Vreemdelingenrecht
Visum kort verblijf, niet gebleken van sociale en economische binding met Uganda, vestigingsgevaar…
Rechtbank Den Haag, 20 oktober 2026
ECLI:NL:RBDHA:2026:32283 · Rechtbank Den Haag · 20 oktober 2026
Zaakgegevens
Op 20 oktober 2026 heeft de Rechtbank Den Haag in eerste aanleg uitspraak gedaan in een zaak over vreemdelingenrecht.
- Instantie
- Rechtbank Den Haag
- Zittingsplaats
- Arnhem
- Datum uitspraak
- 20 oktober 2026
- Datum publicatie
- 3 november 2026
- Zaaknummer
- NL26.9526
- Rechtsgebied
- Bestuursrecht » Vreemdelingenrecht
- Procedure
- Eerste aanleg - enkelvoudig
- ECLI
- ECLI:NL:RBDHA:2026:32283
Inhoud van deze uitspraak
Samenvatting
Visum kort verblijf, niet gebleken van sociale en economische binding met Uganda, vestigingsgevaar, hoorplicht niet geschonden, beroep ongegrond.
Uitspraak
RECHTBANK DEN HAAG
Zittingsplaats Arnhem
Bestuursrecht
zaaknummer: NL26.9526
uitspraak van de enkelvoudige kamer van 20 oktober 2026 in de zaak tussen
[eiseres 1] , v-nummer: [x] , eiseres 1 (grootmoeder)
[eiseres 2] , v-nummer: [x] , eiseres 2 (moeder),
[eiseres 3] , v-nummer: [x] , eiseres 3 (dochter)
samen eisers
(gemachtigde: mr. R.J.J. Flantua),
en
de minister van Buitenlandse Zaken,
(gemachtigde: mr. M.A.M. Janssen).
Samenvatting
1. Deze uitspraak gaat over de afwijzing van de visumaanvragen van eisers. Zij zijn het hier niet mee eens en voeren daartoe een aantal beroepsgronden aan. Aan de hand van deze beroepsgronden beoordeelt de rechtbank de afwijzing van de aanvragen.
De rechtbank komt in deze uitspraak tot het oordeel dat de minister de visumaanvragen van eisers terecht heeft afgewezen omdat het doel en de omstandigheden van het voorgenomen verblijf onvoldoende zijn aangetoond. Eisers krijgen geen gelijk en het beroep is ongegrond. Hierna legt de rechtbank uit hoe zij tot dit oordeel komt en welke gevolgen dit oordeel heeft.
Onder 2 staat het procesverloop in deze zaak. Onder 3 volgt een uiteenzetting van het bestreden besluit. Het beoordelingskader staat onder 4. De beoordeling door de rechtbank volgt vanaf 5.1. Daarbij gaat de rechtbank in op de familierechtelijke relatie tussen eisers en referente, de economische binding en de sociale binding. Aan het eind onder 8 staat de beslissing van de rechtbank en de gevolgen daarvan.
Procesverloop
2. Eisers hebben op 15 juli 2025 verzocht om afgifte voor een visum voor kort verblijf bij referente. De minister heeft deze aanvragen met de besluiten van 22 september 2025 afgewezen. Met het bestreden besluit van 23 januari 2026 op het bezwaar van eisers is de minister bij de afwijzing van de aanvragen gebleven.
Eisers hebben beroep ingesteld tegen het bestreden besluit.
De rechtbank heeft het beroep op 7 juli 2026 op zitting behandeld. Hieraan hebben deelgenomen: referente, de gemachtigde van eisers en de gemachtigde van de minister.
Beoordeling door de rechtbank
Afwijzing van de visa
3. Eisers, die de Eritrese nationaliteit hebben en in Uganda verblijven, hebben visa voor kort verblijf (90 dagen) aangevraagd om in de periode van 27 juli 2025 tot en met 18 augustus 2025, de zus van hun moeder (referente) te bezoeken. Op het visumaanvraagformulier heeft de moeder aangegeven dat het reisdoel ‘familie- of vriendenbezoek’ betreft. In het formulier ‘Bewijs van garantstelling en/of particuliere logiesverstrekking’ is nader gespecificeerd dat eisers hun zus/dochter willen bezoeken. De moeder heeft in de ‘Vragenlijst Visumaanvraag’ aangegeven dat eisers na het bezoek aan referente in Nederland terug zullen keren naar hun land van bestendig verblijf, Uganda.
De visumaanvragen van eisers zijn afgewezen omdat het doel en de omstandigheden van het voorgenomen verblijf onvoldoende zijn aangetoond. Daartoe heeft de minister overwogen dat onvoldoende verifieerbare informatie is verstrekt over het reisdoel en de verblijfsomstandigheden, en dat de familierechtelijke relatie met referente niet met documenten is onderbouwd. Voorts stelt de minister zich op het standpunt dat geen sprake is van een toereikende economische en sociale binding met Uganda, waardoor het niet aannemelijk is dat eisers Nederland tijdig zullen verlaten.
Beoordelingskader
4. Op grond van artikel 32 van de Visumcode wordt een visum geweigerd als zich één van de daarin genoemde weigeringsgronden voordoet. Uit de rechtspraak van het Hof van Justitie volgt dat het aan de aanvrager is om het verblijfsdoel en de tijdige terugkeer naar het land van herkomst aannemelijk te maken. Bij deze beoordeling komt de autoriteiten een ruime beoordelingsmarge toe. De rechtbank toetst de beoordeling van het bestreden besluit daarom enigszins terughoudend.
Is er sprake van vestigingsgevaar?
Familierechtelijke relatie
5. Eisers betogen dat zij de familierechtelijke relatie met referente, anders dan de minister stelt, alsnog wel aannemelijk hebben gemaakt. Ter onderbouwing van dit betoog hebben zij in beroep een kopie van een Eritrese bewonerspas van de regio Gash Barka, met vertaling, alsmede een geboorteakte overgelegd. Uit deze documenten volgt volgens eisers dat eiseres 1 de moeder is van referente en dat eiseres 2 een kind is van eiseres 1, zodat eiseres 2 en referente (half)zusters van elkaar zijn. Het doel van de reis, te weten familiebezoek, is daarmee eveneens voldoende aangetoond en eiseres 3 een nichtje is van referente. In de bijgevoegde vertaling staat dat de grootmoeder de moeder is van referente. Ook leggen eisers een geboorteakte van over waaruit volgt dat de moeder een kind is van de grootmoeder. Deze documenten onderbouwen daarom dat de moeder en referente (half)zussen zijn en dat zij dezelfde moeder hebben. De meereizende minderjarige dochter is volgens eisers dan ook het nichtje van referente.
Naar het oordeel van de rechtbank stelt de minister zich niet ten onrechte op het standpunt dat eisers de familierechtelijke relatie tussen hen en referente ten tijde van het bestreden besluit niet met objectief verifieerbare bewijsstukken aannemelijk hebben gemaakt. Bij de visumaanvraag en in de bezwaarprocedure zijn namelijk geen documenten ter onderbouwing van deze relatie overgelegd. Daarbij weegt naar het oordeel van de rechtbank mee dat aan hen tweemaal de mogelijkheid van herstelverzuim is geboden. Dat eisers pas in beroep nadere documenten overgelegd hebben, maakt het oordeel over het bestreden besluit niet anders. Zoals hierna wordt overwogen, heeft de minister zich namelijk op het standpunt mogen stellen dat, ook indien van het bestaan van de familierechtelijke relatie wordt uitgegaan, dit wegens het ontbreken van voldoende sociale en economische binding niet tot visumverlening kan leiden.
Sociale en economische binding
6. Eisers betogen dat zij een voldoende sociale en economische binding met Uganda hebben, zodat er geen gevaar bestaat dat zij zich in Nederland zullen vestigen. Eisers werken in Uganda weliswaar niet, maar de echtgenoot van de moeder heeft een bedrijf waarmee hij voldoende inkomen genereert om zijn gezin en de grootmoeder te kunnen onderhouden. Er zijn voor eisers dan ook geen economische redenen om in Nederland te blijven. De minister stelt ten onrechte dat niet is aangetoond van wie de [bedrijf] is, nu bij het bezwaarschrift de statuten (productie 3) en bankafschriften zijn overgelegd. Daarnaast hebben eisers sociale binding met Uganda. De moeder heeft schoolgaande kinderen. Zij wonen gezamenlijk in dezelfde woning waarvan in de bezwaarfase ook een huurovereenkomst is overgelegd. De grootmoeder woont eveneens in bij het gezin van de moeder en haar echtgenoot.
Uit artikel 21, eerste lid, van de Visumcode volgt dat bij de afhandeling van een visumaanvraag voor kort verblijf wordt nagegaan of de aanvraag van het visum aan de voorwaarden voor inreis voldoet. Deze voorwaarden zijn omschreven in artikel 6, eerste lid, onder a, c, d en e van de Schengengrenscode. Daarbij is bijzondere aandacht voor de vraag of de aanvrager het voornemen heeft om het Schengengebied te verlaten vóór de geldigheidsduur van het visum verloopt. Ook wordt gekeken of de aanvrager een risico van illegale immigratie of een risico voor de veiligheid van de lidstaten met zich meebrengt. Daarom vereisen aanvragen die worden ingediend door personen met een geringe sociale of economische binding met het land van bestendig verblijf bijzondere aandacht.
Naar het oordeel van de rechtbank stelt de minister zich niet ten onrechte op het standpunt dat eisers de zelfstandige en persoonlijke economische binding met Uganda onvoldoende aannemelijk hebben gemaakt. Uit de overgelegde documenten van [bedrijf] blijkt niet van wie het bedrijf is en of de eigenaar daadwerkelijk de echtgenoot van eiseres is. Overigens maken deze stukken niet dat is aangetoond dat eisers een economische binding met het land van bestendig verblijf, Uganda, hebben. Ook de kort voor zitting overgelegde bankafschriften van [bank] maken dit niet anders, nu deze niet tot de persoon van de echtgenoot kunnen worden herleid. Daarom stelt de minister niet ten onrechte dat niet aannemelijk is dat eisers Nederland (tijdig) zullen verlaten vanwege een gebrek aan economische binding met Uganda.
Met betrekking tot de sociale binding met Uganda stelt de minister zich naar het oordeel van de rechtbank niet ten onrechte op het standpunt dat eiseres vier minderjarige kinderen heeft in Uganda en dat haar moeder bij haar inwoont, maar dat dit niet zonder meer maakt dat deze sociale binding met Uganda garant staat aan een tijdige terugkeer van eisers naar dat land. De minister erkent dat de moeder vanwege haar vier minderjarige kinderen die in Uganda verblijven een zekere sociale binding met dat land heeft. Maar gelet op de omstandigheden met betrekking tot het reisdoel, de verblijfsomstandigheden en het ontbreken van een economische binding met Uganda, is het bestaan van een sociale binding niet genoeg om aannemelijk te achten dat eisers zullen terugkeren. De kinderen blijven namelijk achter bij de echtgenoot van de moeder die ook voor hen kan zorgen. Daarbij weegt mee dat de grootmoeder, weduwe is en dat haar enige kinderen referente en de moeder zijn. Voor de grootmoeder vormen haar kinderen geen sociale binding met het land van bestendig verblijf, omdat er bij het gebruikmaken van een visum geen sprake zou zijn van een eigen achterblijvend gezin. De minister weegt ook niet ten onrechte mee dat niet gebleken is dat eisers achterblijvende familieleden onderhouden of dat zij zwaarwegende maatschappelijke verplichtingen hebben die hen dwingen om tijdig terug te keren naar Uganda.
Omdat niet is gebleken van sociale en economische binding met het land van bestendig verblijf, mocht door de minister worden getwijfeld aan de uiteindelijke verblijfsduur in Nederland. In het verlengde daarvan wordt ook getwijfeld aan de terugkeer van de meereizende minderjarige (klein)dochter. Aangezien dat voor de minister voldoende reden is om weigering van de visa in stand te laten, kan in het midden blijven of eisers hun familieband met de in beroep overgelegde stukken alsnog hebben aangetoond.
Heeft de minister de hoorplicht geschonden?
7. Eisers betogen dat de minister de hoorplicht heeft geschonden. Volgens hen is er geen sprake van een kennelijk ongegrond bezwaar.
De Afdeling bestuursrechtspraak van de Raad van State (Afdeling) heeft in haar uitspraak van 6 juli 2022 het toetsingskader van de hoorplicht in vreemdelingenzaken uiteengezet. Samengevat volgt uit deze uitspraak dat het uitgangspunt is dat de minister een vreemdeling hoort in bezwaar. Van deze hoorplicht kan worden afgezien als het bezwaar kennelijk ongegrond is. Uit vaste jurisprudentie volgt dat hiervan sprake is als er op voorhand redelijkerwijs geen twijfel over mogelijk is dat het in bezwaar aangevoerde niet tot een ander standpunt kan leiden dan in het primaire besluit is vervat.
Het betoog faalt. Volgens vaste rechtspraak van de Afdeling (onder meer de uitspraak van 6 juli 2022, ECLI:NL:RVS:2022:1918) mag de minister op grond van artikel 7:3, aanhef en onder b, van de Algemene wet bestuursrecht (Awb) van het horen afzien indien er op voorhand redelijkerwijs geen twijfel over mogelijk is dat de bezwaren niet tot een ander besluit kunnen leiden. Nu eisers in de primaire fase en na het tweemaal bieden van herstelverzuim de vereiste documenten ter onderbouwing van de familierechtelijke relatie en de economische binding niet hebben overgelegd, heeft de minister het bezwaar redelijkerwijs als kennelijk ongegrond mogen aanmerken en van het horen kunnen afzien.
Conclusie en gevolgen
8. Het beroep is ongegrond. Dat betekent dat de minister de aanvragen voor het verlenen van een visum kort verblijf terecht heeft afgewezen. Eisers krijgt daarom het griffierecht niet terug. Zij krijgen ook geen vergoeding van hun proceskosten.
Beslissing
De rechtbank verklaart het beroep ongegrond.
Deze uitspraak is gedaan door mr. G.W.B. Heijmans, rechter, in aanwezigheid van F. Metz, griffier.
Uitgesproken in het openbaar en bekendgemaakt op:
Tegen deze uitspraak staat geen hoger beroep of verzet open.