Vreemdelingenrecht
Artikel 8 EVRM. De rechtbank is van oordeel dat verweerder zich op het standpunt heeft mogen stellen dat niet…
Rechtbank Den Haag, 22 september 2026
ECLI:NL:RBDHA:2026:27706 · Rechtbank Den Haag · 22 september 2026
Zaakgegevens
Op 22 september 2026 heeft de Rechtbank Den Haag in eerste aanleg uitspraak gedaan in een zaak over vreemdelingenrecht.
- Instantie
- Rechtbank Den Haag
- Zittingsplaats
- Amsterdam
- Datum uitspraak
- 22 september 2026
- Datum publicatie
- 22 september 2026
- Zaaknummer
- NL25.20386
- Rechtsgebied
- Bestuursrecht » Vreemdelingenrecht
- Procedure
- Eerste aanleg - enkelvoudig
- ECLI
- ECLI:NL:RBDHA:2026:27706
Inhoud van deze uitspraak
Samenvatting
Artikel 8 EVRM. De rechtbank is van oordeel dat verweerder zich op het standpunt heeft mogen stellen dat niet is gebleken dat sprake is van bijkomende elementen van afhankelijkheid tussen eiser en zijn moeder. Beroep ongegrond.
Uitspraak
RECHTBANK DEN HAAG
Zittingsplaats Amsterdam
Bestuursrecht
zaaknummer: NL25.20386
V-nummer: [V nummer]
uitspraak van de enkelvoudige kamer in de zaak tussen
[eiser] ,
geboren op [geboortedatum] 1997, van Eritrese nationaliteit, eiser
(gemachtigde: mr. C.J. Ullersma),
en
de minister van Asiel en Migratie,
(gemachtigde: mr. R.R. de Groot).
Inleiding
1. Eiser heeft op 8 augustus 2022 een aanvraag gedaan tot verlening van een machtiging tot voorlopig verblijf (mvv) voor het doel ‘Verblijf als familie- of gezinslid bij [referente] ’ (referente) op grond van artikel 8 van het EVRM.
Met het primaire besluit van 8 december 2023 heeft verweerder de aanvraag afgewezen. Met het bestreden besluit van 4 april 2025 is verweerder bij de afwijzing van de aanvraag gebleven.
Eiser heeft beroep ingesteld tegen het bestreden besluit. Verweerder heeft op het beroep gereageerd met een verweerschrift. Eiser is wegens betalingsonmacht vrijgesteld van de verplichting om griffierecht te betalen.
De rechtbank heeft het beroep op 7 september 2026 op zitting behandeld. Hieraan hebben deelgenomen: de gemachtigde van eiser, A. Hagas als tolk Tigrinya en de gemachtigde van verweerder. Referente en de moeder van eiser waren ook aanwezig.
Totstandkoming van het bestreden besluit
2. Eiser is geboren op [geboortedatum] 1997 en heeft de Eritrese nationaliteit. Eiser verblijft momenteel in Ethiopië. Referente is zijn halfzus en verblijft in Nederland op grond van een verblijfsvergunning asiel. De moeder van eiser verblijft ook in Nederland. Eiser heeft ook een zusje, [persoon 1] .
3. Met het primaire besluit is de aanvraag van eiser afgewezen omdat niet aannemelijk is gemaakt dat sprake is van familie- en gezinsleven tussen eiser en referente. Omdat referente ook een gezinsherenigingsaanvraag voor haar moeder ( [persoon 2] ) en haar zusje ( [persoon 1] ) heeft gedaan, is bij de beoordeling van het gezinsleven van eiser ook meegenomen dat zijn moeder en zusje gescheiden zouden kunnen worden van eiser bij een positief besluit op hun gezinsherenigingsaanvraag. Het jongvolwassenenbeleid is niet op eiser van toepassing omdat hij niet afhankelijk is in zijn levensonderhoud van zijn moeder. Er is volgens verweerder geen sprake van ‘more than normal emotional ties’ tussen eiser en zijn moeder en tussen eiser en referente. Tussen eiser en [persoon 1] is wel gezinsleven aangenomen, omdat sprake is van hechte persoonlijke banden. Dit weegt echter niet doorslaggevend in de belangenafweging, omdat het gezinsleven tussen [persoon 1] en haar moeder prevaleert. De belangenafweging valt uit in het nadeel van eiser.
4. In het bestreden besluit heeft verweerder het bezwaar van eiser ongegrond verklaard. Verweerder concludeert dat geen sprake is van beschermenswaardig familie- en gezinsleven in het kader van artikel 8 van het EVRM tussen eiser en zijn gezinsleden. Verweerder is namelijk gebleken dat [persoon 1] haar verblijfsdocument nooit heeft afgehaald, is vertrokken uit Nederland en geen rechtmatig verblijf heeft in Nederland. Omdat verweerder geen verblijf kan verlenen bij iemand die geen rechtmatig verblijf heeft in Nederland, zal de band tussen [persoon 1] en eiser niet meer worden beoordeeld. Tussen eiser en zijn moeder en tussen eiser en referente is geen sprake van bijkomende elementen van afhankelijkheid die de gebruikelijke emotionele banden tussen volwassen familieleden overstijgen. Nu verweerder alleen een belangenafweging hoeft te maken als sprake is van familie- en gezinsleven, gaat verweerder niet meer in op de belangenafweging.
Beoordeling door de rechtbank
Vrijstelling van het griffierecht
5. Eiser heeft het verzoek gedaan om van de betaling van griffierecht te worden vrijgesteld. De rechtbank heeft dit verzoek voorlopig toegewezen. Eiser heeft voldoende aannemelijk gemaakt dat hij voldoet aan de voorwaarden voor vrijstelling. Het verzoek om vrijstelling van het griffierecht wordt daarom definitief toegewezen.
Het beroep tegen het bestreden besluit
6. De rechtbank beoordeelt of verweerder de aanvraag van eiser op goede gronden heeft afgewezen. Zij doet dat aan de hand van de beroepsgronden van eiser.
7. De rechtbank stelt vast dat de beroepsgronden van eiser alleen zien op de band tussen eiser en zijn moeder en de gemachtigde van eiser heeft dit op zitting bevestigd. De rechtbank zal zich in de uitspraak daarom ook beperken op de band tussen eiser en zijn moeder.
Bijkomende elementen van afhankelijkheid
Juridisch kader
8. Uit vaste rechtspraak van het EHRM volgt dat de vraag of sprake is van een meer dan gebruikelijke afhankelijkheidsrelatie, waarbij sprake is van bijkomende elementen van afhankelijkheid, een vraag van feitelijke aard is. De beantwoording daarvan is afhankelijk van het daadwerkelijk bestaan van hechte persoonlijke banden. Daarbij moet sprake zijn van ‘bijkomende elementen van afhankelijkheid die de gebruikelijke emotionele banden overstijgen.’ Het EHRM heeft in verschillende arresten factoren aangewezen die relevant kunnen zijn bij de vraag of sprake is van deze meer dan gebruikelijke afhankelijkheid. Van belang kan bijvoorbeeld zijn of de familieleden hebben samengewoond, de mate van financiële afhankelijkheid, de mate van emotionele afhankelijkheid, de medische omstandigheden, de banden met het land van herkomst en of de gezinsleden in het land van herkomst behoorden tot hetzelfde gezin.
Peildatum en volledige heroverweging
9. Eiser stelt zich op het standpunt dat de gezinsband tussen eiser en zijn moeder niet deugdelijk is onderzocht. Ten onrechte is de peildatum gesteld op de datum aanvraag. Als peilmomenten gelden namelijk het besluit op de aanvraag en het besluit op bezwaar. De situatie na de aanvraag is ten onrechte niet als ten volle betrokken bij de beoordeling.
10. De rechtbank volgt eiser niet in dit standpunt. Verweerder heeft kenbaar de feiten en omstandigheden betrokken uit de gehele periode, ook in bezwaar. De gemachtigde van eiser heeft op de zitting desgevraagd aangegeven ook geen stukken en of omstandigheden te missen in de beoordeling. Deze beroepsgrond slaagt niet.
Medische omstandigheden
11. Eiser stelt dat verweerder een zeer beperkte waarde heeft toegekend aan de medische stukken uit Ethiopië met betrekking tot de moeder. Moeder was als vluchteling in Ethiopië en had daar geen doorgaande medische behandeling, waardoor er niet meer dossierstukken zijn. Eiser heeft twaalf jaar de rol van mantelzorger op zich genomen en heeft zijn moeder altijd ondersteund waar nodig. In Nederland is het moeilijk voor artsen om de problematiek van moeder vast te stellen, omdat er een grote taalbarrière is en moeder de artsen niet altijd begrijpt.
12. De rechtbank overweegt als volgt. De moeder van eiser is in 2021 al vertrokken uit Ethiopië en de aanvraag is van 8 augustus 2022. Voor wat betreft de peildata, zoals hiervoor besproken, moet dus worden gekeken naar de periode vanaf de aanvraag. Eiser was op de peildata geen mantelzorger meer van moeder. De moeder heeft in Nederland toegang tot de gezondheidszorg en ontvangt daarnaast zorg van referente. Dat sprake is van een taalbarrière en dat dit de communicatie met artsen lastig maakt, maakt niet dat er geen adequate zorg is voor moeder. De rechtbank is van oordeel dat verweerder zich op het standpunt heeft mogen stellen dat niet wordt gevolgd dat de moeder afhankelijk is van eiser voor zorg. Deze beroepsgrond slaagt niet.
Emotionele afhankelijkheid
13. Eiser stelt dat sprake is van een sterke emotionele afhankelijkheid tussen zijn moeder en hemzelf. Hij heeft altijd samengewoond met zijn moeder, er was sprake van een hecht gezinsverband. Eiser heeft gezorgd voor zijn moeder en zijn moeder leunt op hem. De gezinseenheid dient te worden hersteld, nu de verscheuring hiervan in strijd is met het doel van gezinshereniging. Eiser en moeder missen elkaar en zijn erg verdrietig doordat zij gescheiden zijn.
14. De rechtbank stelt voorop dat zij inziet dat eiser en zijn moeder elkaar erg missen en dat zij graag weer samen zouden willen zijn. Deze omstandigheid maakt echter niet dat sprake is van een meer dan gebruikelijke afhankelijkheidsrelatie als bedoeld in het kader van artikel 8 van het EVRM. De rechtbank is, alle omstandigheden in samenhang beschouwend, van oordeel dat verweerder zich op het standpunt heeft mogen stellen dat niet is gebleken dat sprake is van bijkomende elementen van afhankelijkheid tussen eiser en zijn moeder.
Algemene situatie in Ethiopië en Eritrea
15. Eiser voert aan dat hij alleen verblijft in Ethiopië en dat de situatie daar zeer onveilig is door het weer oplopende conflict tussen Ethiopië en Eritrea. Eiser zit dus in een zeer risicovolle situatie. Hij kan ook niet terugkeren naar Eritrea omdat hij illegaal is vertrokken en bij terugkeer zal worden opgepakt en in dienst zal moeten.
16. De rechtbank is van oordeel dat verweerder deze omstandigheden niet had hoeven mee te wegen in de beoordeling van de bijkomende elementen van afhankelijkheid in het kader van artikel 8 van het EVRM. Deze omstandigheden zien namelijk op de beoordeling die in het kader van een asielaanvraag dient te worden gemaakt en daarvan is in onderhavige procedure geen sprake.
Hoorplicht
17. De gezinsband die ter onderzoek voorligt is die tussen eiser en zijn moeder. Om die reden had volgens eiser (ook) zijn moeder gehoord moeten worden door verweerder. Juist vanwege het karakter van artikel 8 van het EVRM, is ook onderzoek naar de gezinsband een functie van het horen. Ten onrechte is de moeder niet gehoord.
18. De rechtbank volgt eiser niet in zijn standpunt. De aanvraag zag op het verlenen van een mvv voor het doel verblijf bij referente. In de primaire fase heeft verweerder eiser gehoord en zijn er vragen gesteld over de verschillende gezinsrelaties. In de bezwaarfase heeft verweerder referente gehoord tijdens een hoorzitting. In de uitnodiging voor de hoorzitting aan referente stond dat zij eventueel iemand mee kon nemen als zij dat had gewild. Dan had zij in overleg kunnen treden met verweerder. Referente heeft dit niet gedaan. Tijdens de hoorzitting is wel gesproken over het eventueel nog horen van moeder. Verweerder heeft aangegeven dat referente het verhaal van eiser en moeder goed naar voren heeft gebracht en nog in overweging te nemen of het nodig is om moeder te horen. Referente heeft hierop aangeven dat een gehoor voor moeder heel moeilijk en emotioneel gaat zijn en dat dit waarschijnlijk niet zoveel gaat opleveren. Naar het oordeel van de rechtbank heeft verweerder het horen van moeder achterwege kunnen laten en heeft verweerder voldaan aan de hoorplicht door referente te horen.
Conclusie en gevolgen
19. Het beroep is ongegrond. Dat betekent dat eiser geen gelijk heeft. Eiser krijgt daarom geen vergoeding van zijn proceskosten.
Beslissing
De rechtbank verklaart het beroep ongegrond.
Deze uitspraak is gedaan door mr. N. Boonstra, rechter, in aanwezigheid van
mr.M.A.H. Gonera, griffier.
Uitgesproken in het openbaar en bekendgemaakt op:
Informatie over hoger beroep
Een partij die het niet eens is met deze uitspraak, kan een hogerberoepschrift sturen naar de Afdeling bestuursrechtspraak van de Raad van State waarin wordt uitgelegd waarom deze partij het niet eens is met deze uitspraak. Het hogerberoepschrift moet worden ingediend binnen vier weken na de dag waarop deze uitspraak is verzonden. Kan de indiener de behandeling van het hoger beroep niet afwachten, omdat de zaak spoed heeft, dan kan de indiener de voorzieningenrechter van de Afdeling bestuursrechtspraak van de Raad van State vragen om een voorlopige voorziening (een tijdelijke maatregel) te treffen.