Verbintenissenrecht
Een algemene bepaling op de website maakt niet zonder meer onderdeel uit van de overeenkomst tussen partijen.
Rechtbank Noord-Holland, 2 april 2025
ECLI:NL:RBNHO:2025:3780 · Rechtbank Noord-Holland · 2 april 2025
Samenvatting
Een algemene bepaling op de website maakt niet zonder meer onderdeel uit van de overeenkomst tussen partijen.
Uitspraak
RECHTBANK NOORD-HOLLAND
Handel, Kanton en Insolventie
locatie Haarlem
Zaaknr./rolnr.: 11325779 \ CV EXPL 24-6785
Uitspraakdatum: 2 april 2025
Vonnis van de kantonrechter in de zaak van:
de stichting
Stichting Medische Kliniek Velsen
gevestigd te Velsen-Noord
eiseres
verder te noemen: Medische Kliniek Velsen
gemachtigde: [gemachtigde 1] en [gemachtigde 2]
tegen
[gedaagde]
wonende te [plaats]
gedaagde
verder te noemen: [gedaagde]
procederend in persoon
1 Het procesverloop
Medische Kliniek Velsen heeft bij dagvaarding van 16 september 2024 een vordering tegen [gedaagde] ingesteld. [gedaagde] heeft mondeling geantwoord en daarbij producties overgelegd.
Medische Kliniek heeft hierop schriftelijk gereageerd, waarna [gedaagde] een mondelinge reactie heeft gegeven.
2 Feiten
Partijen hebben een geneeskundige behandelingsovereenkomst gesloten.
Op 23 mei 2022 heeft [gedaagde] een factuur van € 918,18 van Medische Kliniek Velsen ontvangen. In de begeleidende brief staat (onder meer) het volgende:
“Hierbij ontvangt u de factuur van het Medische Kliniek Velsen. U ontvangt de factuur ook per post. U ontvangt de factuur omdat het MKV geen contract heeft met uw zorgverzekeraar. Wij verzoeken u om deze factuur in te dienen bij uw zorgverzekeraar en de vergoeding naar ons over te maken. Uw zorg wordt vergoed vanuit de basiszorg. U heeft bij ons niet meer kosten dan in een ander ziekenhuis. Een eventuele eigen bijdrage hoeft u niet te betalen. In de bijlage een brief met een uitgebreide uitleg over de financiële afhandeling.”
In de hiervoor bedoelde meegezonden brief over de financiële afhandeling staat het volgende:
“U ontvangt deze factuur omdat Medische Kliniek Velsen geen contract heeft met uw zorgverzekeraar. (…) Wij verzoeken u om deze factuur in te dienen bij uw zorgverzekeraar (voor- en achterkant). Uw zorg wordt vergoed vanuit de basisverzekering. Afhankelijk van uw polis vergoedt uw zorgverzekeraar een percentage van het factuurbedrag. Het niet-vergoede deel, de eigen bijdrage van uw zorgverzekeraar, hoeft u niet te betalen. Medische Kliniek Velsen neemt deze kosten op zich. Een eventueel verrekend eigen risico betaalt u zelf. Meer informatie over vergoedingen vindt u op onze website: www.mkvelsen.nl/vergoedingen
(…)
Het uitgekeerde bedrag van de zorgverzekeraar + eventueel verrekend eigen risico ontvangen wij graag binnen 4 weken op onderstaand bankrekeningnummer o.v.v. het factuurnummer. Voorkom aanmaningen en extra kosten door deze actie tijdig uit te voeren.”
[gedaagde] heeft een bedrag van € 366,15 van haar zorgverzekering ontvangen. Dit bedrag heeft zij op 11 mei 2023 aan Medische Kliniek Velsen overgemaakt.
Op de website van Medische Kliniek Velsen staat onder het kopje ‘vergoedingen’ (onder meer) het volgende: ‘Let op: Als u niet tijdig betaalt, bent u aansprakelijk voor het totale factuurbedrag en komt de coulanceregeling te vervallen.’
3 De vordering
Medische Kliniek Velsen vordert dat de kantonrechter [gedaagde] veroordeelt tot betaling van € 779,16.
Medische Kliniek Velsen legt aan de vordering ten grondslag – kort weergegeven – dat [gedaagde] het volledige factuurbedrag verschuldigd is geworden, omdat zij niet binnen de gestelde betalingstermijn heeft betaald.
4 Het verweer
[gedaagde] betwist de vordering. Zij voert aan dat zij heeft betaald wat ze moest betalen. Medische Kliniek Velsen zou de rest van de factuur voor haar rekening nemen.
5 De beoordeling
Het gaat in deze zaak om de vraag of [gedaagde] nog een bedrag aan Medische Kliniek Velsen moet betalen. De kantonrechter is van oordeel dat dit niet het geval is. Dat oordeel wordt hierna toegelicht.
Blijkens de factuur zijn partijen overeengekomen dat [gedaagde] alleen het door haar zorgverzekering vergoede deel van de factuur aan Medische Kliniek Velsen moest betalen. Vast staat dat [gedaagde] de door haar ontvangen vergoeding van € 366,15 na het verstrijken van de betalingstermijn aan Medische Kliniek Velsen heeft betaald. Medische Kliniek Velsen beroept zich op het rechtsgevolg van de te late betaling. Zij stelt dat [gedaagde] door de te late betaling het volledige factuurbedrag verschuldigd is geworden. Ter onderbouwing hiervan verwijst zij naar haar website (productie 6 bij repliek).
De kantonrechter overweegt dat wat er ook op de website van Medische Kliniek Velsen staat, niet is gebleken dat [gedaagde] daarmee bij het sluiten van de overeenkomst akkoord is gegaan. Een algemene bepaling op de website maakt niet zonder meer onderdeel uit van de overeenkomst tussen partijen. Medische Kliniek Velzen heeft ook geen afschrift van de overeenkomst overgelegd waaruit een verwijzing naar de website blijkt, noch heeft zij gesteld dat er algemene voorwaarden van toepassing zijn. De kantonrechter is daarom van oordeel dat de rechtsgrond voor betaling van ‘het meerdere’ ontbreekt. De vordering van Medische Kliniek Velzen wordt daarom afgewezen.
Medische Kliniek Velzen maakt aanspraak op de vergoeding van buitengerechtelijke incassokosten. Vast staat dat [gedaagde] het door haar verschuldigde bedrag van € 366,15 eerst ná het ontvangen van de 14-dagenbrief heeft betaald. De gevorderde vergoeding voor buitengerechtelijke incassokosten wordt echter afgewezen, omdat in de door Medische Kliniek Velzen verzonden aanmaning een hoger bedrag wordt genoemd dan op grond van het Besluit vergoeding voor buitengerechtelijke incassokosten is toegestaan.
De proceskosten komen voor rekening van Medische Kliniek Velzen, omdat zij ongelijk krijgt.
6 De beslissing
De kantonrechter:
wijst de vordering af;
veroordeelt Medische Kliniek Velzen tot betaling van de proceskosten, die tot en met vandaag voor [gedaagde] worden vastgesteld op een bedrag van € 50,- aan verletkosten.
Dit vonnis is gewezen door mr. S.N. Schipper en op bovengenoemde datum in het openbaar uitgesproken in aanwezigheid van de griffier.
De griffier De kantonrechter