Vreemdelingenrecht
Asiel Somalië, vrees voor uithuwelijking en herbesnijdenis bij terugkeer. De minister heeft terecht de…
Rechtbank Den Haag, 11 november 2026
ECLI:NL:RBDHA:2026:32555 · Rechtbank Den Haag · 11 november 2026
Zaakgegevens
Op 11 november 2026 heeft de Rechtbank Den Haag in eerste aanleg uitspraak gedaan in een zaak over vreemdelingenrecht.
- Instantie
- Rechtbank Den Haag
- Zittingsplaats
- Amsterdam
- Datum uitspraak
- 11 november 2026
- Datum publicatie
- 5 november 2026
- Zaaknummer
- NL26.3612 en NL26.3613
- Rechtsgebied
- Bestuursrecht » Vreemdelingenrecht
- Procedure
- Eerste aanleg - enkelvoudig
- ECLI
- ECLI:NL:RBDHA:2026:32555
Inhoud van deze uitspraak
Samenvatting
Asiel Somalië, vrees voor uithuwelijking en herbesnijdenis bij terugkeer.
De minister heeft terecht de uithuwelijking en vlucht van eiseres ongeloofwaardig geacht. Eiseres heeft namelijk summier hierover verklaard.
Ook heeft de minister zich terecht op het standpunt gesteld dat eiseres niet aannemelijk heeft gemaakt dat zij bij terugkeer gegronde vrees voor vervolging heeft dan wel een reëel risico op ernstige schade loopt.
Uitspraak
RECHTBANK DEN HAAG
Zittingsplaats Amsterdam
Bestuursrecht
Zaaknummers: NL26.3612 (beroep)
NL26.3613 (voorlopige voorziening)
V-nummer: [V-nummer]
uitspraak van de enkelvoudige kamer en de voorzieningenrechter in de zaken tussen
[eiseres] ,
geboren op [geboortedag] 2000, van Somalische nationaliteit, eiseres/verzoekster (eiseres)
(gemachtigde: mr. H.L.M. Janssen),
en
de minister van Asiel en Migratie, de minister
(gemachtigde: mr. E.N. Spijkerman).
Inleiding
1. In deze uitspraak beoordeelt de rechtbank/voorzieningenrechter (rechtbank) het beroep van eiseres tegen de afwijzing van haar asielaanvraag en haar verzoek om een voorlopige voorziening.
De minister heeft deze aanvraag met het bestreden besluit van 15 januari 2026 afgewezen als ongegrond.
Eiseres heeft tegen het bestreden besluit beroep ingesteld en verzocht om een voorlopige voorziening.
De rechtbank heeft het beroep en het verzoek op 23 oktober 2026 op zitting behandeld. Hieraan heeft de gemachtigde van de minister deelgenomen. Eiseres en haar gemachtigde zijn met bericht vooraf niet verschenen.
Beoordeling door de rechtbank
2. De rechtbank beoordeelt de afwijzing van de asielaanvraag van eiseres. Zij doet dat aan de hand van de beroepsgronden van eiseres.
3. Naar het oordeel van de rechtbank is het beroep ongegrond. Het verzoek om een voorlopige voorziening wordt afgewezen. Hierna legt de rechtbank uit hoe zij tot dit oordeel komt en welke gevolgen dit oordeel heeft.
Achtergrond
4. Eiseres is geboren op [geboortedag] 2000 en heeft de Somalische nationaliteit. Zij is begonnen met de reis uit Somalië op 10 oktober 2023. Zij is met een vrachtwagen naar Kenia gereisd. Vanuit Kenia is zij met het vliegtuig naar Nederland gereisd. Hier is zij op 25 oktober 2023 aangekomen. Eiseres heeft op 1 november 2023 asiel aangevraagd.
Asielrelaas
5. Eiseres heeft het volgende asielrelaas aan haar aanvraag ten grondslag gelegd. De vader van eiseres heeft haar vanaf kleins af aan fysiek en geestelijk mishandeld. Haar vader was verslaafd, kauwde qat en dronk. Hierdoor had hij ook schulden. Degene waarbij haar vader een schuld had, [schuldeiser] , wilde deze schuld wel vereffenen indien eiseres met deze man zou trouwen. Eiseres haar moeder heeft met behulp van een vriendin van haar eiseres helpen ontsnappen. Daarnaast is eiseres besneden en vreest zij bij terugkeer opnieuw te worden besneden.
Besluitvorming
Het asielrelaas bevat volgens de minister de volgende asielmotieven:
1. Identiteit, nationaliteit en herkomst;
2. Uithuwelijking door vader;
3. Besnijdenis.
De minister vindt de identiteit, nationaliteit en herkomst en de besnijdenis geloofwaardig, maar acht de uithuwelijking door haar vader niet geloofwaardig. Haar verklaringen daarover vormen geen samenhangend en aannemelijk geheel, omdat het niet aannemelijk is dat haar vader haar specifiek wilde uithuwelijken, zij summier verklaart over de uitreis, het niet aannemelijk is dat zij haar uitreis zo snel heeft voorbereid, eiseres niet aannemelijk heeft gemaakt hoe zij haar uitreis heeft kunnen bekostigen en het niet aannemelijk is dat zij geen hulp heeft kunnen krijgen van haar clan. Verder ziet de minister eiseres niet als alleenstaande vrouw. Ook is het niet genoeg dat eiseres uit Somalië komt om een risico op ernstige schade aan te nemen. Eiseres is op de meeste ernstige vorm, de Faraonische wijze, besneden en in het Algemeen Ambtsbericht van Somalië van 2010 staat vermeld dat herbesnijdenis in Somalië niet gebruikelijk is. Eiseres heeft hiermee niet aannemelijk gemaakt dat zij een gegronde vrees heeft voor vervolging of dat zij een risico op ernstige schade loopt. Ook wordt aan eiseres een terugkeerbesluit opgelegd.
Procesbelang
6. Ter zitting heeft de gemachtigde van de minister de vraag opgeworpen of er procesbelang is omdat eiseres met onbekende bestemming (MOB) is vertrokken en zich tot op heden niet heeft gemeld bij de autoriteiten. De rechtbank zal daarom allereerst beoordelen of eiseres procesbelang heeft bij haar beroep.
De minister heeft de rechtbank op 13 april 2026 laten weten dat eiseres is gemeld als zijnde MOB. De gemachtigde van eiseres heeft desgevraagd op 19 april 2026 de rechtbank laten weten regelmatig contact te hebben met eiseres en dat zij korte tijd bij vrienden verbleef omdat zij het niet langer uithield op het AZC. Op 22 oktober 2026 heeft de gemachtigde van eiseres een bericht in het digitale dossier geüpload met de mededeling dat eiseres en hij niet op de zitting zullen verschijnen.
Uit vaste rechtspraak van de Afdeling bestuursrechtspraak van de Raad van State volgt dat wanneer een vreemdeling die een asielaanvraag heeft ingediend, met onbekende bestemming vertrekt zonder te laten weten waar hij verblijft, er in principe vanuit kan worden gegaan dat de vreemdeling geen prijs meer stelt op bescherming in Nederland. Dat is anders als een vreemdeling nog contact met zijn gemachtigde heeft.
De rechtbank is van oordeel dat eiseres belang heeft bij een inhoudelijke behandeling van haar beroep. De gemachtigde van eiseres heeft namelijk laten weten nog in de contact te staan met eiseres. Dat zij beiden niet op de zitting zijn verschenen doet hier niet aan af. Uit het voorafgaand aan de zitting melden dat zij beiden niet zullen verschijnen, leidt de rechtbank juist af dat de gemachtigde van eiseres en eiseres in contact met elkaar staan. Het enkele tijdsverloop waar de minister op heeft gewezen en het feit dat eiseres zich nog niet heeft gemeld bij de autoriteiten, is voor de rechtbank onvoldoende om te twijfelen aan het contact tussen eiseres en haar gemachtigde.
Geloofwaardigheidsbeoordeling
7. In de arresten Quotal en Ebilum heeft het Hof van Justitie van de Europese Unie (het Hof) overwogen dat de terughoudende toets, zoals de Nederlandse rechter die voorheen in asielzaken verrichtte, niet verenigbaar is met het Europese recht. In lijn met deze rechtspraak toetst de rechtbank het besluit daarom nu vol.
Uithuwelijking en vlucht
8. Eiseres bestrijdt dat zij op enige wijze inconsistent of tegenstrijdig heeft verklaard. Eiseres heeft een coherent asielrelaas dat overeenkomt met de Somalische zeden en gewoonten, waarin dochters zich moeten voegen naar de wensen van hun vaders met name voor wat betreft de selectie van een echtgenoot. Daarnaast stelt eiseres zich op het standpunt dat de minister ten onrechte stelt dat niet kan worden ingezien waarom haar vader haar nu pas wilde uithuwelijken en dat het afbreuk doet aan de geloofwaardigheid dat zij middels de zienswijze heeft gezegd dat haar vader haar al geruime tijd wilde uithuwelijken. Uiteraard had de vader van eiseres al langer plannen om zijn eerstgeboren dochter uit te huwelijken. De eerstgeborene moet volgens Somalisch gebruik immers het eerst worden uitgehuwelijkt. Dat verklaart ook waarom hij toeliet dat de mannen die bij hem op bezoek kwamen om qat te kauwen zijn dochter betasten. Eiseres is pas op ‘latere leeftijd’ uitgehuwelijkt omdat zich tot nu toe geen huwelijkspartij had gemeld. Daarnaast heeft de minister ten onrechte het niet aannemelijk geacht dat zij geen hulp heeft kunnen krijgen van haar clan. Het is niet gebruikelijk dat de clanoudste in privé aangelegenheden bemiddelt. Eiseres stelt verder dat het wel aannemelijk is dat zij zo snel is uitgereisd. Toen haar moeder vernam van de uithuwelijking, zette zij alles op alles om haar dochter het land uit te krijgen, daarom is het snel geregeld.
De rechtbank is van oordeel dat de minister terecht de uithuwelijking en vlucht van eiseres ongeloofwaardig heeft geacht. Hierbij betrekt de rechtbank dat eiseres summier heeft verklaard over haar uitreis en over de voorbereiding hiervan. Zo blijft het onduidelijk hoe eiseres haar vlucht bekostigd heeft. De enkele verklaring van eiseres dat zij niet weet wie haar vlucht heeft bekostigd maar dat het waarschijnlijk de vriendin van haar moeder (de buurvrouw) is geweest, acht de rechtbank onvoldoende. Daar komt bij dat eiseres heeft verklaard dat haar vader hoge schulden heeft en de vlucht naar Nederland een aanzienlijk bedrag moet hebben gekost. Verder heeft eiseres geen inzicht gegeven in hoe het paspoort (zo snel) geregeld was en hoe de reis verder is gegaan. Eiseres heeft twee tussenstops gehad tijdens haar reis naar Nederland maar kan deze niet benoemen. Ook kan zij niet benoemen aan wie zij is overgedragen in Kenia.
Alhoewel de rechtbank sommige verklaringen van eiseres volgt, zoals dat de problemen tussen eiseres en haar vader zien op een privé aangelegenheid waarin de clan niet bemiddeld en dat zij de eerstgeboren dochter is en daarom als eerst wordt uitgehuwelijkt, weegt dit niet op tegen de eerder genoemde aspecten. Daar komt bij dat de rechtbank het ongerijmd vindt dat de vader van eiseres de mannen tijdens het qat kauwen aan haar lichaam lieten zitten terwijl uit de verklaringen van eiseres een heel ander beeld naar voren komt, namelijk dat eer en maagdelijkheid erg belangrijk zijn.
Herbesnijdenis en terugkeer
9. Verder stelt eiseres dat zij een risico loopt op herbesnijdenis. Indien een meisje vlucht kan zij op zware represailles rekenen alsook herbesnijdenis. Bij terugkeer naar Somalië zou eiseres gezien worden als een gevallen vrouw door haar familie. De minister bekijkt deze kwestie te zeer vanuit een Europees perspectief. De eer van de familie is belangrijker dan het leven van vrouwen en dochters. Ook eerwraak is een veelvoorkomend verschijnsel in Somalië. Zoals het ambtsbericht vermeld, bestaat er een relatie tussen de mate waarin terugkeerders risico lopen en hun individuele omstandigheden en sociale netwerk. Om de eer van de familie te redden bij terugkeer moet eiseres dan zo snel mogelijk uitgehuwelijkt worden. Hierbij is het nodig om hechtingen op haar vagina te laten zien, ten einde een potentiële huwelijkskandidaat te overtuigen van haar in tact gebleven maagdelijkheid. Dit betekent dat er opnieuw zal worden gesneden in haar vagina, ondanks dat zij reeds de zwaarste vorm van besnijdenis heeft moeten ondergaan. Indien eiseres niet naar haar familie zou terugkeren, maar bijvoorbeeld in Mogadishu blijft rondhangen ontbeert zij een sociaal netwerk dat nodig is om in Somalië te kunnen overleven.
De rechtbank is van oordeel dat de minister zich ook terecht op het standpunt heeft gesteld dat eiseres haar vrees voor herbesnijdenis niet aannemelijk heeft gemaakt. De minister heeft daarvoor terecht in zijn besluitvorming verwezen naar algemene landeninformatie waaruit volgt dat herbesnijdenis in Somalië niet gebruikelijk is. Als herbesnijdenis al plaats zou vinden, wordt dit enkel uitgevoerd nadat iemand is bevallen van een kind. Daarnaast volgt uit de door eiseres genoemde bronnen dat geen van de gecontacteerde bronnen stellen dat vrouwelijke terugkeerders onder dwang geherinfibuleerd worden. Omdat niet is gebleken dat eiseres zwanger is of dat zij eerder is bevallen van een kind, heeft zij niet aannemelijk gemaakt dat zij risico loopt op herbesnijdenis. Dat uit de door eiseres genoemde bronnen ook volgt dat herbesnijdenis kan gebeuren door sociale druk van de familie maakt dit niet anders. Eiseres heeft niet aannemelijk gemaakt dat haar familie haar onder druk zal zetten om herbesneden te worden. Verder heeft zij niet aannemelijk gemaakt dat zij geen netwerk heeft bij terugkeer, mede gelet op de omstandigheid dat eiseres heeft verklaard dat haar vader, moeder en haar zussen tot haar vertrek nog in Somalië woonden. Dat haar familie niet meer in Somalië woont blijkt nergens uit. De minister heeft daarom geen reden hoeven zien om een reëel risico op herbesnijdenis aan te nemen of eiseres aan te merken als een alleenstaande vrouw. De enkele stelling dat eiseres zal worden gezien als gevallen vrouw en de eer van haar familie zal moeten redden door zo snel mogelijk uitgehuwelijkt te worden, heeft zij verder ook niet aannemelijk gemaakt. De beroepsgrond slaagt niet.
10. Gelet op voorgaande is de rechtbank van oordeel dat de minister zich terecht op het standpunt heeft gesteld dat eiseres niet aannemelijk heeft gemaakt dat zij bij terugkeer gegronde vrees voor vervolging heeft dan wel een reëel risico op ernstige schade loopt.
Conclusie en gevolgen
11. Het beroep is ongegrond. Dit betekent dat de minister de asielaanvraag terecht heeft afgewezen. Omdat er uitspraak is gedaan op het beroep, bestaat er geen aanleiding meer voor het treffen van een voorlopige voorziening. De rechtbank wijst het verzoek daarom af. Voor een proceskostenveroordeling bestaat geen aanleiding.
Beslissing
De rechtbank, in de zaak geregistreerd onder zaaknummer: NL26.3612,
- verklaart het beroep ongegrond.
De voorzieningenrechter, in de zaak geregistreerd onder zaaknummer: NL26.3613,
- wijst het verzoek om een voorlopige voorziening af.
Deze uitspraak is gedaan door mr. J.C.E. Krikke, (voorzieningen)rechter, in aanwezigheid van mr. K. Mertens, griffier.
De uitspraak is uitgesproken in het openbaar en bekendgemaakt op:
Informatie over hoger beroep
Een partij die het niet eens is met deze uitspraak, kan een hogerberoepschrift sturen naar de Afdeling bestuursrechtspraak van de Raad van State waarin wordt uitgelegd waarom deze partij het niet eens is met de uitspraak. Het hogerberoepschrift moet worden ingediend binnen één week na de dag waarop deze uitspraak is verzonden. Kan de indiener de behandeling van het hoger beroep niet afwachten, omdat de zaak spoed heeft, dan kan de indiener de voorzieningenrechter van de Afdeling bestuursrechtspraak van de Raad van State vragen om een voorlopige voorziening (een tijdelijke maatregel) te treffen. Tegen de uitspraak op het verzoek om een voorlopige voorziening is geen hoger beroep of verzet mogelijk.