsbericht Turkije februari 2025, paragraaf 5.4. HvJEU 21 september 2023, ECLI:EU:C:2023:688. Algemeen ambtsbericht Turkije februari 2025, p. 58. Verslag nader gehoor p. 14. Verslag nader gehoor, p. 9-10 en p. 15. Algemeen ambtsbericht Turkije februari 2025, paragraaf 5.4. Algemeen ambtsbericht Turkije augustus 2023, p. 55-58 en Algemeen ambtsbericht Turkije februari 2025, p. 65-66. ABRvS 1 november 2023, ECLI:NL:RVS:2023:4012, r.o. 2-2.2. Punt 36. HvJEU 4 oktober 2018, ECLI:NL:EU:C:2018:801 (arrest Ahmedbekova). Rechtbank Den Haag, zp. Haarlem, 9 januari 2020, ECLI:NL:RBDHA:2020:2499, r.o. 5.4-6. Verslag nader gehoor, p. 7 Algemeen ambtsbericht Turkije 2023, p. 39. ABRvS 26 april 2023, ECLI:NL:RVS:2023:1622, r.o. 3.2.