Vreemdelingenrecht
Bewaring – lichter middel – ongegrond – geen pkv.
Rechtbank Den Haag, 24 september 2026
ECLI:NL:RBDHA:2026:28022 · Rechtbank Den Haag · 24 september 2026
Zaakgegevens
Op 24 september 2026 heeft de Rechtbank Den Haag in eerste aanleg uitspraak gedaan in een zaak over vreemdelingenrecht.
- Instantie
- Rechtbank Den Haag
- Zittingsplaats
- Middelburg
- Datum uitspraak
- 24 september 2026
- Datum publicatie
- 24 september 2026
- Zaaknummer
- NL26.55207
- Rechtsgebied
- Bestuursrecht » Vreemdelingenrecht
- Procedure
- Eerste aanleg - enkelvoudig
- ECLI
- ECLI:NL:RBDHA:2026:28022
Inhoud van deze uitspraak
Samenvatting
Bewaring – lichter middel – ongegrond – geen pkv.
Uitspraak
RECHTBANK DEN HAAG
Zittingsplaats Middelburg
Bestuursrecht
zaaknummer: NL26.55207
uitspraak van de enkelvoudige kamer in de zaak tussen
[eiser] , eiserV-nummer: [V-nummer]
(gemachtigde: mr. A. Agayev),
en
de minister van Asiel en Migratie, verweerder
(gemachtigde: mr. M. Volker).
Procesverloop
Bij besluit van 17 september 2026 (het bestreden besluit) heeft verweerder aan eiser de maatregel van vreemdelingenbewaring op grond van artikel 59a van de Vreemdelingenwet 2000 (Vw) opgelegd en de rechtbank daarvan in kennis gesteld.
Deze kennisgeving wordt gelijkgesteld met een door eiser ingesteld beroep. Het beroep wordt ook aangemerkt als een verzoek om schadevergoeding.
De rechtbank heeft het beroep op 24 september 2026 met behulp van een beeldverbinding op zitting in Breda behandeld. Eiser heeft hieraan deelgenomen, bijgestaan door zijn gemachtigde. Als tolk in de Franse taal is verschenen [tolk] . Verweerder heeft zich laten vertegenwoordigen door zijn gemachtigde.
Beoordeling door de rechtbank
Toetsingskader
1. Verweerder kan de vreemdeling op wie de Asiel- en migratiebeheerverordening van toepassing is, met het oog op de overdracht aan een verantwoordelijke lidstaat in vreemdelingenbewaring stellen met inachtneming van artikel 44 van de Asiel- en migratiebeheerverordening. In de Asiel- en migratiebeheerverordening staat dat de lidstaten wanneer er een onderduikrisico bestaat of indien dat noodzakelijk is met het oog op de bescherming van de nationale veiligheid of de openbare orde, de lidstaten de betrokken persoon in vreemdelingenbewaring kunnen houden om overdrachtsprocedures overeenkomstig deze verordening veilig te stellen, op basis van een individuele beoordeling van de situatie van de betrokken persoon en enkel voor zover vreemdelingenbewaring evenredig is en andere, minder dwingende alternatieve maatregelen niet effectief kunnen worden toegepast.
Op grond van het Vb kan een vreemdeling in vreemdelingenbewaring worden gesteld of een vrijheidsontnemende maatregel worden opgelegd met het oog op de overdracht aan een verantwoordelijke lidstaat als bedoeld in de Asiel- en migratiebeheerverordening indien er een onderduikrisico bestaat of dat noodzakelijk is met het oog op de bescherming van de nationale veiligheid of de openbare orde. De maatregel kan alleen worden opgelegd wegens het bestaan van een onderduikrisico, indien ten minste twee van de gronden, genoemd in artikel 5.6, tweede lid, van het Vb zich voordoen.
Verweerder stelt een vreemdeling slechts in vreemdelingenbewaring, voor zover geen minder dwingende maatregelen doeltreffend kunnen worden toegepast en de vreemdelingenbewaring blijft achterwege of wordt beëindigd, indien deze niet langer noodzakelijk is met het oog op het doel van de vreemdelingenbewaring.
De aan eiser opgelegde maatregel van vreemdelingenbewaring
2. In de aan eiser opgelegde maatregel staat dat de maatregel nodig is, omdat een concreet aanknopingspunt bestaat voor een overdracht als bedoeld in de Asiel- en migratiebeheerverordening. In de maatregel heeft verweerder als gronden vermeld dat eiser:
a. Nederland niet op de voorgeschreven wijze is binnengekomen, dan wel een poging daartoe heeft gedaan, waarbij de vreemdeling zich gedurende enige tijd aan het toezicht heeft onttrokken of zich zonder toestemming tussen de lidstaten van de Europese Unie beweegt;
p. zich niet aan een of meer andere voor hem geldende verplichtingen van hoofdstuk 4 van het Vb heeft gehouden.
r. geen vaste woon- of verblijfplaats heeft;
s. niet beschikt over voldoende middelen van bestaan.
3. Eiser betwist gronden p en r. Eiser voert aan dat te zwaar wordt getild aan het feit dat hij in het verleden naar meerdere Europese lidstaten is afgereisd. Verweerder heeft ten onrechte eisers actuele feitelijke gedrag niet zwaarder laten meewegen. Eiser heeft zich in Nederland na indiening van de asielaanvraag aan de afspraken gehouden door zich op verzoek van verweerder te melden, terwijl hij wist dat hij het risico liep om in bewaring gesteld te worden. Daarbij is eiser wel in het bezit van een vaste woon- of verblijfplaats. Ten tijde van het opleggen van de maatregel van vreemdelingenbewaring verbleef eiser op een door de Nederlandse staat aangewezen COa-locatie.
4. De rechtbank constateert dat eiser gronden a en s niet heeft betwist. Deze gronden zijn juist en voor zover nodig voldoende toegelicht in de maatregel van vreemdelingenbewaring. Deze gronden zijn voldoende om de maatregel te dragen. Daarom kan worden aangenomen dat er een risico op onderduiken bestaat. De overige gronden behoeven daarom geen verdere bespreking.
Lichter middel
5. Eiser stelt zich op het standpunt dat verweerder ten onrechte niet heeft volstaan met het opleggen van een lichter middel. Eiser begrijpt dat de wens die hij heeft geuit om naar Engeland te vertrekken wijst op een risico op onttrekking aan het toezicht, maar voert aan dat deze wens moet worden afgewogen tegen zijn feitelijke gedrag dat erop wijst dat hij zich niet zal onttrekken. Zo heeft eiser zich in Nederland aan de afspraken gehouden door zich op verzoek van verweerder na zijn asielaanvraag te melden, ondanks dat hem bekend was dat er vreemdelingrechtelijke maatregelen tegen hem konden worden getroffen. Daarbij is geen rekening gehouden met het feit dat eiser enkele dagen na zijn asielaanvraag in bewaring is gesteld en dit vind eiser zwaar.
6. De rechtbank is van oordeel dat verweerder voldoende heeft gemotiveerd waarom niet kan worden volstaan met de toepassing van een lichter middel. Daarbij heeft verweerder van belang kunnen achten dat uit de gronden van de maatregel een onderduikrisico volgt en dat eiser zich pas een maand na aankomst in Nederland heeft gemeld in Ter Apel en zich daarmee niet aan de wettelijke verplichtingen heeft gehouden. Dit is een indicatie van een onderduikrisico. Ook heeft verweerder kunnen betrekken dat eiser heeft verklaard niet bereid te zijn om mee te werken aan een overdracht naar België, Frankrijk, Duitsland of Spanje. Verweerder stelt verder terecht dat eiser geen feiten of omstandigheden heeft aangevoerd die maken dat de inbewaringstelling onevenredig bezwarend voor hem is.
Ambtshalve toets
7. Los van de door eiser aangevoerde gronden, ziet de rechtbank in de door verweerder en eiser verstrekte gegevens geen grond om te komen tot het oordeel dat aan de rechtmatigheidsvoorwaarden voor deze maatregel niet is voldaan.
Conclusie en gevolgen
8. Het beroep tegen de maatregel van vreemdelingenbewaring is ongegrond. Daarom wordt ook het verzoek om schadevergoeding afgewezen. Eiser krijgt geen vergoeding van zijn proceskosten.
Beslissing
De rechtbank:
- verklaart het beroep ongegrond;
- wijst het verzoek om schadevergoeding af.
Deze uitspraak is gedaan op 24 september 2026 door mr. M.L. Weerkamp, rechter, in aanwezigheid van mr. Y. Chakur, griffier, en openbaar gemaakt door middel van geanonimiseerde publicatie op www.rechtspraak.nl.
Deze uitspraak is bekendgemaakt op:
Informatie over hoger beroep
Een partij die het niet eens is met deze uitspraak, kan een hogerberoepschrift sturen naar de Afdeling bestuursrechtspraak van de Raad van State waarin wordt uitgelegd waarom deze partij het niet eens is met de uitspraak. Het hogerberoepschrift moet worden ingediend binnen één week na de dag waarop deze uitspraak is verzonden of na de dag van plaatsing daarvan in het digitale dossier.