Vreemdelingenrecht
mvv / nieuwe model koksboekje niet gelijk te stellen met het bezit van een diploma
Rechtbank Den Haag, 17 november 2023
ECLI:NL:RBDHA:2023:17691 · Rechtbank Den Haag · 17 november 2023
Zaakgegevens
Op 17 november 2023 heeft de Rechtbank Den Haag in eerste aanleg uitspraak gedaan in een zaak over vreemdelingenrecht.
- Instantie
- Rechtbank Den Haag
- Zittingsplaats
- Groningen
- Datum uitspraak
- 17 november 2023
- Datum publicatie
- 17 november 2023
- Zaaknummer
- AWB 23-4134
- Rechtsgebied
- Bestuursrecht » Vreemdelingenrecht
- Procedure
- Eerste aanleg - enkelvoudig
- ECLI
- ECLI:NL:RBDHA:2023:17691
Inhoud van deze uitspraak
Samenvatting
mvv / nieuwe model koksboekje niet gelijk te stellen met het bezit van een diploma
Uitspraak
RECHTBANK DEN HAAG
Zittingsplaats Groningen
Bestuursrecht
zaaknummer: AWB 23/4134
uitspraak van de enkelvoudige kamer van 17 november 2023 in de zaak tussen
[naam 1] , eiseres,
geboren op [geboortedatum] ,
van Chinese nationaliteit,
V-nummer: [nummer]
(gemachtigde: mr. V.L. van Wieringen)
en
de staatssecretaris van Justitie en Veiligheid, de staatssecretaris
(gemachtigde: mr. K. Jansen).
Procesverloop
Bij besluit van 1 augustus 2022 heeft de staatssecretaris de aanvraag voor een machtiging tot voorlopig verblijf (mvv) in het kader van een gecombineerde vergunning voor verblijf en arbeid (GVVA) afgewezen.
Met het bestreden besluit van 16 maart 2023 op het bezwaar van eiseres is de staatssecretaris bij de afwijzing van de aanvraag gebleven.
De rechtbank heeft het beroep op 4 juli 2023 op zitting behandeld. Hieraan hebben deelgenomen: de gemachtigden van partijen en mr. C. McArthur-Neering, werkzaam bij het Uitvoeringsinstituut Werknemersverzekeringen (UWV).
Overwegingen
1. Op 24 september 2021 heeft [naam 2] ten behoeve van eiseres een mvv-aanvraag met het verblijfsdoel ‘arbeid in loondienst’ ingediend. Eiseres beoogt met deze aanvraag als specialiteitenkok Chinese keuken arbeid in loondienst voor [naam 3] (referent) te verrichten. Ter onderbouwing van haar werkervaring als specialiteitenkok heeft eiseres een kopie van het Certificate of Occupational Skill Level (koksboekje) ‘Fourth Level / Intermediate Skilled Worker’ van de Huangshan Catering and Cooking Association overgelegd.
De staatssecretaris heeft het UWV verzocht om te beoordelen of eiseres voldoet aan de vereiste kwalificaties om bij referent arbeid te verrichten. Het UWV heeft op 2 december 2021 een positief arbeidsmarktadvies uitgebracht voor arbeid bij referent voor de periode van 1 januari 2022 tot en met 1 januari 2023. De staatssecretaris heeft vervolgens op 23 december 2021 de mvv-aanvraag van eiseres ingewilligd.
Op 7 april 2022, voorafgaand aan het verstrekken van de mvv, is eiseres geïnterviewd op de Nederlandse ambassade te Beijing in China. Omdat er naar aanleiding van dit interview twijfels zijn ontstaan of zij wel voldoet aan de voorwaarden voor het gevraagde verblijfsdoel voor het verrichten van arbeid in loondienst als bedoeld in artikel 3:31 van de Vreemdelingenwet 2000 (Vw 2000), heeft de staatssecretaris het interviewverslag voorgelegd aan het UWV en gevraagd om herziening van het positieve arbeidsmarktadvies van 2 december 2021.
Op 13 juli 2022 heeft het UWV het positieve arbeidsmarktadvies van 2 december 2021 ingetrokken en alsnog negatief geadviseerd. Hoewel bij de aanvraag een koksboekje niveau 4 is overgelegd, is uit het interview van 7 april 2022 gebleken dat eiseres niet kan aantonen over ten minste 4 jaar werkervaring te beschikken noch de nodige opleiding te hebben gehad om het koksboekje niveau 4 te hebben kunnen verkrijgen. Hierdoor is het UWV van oordeel dat eiseres zich niet kan kwalificeren als specialiteitenkok Chinese keuken.
2. Bij besluit van 1 augustus 2022 heeft de staatssecretaris het besluit tot inwilliging van de mvv-aanvraag van eiseres van 23 december 2021 onder verwijzing naar het negatieve arbeidsmarktadvies van 13 juli 2022 ingetrokken en de aanvraag alsnog afgewezen.
Op 22 augustus 2022 is namens eiseres bezwaar gemaakt tegen het besluit van 1 augustus 2022. Op 17 januari 2023 heeft er een hoorzitting plaatsgevonden waarbij referent en gemachtigde van eiseres zijn gehoord door de staatssecretaris en het bezwaar nader hebben kunnen toelichten.
In bezwaar heeft eiseres aangevoerd dat zij met het overleggen van het koksboekje heeft aangetoond over de benodigde kwalificaties te beschikken. Voorheen werden alle Chinese koks met een koksboekje of certificaat toegelaten. Niet valt in te zien waarom de staatssecretaris ineens van deze bestendige gedragslijn is afgestapt. Op basis van de door de sector aan het UWV verstrekte informatie over de procedure in China betreffende het verkrijgen van een koksdiploma, kan eiseres zich kwalificeren als zij in het bezit is van een diploma die is afgegeven door beroepsonderwijsinstellingen die zijn erkend door de Occupational Skill Testing Authority (OSTA). Hieronder valt ook het door eiseres overgelegde koksboekje. Het op 7 april 2022 met eiseres gehouden interview biedt onvoldoende basis om het besluit van 23 december 2021 te herzien. Onduidelijk is wat eiseres precies is gevraagd en of eiseres duidelijk is gemaakt waar het om ging. Ook blijkt niet uit het verslag of eiseres in de gelegenheid is gesteld om een toelichting te geven of om stukken mee te nemen.
In bezwaar zijn namens eiseres de volgende aanvullende stukken overlegd:
-
OSTA registratie van eiseres met vertaling;
-
KvK registratie van werkgever Gucheng County Xiazhuang Xiaochangmian restaurant met vertaling;
-
Getuigschrift werkgever Gucheng County Xiazhuang Xiaochangmian restaurant met vertaling;
-
Certificaat van de Huangshan Catering and Cooking Industry Association met vertaling;
-
Loonstroken van Gucheng County Xiazhuang Xiaochchangmian restaurant met vertaling;
-
Kwitantie van de betaling van de training en examenkosten bij Huangshan Cuisine and Cooking Association met vertaling;
-
Verklaring van de docent van de kookschool met vertaling;
-
Lesprogramma met vertaling;
-
Afschrift van de toegangskaart voor het examen;
-
Afschrift van het paspoort van de vreemdeling en een Japans visum.
Op 13 maart 2023 heeft het UWV opnieuw een negatief advies uitgebracht. Naar aanleiding van hetgeen in bezwaar naar voren is gebracht overweegt het UWV dat is vastgesteld dat bij de aanvraag een nieuw model van een koksboekje is overgelegd. Dit koksboekje wordt niet gelijkgesteld met het bezit van een diploma, afgegeven door een officiële beroepsonderwijsinstelling. Uit dit koksboekje blijkt immers niet dat eiseres een beroepsopleiding heeft doorlopen aan een erkende beroepsonderwijsinstelling. Een nieuw model koksboekje als het onderhavige is door een vertegenwoordiging van het ministerie van Buitenlandse Zaken voorgelegd aan de autoriteiten in China teneinde de waarde en echtheid hiervan te kunnen vaststellen. Op grond van de bevindingen van het ministerie van Buitenlandse Zaken wordt dit nieuwe model niet geaccepteerd als bewijs van de kwalificaties van eiseres. Naar aanleiding van de door eiseres overgelegde stukken wordt opgemerkt dat deze onvoldoende inzichtelijk zijn om te kunnen concluderen dat eiseres een opleiding tot kok heeft gevolgd die gelijkgesteld kan worden met een nationale beroepskwalificatie op niveau 4. Daarnaast blijkt uit het getuigschrift van 5 april 2022 van manager Zhao Kaizhen van Gucheng County Xiazhuang Xiaochchangmian restaurant dat eiseres op dat moment beschikt over drie jaar werkervaring waarmee niet wordt voldaan aan het door de sectorvertegenwoordiging vereiste aantal jaren van werkervaring voor het verkrijgen van de beroepskwalificatie op niveau 4. Verder zijn er geen bewijsstukken overgelegd waaruit blijkt dat zij die ervaring wel heeft opgedaan. Met betrekking tot het met eiseres gehouden interview op 7 april 2022 wordt opgemerkt dat geen aanleiding bestaat om te concluderen dat dit onzorgvuldig is geweest. Bovendien is het verslag door een ambtenaar in functie opgesteld.
3. In het bestreden besluit heeft de staatssecretaris het bezwaarschrift van eiseres, onder verwijzing naar het negatieve arbeidsadvies van het UWV van 13 maart 2023, ongegrond verklaard en de mvv-aanvraag van eiseres afgewezen, omdat zij niet voldoet aan de beperking waaronder haar aanvraag is ingediend.
4. Eiseres stelt zich in beroep op het standpunt dat er wel wordt voldaan aan de voorwaarden gesteld in de Wet arbeid vreemdelingen (hierna: Wav). Eiseres stelt dat zij middels de overlegde documenten, waaronder het certificaat (koksboekje), haar gestelde kwalificaties heeft aangetoond.
Bij brief van 23 juni 2023 is namens eiseres aanvullend opgemerkt dat nog immer onduidelijk is waarom op basis van het overgelegde ‘nieuwe’ koksboekje geen mvv zou kunnen worden afgegeven nu ook de nieuwe koksboekjes zijn voorzien van echtheidskenmerken, geregistreerd staan op een overheidswebsite en er bij de verlenende instantie navraag kan worden gedaan of ze daadwerkelijk verleend zijn. Bijgaand wordt een rapport van onderzoek van een dergelijk boekje door een documentenexpert van het Nationaal Forensisch Onderzoeksbureau overgelegd.
Beoordeling door de rechtbank
5. De rechtbank beoordeelt de afwijzing van de aanvraag om een mvv in het kader van een GVVA. Zij doet dat aan de hand van de beroepsgronden van eiseres.
6. De rechtbank verklaart het beroep ongegrond. Hierna legt de rechtbank uit hoe zij tot dit oordeel komt en welke gevolgen dit oordeel heeft.
7. In artikel 16, eerste lid, onder g, van de Vw 2000 is bepaald dat de aanvraag tot het verlenen van een verblijfsvergunning voor bepaalde tijd als bedoeld in artikel 14 kan worden afgewezen als de vreemdeling niet voldoet aan de beperking, verband houdende met het doel waarvoor hij hier wil verblijven.
In artikel 3.31, eerste lid, van het Vreemdelingenbesluit 2000 is bepaald dat de verblijfsvergunning regulier voor bepaalde tijd onder de beperking arbeid in loondienst kan worden verleend indien geen afwijzingsgrond van toepassing is uit artikel 16 van de Vw 2000 en de artikelen 8 en 9 van de Wav, tenzij het seizoenarbeid betreft.
In artikel 14 van de Vw 2000 is bepaald dat de Minister niet besluit over de verlening, verlenging of intrekking van een gecombineerde vergunning dan nadat hij advies heeft gevraagd aan de instantie, bedoeld in artikel 5, tweede lid, van de Wav. Deze instantie adviseert over de vraag of is voldaan aan de Wav als bedoeld in artikel 16, eerste lid, onder f, artikel 18, eerste lid, onder g en artikel 19. De Minister is niet verplicht om advies te vragen indien de verblijfsvergunning wordt geweigerd of ingetrokken op grond van een andere afwijzings- of intrekkingsgrond, bedoeld in artikel 16, 18 of 19.
Om na te gaan of wordt voldaan aan de Wav, wordt door de staatssecretaris advies gevraagd aan het UWV.
8. Uit de Ruwav volgt dat, in de situatie van eiseres, zij als specialiteitenkok gerechten uit de Chinese keuken moet kunnen bereiden op basis van originele recepten. Voor het aantonen van de kwalificaties van de vreemdeling gelden artikel 3 van de Ruwav en paragraaf 8 van Bijlage I bij de Ruwav. Daarbij geldt dat ook een certificaat kan worden overgelegd waarmee de kwalificaties worden aangetoond. Uit dat certificaat moet blijken dat eiseres de taken zoals beschreven binnen de functie van specialiteitenkok beheerst. Indien er wordt getwijfeld aan de juistheid van het diploma of certificaat kan het UWV verzoeken te laten verifiëren wat de waarde is van het document en dat het gaat om een gekwalificeerde kok. Eiseres heeft een aanvraag gedaan voor een GVVA, omdat zij in Nederland als specialiteitenkok wenst te werken.
9. De rechtbank stelt vast dat het bestreden besluit is gebaseerd op het negatieve arbeidsmarktadvies van het UWV van 13 maart 2023, alsmede op de brief van het ministerie van Buitenlandse Zaken aan het ministerie van Sociale Zaken en Werkgelegenheid van 22 november 2022. Beide stukken moeten worden aangemerkt als deskundigenadviezen. Volgens vaste rechtspraak van de Afdeling bestuursrechtspraak van de Raad van State moet de staatssecretaris, als hij een deskundigenadvies aan zijn besluitvorming ten grondslag legt, zich er op grond van artikel 3:2 van de Algemene wet bestuursrecht van vergewissen dat dit advies zorgvuldig tot stand is gekomen en begrijpelijk en concludent is. Als dat het geval is, kan de uitkomst van een deskundigenbericht alleen met succes worden bestreden als er concrete aanknopingspunten zijn voor twijfel aan de juistheid of de volledigheid van het deskundigenadvies worden aangevoerd, bijvoorbeeld door middel van een contra-expertise.
De rechtbank is van oordeel dat het advies van het UWV van 13 maart 2023 voldoende inzichtelijk en concludent is. Naar het oordeel van de rechtbank heeft het UWV in het advies van 13 maart 2023 voldoende gemotiveerd dat en waarom het door eiseres overgelegde nieuwe model koksboekje niet gelijkgesteld kan worden met het bezit van een diploma, afgegeven door een officiële beroepsonderwijsinstelling. Immers, uit het koksboekje blijkt niet dat eiseres een beroepsopleiding heeft doorlopen aan een erkende beroepsonderwijsinstelling, aldus het advies. Het UWV heeft ter onderbouwing van zijn standpunt verder verwezen naar de brief van het ministerie van Buitenlandse zaken aan het ministerie van Sociale Zaken en Werkgelegenheid van 22 november 2022. Uit deze brief volgt dat het nieuwe model koksboekje door Bureau Documenten niet te controleren is op authenticiteit. De voornaamste reden daarvoor is dat er geen standaard kokscertificaat is: ieder opleidingsinstituut mag zijn eigen invulling geven aan de opmaak en inhoud. Daarnaast is niet bekend welke opleidingsinstituten deze certificaten (gaan) gebruiken. Nu China vele verschillende opleidingsinstituten kent, is het voor het UWV niet vast te stellen of de vreemdeling met het behalen van het nieuwe model koksboekje beschikt over de juiste kwalificatievereisten. Verder blijkt uit deze brief dat het vermoeden bestaat dat de scholen certificaten verkopen zonder daar een opleiding of examen aan te verbinden. Uit het advies blijkt verder dat het UWV niet slechts heeft volstaan met de vaststelling dat een nieuw type Chinees kokscertificaat is overgelegd en dat dit nieuwe kokscertificaat niet kan worden geaccepteerd als bewijs van kwalificatie, maar dat het UWV ook al het overige wat door eiseres is aangevoerd en overgelegd heeft betrokken bij de beoordeling. Dat eiseres zich niet kan vinden in de door het UWV daaraan verbonden conclusie, rechtvaardigt niet de conclusie dat het advies van het UWV op zichzelf onvoldoende inzichtelijk of concludent is en om die reden niet aan het besluit ten grondslag mocht worden gelegd.
Eiseres heeft tevens aangevoerd dat het op 7 april 2022 op de Nederlandse ambassade te Beijing met haar gehouden interview onvoldoende basis vormde om het besluit van 23 december 2021 in te trekken. De rechtbank volgt eiseres niet in dit standpunt nu het naar aanleiding van dit interview opgestelde verslag naar haar oordeel geen aanleiding biedt om te concluderen dat het interview niet zorgvuldig zou zijn verlopen. Daar komt bij dat dit verslag is opgesteld door een ambtenaar in functie. Volgens het verslag heeft eiseres tijdens het gesprek gezegd over zes jaar werkervaring als kok te beschikken, maar slechts van een deel van die periode had ze onderbouwende stukken, en op de vraag hoe zij haar kokscertificaat heeft gekregen heeft ze volgens het verslag geantwoord dat ze daarvoor een vijfdaagse training heeft gehad. De staatssecretaris heeft in deze omstandigheden aanleiding mogen zien nader advies te vragen aan het UWV en heeft, gezien het voorgaande, mede op grond van dit interview mogen besluiten om het besluit van 23 december 2022 in te trekken.
Conclusie en gevolgen
9. Het beroep is ongegrond. Dat betekent dat de staatssecretaris de aanvraag om een mvv in het kader van een GVVA terecht heeft afgewezen. Eiseres krijgt daarom het griffierecht niet terug. Zij krijgt ook geen vergoeding van haar proceskosten.
Beslissing
De rechtbank verklaart het beroep ongegrond.
Deze uitspraak is gedaan door mr. T.A. Oudenaarden, rechter, in aanwezigheid van
mr. P.C.J. Lindeijer, griffier, en openbaar gemaakt door middel van geanonimiseerde publicatie op rechtspraak.nl.
griffier rechter
Afschrift verzonden aan partijen op:
Rechtsmiddel
Tegen deze uitspraak kan binnen vier weken na de dag van verzending daarvan hoger beroep worden ingesteld bij de Afdeling bestuursrechtspraak van de Raad van State.