Vreemdelingenrecht

beroep, terugkeerbesluit, geen actuele refoulementbeoordeling, aanvullende motivering ter zitting, gegrond…

Rechtbank Den Haag, 20 november 2026

Zaakgegevens

Op 20 november 2026 heeft de Rechtbank Den Haag in eerste aanleg uitspraak gedaan in een zaak over vreemdelingenrecht.

Instantie
Rechtbank Den Haag
Zittingsplaats
Groningen
Datum uitspraak
20 november 2026
Datum publicatie
20 november 2026
Zaaknummer
NL25.1860
Procedure
Eerste aanleg - enkelvoudig
ECLI
ECLI:NL:RBDHA:2026:34362
Inhoud van deze uitspraak

Samenvatting

beroep, terugkeerbesluit, geen actuele refoulementbeoordeling, aanvullende motivering ter zitting, gegrond, rechtsgevolgen blijven in stand

Uitspraak

RECHTBANK DEN HAAG

Zittingsplaats Groningen

Bestuursrecht

zaaknummer: NL25.1860


uitspraak van de enkelvoudige kamer in de zaak tussen

[naam] , V-nummer: [nummer 2] , eiseres

(gemachtigde: mr. M.A. Krikke),

en

de minister van Asiel en Migratie,

(gemachtigde: B.H. Wezeman).

Samenvatting

1. Deze uitspraak gaat over het terugkeerbesluit dat aan eiseres is opgelegd. Eiseres is het daar niet mee eens. Zij voert daartoe een aantal beroepsgronden aan. Mede aan de hand van deze beroepsgronden beoordeelt de rechtbank de oplegging van het terugkeerbesluit.

1.1.

De rechtbank komt in deze uitspraak tot het oordeel dat de minister aan het terugkeerbesluit een ontoereikende motivering ten grondslag heeft gelegd, maar dat hij dit met een aanvullende motivering op zitting heeft hersteld. De rechtbank verklaart het beroep daarom gegrond, maar laat de rechtsgevolgen in stand. Dat betekent dat het terugkeerbesluit in stand blijft. Hierna legt de rechtbank uit hoe zij tot dit oordeel komt en welke gevolgen dit heeft.

Procesverloop


2. Bij besluit van 10 januari 2025 is aan eiseres een terugkeerbesluit opgelegd.

2.1.

Eiseres heeft hiertegen beroep ingesteld en verzocht om een voorlopige voorziening te treffen. Dat verzoek is bij uitspraak van 22 januari 2025 afgewezen.

2.2.

De rechtbank heeft het beroep op 24 september 2026 op zitting behandeld. Hieraan heeft de gemachtigde van de minister deelgenomen. Eiseres en haar gemachtigde waren met kennisgeving vooraf niet aanwezig. De rechtbank heeft het onderzoek op de zitting gesloten.

Beoordeling door de rechtbank
3.Eiseres was in het bezit van een door Frankrijk afgegeven multiple entry visum, geldig van [data] .

3.1.

Op [datum 4] 2024 is eiseres Nederland ingereisd.

3.2.

Nadat eiseres op [datum 1] als verdachte betrokken was geweest bij flessentrekkerij in Amsterdam is een proces-verbaal opgemaakt waaruit naar voren komt dat zij tussen [datum 2] 2024 en [datum 5] 2025 vijf keer eerder betrokken is geweest bij flessentrekkerij. Eiseres is aangehouden en op [datum 6] 2025 gehoord. Op diezelfde datum is het visum van eiseres ingetrokken.

3.3.

Het bezwaar tegen het intrekken van het visum kort verblijf is met het besluit van
10 september 2025 door de minister ongegrond verklaard. Eiseres heeft daartegen geen beroep ingesteld, zodat de intrekking van het visum kort verblijf in rechte vaststaat.

3.4.

Op 10 januari 2025 is aan eiseres tevens een terugkeerbesluit opgelegd.

3.5.

Eiseres is op [datum 7] 2025 uitgezet naar [lan] . Daarmee is het terugkeerbesluit geëffectueerd.

Standpunten van partijen
4. Eiseres stelt dat het enkele feit dat zij is teruggekeerd en het terugkeerbesluit is geëffectueerd niet betekent dat er geen procesbelang meer is. Eiseres meent dat haar belang is gelegen in de verwijdering van de signalering van het terugkeerbesluit uit het Schengeninformatiesysteem. Bovendien is door de minister in strijd met jurisprudentie van het Hof van Justitie geen refoulementbeoordeling gemaakt, noch is dit gemotiveerd in het terugkeerbesluit.

5. De minister stelt zich op het standpunt dat het Schengenvisum van eiseres terecht is

ingetrokken. Hierdoor verbleef eiseres niet meer rechtmatig in Nederland. Dit betekent ook dat aan eiseres terecht een terugkeerbesluit is opgelegd. Nu eiseres inmiddels is teruggekeerd naar [lan] , heeft zij geen procesbelang meer bij het beroep tegen het terugkeerbesluit. Ter zitting heeft de minister zich op het standpunt gesteld dat er wel procesbelang bestaat voor zover het de refoulementsbeoordeling betreft. Deze beoordeling heeft niet kenbaar plaatsgevonden, maar omdat eiseres op dit punt niets heeft aangevoerd leidt dat inhoudelijk niet tot een ander standpunt.

Oordeel van de rechtbank
6. De rechtbank oordeelt dat de minister met de ter zitting gegeven aanvullende motivering alsnog een volledige en actuele beoordeling heeft gemaakt van het risico op schending van het beginsel van non-refoulement bij terugkeer naar [lan] . Redengevend is dat er geen algemene informatie bekend is waaruit volgt dat de veiligheidssituatie in [lan] zodanig is dat de minister aanneemt dat voor eenieder die terugkeert naar dat land op voorhand een reëel risico op schending van artikel 3 van het EVRM aannemelijk is. De minister stelt zich verder terecht op het standpunt dat eiseres ook niet aannemelijk heeft gemaakt dat zij persoonlijk een risico loopt bij terugkeer naar [lan] . Eiseres heeft geen persoonlijke feiten en omstandigheden naar voren gebracht waaruit volgt dat zich een reëel risico op refoulement voordoet. De omstandigheid dat eiseres tijdens het gehoor over het opleggen van een terugkeerbesluit op geen enkele vraag antwoord heeft willen geven, doet bovendien afbreuk aan de aannemelijkheid van het reële risico op ernstige schade. Ook van de mogelijkheid om in de zienswijze omstandigheden aan te voeren heeft eiseres geen gebruik gemaakt. Dat dient voor haar risico te komen.

6.1.

De rechtbank ziet, gelet op het voorgaande, aanleiding om de rechtsgevolgen van het bestreden besluit in stand te laten.

Conclusie en gevolgen


7. Het beroep is gegrond vanwege het geconstateerde motiveringsgebrek. De rechtbank vernietigt het bestreden besluit van 10 januari 2025, maar ziet aanleiding om de rechtsgevolgen in stand te laten. Dat betekent dat de minister geen nieuw besluit hoeft te nemen.

7.1.

Omdat het beroep gegrond is, krijgt eiseres een vergoeding van haar proceskosten. De minister moet deze vergoeding betalen. Deze kosten stelt de rechtbank, op grond van het besluit proceskosten bestuursrecht voor de door een derde beroepsmatig verleende rechtsbijstand, vast op € 934,- (1 punt voor het indienen van een beroepschrift met een waarde van € 934,- en een wegingsfactor 1). Verder zijn er geen kosten die vergoed kunnen worden.

Beslissing


De rechtbank:

  • verklaart het beroep gegrond;

  • vernietigt het bestreden besluit van 10 januari 2025;

  • bepaalt dat de rechtsgevolgen van het besluit van 10 januari 2025 in stand blijven;

  • veroordeelt de minister tot betaling van € 934,- aan proceskosten aan eiseres.

Deze uitspraak is gedaan door mr. A.G.D. Overmars, rechter, in aanwezigheid van mr. M.A. Buikema, griffier, en openbaar gemaakt door middel van gepseudonimiseerde publicatie op rechtspraak.nl.

De uitspraak is openbaar gemaakt en bekendgemaakt op:


Informatie over hoger beroep

Een partij die het niet eens is met deze uitspraak, kan een hogerberoepschrift sturen naar de Afdeling bestuursrechtspraak van de Raad van State waarin wordt uitgelegd waarom deze partij het niet eens is met deze uitspraak. Het hogerberoepschrift moet worden ingediend binnen vier weken na de dag waarop deze uitspraak is bekendgemaakt. Kan de indiener de behandeling van het hoger beroep niet afwachten, omdat de zaak spoed heeft, dan kan de indiener de voorzieningenrechter van de Afdeling bestuursrechtspraak van de Raad van State vragen om een voorlopige voorziening (een tijdelijke maatregel) te treffen.

NL25.2775. ECLI:NL:RBDHA:2025:696. Onder andere zaak C-156/23, ECLI:EU:C:2024:892, Ararat, 17 oktober 2025. Verdrag tot bescherming van de rechten van de mens en de fundamentele vrijheden.