Vreemdelingenrecht

Spoedvovo. Asiel. Gambia. Presentatie bij de Gambiaanse vertegenwoordiging terwijl het asielberoep nog loopt…

Rechtbank Den Haag, 12 november 2024

Zaakgegevens

Op 12 november 2024 heeft de Rechtbank Den Haag in eerste aanleg uitspraak gedaan in een zaak over vreemdelingenrecht.

Instantie
Rechtbank Den Haag
Zittingsplaats
Middelburg
Datum uitspraak
12 november 2024
Datum publicatie
14 november 2024
Zaaknummer
NL 24.23882
Procedure
Eerste aanleg - enkelvoudig
ECLI
ECLI:NL:RBDHA:2024:18786
Inhoud van deze uitspraak

Samenvatting

Spoedvovo. Asiel. Gambia. Presentatie bij de Gambiaanse vertegenwoordiging terwijl het asielberoep nog loopt. Verzoek toegewezen.

Uitspraak

RECHTBANK DEN HAAG

Zittingsplaats Middelburg

Bestuursrecht

zaaknummer: NL24.23882


uitspraak van de voorzieningenrechter in de zaak tussen


[verzoeker], verzoeker, V-nummer: [V-nummer]

mede namens zijn minderjarige zoon [naam]

(gemachtigde: mr. R. Deniz),

en

de minister van Asiel en Migratie, voorheen de staatssecretaris van Justitie en Veiligheid, verweerder.

Inleiding

In het besluit van 21 mei 2024 (het bestreden besluit) heeft verweerder de asielaanvraag van verzoeker afgewezen.

Verzoeker heeft beroep (NL24.23881) ingesteld tegen het bestreden besluit. De rechtbank heeft dit beroep aangehouden. Verzoeker heeft verder de voorzieningenrechter gevraagd om een voorlopige voorziening te treffen.

Op 10 november 2024 heeft verzoeker de voorzieningenrechter verzocht om met spoed op het verzoek om een voorlopige voorziening te beslissen.

Verweerder heeft op verzoek van de voorzieningenrechter een verweerschrift ingediend.

De voorzieningenrechter doet uitspraak buiten zitting op grond van artikel 8:83, vierde lid, van de Algemene wet bestuursrecht.

Beoordeling door de voorzieningenrechter

1. Op grond van artikel 8:81, eerste lid, van de Awb kan de voorzieningenrechter van de bestuursrechter die bevoegd is of kan worden in de hoofdzaak op verzoek een voorlopige voorziening treffen indien onverwijlde spoed dat gelet op de betrokken belangen vereist.

2. Verweerder heeft in een brief van 4 november 2024 meegedeeld dat verzoeker wordt uitgenodigd voor een gesprek met de diplomatieke vertegenwoordiging van zijn land van herkomst, Gambia, te Brussel. Verweerder heeft op 7 november 2024 in reactie op een bericht van verzoekers gemachtigde meegedeeld niet bereid te zijn hiervan af te zien omdat verzoekers beroep tegen de afwijzing van zijn asielaanvraag nog loopt. Gelet hierop is de vereiste onverwijlde spoed gegeven.

3. In het beroep tegen het bestreden besluit, dat op dit moment nog aanhangig is, speelt onder meer de vraag of verweerder in het bestreden besluit terecht heeft overwogen dat er geen aanleiding is om verzoeker internationale bescherming tegen de autoriteiten van Gambia te verlenen. Verzoeker heeft er daarom belang bij niet te worden geconfronteerd met de Gambiaanse autoriteiten zolang deze vraag nog niet door de rechtbank is beantwoord. Verzoeker wijst hierbij terecht op het recht op een daadwerkelijk rechtsmiddel zoals dat is neergelegd in artikel 46 van de Richtlijn 2013/32/EU (herziene asielprocedurerichtlijn), en zoals dat nader is toegelicht in het arrest van het Hof van Justitie van de Europese Unie van 19 juni 2018 (ECLI:EU:C:2018:465) in de zaak Gnandi. Het standpunt van verweerder dat het hier slechts gaat om een voorbereidingshandeling die de effectiviteit van het rechtsmiddel van beroep niet aantast, wordt niet gevolgd. Nu verzoeker onder meer stelt dat hij internationale bescherming nodig heeft tegen de Gambiaanse autoriteiten, en verweerder nu van hem verwacht dat hij meewerkt aan een onderzoek naar zijn identiteit en nationaliteit bij de diplomatieke vertegenwoordiging van datzelfde land, kan dat immers niet met voldoende zekerheid worden vastgesteld. Hierbij is van belang dat het niet alleen gaat om de effectiviteit van het in Nederland mogen afwachten van het beroep, maar ook om de effectiviteit van de uiteindelijke uitkomst van het beroep.

4. De voorzieningenrechter ziet hierin aanleiding om bij wijze van voorlopige voorziening te bepalen dat verweerder wordt verboden om verzoeker te presenteren bij de Gambiaanse vertegenwoordiging tot vier weken nadat op het beroep met zaaknummer NL24.23881 is beslist.

5. In de toewijzing van het verzoek ziet de voorzieningenrechter aanleiding om verweerder te veroordelen in de door verzoeker gemaakte proceskosten. Deze worden op grond van het Besluit proceskosten bestuursrecht vastgesteld op € 875 bestaande uit een punt voor het indienen van het verzoekschrift met een waarde per punt van € 875 en vermenigvuldigd met wegingsfactor 1 (gemiddeld).

Beslissing

De voorzieningenrechter:

? wijst het verzoek om een voorlopige voorziening toe in die zin dat verweerder wordt verboden om verzoeker te presenteren bij de Gambiaanse vertegenwoordiging tot vier weken nadat op het beroep met zaaknummer NL24.23881 is beslist;

? veroordeelt verweerder in de proceskosten van verzoeker tot een bedrag van € 875 (achthonderdvijfenzeventig euro).


Deze uitspraak is gedaan op 12 november 2024 door mr. M.L. Weerkamp, voorzieningenrechter, in aanwezigheid van mr.A.S. Hamans, griffier, en openbaar gemaakt door middel van geanonimiseerde publicatie op www.rechtspraak.nl. Het dictum is telefonisch doorgegeven aan de gemachtigde van verweerder op 12 november 2024 om 14:32 uur en aan de gemachtigde van verzoeker op 12 november 2024 om 14:37 uur.

Deze uitspraak is bekendgemaakt op:

Tegen deze uitspraak staat geen hoger beroep of verzet open.