Personen- en familierecht
Op grond van artikel 1:204 lid 1 sub f BW is de erkenning nietig indien zij is gedaan terwijl er twee ouders…
Rechtbank Haarlem, 4 oktober 2005
ECLI:NL:RBHAA:2005:AY6185 · Rechtbank Haarlem · 4 oktober 2005
https://www.uitspraken.nl/uitspraak/rechtbank-haarlem/civiel-recht/personen-en-familierecht/eerste-aanleg-enkelvoudig/ecli-nl-rbhaa-2005-ay6185
Zaakgegevens
Op 4 oktober 2005 heeft de Rechtbank Haarlem in eerste aanleg uitspraak gedaan in een zaak over personen- en familierecht.
- Instantie
- Rechtbank HaarlemRechtbankDe rechter die de meeste zaken als eerste behandelt: civiele zaken, strafzaken en bestuurszaken.Meer uitleg
- Datum uitspraak
- 4 oktober 2005
- Datum publicatie
- 5 april 2013
- Zaaknummer
- 112812/2005-1434
- Rechtsgebied
- Civiel recht » Personen- en familierecht
- Procedure
- Eerste aanleg - enkelvoudigEnkelvoudige kamerDe zaak is behandeld door één rechter.Meer uitleg
- ECLI
- ECLI:NL:RBHAA:2005:AY6185
Samenvatting
Op grond van artikel 1:204 lid 1 sub f BW is de erkenning nietig indien zij is gedaan terwijl er twee ouders zijn en het kind derhalve reeds in familierechtelijke betrekking tot twee personen staat.
Nu gelet op het vorenoverwogene is komen vast te staan dat mevrouw op het moment dat de onderhavige akte van erkenning werd opgemaakt, nog gehuwd was met
[naam man], is de rechtbank van oordeel dat de erkenning van het ongeboren kind door
[naam minderjarige] nietig is.
De rechtbank zal dan ook het verzoek terzake van de officier van justitie als volgt toewijzen.
Uitspraak
RECHTBANK HAARLEM
Sector Familie-en Jeugdrecht
wijziging geboorteakte/nietig verklaring akte van erkenning
zaak-/rekestnr.: 112812/2005-1434
beschikking van de enkelvoudige kamer voor familiezaken d.d. 4 oktober 2005
op verzoek van:
De officier van justitie in het arrondissement Haarlem,
strekkende tot verbetering van een akte van de burgerlijke stand betreffende:
[naam vrouw], geboren [in]2002 te [woonplaats],
alsmede nietigverklaring van de akte erkenning door [naam] van elk kind waarvan [naam vrouw] (thans) zwanger is –erkennings-aktenummer [].
1 Verloop van de procedure
Voor het verloop van de procedure verwijst de rechtbank naar de volgende stukken:
- de tussenbeschikking van deze rechtbank [datum] en de daarin vermelde stukken;
en het verhandelde ter terechtzitting [datum] in aanwezigheid van
[naam 2 personen], beiden ambtenaar van de burgerlijke stand van de gemeente [naam gemeente], en mr. R.F. Meijer, advocaat van [naam mevrouw]
2 Verdere beoordeling van het verzoek
2.1 Thans dient nog te worden beslist op het verzoek van de officier van justitie tot nietigverklaring van de op [datum] opgemaakte akte van erkenning door
[naam man] van elk kind waarvan [naam vrouw] zwanger is .
2.2 Ter zitting is gebleken dat de ambtenaar van de burgerlijke stand niet terugkomt op haar beslissing om de uitspraak van de arrondissementsrechtbank in Turkije, van [datum] (waarbij de echtscheiding is uitgesproken tussen [man en vrouw]) niet in te schrijven in de gemeentelijke basisadministratie.
Tevens is gebleken dat mevrouw voornoemd tegen die beslissing geen beroep heeft ingesteld of zal instellen. Zij heeft in plaats daarvan bij deze rechtbank alsnog een verzoek ingediend om de echtscheiding tussen haar en [naam man] uit te spreken, om vervolgens te kunnen overgaan tot een procedure tot ontkenning van het vaderschap.
2.3 Op grond van artikel 1:204 lid 1 sub f BW is de erkenning nietig indien zij is gedaan terwijl er twee ouders zijn en het kind derhalve reeds in familierechtelijke betrekking tot twee personen staat.
Nu gelet op het vorenoverwogene is komen vast te staan dat mevrouw op het moment dat de onderhavige akte van erkenning werd opgemaakt, nog gehuwd was met
[naam man], is de rechtbank van oordeel dat de erkenning van het ongeboren kind door
[naam minderjarige] nietig is.
De rechtbank zal dan ook het verzoek terzake van de officier van justitie als volgt toewijzen.
3 Beslissing
De rechtbank:
Verklaart de akte van erkenning , voorkomend in de registers van de burgerlijke stand van de gemeente [plaats], nietig en gelast -indien één of meer kinderen ten behoeve van wie deze erkenningsakte is opgemaakt reeds geboren zijn,
de doorhaling van de latere vermelding van de erkenning op de geboorteakte van dit kind/ deze kinderen, met de bepaling dat de familierechtelijke betrekking met [naam man] in stand blijft.
Deze beschikking is gegeven door mr. A.L. Diender en in het openbaar uitgesproken ter terechtzitting van 4 oktober 2005, in tegenwoordigheid van E. Dijkstra als griffier.