Vreemdelingenrecht
Vervolgberoep art. 59b, eerste lid, aanhef en onder a en d, van de Vw 2000; op zitting behandeld; de…
Rechtbank Den Haag, 22 oktober 2026
ECLI:NL:RBDHA:2026:32384 · Rechtbank Den Haag · 22 oktober 2026
Zaakgegevens
Op 22 oktober 2026 heeft de Rechtbank Den Haag in eerste aanleg uitspraak gedaan in een zaak over vreemdelingenrecht.
- Instantie
- Rechtbank Den Haag
- Zittingsplaats
- Arnhem
- Datum uitspraak
- 22 oktober 2026
- Datum publicatie
- 4 november 2026
- Zaaknummer
- NL26.59517
- Rechtsgebied
- Bestuursrecht » Vreemdelingenrecht
- Procedure
- Eerste aanleg - enkelvoudig
- ECLI
- ECLI:NL:RBDHA:2026:32384
Inhoud van deze uitspraak
Samenvatting
Vervolgberoep art. 59b, eerste lid, aanhef en onder a en d, van de Vw 2000; op zitting behandeld; de aanhouding van het asielberoep om een aanvullend besluit te nemen over de veiligheidssituatie in Zuid-Soedan maakt niet dat de voortduring van de bewaring onrechtmatig of onevenredig is.
Uitspraak
RECHTBANK DEN HAAG
Zittingsplaats Arnhem
Bestuursrecht
zaaknummer: NL26.59517
uitspraak van de enkelvoudige kamer van 22 oktober 2026 in de zaak tussen
[eiser] , v-nummer: [x] , eiser
(gemachtigde: mr. H.A. Limonard),
en
de minister van Asiel en Migratie,
(gemachtigde: mr. P.A.L.M. van Ittersum).
Procesverloop
De minister heeft op 17 augustus 2026 aan eiser de maatregel van vreemdelingenbewaring op grond van artikel 59b, eerste lid, aanhef en onder a en d, van de Vreemdelingenwet 2000 (Vw 2000). Deze maatregel duurt nog voort.
Eiser heeft op 6 oktober 2026 tegen het voortduren van de maatregel van vreemdelingenbewaring beroep ingesteld. Daarbij heeft hij verzocht om schadevergoeding.
De minister heeft een voortgangsrapportage overgelegd. Eiser heeft hierop gereageerd.
De rechtbank heeft deze maatregel al eerder getoetst. Op het eerste beroep heeft de rechtbank beslist bij uitspraak van 31 augustus 2026.
De rechtbank heeft het beroep op 16 oktober 2026 op zitting behandeld. Eiser en zijn gemachtigde hebben zich voorafgaand aan de zitting afgemeld. De minister heeft zich laten vertegenwoordigen door zijn gemachtigde.
Beoordeling door de rechtbank
1. Indien de rechtbank van oordeel is dat de toepassing of tenuitvoerlegging van de maatregel van vreemdelingenbewaring in strijd is met de Vw 2000 dan wel bij afweging van alle daarbij betrokken belangen in redelijkheid niet gerechtvaardigd is, verklaart zij het beroep gegrond en beveelt zij de opheffing van de maatregel of een wijziging van de wijze van tenuitvoerlegging daarvan.
2. Uit de uitspraak van 31 augustus 2026 volgt dat de maatregel van vreemdelingenbewaring tot het moment van sluiten van dat onderzoek, rechtmatig was. Daarom beoordeelt de rechtbank nu alleen of de maatregel van bewaring sinds het moment van sluiten van dat onderzoek, op 25 augustus 2026, rechtmatig is.
Is de voortduring van de bewaring nog rechtmatig, gelet op de aanhouding van het asielberoep?
3. Eiser voert aan dat de bewaring moet worden opgeheven en in ieder geval vanaf 6 oktober 2026 onrechtmatig is. Hij wordt in bewaring gehouden in afwachting van een uitspraak op het beroep tegen de afwijzing van zijn asielaanvraag. Dit beroep zou op 8 oktober 2026 door de meervoudige kamer van deze rechtbank en zittingsplaats worden behandeld. De minister heeft op 6 oktober 2026 verzocht de behandeling aan te houden, omdat hij de beoordeling van de vraag of terugkeer van eiser naar Zuid-Soedan, meer in het bijzonder de deelstaat Upper Nile, in overeenstemming is met artikel 3 van het EVRM wil actualiseren en daarover een aanvullend besluit wil nemen. De rechtbank heeft dit verzoek gehonoreerd en de minister tot 17 november 2026 gegeven om een aanvullend besluit te nemen. Volgens eiser ontbreekt daardoor zicht op uitzetting op korte termijn. De minister heeft met het aanhoudingsverzoek immers zelf aangegeven dat een nadere beoordeling van de veiligheidssituatie nodig is en dat een mogelijke beleidswijziging aan de orde kan zijn. Een dergelijke beleidswijziging zal volgens eiser niet binnen een redelijke termijn kunnen worden doorgevoerd. Daarnaast voert eiser aan dat de duur van de strafrechtelijke en vreemdelingenrechtelijke detentie inmiddels niet meer redelijk is. Verder voert eiser aan dat de rechtbank ambtshalve moet beoordelen of het refoulementverbod aan uitzetting in de weg staat. Volgens eiser kan hij, omdat artikel 1F van het Vluchtelingenverdrag aan hem is tegengeworpen, niet naar Zuid-Soedan worden teruggestuurd zonder dat artikel 3 van het EVRM wordt geschonden. Hij wijst erop dat de minister de actuele veiligheidssituatie in Zuid-Soedan, waaronder die in Upper Nile, opnieuw onderzoekt en dat het antwoord daarop niet eerder dan medio november 2026 wordt verwacht.
De rechtbank stelt voorop dat eiser op grond van artikel 59b, eerste lid, aanhef en onder a en d, van de Vw 2000 in bewaring is gesteld. Op grond van artikel 59b, tweede lid, van de Vw 2000 duurt de bewaring in beginsel niet langer dan zes maanden, welke termijn eventueel verlengd kan worden. Aan die termijn wordt op dit moment nog voldaan, aangezien eiser op 17 augustus 2026 in bewaring is gesteld. Ook binnen die termijn moet de bewaring zo kort mogelijk duren. De minister heeft toegelicht dat hij uit oogpunt van zorgvuldigheid naar aanleiding van de ontwikkelingen in de veiligheidssituatie in Zuid-Soedan de veiligheidssituatie daar opnieuw wil beoordelen en daarover een aanvullend besluit wil nemen. De rechtbank acht dit op zichzelf niet in strijd met de noodzaak om de bewaring zo kort mogelijk te laten duren. Het is inherent aan het vreemdelingenrecht dat er wijzigingen in landen van herkomst plaatsvinden, en dat die dan moeten worden beoordeeld. Voor zover eiser betoogt dat het handhaven van de bewaring onevenredig is omdat de minister zelf erkent dat eiser niet naar Zuid-Soedan kan terugkeren, slaagt dat evenmin. Dat de minister een nadere beoordeling nodig vindt, betekent niet dat nu al duidelijk is dat eiser niet naar Zuid-Soedan kan terugkeren vanwege een refoulementrisico. De uitkomst van de nadere beoordeling is immers nog niet bekend. Bij een bewaring op grond van artikel 59b van de Vw 2000 is de bewaringsrechter ook niet gehouden te toetsen of het beginsel van non-refoulement zich tegen uitzetting verzet.
De rechtbank acht het voortduren van de bewaring in dit geval ook verder niet onevenredig. De rechtbank begrijpt dat het vervelend is voor eiser dat hij langer op deze grondslag in bewaring zal blijven. Daartegenover staat dat de minister groot belang heeft bij de handhaving van de bewaring. Niet alleen is aan eiser artikel 1F van het Vluchtelingenverdrag tegengeworpen, maar zoals uit de opgelegde maatregel en de eerdere uitspraak van deze rechtbank en zittingsplaats volgt, heeft eiser in 2021 een overdracht naar Italië gefrustreerd door te weigeren een COVID test af te laten nemen en is eiser in 2024 tijdens zijn asielprocedure met onbekende stemming vertrokken. Het belang van de minister bij het laten voortduren van de bewaring vindt de rechtbank daarom nog zwaarder wegen dan het belang van eiser om nu in vrijheid gesteld te worden. De rechtbank acht de voortduring van de bewaring daarom op dit moment niet onrechtmatig.
Leidt ambtshalve toetsing tot een ander oordeel?
4. Los van de door eiser aangevoerde gronden, ziet de rechtbank in de door de minister en eiser verstrekte gegevens geen grond om te komen tot het oordeel dat aan de rechtmatigheidsvoorwaarden voor deze maatregel niet is voldaan.
Conclusie en gevolgen
5. Het beroep tegen de maatregel van vreemdelingenbewaring is ongegrond. Daarom wordt ook het verzoek om schadevergoeding afgewezen. Eiser krijgt geen vergoeding van zijn proceskosten.
Beslissing
De rechtbank:
- verklaart het beroep ongegrond;
- wijst het verzoek om schadevergoeding af.
Deze uitspraak is gedaan door mr. G.A. van der Straaten, rechter, in aanwezigheid van mr. N. Habibi, griffier.
De uitspraak is uitgesproken in het openbaar en bekendgemaakt op:
Rechtsmiddel
Tegen deze uitspraak staat geen rechtsmiddel open.