Civiel recht overig
Verzekeringsrecht. Evenementenverzekering in verband met door verzekerde nieuw te organiseren…
Rechtbank Den Haag, 21 juni 2023
ECLI:NL:RBDHA:2023:9030 · Rechtbank Den Haag · 21 juni 2023
Samenvatting
Verzekeringsrecht. Evenementenverzekering in verband met door verzekerde nieuw te organiseren Koningsdagevenement. Afgelasting door coronapandemie. Vallen gemaakte kosten onder de polisdekking en tot welk bedrag?
Uitspraak
[afbeelding niet beschikbaar] [afbeelding niet beschikbaar]vonnis
RECHTBANK DEN HAAG
Team handel
zaaknummer / rolnummer: C/09/631016 / HA ZA 22-502
Vonnis van 21 juni 2023
in de zaak van
EVENTOZ B.V. te Alkmaar,
eiseres,
advocaat: mr. H.C. Bijleveld te Amsterdam,
tegen
NATIONALE-NEDERLANDEN SCHADEVERZEKERING MAATSCHAPPIJ N.V. te Den Haag,
gedaagde,
procesadvocaat: mr. W.A.M. Rupert te Rotterdam,
behandelend advocaten: mr. P.C. Knijp en mr. B.M.G. Bijnen te Rotterdam.
Partijen worden hierna Eventoz en Nationale-Nederlanden genoemd.
1 De procedure
Het procesdossier bestaat uit de volgende stukken:
-
de dagvaarding van 14 juni 2022, met producties 1 tot en met 19;
-
de conclusie van antwoord, met productie 1;
-
het tussenvonnis van deze rechtbank van 15 februari 2023, waarin een mondelinge behandeling is bevolen op 27 maart 2023;
-
het e-mailbericht van deze rechtbank van 6 april 2023, waarin een nieuwe datum voor de mondelinge behandeling is bepaald;
-
de akte overlegging producties van Eventoz, met producties 20 tot en met 24.
De mondelinge behandeling van de zaak heeft plaatsgevonden op 21 april 2023. Tijdens de mondelinge behandeling hebben partijen hun standpunten toegelicht en vragen van de rechtbank beantwoord. De griffier heeft van de mondelinge behandeling aantekeningen gemaakt. Deze aantekeningen zijn toegevoegd aan het griffiedossier.
Ten slotte is een (nadere) datum voor het wijzen van vonnis bepaald.
2 De feiten
Eventoz houdt zich bezig met het bedenken en organiseren van muziekevenementen. In de jaren 2017 tot en met 2019 organiseerde Eventoz in opdracht van RadioCrop B.V. op Koningsdag het evenement “SLAM! Koningsdag” in Alkmaar. Sinds de editie van 2019 organiseert Eventoz het evenement in eigen beheer.
Eventoz had sinds het einde van de zomer van 2019 het voornemen het evenement in 2020 anders en groter aan te pakken dan de voorgaande edities. Eventoz heeft daarover gesproken met Ticketpartner Tibbaa Evenementen B.V. (hierna: Tibbaa) en FM Experience Pioneers B.V. (hierna: Fourmation). Fourmation houdt zich bezig met conceptontwikkeling en productie van (grote) evenementen. Eventoz, Tibbaa en Fourmation hebben vervolgens met elkaar gesproken over het mogelijk introduceren van een nieuw concept voor het bestaande Koningsdagevenement dat voortaan “OrangeFest” zou gaan heten. Het bestaande concept zou worden uitgebreid met Koningsnacht en in verschillende steden van Nederland plaatsvinden. Eventoz, Tibbaa en Fourmation zijn hiertoe een samenwerkingsovereenkomst aangegaan met ingangsdatum 1 oktober 2019. Hierin is opgenomen dat Fourmation voor haar werkzaamheden een fee zal ontvangen van € 16.000 per maand (exclusief btw) op factuurbasis. Aan dit concept is uiteindelijk geen uitvoering gegeven. In plaats daarvan is “ORANJE Koningsdag” ontwikkeld. Hoewel aanvankelijk ook voor ORANJE Koningsdag is onderzocht of uitbreiding naar meerdere steden mogelijk was, heeft Eventoz in december 2019 besloten om het evenement alleen in Alkmaar (hierna: OK Alkmaar) en Amersfoort (hierna: OK Amersfoort) te organiseren.
Voor OK Amersfoort en OK Alkmaar heeft Eventoz, via haar tussenpersoon Klap No Risk B.V. (hierna: Klap), met ingang van respectievelijk 6 februari 2020 en
4 maart 2020 een evenementenverzekering afgesloten bij Nationale-Nederlanden onder polisnummers 645679205 en 645679307. De verzekerde som bedroeg voor OK Amersfoort € 150.000 en voor OK Alkmaar € 630.000. Artikel 2.1 van de toepasselijke polisvoorwaarden bepaalt het volgende:
“ 2.1 Onkosten/Annulering
Maakt u onkosten ten gevolge van afgelasten (…)? Dan zijn de onkosten hiervoor verzekerd tenzij anders in uw polis staat vermeld.
Wie zijn de verzekerden?
De verzekerde bent u als organisator, exploitant of financieel belanghebbende bij het evenement.
Waarvoor bent u verzekerd?
U bent verzekerd voor kosten die u voor niets maakt en extra kosten die u maakt, omdat u door een gebeurtenis of omstandigheid buiten uw wil om en onafhankelijk van u het evenement moet:
? afgelasten (…)”
In verband met de coronapandemie en de daarmee verband houdende overheidsmaatregelen van 12 maart 2020 heeft Eventoz de verzekerde evenementen OK Alkmaar en OK Amersfoort moeten afgelasten. Eventoz heeft deze afgelasting via Klap gemeld bij Nationale-Nederlanden en aanspraak gemaakt op dekking onder de verzekering voor de door Eventoz gemaakte kosten. Eén van de kostenposten betrof de kosten verbonden aan de door Fourmation verrichte werkzaamheden.
In opdracht van Nationale-Nederlanden heeft Klap expertisebureau Sedgwick ingeschakeld. Sedgwick heeft na onderzoek een tweetal schaderapporten opgesteld (op
28 juli 2020 voor OK Amersfoort en op 29 juli 2020 voor OK Alkmaar). In deze schaderapporten is over de eigen voorbereidings- en personeelskosten van Eventoz opgemerkt dat zij redelijk zijn en in verhouding staan met de omschreven werkzaamheden voor evenementen met een dergelijke omvang. Over de kosten van Fourmation is, voor zover hier van belang, het volgende opgenomen (de rechtbank sluit bij het hierna volgende citaat aan bij de tekst zoals opgenomen in het schaderapport met betrekking tot OK Alkmaar):
“ 6. Kosten van Fourmation
Wij ontvingen een kopie van een door drie partijen getekende overeenkomst (zie bijlage). In de overeenkomst waren drie partijen (afzonderlijke BV’s) voornemens de zogeheten OrangeFest Holding B.V. op te richten. (…)
Kern van het zojuist genoemde contract is dat FM Experience Pioneers B.V. (verder: Fourmation) een specifiek Koningsdagconcept ten behoeve van de OrangeFest Holding, naar meerde steden in Nederland uit zou trachten te breiden. Fourmation zou hiertoe onder meer de volgende werkzaamheden uitvoeren:
- sponsorwerving;
- aanbrengen en ontwikkelen van nieuwe evenementenlocaties;
- evaluatie van het huidige concept inclusief het realiseren van kostenbesparingen door middel van besprekingen met leveranciers.
Voor alle inspanningen die Fourmation hiervoor zou leveren diende de OrangeFest Holding van oktober 2019 t/m april 2020 maandelijks EUR 16.000,00 aan hen te betalen. (…)
Nu de Orangefest Holding B.V. juridisch nog niet was opgericht (het idee stond nog in de spreekwoordelijke kinderschoenen) en Eventoz B.V. nog niet over de financiële middelen beschikte van waaruit de maandelijkse fee aan Fourmation voldaan kon worden, was het partner TIBBAA B.V., die de maandelijkse fee aan Fourmation voldeed/voorschoot. Dit volgens mondelinge afspraak tussen partijen en in afwijking van het contract. (…)
Wij ontvingen in dit kader voor iedere maand vanaf oktober 2019 tot en met april 2020 de aan TIBBAA B.V. opgemaakte facturen, die waren vergezeld van bankafschriften waaruit alle betalingen van TIBBAA aan Fourmation blijken. (…) Wij verzochten verzekerde ons aanvullende documentatie te leveren ten aanzien van hun betalingsverplichting aan Fourmation, echter, schriftelijke documentatie had verzekerde niet. Buiten het contract ter grootte van één pagina is alles gebaseerd op mondelinge afspraken. Een en ander is te wijten aan het vroege stadium waarin het idee van de OrangeFest zich nog bevond. Wanneer wij de beoogde opzet van de OrangeFest Holding beoordelen, is ons overigens wel duidelijk dat de te betalen fee aan Fourmation uiteindelijk (alleen) uit de middelen van Eventoz hadden moeten en kunnen vloeien. Verzekerde had dan ook al bij het opstellen van de begroting inzake Fourmation een bedrag van EUR 106.500,00 opgenomen. In werkelijkheid voldeed TIBBAA B.V. zeven maandelijkse fees, wat het aan Fourmation betaalde bedrag dat wij controleerden, doet uitkomen op EUR 112.000,00. (…) Daarbij laten wij de beoordeling van de mate waarin deze kosten te beschouwen zijn als onkosten in de zin van de polis, uiteraard aan u over.”
Over de betrokkenheid van Tibbaa schrijft Sedgwick in het schaderapport met betrekking tot OK Amersfoort onder ‘Bevindingen (algemeen)’:
“Mede na bestudering van alle facturen werd ons de nauwe betrokkenheid duidelijk tussen verzekerde en TIBBAA B.V., de financiële partner van verzekerde in het organiseren van de twee koningsdag-evenementen. Vanwege de goede verstandhouding tussen de twee partijen komt het meermaals voor dat direct aan het adres van TIBBAA gefactureerd wordt of dat TIBBAA bepaalde kosten voorfinanciert voor verzekerde.”
Naar aanleiding van de schaderapporten van Sedgwick zijn partijen in overleg getreden over de verschillende door Eventoz opgevoerde kostenposten. Partijen zijn vervolgens met betrekking tot de meeste discussiepunten tot overeenstemming gekomen. Nationale-Nederlanden heeft een bedrag van € 264.757,88 vergoed voor onkosten in verband met OK Alkmaar en een bedrag van € 109.635,92 voor onkosten in verband met OK Amersfoort. Partijen hebben geen overeenstemming kunnen bereiken over de vraag of de kosten die zijn gemaakt voor het inschakelen van Fourmation onder de polisdekking vallen.
Bij brief van 27 januari 2021 en 25 juli 2022 heeft Tibbaa aan Eventoz geschreven dat zij zoals overeengekomen de betalingen aan (de drie partners van) Fourmation heeft voorgeschoten en Eventoz aangemaand tot de terugbetaling daarvan. In juli en augustus 2022 heeft Eventoz verschillende betalingen aan Tibbaa gedaan onder vermelding van ‘voorschot uitkering verzekering OK 2020 deel 1’, ‘voorschot verzekering OK Deel 2’ en ‘Fourmation laatste deel’.
3 Het geschil
Eventoz vordert, na wijziging van eis ter zitting, dat de rechtbank bij vonnis, voor zover mogelijk uitvoerbaar bij voorraad:
-
Nationale-Nederlanden zal veroordelen om dekking te verlenen onder de polis, in die zin dat aan Eventoz een bedrag van € 95.200 wordt uitgekeerd, te vermeerderen met de wettelijke rente vanaf 21 augustus 2021;
-
Nationale-Nederlanden zal veroordelen tot betaling aan Eventoz van een bedrag aan buitengerechtelijke kosten, vast te stellen volgens de toepasselijke staffel;
-
Nationale-Nederlanden zal veroordelen in de proceskosten, inclusief de nakosten, te vermeerderen met de wettelijke rente vanaf twee weken na de datum van het vonnis.
Eventoz legt hieraan het volgende ten grondslag. Nationale-Nederlanden is gehouden om de kosten van Fourmation te vergoeden, omdat voldaan is aan de voorwaarden voor dekking. Het gaat namelijk om kosten verbonden aan de organisatie van de verzekerde evenementen OK Alkmaar en OK Amersfoort die zijn gemaakt door Eventoz. Omdat deze evenementen uiteindelijk door de op 12 maart 2020 afgekondigde overheidsmaatregelen zijn afgelast, zijn de kosten voor niets gemaakt. Over de periode oktober 2019 tot en met april 2020 gaat het om een bedrag van € 112.000 (7x de afgesproken fee van € 16.000). Omdat (maximaal) 15% van de werkzaamheden van Fourmation betrekking heeft gehad op het aanvankelijk beoogde bredere concept waarbij het evenement in diverse steden zou plaatsvinden, heeft Eventoz haar claim beperkt tot een bedrag van € 95.200 (85% van € 112.000). Nationale-Nederlanden moet dit bedrag op grond van haar polisvoorwaarden aan Eventoz voldoen.
Nationale-Nederlanden voert verweer.
Op de stellingen van partijen wordt hierna, voor zover van belang, nader ingegaan.
4 De beoordeling
Inleiding
In 2019 is Eventoz samen met Tibbaa en Fourmation begonnen met het bedenken van een nieuw muziekevenement (OrangeFest). Hiertoe is een samenwerkingsovereenkomst gesloten. Eén van de hierin opgenomen afspraken was dat Fourmation voor haar werkzaamheden een fee zou ontvangen van € 16.000 per maand. Nadat bleek dat het beoogde concept niet haalbaar was, hebben de betrokken partijen mondeling van de samenwerkingsovereenkomst afwijkende afspraken gemaakt, inhoudend dat Eventoz met hulp van Fourmation ORANJE Koningsdag zou gaan ontwikkelen. Aan de beoogde holdingstructuur die in de samenwerkingsovereenkomst was opgenomen is geen uitvoering gegeven. Volgens Eventoz bleef de in de samenwerkingsovereenkomst afgesproken fee van Fourmation echter wel verschuldigd en is vanaf september 2019 gezamenlijk geïnventariseerd of het evenement ORANJE Koningsdag in meerdere steden in Nederland zou kunnen plaatsvinden. Eind 2019 is besloten het evenement alleen in Alkmaar en Amersfoort te organiseren. In verband met de coronapandemie die begin 2020 uitbrak, konden de evenementen OK Alkmaar en OK Amersfoort uiteindelijk geen doorgang vinden. Eventoz heeft vervolgens een claim onder de voor deze evenementen gesloten evenementenverzekeringen ingediend bij Nationale-Nederlanden. Deze claim zag mede op de kosten verbonden aan de werkzaamheden van Fourmation, door Eventoz over de periode oktober 2019 t/m april 2020 berekend op een bedrag van € 95.200 (85% van € 112.000). Nationale-Nederlanden heeft wat betreft deze kosten uitkering geweigerd.
Bieden de polissen dekking?
In geschil is of Nationale-Nederlanden gehouden is dekking onder de polissen te verlenen voor de kosten die volgens Eventoz zijn verbonden aan de door Fourmation ten behoeve van de organisatie van OK Alkmaar en OK Amersfoort verrichte werkzaamheden.
Op grond van artikel 2.1 van de polisvoorwaarden komen kosten voor vergoeding in aanmerking als (i) de kosten zijn gemaakt door Eventoz als verzekerde, (ii) de kosten zijn gemaakt ten behoeve van de verzekerde evenementen en (iii) Eventoz de kosten voor niets of extra heeft gemaakt. Volgens Eventoz is met betrekking tot de kosten van Fourmation aan deze voorwaarden voldaan. Nationale-Nederlanden betwist dat. De rechtbank zal de drie voorwaarden hierna afzonderlijk bespreken.
Kosten gemaakt door Eventoz?
De eerste vraag is of de kosten zijn gemaakt door Eventoz als verzekerde. Nationale-Nederlanden betwist dat dit het geval is. Zij wijst er in dit verband in de eerste plaats op dat niet is gebleken dat Fourmation aanspraak kon blijven maken op de afgesproken fee nadat was overgeschakeld naar de ontwikkeling van het concept ORANJE Koningsdag (in plaats van OrangeFest). Verder voert Nationale-Nederlanden aan dat er geen schriftelijke overeenkomst is waaruit de betalingsverplichting van Eventoz voor de kosten van Fourmation blijkt. De betalingsverplichting volgt volgens haar in ieder geval niet uit het enkele feit dat de kosten van Fourmation zijn opgenomen in de begrotingen van Eventoz. Nationale Nederlanden wijst erop dat de betalingen voor de werkzaamheden van Fourmation feitelijk ook niet zijn gedaan door Eventoz, maar door Tibbaa. Dat Tibbaa de kosten van Fourmation bij wijze van voorfinanciering voldeed voor Eventoz, zoals Eventoz stelt, blijkt volgens Nationale Nederlanden niet uit de overgelegde stukken. De facturen van Fourmation zijn op naam van Tibbaa gesteld en rechtstreeks door Tibbaa aan Fourmation voldaan. Dit duidt er volgens Nationale-Nederlanden op dat de kosten van Fourmation waren verschuldigd door Tibbaa. Anders had het voor de hand geleden dat Tibbaa – net als bij eerdere geldleningen aan Eventoz – ook voor deze kosten op basis van een schriftelijke overeenkomst een geldlening aan Eventoz had verstrekt.
De rechtbank stelt voorop dat Eventoz met het overleggen van de verschillende facturen van Fourmation (productie 24) voldoende heeft onderbouwd dat Fourmation haar aanspraak op de in de samenwerkingsovereenkomst opgenomen fee behield nadat was afgesproken ORANJE Koningsdag te ontwikkelen. Ook in de schaderapporten van Sedgwick wordt daarvan uitgegaan (zie onder 2.5).
De rechtbank neemt de schaderapporten van Sedgwick ook bij de verdere beoordeling tot uitgangspunt. Hoewel Nationale-Nederlanden op verschillende punten bij deze schaderapporten aansluiting zoekt ter onderbouwing van haar eigen stellingen, heeft zij daarop kritiek als het gaat om de kosten van Fourmation. Daarbij maakt zij niet duidelijk waarom. Het had op de weg van Nationale-Nederlanden gelegen om met betrekking tot de kosten van Fourmation bij Sedgwick om een nadere toelichting te vragen, als zij daarbij vraagtekens had. Dit heeft zij echter niet gedaan.
Uit de schaderapporten van Sedgwick blijkt dat, hoewel dit niet is vastgelegd in een schriftelijk contract, de te betalen fee aan Fourmation uiteindelijk (alleen) uit de middelen van Eventoz hadden moeten en kunnen vloeien. Sedgwick heeft hierbij in aanmerking genomen dat de kosten van Fourmation ook zijn opgenomen in de begrotingen van Eventoz. De kosten zijn feitelijk betaald door Tibbaa, maar dit betrof volgens Sedgwick een (voor)financiering op grond van een mondelinge afspraak. Eventoz heeft ter zitting toegelicht dat daarvoor is gekozen, omdat zij op dat moment niet over voldoende liquide middelen beschikte om de fee te voldoen. Dat het gaat om een (voor)financiering wordt ook ondersteund door wat nadien feitelijk is gebeurd. Tibbaa heeft bij brieven van 27 januari 2021 en 25 juli 2022 aangedrongen op betaling door Eventoz, waarna vervolgens ook betaling door Eventoz aan Tibbaa heeft plaatsgevonden. Eventoz heeft verder gewezen op een overgelegde verklaring van de directeur van Tibbaa waarin de verschuldigdheid van de facturen door Eventoz is bevestigd (productie 22). Anders dan Nationale-Nederlanden stelt volgt uit de overgelegde stukken dus wel dat Tibbaa de kosten van Fourmation bij wijze van voorfinanciering voor Eventoz heeft voldaan. Dat de afspraken tussen Eventoz en Tibbaa niet schriftelijk zijn vastgelegd doet daaraan niet af. Eventoz heeft ter zitting toegelicht dat partijen wel meer afspraken maakten die niet schriftelijk waren vastgelegd.
De rechtbank concludeert dat Eventoz voldoende heeft onderbouwd dat op haar de verplichting tot betaling van de fee van Fourmation rustte. Aan het vereiste dat de kosten zijn gemaakt door Eventoz als verzekerde is voldaan.
Kosten gemaakt ten behoeve van de verzekerde evenementen?
De tweede vraag is of de kosten van Fourmation betrekking hebben gehad op de verzekerde evenementen OK Alkmaar en OK Amersfoort. Nationale-Nederlanden betwist dit. Primair wijst Nationale-Nederlanden erop dat uit de rapporten van Sedgwick blijkt dat Eventoz zelf al voor € 70.260 aan kosten heeft gemaakt in verband met personeels- en voorbereidingskosten. Volgens Sedgwick zijn deze kosten redelijk staan zij in verhouding met evenementen van een dergelijke omvang. Daarom is het volgens Nationale Nederlanden onwaarschijnlijk dat dezelfde kosten ten behoeve van dezelfde evenementen nogmaals door Fourmation zijn gemaakt. Subsidiair neemt Nationale Nederlanden het standpunt in dat de werkzaamheden van Fourmation niet alleen betrekking hebben gehad op het organiseren van OK Alkmaar en OK Amersfoort maar ook zagen op de toekomstige uitbreiding van het evenement naar andere steden.
Het primaire verweer slaagt niet. Uit de omstandigheid dat Sedgwick het bedrag van € 70.260 aan eigen personeels- en voorbereidingskosten voor OK Alkmaar en OK Amersfoort redelijk heeft geacht, volgt niet dat de kosten voor deze evenementen daartoe beperkt zijn geweest en dat eventuele verdere kosten niet in verhouding zouden zijn met evenementen van een dergelijke omvang. Dat laatste is voor de vraag naar de dekking onder de beide polissen overigens ook niet van belang. Eventoz heeft door overlegging van de met Fourmation gevoerde e-mailcorrespondentie voldoende onderbouwd dat ORANJE Koningsdag nog volledig moest worden ontwikkeld en geproduceerd en dat zij dit niet alleen, maar samen met Fourmation heeft gedaan. Voor zover door Fourmation werkzaamheden zijn verricht voor OK Alkmaar en OK Amersfoort en de kosten daarvan aan Eventoz zijn doorbelast, gaat het niet om eigen personeels- en voorbereidingskosten en dus evenmin om kosten die al in het genoemde bedrag zijn inbegrepen (‘dezelfde kosten’).
De rechtbank volgt Nationale Nederlanden wel in haar subsidiaire verweer, dat de werkzaamheden van Fourmation niet alleen betrekking hebben gehad op het organiseren van OK Alkmaar en OK Amersfoort, maar ook zagen op de toekomstige uitbreiding van het evenement naar andere steden. Eventoz heeft erkend dat de werkzaamheden (aanvankelijk) mede betrekking hadden op een bredere uitrol van het evenement. De vraag is vervolgens welk deel van de werkzaamheden van Fourmation hebben gezien op OK Alkmaar en OK Amersfoort, omdat alleen deze kosten voor vergoeding door Nationale-Nederlanden in aanmerking komen. Stelplicht en bewijslast rusten in dit verband op Eventoz. Bij de beoordeling of Eventoz daaraan heeft voldaan zal de rechtbank onderscheid maken tussen drie periodes, te weten: i) de periode oktober tot en met december 2019, ii) de periode vanaf januari 2020 tot 12 maart 2020 en iii) de periode vanaf 12 maart 2020.
i) de periode oktober tot en met december 2019
De werkzaamheden in de periode oktober tot en met december 2019 komen volgens Nationale-Nederlanden niet voor vergoeding in aanmerking, omdat pas eind 2019 is besloten om alleen OK Alkmaar en OK Amersfoort te organiseren.
In de periode oktober tot en met december 2019 was het plan nog om ORANJE Koningsdag in verschillende steden in Nederland te organiseren. Amersfoort en Alkmaar behoorden tot die steden. Een deel van de besprekingen en contactmomenten die hebben plaatsgevonden in deze periode had dus (mede) betrekking op de voorbereiding van OK Alkmaar en OK Amersfoort. De vraag is vervolgens welk deel van de totale werkzaamheden op de organisatie daarvan zag. Volgens Eventoz is dit 85% geweest. Dat wordt door Nationale-Nederlanden betwist. Eventoz heeft haar standpunt vervolgens onvoldoende gemotiveerd onderbouwd. Als productie 20 heeft zij wel een aantal verklaringen van medewerkers van Fourmation overgelegd waarin wordt bevestigd dat (tenminste) 85% van de verrichte werkzaamheden zagen op OK Alkmaar en OK Amersfoort, maar dit is geen eigen inschatting van de betrokkenen geweest. Bovendien ziet de gestelde 85% mede op conceptontwikkeling, zodat de rechtbank alleen al daarom niet van dat percentage kan uitgaan. Voor het overige heeft Eventoz weinig aanknopingspunten geboden om een reële inschatting te maken van de omvang van de werkzaamheden voor de beide evenementen. Bij dagvaarding heeft Eventoz ter onderbouwing van haar standpunt wel een usb-stick overgelegd met een zeer groot aantal e-mails, maar mr. Bijleveld heeft ter zitting onderkend dat deze handelswijze in strijd is met een behoorlijke rechtspleging. Dat is de reden voor mr. Bijleveld geweest om voorafgaand aan de zitting een selectie van die e-mails over te leggen. In deze e-mails wordt inderdaad gesproken over OK Alkmaar en OK Amersfoort, maar de selectie betreft slechts een beperkt deel van de totale correspondentie die op de usb-stick staat. In lijn daarmee moet het ervoor worden gehouden dat in deze periode slechts een beperkt deel van de werkzaamheden betrekking heeft gehad op de verzekerde evenementen. Als dit anders was geweest, had Eventoz daarvan wel meer bewijsstukken overgelegd. De rechtbank neemt gelet op de inhoud van de usb-stick en de overgelegde selectie van e-mails aan dat ongeveer 10% van de totale e-mails betrekking heeft op OK Alkmaar en OK Amersfoort. In het verlengde daarvan gaat de rechtbank ervan uit dat 10% van de kosten van Fourmation zijn gemaakt ten behoeve van de verzekerde evenementen.
ii) de periode januari 2020 tot 12 maart 2020
Nu Nationale-Nederlanden dit zelf ook tot uitgangspunt neemt, gaat de rechtbank ervan uit dat Eventoz en Fourmation eind december 2019 hebben besloten om alleen door te gaan met het organiseren van OK Alkmaar en OK Amersfoort. Ter zitting heeft Nationale-Nederlanden aangevoerd dat op de achtergrond mogelijk nog steeds werd gewerkt aan het bredere concept voor latere jaren, maar dat blijkt niet uit de door partijen overgelegde stukken. De in dit verband op zitting door Nationale-Nederlanden concreet genoemde e-mails dateren allemaal uit de periode voor januari 2020. Het lag op de weg van Nationale-Nederlanden haar verweer nader te concretiseren. Dat heeft zij niet gedaan. De rechtbank gaat daaraan om die reden voorbij en neemt aan dat de werkzaamheden van Fourmation in de periode vanaf januari 2020 tot aan de afkondiging van de coronamaatregelen op 12 maart 2020 volledig betrekking hebben gehad op de verzekerde evenementen.
iii) de periode vanaf 12 maart 2020
Voor het eerst op zitting heeft Eventoz gesteld dat Fourmation ook na 12 maart 2020 werkzaamheden heeft verricht die betrekking hadden op het annuleren van de evenementen. Dat deze werkzaamheden zijn verricht, heeft zij niet concreet onderbouwd. Dat lag wel op haar weg en daartoe heeft zij wel gelegenheid gehad, gelet op de omstandigheid dat Nationale-Nederlanden al in haar conclusie van antwoord heeft aangevoerd dat de werkzaamheden van Fourmation op 12 maart 2020 als gevolg van de coronamaatregelen ten einde moeten zijn gekomen. Bij gebrek aan enige concrete onderbouwing van het tegendeel, neemt de rechtbank aan dat Fourmation vanaf 12 maart 2020 geen verdere werkzaamheden heeft verricht. Van kosten die betrekking hebben op de verzekerde evenementen OK Alkmaar en OK Amersfoort, kan in deze periode daarom geen sprake zijn geweest.
Kosten voor niets of extra gemaakt?
Een derde vereiste voor dekking is dat Eventoz de kosten voor niets of extra heeft gemaakt. Nationale-Nederlanden betwist dat aan dit vereiste is voldaan, omdat Eventoz in de toekomst nog steeds profijt heeft van het ontwikkelde concept en de kosten van Fourmation om die reden zijn aan te merken als een investering die over meerdere jaren kan worden afgeschreven. Eventoz heeft voldoende onderbouwd dat zij geen profijt heeft van de gemaakte kosten. Onweersproken is dat in de jaren 2020 tot en met 2023 geen ORANJE Koningsdag is georganiseerd. Zonder nadere toelichting, die ontbreekt, is niet in te zien dat Eventoz in de komende jaren nog op enige manier voordeel zal hebben van de voorbereidingswerkzaamheden voor de verzekerde evenementen in 2020. Dat sprake is van een investering die over meerdere jaren kan worden afgeschreven is niet onderbouwd, terwijl ook niet duidelijk is gemaakt waarom dit voor de dekkingsvraag van belang is.
Slotsom
De slotsom is dat de kosten die zijn verbonden aan de door Fourmation ten behoeve van de organisatie van OK Alkmaar en OK Amersfoort verrichte werkzaamheden onder de dekking van de polissen vallen. Voor vergoeding door Nationale-Nederlanden komen in aanmerking een bedrag van € 4.800 voor de kosten ter zake de werkzaamheden in de periode oktober-december 2019 (€ 16.000 x 3 x 10%) en een bedrag van € 40.000 voor de kosten ter zake de werkzaamheden in de periode januari tot 12 maart 2020 (€ 16.000 x 2,5). Het totaal te vergoeden bedrag is € 44.800. Nationale-Nederlanden had tot dit bedrag dekking moeten verlenen onder de polissen en zal tot betaling daarvan worden veroordeeld.
Eventoz heeft ter zitting de ingangsdatum van de gevorderde wettelijke rente gewijzigd van 12 maart 2020 (de datum van de schademelding) in 21 augustus 2020 (een redelijke termijn na de rapporten van Sedgwick). Op dat moment waren partijen nog met elkaar in discussie over (onder andere) de kosten van Fourmation. Nationale-Nederlanden heeft zich op 21 december 2020 definitief op het standpunt gesteld dat deze kosten niet voor vergoeding in aanmerking komen. Vanaf dat moment was Nationale-Nederlanden in verzuim, omdat toen duidelijk was dat wat de kosten van Fourmation betreft niet tot uitkering zou worden overgegaan (art. 6:83 aanhef en onder c BW). De wettelijke rente zal daarom worden toegewezen vanaf 21 december 2020.
Buitengerechtelijke incassokosten
Eventoz maakt aanspraak op vergoeding van buitengerechtelijke incassokosten volgens de toepasselijke staffel. Nu Eventoz voldoende heeft gesteld en onderbouwd dat buitengerechtelijke werkzaamheden zijn verricht, acht de rechtbank deze vordering toewijsbaar. Gelet op de toegewezen hoofdsom zal de rechtbank een bedrag van € 1.223 aan buitengerechtelijke incassokosten toewijzen.
Proceskosten
Nationale-Nederlanden is de partij die grotendeels ongelijk krijgt en zij zal daarom in de proceskosten worden veroordeeld, te vermeerderen met de onweersproken gevorderde wettelijke rente. Tot aan dit vonnis worden de proceskosten aan de zijde van Eventoz begroot op een bedrag van € 5.311,41 in totaal, bestaande uit een bedrag van € 108,41 aan explootkosten dagvaarding, een bedrag van € 2.837 aan griffierecht en een bedrag van
€ 2.366 (2 punten x tarief IV van € 1.183) aan salaris advocaat.
Onder de proceskosten vallen ook de nakosten, die in dit geval afzonderlijk zijn gevorderd. De nakosten worden begroot op het bedrag genoemd in het liquidatietarief civiel (per 1 februari 2023: € 173). In geval van betekening worden een extra bedrag aan salaris (per 1 februari 2023: € 90) en de explootkosten van betekening toegekend.
5 De beslissing
De rechtbank:
veroordeelt Nationale-Nederlanden tot betaling aan Eventoz van een bedrag van
€ 44.800, vermeerderd met de wettelijke rente over dat bedrag met ingang van 21 december 2020 tot de dag van volledige betaling;
veroordeelt Nationale-Nederlanden tot betaling aan Eventoz van een bedrag van
€ 1.223 aan buitengerechtelijke incassokosten;
veroordeelt Nationale-Nederlanden in de proceskosten, aan de zijde van Eventoz begroot op een bedrag van € 5.311,41 aan tot op heden gemaakte kosten, vermeerderd met de nakosten zoals in randnummer 4.21 van dit vonnis verwoord en vermeerderd met de wettelijke rente over dat bedrag vanaf veertien dagen na de datum van deze uitspraak tot de dag van volledige betaling van de proceskosten;
verklaart dit vonnis tot zover uitvoerbaar bij voorraad;
wijst het meer of anders gevorderde af.
Dit vonnis is gewezen door mr. G.D. Hoekstra en in het openbaar uitgesproken op
21 juni 2023.