Vreemdelingenrecht
Afghanistan / problemen met Taliban niet geloofwaardig / het besluit is met betrekking tot de…
Rechtbank Den Haag, 6 oktober 2026
ECLI:NL:RBDHA:2026:29475 · Rechtbank Den Haag · 6 oktober 2026
Zaakgegevens
Op 6 oktober 2026 heeft de Rechtbank Den Haag in eerste aanleg uitspraak gedaan in een zaak over vreemdelingenrecht.
- Instantie
- Rechtbank Den Haag
- Zittingsplaats
- Groningen
- Datum uitspraak
- 6 oktober 2026
- Datum publicatie
- 6 oktober 2026
- Zaaknummer
- NL26.4662
- Rechtsgebied
- Bestuursrecht » Vreemdelingenrecht
- Procedure
- Eerste aanleg - enkelvoudig
- ECLI
- ECLI:NL:RBDHA:2026:29475
Inhoud van deze uitspraak
Samenvatting
Afghanistan / problemen met Taliban niet geloofwaardig / het besluit is met betrekking tot de geloofwaardigheid van de problemen die de vader van eiser zou ondervinden, en de doorwerking daarvan op eiser, niet deugdelijk gemotiveerd / gegrond
Uitspraak
RECHTBANK DEN HAAG
Zittingsplaats Groningen
Bestuursrecht
zaaknummer: NL26.4662
uitspraak van de enkelvoudige kamer in de zaak tussen
[naam] , eiser,van Afghaanse nationaliteit,
V-nummer: [nummer]
(gemachtigde: mr. H. Meijerink)
en
de minister van Asiel en Migratie, de minister
(gemachtigde: mr. E.W.C. Dennebos).
Samenvatting
1. Deze uitspraak gaat over de afwijzing van de asielaanvraag van eiser als bedoeld in artikel 28 van de Vw 2000. Eiser is het hier niet mee eens. Hij voert daartoe een aantal beroepsgronden aan. Mede aan de hand van deze beroepsgronden beoordeelt de rechtbank de afwijzing van de asielaanvraag.
De rechtbank komt in deze uitspraak tot het oordeel dat de minister de geloofwaardigheid van één van de asielmotieven niet deugdelijk heeft gemotiveerd. Hieronder legt de rechtbank uit hoe zij tot dit oordeel komt en welke gevolgen dit oordeel heeft.
Procesverloop
2. Eiser heeft op 16 november 2022 een aanvraag om verlening van een verblijfsvergunning asiel voor bepaalde tijd ingediend. De minister heeft bij besluit van
24 april 2024 deze aanvraag afgewezen. Bij uitspraak van 25 februari 2025 heeft deze rechtbank en zittingsplaats het door eiser tegen dit besluit ingediende beroep gegrond verklaard. De minister heeft met het bestreden besluit van 5 januari 2026 de aanvraag wederom afgewezen.
Eiser heeft beroep ingesteld tegen het bestreden besluit.
De rechtbank heeft het beroep op 10 september 2026 op zitting behandeld. Hieraan hebben deelgenomen: eiser, de gemachtigde van eiser en de gemachtigde van de minister. De rechtbank heeft het onderzoek ter zitting besloten.
Beoordeling door de rechtbank
Het asielrelaas
3. Eiser heeft naar voren gebracht dat een klasgenoot hem is gaan pesten toen hij (rond zijn 12e levensjaar) naar de achtste klas ging en daar de hoogste cijfers behaalde. Eiser heeft verklaard dat deze klasgenoot vierde van de klas was, daarom jaloers op hem was en onder meer zijn uiterlijk belachelijk werd gemaakt.
Eiser heeft verder verklaard dat na de val van Kabul in 2021 deze klasgenoot het volgende vertelde over banden met de Taliban: “Hij vertelde mijn vader zit bij Taliban en hij is Talib. Ik laat mijn lijfwachten op jullie afkomen. Ik laat jullie slaan via mijn lijfwachten.” Volgens eiser is hij kort hierop, vlak voor een tussentoets, ontvoerd en acht dagen vastgehouden. Zijn vader is volgens eiser voor 15 augustus 2021 Kabul ontvlucht, vanwege werkzaamheden als kok voor een leider van de Hazara bevolkingsgroep.
Eiser heeft verklaard dat hij na de ontvoering opnieuw is bedreigd: “Nadat ik terug naar school ben gegaan zei hij; “dit keer ga ik je opgeven aan de Taliban (blz. 20).” Ook heeft eiser verklaard dat de Taliban hem ging zoeken: “Als ik vanaf de ontvoering en de komst van de Taliban moet rekenen dan is het ongeveer na drie weken dat ze bij ons aan de deur kwamen. (…) Ongeveer twintig minuten tot een half uur. Ze doorzochten het hele huis en haalden alles overhoop en lieten rommel achter en gingen ze weg. (…) Ze keken overal. Ze waren naar mij opzoek. In de kamer waar ik mij verstopte tussen het beddengoed. Soms hebben ze de kussen of matras weggehaald, maar niet onder het bed gekeken. Ook de spullen die voor mij lagen hebben ze niet weggehaald. (blz. 22-24).”
Eiser heeft verklaard in september 2022, bijna een jaar na de gestelde ontvoering, Afghanistan te hebben verlaten.
Het bestreden besluit
4. Bij besluit van 5 januari 2026 is, onder verwijzing naar het voornemen van
22 april 2024, de aanvraag (opnieuw) afgewezen.
4.1. Het asielrelaas van eiser bevat volgens de minister de volgende asielmotieven:
1. Identiteit, nationaliteit en herkomst.
2. Problemen met de Taliban. Ook de door eiser gestelde ontvoering valt onder dit asielmotief (zo overweegt de minister expliciet op blz. 2 van het besluit van 5 januari 2026).
De minister acht de identiteit, nationaliteit en herkomst geloofwaardig. Ook acht de minister geloofwaardig dat eiser is lastig gevallen door een klasgenoot omdat hij Sjiiet en Hazara is en dat de afgunst en jaloezie over zijn cijfers ook zijn ingegeven door zijn afkomst en religie. De minister acht de door eiser gestelde koppeling met problemen met de Taliban niet geloofwaardig. Daartoe zijn in het bestreden besluit de volgende argumenten gegeven:
-
Je verklaringen dat je bent ontvoerd door de Taliban zijn enkel gebaseerd op vermoedens. Je hebt namelijk de mannen die je hebben ontvoerd niet gezien. Ze hebben ook niet tegen je gesproken.
-
Ook blijft het staan dat het niet logisch is dat de Taliban u acht dagen zou ontvoeren om uw klasgenoot de beste van de klas te kunnen laten worden. Dit is onlogisch omdat hij dus niet de eerste van de klas kon worden volgens uw eigen verklaringen.
-
Jouw verklaringen omtrent de huisdoorzoekingen door de Taliban zijn vaag. Jij hebt verklaard dat je je verstopte in de berging tussen het beddengoed wanneer de Taliban langskwam en zij het hele huis overhoop haalden. Jij verklaart daarbij dat de Taliban niet onder het bed hebben gekeken en jou dus niet hebben kunnen vinden tijdens de huisdoorzoeking. Niet valt in te zien dat de Taliban niet verder keek tussen de spullen terwijl ze, zoals jij stelt, juist op zoek waren naar jou en ze zelfs bijna een jaar lang elke week en soms iedere dag bij jouw huis langskwamen. Tevens blijkt uit het Algemeen Ambtsbericht dat volgens sociale media rapporten in sommige gevallen tijdens huiszoekingen mensen werden geïntimideerd, deuren ingetrapt, matrassen opengesneden en bezittingen overhoop werden gegooid. (…) Het blijft vaag dat de Taliban (…) een jaar lang nooit zomaar uw huis is binnengedrongen, terwijl deze werkwijze van binnendringen zonder te kloppen wel blijkt uit algemene bronnen. (…) Niet valt in te zien dat de Taliban niet verder keek tussen de spullen terwijl ze, zoals u stelt, juist opzoek waren naar u en ze zelfs bijna een jaar lang elke week en soms iedere dag bij uw huis langskwamen.
-
De Taliban kwam in augustus 2021 aan de macht. Dat zou betekenen dat de gestelde ontvoering in oktober of november 2021 was. Dit betekent dat je na je ontvoering nog bijna een jaar in Afghanistan hebt gewoond, in je ouderlijk huis. Niet valt in te zien dat jij je, als de Taliban daadwerkelijk bijna dagelijks bij je huis langs kwam, kon onttrekken aan de Taliban en dat zij jou nooit hebben gevonden.
Verder is ook ingegaan op de stukken die eiser heeft overgelegd ter onderbouwing van de problemen die de vader van eiser zou hebben vanwege zijn werkzaamheden in het verleden:
“De enkele foto’s tonen geen objectieve band (…). Dit is ten eerste vanwege geen van beide personen objectief te herkennen is op deze foto’s. (…) U heeft de dreigbrieven niet in origineel overgelegd zodat de echtheid van deze documenten niet kan worden vastgesteld. Het wordt verder opvallend bevonden dat u tijdens het nader gehoor op 18 april 2024 niets over deze dreigbrieven heeft verklaard, terwijl u wel heeft verklaard in contact met uw moeder te staan.”
Gronden
5. Eiser heeft in beroep gronden aangevoerd tegen het bestreden besluit.
Volgens eiser is niet goed gemotiveerd waarom het tweede asielmotief niet geloofwaardig is bevonden. Daarbij is verwezen naar een mail over jaloezie en etnische tegenstellingen in Afghanistan, dat de klasgenoot door het verdwijnen van eiser een plek opschoof en dat uit foto’s blijkt dat hij goed verstopt was.
Eiser heeft verder uiteengezet dat zijn vader als kok heeft gewerkt voor een in 1995 door de Taliban gearresteerde leider en dat de vader van eiser hierdoor al bij de vorige machtsovername van de Taliban problemen met de Taliban had. Ter onderbouwing zijn foto’s overgelegd en dreigbrieven. Eiser vreest voor terugkeer als Hazara en Sjiiet en de banden van diens vader.
Beoordeling
6. De minister heeft geloofwaardig geacht dat eiser -onder meer vanwege zijn afkomst- is lastig gevallen door een klasgenoot. Dat die klasgenoot ook een ontvoering en huiszoekingen heeft geënsceneerd is niet gevolgd. De rechtbank is van oordeel dat de minister met de onder 4.2. aangehaalde argumenten deugdelijk gemotiveerd uiteen heeft gezet waarom de door eiser gestelde ontvoering en nadien uitgevoerde huiszoekingen niet geloofwaardig zijn bevonden. In wat eiser daartegen heeft aangevoerd ziet de rechtbank geen grond gelegen om het bestreden besluit op dit punt te vernietigen. Zo maakt de uitleg over jaloezie in Afghanistan niet dat de door de minister gegeven argumenten niet meer opgaan. Ook valt met de door eiser overgelegde foto’s niet in te zien dat eiser zich zo goed had verstopt dat dit dag in, dag uit, niet als verstopplek is gevonden.
7. Met betrekking tot de geloofwaardigheid van de problemen die de vader van eiser zou ondervinden, en de doorwerking daarvan op eiser, overweegt de rechtbank als volgt.
Zoals de ABRvS eerder heeft overwogen, moet de waarde die -in het kader van de integrale beoordeling van de geloofwaardigheid van het asielrelaas- aan een door een vreemdeling overgelegd document toekomt, worden bezien in het licht van de door die vreemdeling afgelegde verklaringen en tegen de achtergrond van hetgeen algemeen bekend is over de situatie in het land van herkomst.
Eiser heeft in de gronden van beroep de achtergrond van de gestelde problemen geschetst. De rechtbank leest in het bestreden besluit, noch in het verweerschrift evenwel terug welke achtergrondinformatie door de minister is gebruikt om dit onderdeel van het asielrelaas te beoordelen. Het komt de rechtbank voor dat er mogelijk helemaal geen achtergrondinformatie is geraadpleegd. Zo is het standpunt dat de door eiser genoemde leider niet objectief te herkennen is op de foto, niet goed navolgbaar als dat wordt afgezet tegen de rol die hij in de jaren ’90 -tot zijn overlijden in 1995- heeft gespeeld als secretaris-generaal van de Hezb-i-Wahdat. De gemachtigde van eiser heeft, in reactie op het verweerschrift, een uitgeprinte, van het internet gehaalde, kleurenfoto mee naar zitting genomen om een vergelijking mogelijk te maken; niet duidelijk is of de beslisser die het voorgaande op papier heeft gezet dergelijk materiaal heeft geraadpleegd. Verder is onbelicht gebleven dat eiser de herkenbaarheid van zijn vader heeft proberen te onderbouwen door een foto in te brengen waarop hij als baby in de handen ligt van zijn vader.
7.3. Ook de brieven uit 2023, waarin staat dat de vader van eiser wordt gezocht vanwege zijn rol voor Wahdat, zijn niet kenbaar afgezet tegen hetgeen algemeen bekend is over de situatie in het land van herkomst en de verklaringen van eiser zelf. Een niet op echtheid te onderzoeken kopie is niet het sterkste bewijsmiddel, maar dat ontslaat de minister niet om te kijken of het wel past binnen wat bekend is over Afghanistan. In het eerste ambtsbericht dat is opgemaakt na de machtsovername door de Taliban in 2021 is terug te lezen dat “de Hazara-sjiitische Hezb-i-Wahdat (…) in de jaren negentig als doel had om de Taliban om ver te werpen.” In het besluit is nergens terug te lezen hoe is beoordeeld of betrokkenheid bij die partij in het verleden zorgt voor de gestelde risico’s in het heden. Dit klemt temeer, nu eiser hierover wel informatie heeft ingebracht, in de vorm van een e-mail van 15 mei 2024 aan een medewerker van Vluchtelingenwerk. In deze e-mail is het volgende vermeld:
“The fact that the father of your client was a cook (…) may earn this person the same hateful consideration by association, and be a very negative factor for his safety in the country at this point. His going into hiding is justified by the recent events since August 2021.”
De rechtbank komt dan ook tot het oordeel dat het besluit met betrekking tot de geloofwaardigheid van de problemen die de vader van eiser zou ondervinden, en de doorwerking daarvan op eiser, niet deugdelijk is gemotiveerd. Het bestreden besluit komt daarom voor vernietiging in aanmerking wegens strijd met artikel 3:2 van de Awb.
Conclusie en gevolgen
8. Het beroep is gegrond en het bestreden besluit wordt vernietigd wegens strijd met artikel 3:2 van de Awb.
9. De minister moet een nieuw besluit nemen en daarbij, met inachtneming van deze uitspraak, ingaan op de geloofwaardigheid van de problemen van de vader van eiser en de doorwerking daarvan op eiser. Vervolgens moet worden bezien welk effect deze nieuwe beoordeling heeft op de zwaarwegendheid van het relaas.
10. Vanwege de vernietiging van het bestreden besluit ziet de rechtbank aanleiding om de minister te veroordelen in de proceskosten. Deze kosten stelt de rechtbank op grond van het Bbp voor de door een derde beroepsmatig verleende rechtsbijstand vast op € 1.868,- (1 punt voor het indienen van het beroepschrift en 1 punt voor het verschijnen op zitting met een waarde per punt van € 934,- en een wegingsfactor 1).
Beslissing
De rechtbank:
-
verklaart het beroep gegrond;
-
vernietigt het bestreden besluit;
-
veroordeelt de minister in de proceskosten tot een bedrag van € 1.868,-.
Deze uitspraak is gedaan door mr. A.W. Wassink, rechter, in aanwezigheid van mr. P.C.J. Lindeijer, griffier, en openbaar gemaakt door middel van gepseudonimiseerde publicatie op rechtspraak.nl.
Deze uitspraak is openbaar gemaakt en bekendgemaakt op:
Informatie over hoger beroep
Een partij die het niet eens is met deze uitspraak, kan een hogerberoepschrift sturen naar de Afdeling bestuursrechtspraak van de Raad van State waarin wordt uitgelegd waarom deze partij het niet eens is met de uitspraak. Het hogerberoepschrift moet worden ingediend binnen 4 weken na de dag waarop deze uitspraak is bekendgemaakt. Kan de indiener de behandeling van het hoger beroep niet afwachten, omdat de zaak spoed heeft, dan kan de indiener de voorzieningenrechter van de Afdeling bestuursrechtspraak van de Raad van State vragen om een voorlopige voorziening (een tijdelijke maatregel) te treffen.