Vreemdelingenrecht

Leeftijdsregistratie, UNHCR-registratie moet buiten beschouwing blijven vanwege de wisselende inhoud daarvan…

Rechtbank Den Haag, 12 november 2026

Zaakgegevens

Op 12 november 2026 heeft de Rechtbank Den Haag in eerste aanleg uitspraak gedaan in een zaak over vreemdelingenrecht.

Instantie
Rechtbank Den Haag
Zittingsplaats
Amsterdam
Datum uitspraak
12 november 2026
Datum publicatie
13 november 2026
Zaaknummer
NL26.1203
Procedure
Eerste aanleg - enkelvoudig
ECLI
ECLI:NL:RBDHA:2026:33560
Inhoud van deze uitspraak

Samenvatting

Leeftijdsregistratie, UNHCR-registratie moet buiten beschouwing blijven vanwege de wisselende inhoud daarvan, de minister heeft het vermoeden van minderjarigheid niet weerlegd, het beroep is gegrond.

Uitspraak

RECHTBANK DEN HAAG

Zittingsplaats Amsterdam

Bestuursrecht

Zaaknummer: NL26.1203

V-nummer: [V nummer]


uitspraak van de enkelvoudige kamer in de zaak tussen

[eiser] , eiser

(gemachtigde: mr. A.D. Kupelian),

en

de minister van Asiel en Migratie, de minister

(gemachtigde: mr. W.A. Kleingeld).

Procesverloop

1. Met het besluit van 12 december 2025 (het bestreden besluit) heeft de minister een verblijfsvergunning asiel voor bepaalde tijd aan eiser verleend.

1.1.

Eiser heeft tegen het bestreden besluit beroep ingesteld vanwege de in dat besluit vastgestelde geboortedatum.

1.2.

De rechtbank heeft het beroep op 29 oktober 2026 op zitting behandeld. Hierbij waren de gemachtigden van partijen aanwezig. Eiser was niet aanwezig.

Beoordeling door de rechtbank

Achtergrond

2. Eiser heeft de Eritrese nationaliteit en heeft Eritrea op illegale wijze verlaten. Hij heeft in een vluchtelingenkamp in [plaats] (Soedan) gezeten en is via Italië de Europese Unie ingereisd. Eiser heeft Italië verlaten en is doorgereisd naar Nederland en heeft hier op 28 november 2023 asiel aangevraagd.

Overwegingen

3. De rechtbank ziet zich ambtshalve voor de vraag gesteld of eiser belang heeft bij een inhoudelijk oordeel omdat eiser inmiddels meerderjarig is en zijn verblijfsvergunning is verleend. Zij beantwoordt deze vraag bevestigend. Hoewel aan eiser de door hem verzochte vergunning is verleend, volgt uit rechtspraak van de Afdeling dat hij belang heeft bij de juiste vaststelling van zijn personalia.

3.1.

De rechtbank beoordeelt verder of de minister heeft mogen uitgaan van de geboortedatum [geboortedatum 1] 2007, of dat hij had moeten uitgaan van de door eiser gestelde geboortedatum van [geboortedatum 2] 2002.

3.2.

Wanneer een vreemdeling stelt minderjarig te zijn en dit niet kan onderbouwen met identificerende documenten, wordt de vreemdeling geschouwd. Bij een schouw beoordelen de Afdeling vreemdelingenpolitie, identificatie en mensenhandel (hierna: de AVIM) en de minister of de vreemdeling evident minderjarig of evident meerderjarig is, of dat hier twijfel over bestaat. Wanneer er zowel bij de AVIM als bij de minister sprake is van twijfel of wanneer de conclusies niet overeenkomen dan doet de minister nader onderzoek. Als de vreemdeling een registratie (Eurodac-hit) heeft in een andere lidstaat kan de minister bij deze lidstaat navragen met welke geboortedatum hij of zij daar geregistreerd staat. De minister zal moeten onderzoeken en deugdelijk moeten motiveren welk gewicht hij aan een bepaalde registratie toekent. Ook zal verweerder alle feiten en omstandigheden moeten betrekken bij de leeftijdsbepaling. Bij een gestelde minderjarigheid moet worden uitgegaan van het vermoeden van minderjarigheid. Het is aan de minister om het vermoeden van minderjarigheid te weerleggen.

Onderzoek naar de geboortedatum van eiser

4. Eiser stelt dat hij geboren is op [geboortedatum 1] 2007 en minderjarig was ten tijde van zijn asielaanvraag in Nederland. Nu hij geen identificerende documenten heeft overgelegd, is hij bij zijn aanmelding geschouwd door de AVIM en de minister.

4.1.

Op 28 november 2023 hebben twee medewerkers van de AVIM een leeftijdsschouw verricht en geconcludeerd dat eiser evident meerderjarig is.

4.2.

Op 1 december 2023 heeft een hoormedewerker van de IND ook een leeftijdsschouw verricht en geconcludeerd niet te kunnen oordelen of eiser meer- of minderjarig is.

4.3.

De minister heeft vervolgens nader onderzoek verricht en informatie opgevraagd bij de Italiaanse autoriteiten, omdat eiser in Italië heeft verbleven. Uit de informatie van de Italiaanse autoriteiten is in eerste instantie gebleken dat eiser daar stond genoteerd met de geboortedatum [geboortedatum 3] 1996. De minister heeft op basis daarvan de geboortedatum van eiser gewijzigd. De Italiaanse autoriteiten bleken zich te hebben vergist en hebben gemeld dat eiser bij hen geregistreerd stond met de door eiser opgegeven geboortedatum, te weten [geboortedatum 1] 2007. De minister heeft op basis van deze nieuwe informatie de geboortedatum van eiser weer terug gewijzigd naar [geboortedatum 1] 2007.

4.4.

Vervolgens heeft de minister, na toestemming van eiser, de UNHCR verzocht onderzoek te verrichten in Soedan, om de persoonsgegevens van eiser te verifiëren. De UNHCR heeft laten weten dat zij eiser hebben geregistreerd op 9 juli 2023, onder de naam [naam] , met de leeftijd van 23 jaar. Als geboortedatum is geregistreerd [geboortedatum 2] 2002. Verder zijn de namen van de vader en moeder van eiser, zijn geboorteplaats, religie en opleiding geregistreerd. Ook bevat de registratie een pasfoto.

4.5.

De minister heeft eiser in de gelegenheid gesteld om te reageren op de UNHCR-registratie. Bij brief van 31 maart 2025 heeft eiser bericht dat hij niet weet hoe de leeftijd op die wijze tot stand is gekomen en dat het leeftijdsverschil zodanig is dat er mogelijk sprake is van een fout. Daarnaast stelt eiser dat de pasfoto op de registratie discrepanties met zijn gezicht vertoont. Eiser heeft de minister verzocht nader onderzoek naar de registratie te doen.

4.6.

Bij het bestreden besluit heeft de minister niet geloofwaardig geacht dat eiser minderjarig was ten tijde van zijn aanvraag. De minister gaat uit van de registratie van de UNHCR omdat deze zou zijn gedaan op basis van een door eiser op dat moment overgelegde ‘residence permit’.

Heeft de minister voldoende gemotiveerd waarom van de UNHCR-registratie kan worden uitgegaan?

5. Eiser voert aan dat de minister de leeftijdsbeoordeling niet juist heeft verricht. Er moet worden uitgegaan van de registratie in Italië en verklaringen van eiser in Nederland, ondanks dat hij niet beschikt over documenten. Volgens eiser kan er niet van de UNHCR-registratie worden uitgegaan. Uit een vergelijking van de foto van de UNHCR-registratie en de foto op de opgestelde staat van identiteitsgegevens blijkt volgens eiser dat zijn uiterlijke kenmerken niet geheel overeenkomen. Eiser heeft zich ingespannen om zoveel mogelijk informatie over te leggen, hij heeft immers toestemming verleend voor een onderzoek naar zijn inschrijving bij de UNHCR. Het is eiser onduidelijk hoe de UNHCR aan deze persoonsgegevens is gekomen. Eiser is in Afrika aangehouden, wellicht heeft de UNHCR per ongeluk zijn naam gebruikt bij de registratie van een ander. Dat verklaart de afwijkende geboortedatum. Daarnaast bevindt de residence permit, waar de minister naar verwijst, zich niet in het dossier.

5.1.

Zoals hiervoor overwogen dient de minister uit te gaan van de minderjarigheid van eiser, en is het aan de minister om het vermoeden van die minderjarigheid te weerleggen. De rechtbank oordeelt dat de minister daarin niet is geslaagd. De rechtbank zal dat hierna uitleggen.

5.2.

De minister geeft een doorslaggevende betekenis aan de registratie van eiser door UNHCR in Soedan. Uit wat ter zitting naar voren is gekomen, is echter gebleken dat deze registratie onjuistheden bevat. Zo vermeldt de registratie een leeftijd van 23 jaar, terwijl het daarin opgenomen geboortejaar 2002 is. Die gegevens zijn niet met elkaar verenigbaar, gelet op het moment waarop de registratie heeft plaatsgevonden, te weten 9 juli 2023. Daarnaast heeft de rechtbank, gelet op de uiterlijke kenmerken op de bij de UNHCR-registratie gevoegde foto en de foto op de door de minister opgestelde staat van identiteitsgegevens, twijfel of beide foto’s daadwerkelijk dezelfde persoon betreffen.

5.3.

Nu in ieder geval vaststaat dat de leeftijdsregistratie op de UNHCR-registratie fout is, ziet de rechtbank geen aanleiding om bij de beoordeling van de leeftijd van eiser betekenis toe te kennen aan deze UNHCR-registratie. Dit betekent dat de registratie niet geschikt is voor de conclusie dat eiser meerderjarig is.

5.4.

Omdat de UNHCR-registratie buiten beschouwing moet blijven, resteert de schouw als onderbouwing van standpunt van de minister dat eiser meerderjarig is. Hoewel de AVIM op basis van de schouw heeft geconcludeerd dat eiser evident meerderjarig is, heeft de IND bij de schouw juist twijfel geuit over de leeftijd van eiser. De schouw heeft daarmee geen eenduidige uitkomst opgeleverd. De uitkomst ervan biedt dan ook geen grond voor de conclusie dat het vermoeden van minderjarigheid is weerlegd. Daarbij komt dat de registratie van eiser in Italië overeenkomt met wat eiser in Nederland over zijn geboortedatum verklaart, namelijk dat hij in 2007 is geboren. De minister heeft in het bestreden besluit niet inzichtelijk gemaakt waarom aan deze registratie geen betekenis toekomt en waarom deze registratie niet wordt gevolgd.

5.5.

De rechtbank is dan ook van oordeel dat de minister het vermoeden van minderjarigheid niet heeft weerlegd. De beroepsgrond slaagt.

Conclusie en gevolgen

6. Het voorgaande betekent dat de rechtbank het beroep gegrond verklaart omdat het bestreden besluit onzorgvuldig tot stand is gekomen en ondeugdelijk is gemotiveerd. De rechtbank vernietigt daarom het bestreden besluit voor zover het besluit ziet op de vaststelling van eisers leeftijd. De rechtbank ziet geen reden om de rechtsgevolgen van het besluit, voor zover dat wordt vernietigd, in stand te laten of om zelf een beslissing te nemen.

6.1.

De rechtbank bepaalt met toepassing van artikel 8:72, vierde lid, van de Algemene wet bestuursrecht dat de minister een nieuw besluit moet nemen en daarbij rekening houdt met deze uitspraak. De rechtbank geeft de minister hiervoor zes weken.

6.2.

Omdat het beroep gegrond is krijgt eiser een vergoeding van zijn proceskosten.

De minister moet deze vergoeding betalen. Deze vergoeding bedraagt € 1.868,- omdat de gemachtigde van eiser een beroepschrift heeft ingediend en aan de zitting heeft deelgenomen. Verder zijn er geen kosten gemaakt die vergoed kunnen worden.

Beslissing

De rechtbank:

- verklaart het beroep gegrond;

- vernietigt het bestreden besluit van 12 december 2025 voor zover dat ziet op de vaststelling van eisers leeftijd;

- draagt de minister op binnen zes weken na de dag van verzending van deze uitspraak een nieuw besluit te nemen, waarbij rekening wordt gehouden met deze uitspraak;

- veroordeelt de minister tot betaling van € 1.868,- aan proceskosten aan eiser.

Deze uitspraak is gedaan door mr. A. Jansen, rechter, in aanwezigheid van mr. E. Waal, griffier.

Uitgesproken in het openbaar en bekendgemaakt op:

Informatie over hoger beroep

Een partij die het niet eens is met deze uitspraak, kan een hogerberoepschrift sturen naar de Afdeling bestuursrechtspraak van de Raad van State waarin wordt uitgelegd waarom deze partij het niet eens is met de uitspraak. Het hogerberoepschrift moet worden ingediend binnen vier weken na de dag waarop deze uitspraak is verzonden. Kan de indiener de behandeling van het hoger beroep niet afwachten, omdat de zaak spoed heeft, dan kan de indiener de voorzieningenrechter van de Afdeling bestuursrechtspraak van de Raad van State vragen om een voorlopige voorziening (een tijdelijke maatregel) te treffen.

De Afdeling bestuursrechtspraak van de Raad van State. Zie de uitspraak van 17 september 2003, ECLI:NL:RVS:2003:AL3294. Immigratie- en naturalisatiedienst. United Nations High Commissioner for Refugees. Afdeling bestuursrechtspraak van de Raad van State, 20 augustus 2025, ECLI:NL:RVS:2025:3991 en ECLI:NL:RVS:2025:3801.