Vreemdelingenrecht

Kenia / asielrelaas niet geloofwaardig / veiligheidssituatie / ongegrond

Rechtbank Den Haag, 5 november 2026

Zaakgegevens

Op 5 november 2026 heeft de Rechtbank Den Haag in eerste aanleg uitspraak gedaan in een zaak over vreemdelingenrecht.

Instantie
Rechtbank Den Haag
Zittingsplaats
Groningen
Datum uitspraak
5 november 2026
Datum publicatie
5 november 2026
Zaaknummer
NL25.40447
Procedure
Eerste aanleg - enkelvoudig
ECLI
ECLI:NL:RBDHA:2026:32522
Inhoud van deze uitspraak

Samenvatting

Kenia / asielrelaas niet geloofwaardig / veiligheidssituatie / ongegrond

Uitspraak

RECHTBANK DEN HAAG

Zittingsplaats Groningen

Bestuursrecht

zaaknummer: NL25.40447

uitspraak van de enkelvoudige kamer in de zaak tussen

[naam] , eiseres,

V-nummer: [nummer] ,

van Keniaanse nationaliteit

(gemachtigde: mr. L.J. Meijering)

en

de minister van Asiel en Migratie, de minister

(gemachtigde: mr. F.M. Reidinga).

Samenvatting

1. Deze uitspraak gaat over de afwijzing van de asielaanvraag van eiseres als bedoeld in artikel 28 van de Vw 2000. Eiseres is het hier niet mee eens. Zij voert daartoe een aantal beroepsgronden aan. Mede aan de hand van deze beroepsgronden beoordeelt de rechtbank de afwijzing van de asielaanvraag.

1.1.

De rechtbank komt in deze uitspraak tot het oordeel dat de afwijzing van de asielaanvraag in stand kan blijven. Hieronder legt de rechtbank uit hoe zij tot dit oordeel komt.

Procesverloop

2. Eiseres heeft een aanvraag om verlening van een verblijfsvergunning asiel voor bepaalde tijd ingediend. De minister heeft met het bestreden besluit van 15 augustus 2025 deze aanvraag in de algemene procedure afgewezen als ongegrond.

2.1.

Eiseres heeft beroep ingesteld tegen het bestreden besluit en gronden ingediend.

2.2.

De minister heeft op 27 oktober 2026 een verweerschrift ingediend.

2.3.

De rechtbank heeft het beroep op 29 oktober 2026 op zitting behandeld. Hieraan hebben deelgenomen: eiseres, mr. E. Ceylan als waarnemer van de gemachtigde van eiseres en de gemachtigde van de minister. De rechtbank heeft het onderzoek ter zitting gesloten.

Beoordeling door de rechtbank

Het asielrelaas

3. Eiseres heeft aan haar asielaanvraag ten grondslag gelegd dat haar moeder in 2019 is verdwenen, dat haar vader in 2020, toen zij twintig jaar oud was, is hertrouwd, dat haar vader haar heeft proberen uit te huwelijken en dat haar stiefmoeder haar heeft mishandeld. Volgens eiseres heeft haar stiefmoeder eind december 2023 zuur toegevoegd aan een jerrycan, wat heeft geleid tot brandwonden bij het wassen en een ziekenhuisopname van drie weken. Eiseres heeft verklaard dat er aangifte is gedaan tegen de stiefmoeder, dat ze twee weken is vastgehouden en toen weer is vrijgelaten.

Het bestreden besluit

4. Het asielrelaas van eiseres bevat volgens de minister de volgende asielmotieven:

1. Haar identiteit, nationaliteit en herkomst;

2. De problemen met vader en stiefmoeder.

De minister volgt eiseres in de door haar gestelde identiteit, nationaliteit en herkomst. De problemen met de vader en stiefmoeder worden niet geloofwaardig geacht.
De minister vindt de verklaringen met betrekking tot de verdwijning van de moeder van eiseres onsamenhangend en vaag. Daarnaast vindt de minister dat de verklaringen van eiseres over haar uithuwelijking vaag zijn. Zij heeft verklaard onder druk te zijn gezet om te trouwen maar deze trouwerij heeft nooit plaatsgevonden, terwijl zij een lange tijd bij haar vader heeft gewoond. De minister vindt ook dat de verklaringen van eiseres met betrekking tot de zuuraanval en het ziekenhuisbezoek vaag zijn, omdat de stiefmoeder zonder aangifte wel zou zijn opgepakt om vervolgens enkele weken later, als eiseres aangifte komt doen, weer te worden vrijgelaten omdat de politie zich niet mengt in familieaangelegenheden. Ook vindt de minister het vaag dat eiseres niet weet wie haar naar het ziekenhuis heeft gebracht en welk ziekenhuis dat was. Verder is gewezen op tegenstrijdige verklaringen over het aanvragen van een paspoort en visum.

Nu de problemen van eiseres met haar vader en stiefmoeder niet geloofwaardig zijn geacht, loopt eiseres bij terugkeer naar Kenia volgens de minister bij terugkeer geen reëel risico op ernstige schade. Dat eiseres uit Kenia komt is op zichzelf niet genoeg om een reëel risico op ernstige schade aan te nemen. De minister wijst er verder op dat een reisadvies voor toerisme niet gelijk gesteld kan worden aan terugkeer naar de eigen woonplaats.

Gronden van beroep

5. Eiseres heeft in de zienswijze van 2 april 2025 inhoudelijk verweer gevoerd. In de gronden van beroep heeft ze dat opnieuw gedaan.
Eiseres stelt dat haar ten onrechte wordt tegengeworpen dat zij de exacte datum niet kan benoemen waarop haar moeder verdwenen is. Het is lang geleden en in het medisch advies is aangeven dat eiseres moeite heeft met exacte data.

Eiseres stelt zich verder op het standpunt dat zij duidelijk heeft gemaakt waarom het huwelijk met de man waaraan haar vader haar wil uithuwelijken niet heeft plaatsgevonden. Verder vindt eiseres er niets vreemds aan dat de politie onderzoek doet om vervolgens te beslissen om niet te vervolgen omdat het een familiekwestie betreft.

Ten aanzien van de verklaringen met betrekking tot de zuuraanval voert eiseres aan dat de overgelegde GZA-informatie sterk objectief bewijs is. Door te stellen dat uit de verklaring niet blijkt hoe de verbranding is opgelopen past de minister het toetsingskader te streng toe. Ten aanzien van de overgelegde verklaring van het ziekenhuis in Kenia merkt eiseres op dat het feit dat het een kopie is niet maakt dat de minister er geen waarde aan hoeft te hechten. De verklaring is geregeld door de vriendin van de moeder die nog wel wist in welk ziekenhuis eiseres is opgenomen. Ten aanzien van de data in de verklaring geeft eiseres aan dat ze zich tijdens het gehoor vergist heeft. Dat er geen geboortedatum op de verklaring staat maakt volgens haar niet dat er geen bewijswaarde aan toekomt.

Eiseres blijft tot slot bij haar standpunt dat ze duidelijk heeft verklaard dat de smokkelaar enkel een visum en niet het paspoort geregeld heeft. Dat eiseres niet duidelijk heeft geantwoord op de vraag of het gebruikelijk is dat iemand anders het paspoort ophaalt maakt volgens eiseres niet dat het relaas niet aannemelijk is.

Eiseres voert ook aan dat de minister bij de vraag of eiseres bij uitzetting risico loopt in de zin van artikel 3 van het EVRM ten onrechte niet heeft betrokken dat eiseres een alleenstaande vrouw met een Somalische identiteit is die afkomstig is uit het grensgebied. Zij wijst daarbij op het reisadvies voor Kenia.
Nieuw in de gronden van beroep is dat de gemachtigde van eiseres -anders dan in de zienswijze- ook ingaat op mogelijk gebruik van algoritmen en de ondertekening van het besluit.

Ondertekening, casematcher en taalmodel

6. De minister heeft in deze procedure naar voren gebracht dat de ambtenaar die op 15 augustus 2025 het besluit heeft genomen tekenbevoegd is. Ter onderbouwing van dat laatste is als bijlage van het verweerschrift een sceenshot uit Indigo bijgevoegd en is uitgelegd waarom daaruit de tekenbevoegdheid is te herleiden. De rechtbank ziet in het door eiseres in beroep gevoerde betoog geen aanleiding de minister op dit punt niet te volgen.

7. Verder is in het verweerschrift naar voren gebracht dat de ambtenaar die op
15 augustus 2025 het besluit heeft genomen geen gebruik heeft gemaakt van Casematcher of AI. De rechtbank ziet geen aanleiding om hieraan te twijfelen. Reeds daarom kan de grond over mogelijke vooringenomenheid worden gepasseerd.

8. Gelet hierop ziet de rechtbank aanleiding om de houdbaarheid van het over de geloofwaardigheid ingenomen standpunt te toetsen.

Beoordeling

10. De rechtbank overweegt als volgt.

10.1.

De minister heeft -aan de hand van meerdere verwijzingen naar de gehoren- deugdelijk gemotiveerd uiteengezet waarom de verklaringen van eiseres met betrekking tot de verdwijning van haar moeder in 2019 onsamenhangend en vaag zijn. Zo is niet te plaatsen dat eiseres op de vraag “Kunt u mij vertellen hoe dat precies is gegaan” antwoordt dat zij “klein was en het niet bewust heeft gemaakt.” Eiseres was in 2019 immers negentien jaar oud. Ook valt de verklaring van eiseres tijdens het aanmeldgehoor dat zij een Canadees visum heeft aangevraagd omdat zij op zoek was naar haar moeder, moeilijk te rijmen met de verklaring tijdens het nader gehoor dat het laatste teken van haar moeder uit Somalië kwam.

10.2.

Ook als het gaat om de gedwongen uithuwelijking is aan de hand van -meerdere- verwijzingen naar gehoren deugdelijk gemotiveerd uiteengezet waarom eiseres met haar verklaringen dit asielmotief niet aannemelijk heeft gemaakt. Zo leest ook de rechtbank in het nader gehoor dat eiseres heeft verklaard dat zij in Uganda onder druk is gezet om terug te gaan naar Kenia om te gaan trouwen, maar een huwelijk vervolgens niet heeft plaatsgevonden. Eiseres blijft summier en vaag over de redenen hiervoor.

10.3.

Als het gaat om de problemen met de stiefmoeder noemt de minister het terecht inconsistent dat eiseres enerzijds verklaart dat de politie haar stiefmoeder zonder aangifte zou hebben opgepakt en vastgezet en vervolgens bij een poging aangifte te doen zou hebben gezegd dat het een familieaangelegenheid betreft en de politie niks doet. De minister heeft er in het bestreden besluit verder terecht op gewezen dat in het nadien overgelegde document van het ziekenhuis is vermeld dat het om een “per ongeluk opgelopen verbranding gaat” en uit dit document niet kan worden afgeleid dat de verbranding door toedoen van de stiefmoeder is opgelopen. Documenten die kunnen wijzen op betrokkenheid van de politie bij het oplopen van brandwonden zijn niet overgelegd. Daarmee heeft de rechtbank voor de koppeling met de gestelde opzet van de stiefmoeder niet meer dan de verklaring van eiseres. De minister heeft deugdelijk gemotiveerd waarom die verklaring niet geloofwaardig is geacht. Ook hier ziet de rechtbank in de gronden van beroep geen argumenten die kunnen afdoen aan de door de minister getrokken conclusie. Voor verder medisch onderzoek ziet de rechtbank geen aanleiding, nu het gegeven dat er brandwonden zijn op zichzelf verder niet wordt bestreden.

10.4.

Nu de minister deugdelijk heeft gemotiveerd waarom de verklaringen van eiseres niet geloofwaardig zijn, en de minister daarbij alle relevante aspecten heeft betrokken, leidt de toepassing van WI 2024/6 in het geval van eiseres niet tot een onrechtmatig besluit.

10.5.

Met betrekking tot een beroep op de algemene veiligheidssituatie ligt de lat hoog.
Het door eiseres aangehaalde reisadvies is opgesteld in het kader van consulaire hulpverlening en advies aan Nederlandse toeristen en niet voor de beoordeling van asielaanvragen. Bovendien betekent de enkele omstandigheid dat er een negatief reisadvies geldt, niet zonder meer dat er sprake is van een reëel risico op een behandeling in strijd met artikel 3 van het EVRM. Eiseres heeft met de door haar ingebrachte informatie, waaronder de in de pleitnota genoemde passage uit een VN-rapport, niet aannemelijk gemaakt dat daar in haar geval wel sprake van is. Daarbij merkt de rechtbank op dat eiseres bij voornoemde passage stelt dat juist een alleenstaande vrouw risico loopt slachtoffer te worden van Al Shabaab, maar dat in deze passage alleen veiligheidspersoneel expliciet wordt genoemd.

10.6.

Alles overziend ziet de rechtbank in het in beroep gevoerde betoog geen aanleiding het bestreden besluit te vernietigen.

Conclusie en gevolgen

11. Het beroep is ongegrond. Eiseres krijgt geen vergoeding van haar proceskosten.

Beslissing

De rechtbank verklaart het beroep ongegrond.

Deze uitspraak is gedaan door mr. A.W. Wassink, rechter, in aanwezigheid van mr. P.C.J. Lindeijer, griffier, en openbaar gemaakt door middel van gepseudonimiseerde publicatie op rechtspraak.nl.

De uitspraak is openbaar gemaakt en bekendgemaakt op:

Informatie over hoger beroep

Een partij die het niet eens is met deze uitspraak, kan een hogerberoepschrift sturen naar de Afdeling bestuursrechtspraak van de Raad van State waarin wordt uitgelegd waarom deze partij het niet eens is met de uitspraak. Het hogerberoepschrift moet worden ingediend binnen 4 weken na de dag waarop deze uitspraak is bekendgemaakt. Kan de indiener de behandeling van het hoger beroep niet afwachten, omdat de zaak spoed heeft, dan kan de indiener de voorzieningenrechter van de Afdeling bestuursrechtspraak van de Raad van State vragen om een voorlopige voorziening (een tijdelijke maatregel) te treffen.

Vreemdelingenwet 2000 Vgl. ABRvS 13 augustus 2008, ECLI:NL:RVS:2008:BD9965, r.o. 2.4. Aanmeldgehoor 24 maart 2024, blz. 5 / Nader gehoor 31 maart 2024, blz. 11. Vgl. ABRvS 14 september 2026, ECLI:NL:RVS:2026:5407. Vgl. EHRM 28 juni 2011, Sufi and Elmi, v. The UK, 8319/07 en 11449/07. Vgl. rechtbank Den Haag, 9 februari 2023 (ECLI:NL:RBDHA: 2023:1398, r.o. 4.3, zp Groningen) en 24 december 2025, ECLI:NL:RBDHA:2025:27175, r.o. 9.