Vreemdelingenrecht

Asiel ongegrond. Nu eiser bij zijn vertrek een vertrekverklaring heeft ondertekend waarmee hij heeft…

Rechtbank Den Haag, 20 november 2026

Zaakgegevens

Op 20 november 2026 heeft de Rechtbank Den Haag in eerste aanleg uitspraak gedaan in een zaak over vreemdelingenrecht.

Instantie
Rechtbank Den Haag
Zittingsplaats
Groningen
Datum uitspraak
20 november 2026
Datum publicatie
20 november 2026
Zaaknummer
NL26.45198
Procedure
Eerste aanleg - enkelvoudig
ECLI
ECLI:NL:RBDHA:2026:34492
Inhoud van deze uitspraak

Samenvatting

Asiel ongegrond. Nu eiser bij zijn vertrek een vertrekverklaring heeft ondertekend waarmee hij heeft ingestemd dat lopende verblijfsrechtelijke procedures worden ingetrokken, is het beroep voor zover deze is gericht tegen de afwijzing van de asielaanvraag niet-ontvankelijk. De rechtbank stelt verder vast dat uit de vertrekverklaring uitdrukkelijk volgt dat procedures tegen het terugkeerbesluit en inreisverbod zijn uitgezonderd van deze verklaring. Omdat eiser reeds gevolg heeft gegeven aan het aan hem opgelegde terugkeerbesluit, heeft eiser geen belang meer bij de beoordeling van het terugkeerbesluit.

Uitspraak

RECHTBANK DEN HAAG

Zittingsplaats Groningen

Bestuursrecht

zaaknummer: NL26.45198


uitspraak van de enkelvoudige kamer in de zaak tussen

[naam 1], V-nummer: [v-nummer], eiser,

(gemachtigde: mr. M.S. Dunant Maurits),

en

de minister van Asiel en Migratie, de minister,

(gemachtigden: mr. L. Maring en mr. F.M. Reidinga).

Samenvatting

1. Deze uitspraak gaat over de afwijzing van de asielaanvraag van eiser. Eiser heeft hiertegen beroep ingesteld en voert daartegen een aantal beroepsgronden aan. Omdat eiser reeds gevolg heeft gegeven aan het aan hem opgelegde terugkeerbesluit en omdat eiser alle procedures met betrekking tot zijn verblijf in Nederland vrijwillig heeft ingetrokken, geeft de rechtbank in deze uitspraak alleen nog een oordeel over het opgelegde inreisverbod.

1.1.

De rechtbank komt in deze uitspraak tot het oordeel dat het inreisverbod gehandhaafd kan worden. Hieronder legt de rechtbank uit hoe zij tot dit oordeel komt en welke gevolgen dit oordeel heeft.

Procesverloop

2. Eiser heeft op 17 juli 2026 een asielaanvraag ingediend. De minister heeft met het bestreden besluit van 1 augustus 2026 deze aanvraag in de versnelde procedure afgewezen als kennelijk ongegrond. Eiser heeft hiertegen beroep ingesteld.

2.1.

Eiser is op 24 september 2026 vrijwillig vertrokken naar Turkije. Hij heeft daarbij een vertrekverklaring ondertekend, waarin eiser onder meer heeft getekend voor het beëindigen van openstaande verblijfsrechtelijke procedures.

2.2.

De rechtbank heeft het beroep op 20 oktober 2026 en 12 november 2026 op zitting behandeld. Hieraan heeft de gemachtigde van de minister deelgenomen. De gemachtigde van eiser is op beide zittingen, met bericht van verhindering, niet verschenen. De rechtbank heeft het onderzoek op de zitting van 12 november 2026 gesloten.

Beoordeling door de rechtbank

Het asielrelaas

3. Eiser legt aan zijn asielaanvraag ten grondslag dat hij in Turkije vreest voor zijn leven vanwege een bloedvete met de families [naam 2] en [naam 3]. Volgens eiser zijn deze conflicten ontstaan naar aanleiding van geschillen over grond, hebben zij geleid tot geweld en strafrechtelijke procedures en proberen leden van deze families eiser sindsdien te doden. Daarnaast stelt eiser dat hij vreest voor vervolging door de Turkse autoriteiten vanwege zijn gestelde activiteiten voor de PKK en de HDP. Eiser heeft verklaard dat hij onder meer goederen en informatie voor deze organisaties heeft vervoerd en dat de autoriteiten hiervan op de hoogte zijn geraakt, waardoor eiser bij terugkeer vreest te worden aangehouden en vervolgd.

Het bestreden besluit

4. Het asielrelaas van eiser bevat volgens de minister de volgende asielmotieven:

  1. Identiteit, nationaliteit en herkomst;

  2. Problemen met de families [naam 2] en [naam 3];

  3. Problemen met Turkse autoriteiten vanwege werkzaamheden voor PKK en HDP.

De minister stelt dat de identiteit, nationaliteit en herkomst van eiser geloofwaardig zijn. De problemen met de families [naam 2] en [naam 3] en de problemen met de Turkse autoriteiten vanwege werkzaamheden voor PKK en HDP zijn volgens de minister niet geloofwaardig.

Oordeel rechtbank

5. Nu eiser bij zijn vertrek een vertrekverklaring heeft ondertekend waarmee hij heeft ingestemd dat lopende verblijfsrechtelijke procedures worden ingetrokken, is het beroep voor zover deze is gericht tegen de afwijzing van de asielaanvraag niet-ontvankelijk.

6. De rechtbank stelt verder vast dat uit de vertrekverklaring uitdrukkelijk volgt dat procedures tegen het terugkeerbesluit en inreisverbod zijn uitgezonderd van deze verklaring. Omdat eiser reeds gevolg heeft gegeven aan het aan hem opgelegde terugkeerbesluit, heeft eiser geen belang meer bij de beoordeling van het terugkeerbesluit. Het beroep is, voor zover deze is gericht tegen het opleggen van het terugkeerbesluit, dan ook niet-ontvankelijk.

7. Ten aanzien van het inreisverbod overweegt de rechtbank als volgt. Eiser heeft in dit verband enkel gesteld dat het inreisverbod niet deugdelijk is gemotiveerd omdat de minister niet heeft onderzocht of eisers aanwezigheid noodzakelijk is voor de verzorging van zijn broer die in Duitsland verblijft. De rechtbank stelt voorop dat het in beginsel aan eiser is om aannemelijk te maken dat deze noodzaak bestaat. De enkele stelling dat dit het geval is, is ontoereikend. De minister heeft hierin geen aanleiding hoeven zien om nader onderzoek te doen. Voorts volgt de rechtbank de minister in de overwegingen dat eiser pas sinds korte tijd weer bij zijn broer verbleef en dat zijn broer daarvoor werd geholpen door vrienden en de Duitse overheid. Hieruit volgt niet dat eisers aanwezigheid noodzakelijk is voor de verzorging van zijn broer. De rechtbank acht deze motivering deugdelijk.

Conclusie en gevolgen

8. Het beroep is niet-ontvankelijk voor zover deze ziet op de afwijzing van de asielaanvraag en het terugkeerbesluit. Dat betekent dat de rechtbank het voornoemde niet inhoudelijk behandelt. Het beroep is ongegrond voor zover deze ziet op het inreisverbod. Dat betekent dat eiser geen gelijk krijgt. Eiser krijgt geen vergoeding van zijn proceskosten.

Beslissing

De rechtbank:

- verklaart het beroep niet-ontvankelijk voor zover het beroep ziet op de afwijzing van de asielaanvraag;

- verklaart het beroep niet-ontvankelijk voor zover het beroep ziet op het terugkeerbesluit;

- verklaart het beroep ongegrond voor zover het beroep ziet op het inreisverbod.

Deze uitspraak is gedaan door mr. R. Tesfai, rechter, in aanwezigheid van mr. D.G. van den Berg, griffier, en openbaar gemaakt door middel van gepseudonimiseerde publicatie op rechtspraak.nl.

De uitspraak is openbaar gemaakt en bekendgemaakt op:

Informatie over hoger beroep

Een partij die het niet eens is met deze uitspraak, kan een hogerberoepschrift sturen naar de Afdeling bestuursrechtspraak van de Raad van State waarin wordt uitgelegd waarom deze partij het niet eens is met de uitspraak. Het hogerberoepschrift moet worden ingediend binnen vier weken na de dag waarop deze uitspraak is verzonden of na de dag van plaatsing daarvan in het digitale dossier. Kan de indiener de behandeling van het hoger beroep niet afwachten, omdat de zaak spoed heeft, dan kan de indiener de voorzieningenrechter van de Afdeling bestuursrechtspraak van de Raad van State vragen om een voorlopige voorziening (een tijdelijke maatregel) te treffen.