Vreemdelingenrecht
AA, Sierra Leone, gegrond.
Rechtbank Den Haag, 5 november 2026
ECLI:NL:RBDHA:2026:32614 · Rechtbank Den Haag · 5 november 2026
Zaakgegevens
Op 5 november 2026 heeft de Rechtbank Den Haag in eerste aanleg uitspraak gedaan in een zaak over vreemdelingenrecht.
- Instantie
- Rechtbank Den Haag
- Zittingsplaats
- Groningen
- Datum uitspraak
- 5 november 2026
- Datum publicatie
- 5 november 2026
- Zaaknummer
- NL26.4645
- Rechtsgebied
- Bestuursrecht » Vreemdelingenrecht
- Procedure
- Eerste aanleg - enkelvoudig
- ECLI
- ECLI:NL:RBDHA:2026:32614
Inhoud van deze uitspraak
Samenvatting
AA, Sierra Leone, gegrond.
Uitspraak
RECHTBANK DEN HAAG
Zittingsplaats Groningen
Bestuursrecht
zaaknummer: NL26.4645
uitspraak van de enkelvoudige kamer in de zaak tussen
[naam] , eiser,
geboren op [geboortedatum] ,
van Sierra Leoonse nationaliteit,
V-nummer: [v-nummer]
(gemachtigde: mr. J.G. Brands),
en
de minister van Asiel en Migratie, de minister
(gemachtigde: mr. J. Veendorp).
Samenvatting
1. Deze uitspraak gaat over de afwijzing van de asielaanvraag van eiser als bedoeld in artikel 28 van de Vw. Eiser is het hier niet mee eens. Hij voert daartoe een aantal beroepsgronden aan. Mede aan de hand van deze beroepsgronden beoordeelt de rechtbank de afwijzing van de asielaanvraag.
De rechtbank komt in deze uitspraak tot het oordeel dat de afwijzing van de asielaanvraag niet in stand kan blijven. Hieronder legt de rechtbank uit hoe zij tot dit oordeel komt en welke gevolgen dit oordeel heeft.
Procesverloop
2. Eiser heeft een aanvraag om verlening van een verblijfsvergunning asiel voor bepaalde tijd ingediend. De minister heeft met het bestreden besluit van 9 januari 2026 deze aanvraag in de verlengde procedure afgewezen als ongegrond.
Eiser heeft beroep ingesteld tegen het bestreden besluit.
De rechtbank heeft het beroep op 8 oktober 2026 op zitting behandeld. Hieraan hebben deelgenomen: eiser (bijgestaan door een tolk), de gemachtigde van eiser en de gemachtigde van de minister. De rechtbank heeft het onderzoek op de zitting gesloten.
Beoordeling door de rechtbank
Het asielrelaas
3. Eiser heeft - kort samengevat - verklaard dat hij zich bij zijn vrienden heeft aangesloten bij een demonstratie in Kabala Town op 10 augustus 2022. De protesten liepen uit de hand en eiser ging weg bij de demonstratie. Hij werd herkend door een politieagent die in zijn wijk bekend stond als ‘ [naam 2] ’. Eiser verbleef vervolgens bij vrienden, omdat hij niet naar huis durfde te gaan. De politie heeft naar hem gevraagd en zijn foto is met zijn naam in Whatsapp-groepen gezet. Ook werd op een lokaal radiostation aangegeven dat ze op zoek waren naar eiser. Vervolgens is in november 2022 aan zijn vader een arrestatiebevel voor hem afgegeven en de politie kwam maandelijks langs om naar eiser te zoeken. Nadat eiser naar Kono is gevlucht werd hij op een festival door een onbekende jongen herkend. Eiser heeft vervolgens legaal het land verlaten. Bij terugkeer vreest hij dat hij zal worden gearresteerd.
Het bestreden besluit
4. Het asielrelaas van eiser bevat volgens de minister de volgende asielmotieven:
-
identiteit, nationaliteit en herkomst;
-
de deelname aan de demonstratie van 10 augustus 2022 en de daaruit voortvloeiende problemen.
De minister acht de identiteit, nationaliteit en herkomst geloofwaardig. De minister acht de deelname aan de demonstratie en de daaruit voortvloeiende problemen niet geloofwaardig. De minister werpt aan eiser tegen dat hij geen oprechte inspanning heeft geleverd om zijn aanvraag te staven (2.1) en dat hij onvoldoende documenten heeft gegeven en daar geen verklaring voor heeft (2.2). Ook vormen eisers verklaringen volgens de minister geen samenhangend en aannemelijk geheel. Zo is eiser legaal uitgereisd (2.3.1) en nog vier maanden in dezelfde wijk blijven wonen (2.3.2), ondanks de vermeende intensieve opsporing. Ook kan eiser geen bewijs leveren dat hij is opgenomen op de ‘wanted list’ (2.3.3), heeft eiser een vals voorstelling van zaken gegeven (2.3.4) en is het festivalbezoek in Kono strijdig met zijn gestelde angst (2.3.5). De minister concludeert daarom dat eiser geen vluchteling is in de zin van het Vluchtelingenverdrag en dat eiser bij terugkeer naar Sierra Leone ook geen reëel risico op ernstige schade loopt. Eisers asielaanvraag wordt daarom afgewezen.
Heeft de minister het asielrelaas van eiser ten onrechte niet geloofwaardig bevonden?
Overwegingen uit het voornemen die niet langer worden tegengeworpen
5. De rechtbank stelt allereerst vast dat de minister op de zitting een aantal punten uit het voornemen heeft laten vallen. Het gaat om:
-
onder 2.1 het gedeelte over het overleggen van het arrestatiebevel;
-
het kopje 2.2 ‘u hebt onvoldoende documenten gegeven en hebt daarvoor geen goede verklaring’;
-
onder 2.3.1 (de een-na-laatste alinea) het gedeelte dat ziet op de verklaringen over de plaats Masanta.
Brief vader
6. Eiser stelt op de zitting dat de brief van de vader van eiser ten onrechte niet in de besluitvorming is betrokken. De informatie in de brief dient in samenhang te worden beoordeeld met de verklaringen van eiser.
De gemachtigde van de minister stelt zich op de zitting op het standpunt dat de bewijswaarde van de brief minimaal is. De brief is niet ondertekent en niet is te achterhalen wie de brief daadwerkelijk is geschreven. Ook als wel van de inhoud wordt uitgegaan, dan is de bewijswaarde minimaal omdat de vader van eiser geen onafhankelijke derde is.
7. De rechtbank is van oordeel dat de minister de brief van de vader van eiser ten onrechte niet kenbaar heeft betrokken in de besluitvorming. Hoewel op pagina 3 van het voornemen wordt opgesomd dat de brief van vader is overgelegd, is deze brief nergens kenbaar in de beoordeling betrokken. Dit betekent dat sprake is van een motiveringsgebrek. De rechtbank ziet aanleiding om dit gebrek met toepassing van artikel 6:22 Awb te passeren. De gemachtigde van de minister heeft namelijk op de zitting alsnog gemotiveerd waarom de brief van de vader van eiser niet kan leiden tot de geloofwaardigheid van het asielrelaas. De gemachtigde van eiser heeft op de zitting de gegeven motivering van de gemachtigde van de minister niet concreet betwist.
Arrestatiebevel
8. Eiser betoogt dat hij, voordat de minister het bestreden besluit heeft genomen, heeft aangegeven dat hij het originele arrestatiebevel in het bezit heeft. De minister heeft ten onrechte aan de kopie van het arrestatiebevel in de besluitvorming geen enkele bewijswaarde toegekend.
De minister stelt zich op de zitting op het standpunt dat de kopie van het arrestatiebevel in de besluitvorming is betrokken.
9. De rechtbank overweegt dat ook aan documenten die niet op echtheid onderzocht kunnen worden, zoals kopieën, bewijswaarde toekomt. Deze documenten dienen altijd in het licht van de verklaringen van de vreemdeling en dat wat in het algemeen bekend is over de situatie in het land van herkomst beoordeeld te worden. In dit geval heeft de minister dat in de besluitvorming niet gedaan. De verwijzing op de zitting van de gemachtigde van de minister naar pagina 3 van het voornemen is daarvoor onvoldoende. Dat de kopie in een opsomming van overgelegde documenten staat, betekent niet dat de inhoud daarvan ook is betrokken en meegewogen. Ook de verwijzing naar de eerste twee alinea’s van pagina 5 van het voornemen zijn onvoldoende. Weliswaar wordt daar het woord ‘arrestatiebevel’ genoemd, maar nergens volgt uit dat de inhoud daarvan ook maar op enige wijze is betrokken in de beoordeling. Naar het oordeel van de rechtbank is daarom in de besluitvorming niet inhoudelijk ingegaan op de inhoud van (de kopie van) het arrestatiebevel. Omdat dit wel had gemoeten, is sprake van een motiveringsgebrek. Het beroep is gegrond en de rechtbank vernietigt het bestreden besluit. De rechtbank zal hierna beoordelen of de rechtsgevolgen van het besluit in stand kunnen worden gelaten.
De rechtbank stelt vast dat de minister in beroep alsnog het originele arrestatiebevel heeft onderzocht. Bureau Documenten heeft bij verklaring van onderzoek van 7 mei 2026 het arrestatiebevel beoordeeld en geconcludeerd dat geen uitspraak kan worden gedaan over de echtheid van het document, vanwege het ontbreken van voldoende, betrouwbaar vergelijkingsmateriaal. Het overgelegde afschrift van de geboorteakte van eiser is door Bureau Documenten eveneens beoordeeld. Gebleken is dat dit document vals is, omdat de verschijningsvorm, opmaak, afgifte en gebruikte technieken afwijken van het beschikbare vergelijkingsmateriaal.
De gemachtigde van de minister stelt zich op de zitting op het standpunt dat aan het arrestatiebevel niet de waarde kan worden gehecht die eiser daaraan gehecht wil zien. Gelet op de overgelegde valse geboorteakte kan niet worden vastgesteld dat eiser verder betrouwbare stukken heeft overgelegd. De rechtbank volgt dit niet. De gemachtigde van de minister heeft namelijk niet kunnen uitleggen waarom aan de inhoud van het arrestatiebevel geen waarde kan worden gehecht. Het enkele feit dat het afschrift van de geboorteakte door Bureau Documenten als vals is beoordeeld, maakt niet dat in het geheel geen waarde gehecht kan worden aan de inhoud van het neutraal beoordeelde arrestatiebevel. De geboorteakte ziet namelijk op de identiteit van eiser en de minister gaat uit van de geloofwaardigheid van de identiteit, nationaliteit en herkomst. De verwijzing naar de beoordeling van het arrestatiebevel in de besluitvormingsfase kan de minister eveneens niet baten, omdat de rechtbank hiervoor heeft geoordeeld dat sprake is van een motiveringsgebrek in de besluitvorming. Dit betekent dat de rechtbank de rechtsgevolgen van het bestreden besluit niet in stand kan laten.
Conclusie en gevolgen
10. Het beroep is gegrond en het bestreden besluit wordt vernietigd vanwege het onder 9. genoemde motiveringsgebrek. Gelet op de aard van de gebreken ziet de rechtbank geen aanleiding om de rechtsgevolgen in stand te laten of zelf in de zaak te voorzien. De overige beroepsgronden behoeven daarom geen nadere bespreking. De minister zal een nieuw besluit op de aanvraag van eiser moeten nemen en daarbij rekening moeten houden met deze uitspraak. De rechtbank geeft de minister in dit kader ook mee dat op zitting de gemachtigde van eiser heeft aangegeven dat eiser zichtbaar is op één van de foto’s van het AYV News artikel van 3 januari 2026. Ook heeft de gemachtigde van eiser, net als de rechtbank, vastgesteld dat de hyperlink in voetnoot 4 van de beschikking naar het artikel van de MFWA niet opent. Daarnaast heeft de gemachtigde van eiser erop gewezen dat uit het andere artikel in voetnoot 4 en de artikelen in voetnoot 5 niet volgt dat AYV News is bekritiseerd door factcheck-initiatieven en mediawaakhonden. Omdat de gemachtigde van de minister op de zitting aangaf de artikelen niet te hebben gelezen, geeft de rechtbank de minister mee om bij het nieuw te nemen besluit dat wel te doen zodat de beroepsgrond van eiser van reactie kan worden voorzien.
Omdat het beroep gegrond is, krijgt eiser een vergoeding van zijn proceskosten. De minister moet deze proceskosten betalen. De kosten stelt de rechtbank, op grond van het besluit proceskosten bestuursrecht voor de door een derde beroepsmatig verleende rechtsbijstand, vast op € 1.868,- (1 punt voor het indienen van een beroepschrift en 1 punt voor het verschijnen ter zitting met een waarde per punt van € 934,- en een wegingsfactor 1). Verder zijn er geen kosten die vergoed kunnen worden.
Beslissing
De rechtbank:
-
verklaart het beroep gegrond;
-
vernietigt het bestreden besluit;
-
draagt de minister op om met inachtneming van deze uitspraak een nieuw besluit te nemen op de asielaanvraag;
-
veroordeelt de minister tot betaling van € 1.868,- aan proceskosten aan eiser.
Deze uitspraak is gedaan door mr. V.A.G. van Dijk, rechter, in aanwezigheid van mr. V. Vegter, griffier, en openbaar gemaakt door middel van gepseudonimiseerde publicatie op rechtspraak.nl.
De uitspraak is openbaar gemaakt en bekendgemaakt op:
Informatie over hoger beroep
Een partij die het niet eens is met deze uitspraak, kan een hogerberoepschrift sturen naar de Afdeling bestuursrechtspraak van de Raad van State waarin wordt uitgelegd waarom deze partij het niet eens is met de uitspraak. Het hogerberoepschrift moet worden ingediend binnen 4 weken na de dag waarop deze uitspraak is bekendgemaakt. Kan de indiener de behandeling van het hoger beroep niet afwachten, omdat de zaak spoed heeft, dan kan de indiener de voorzieningenrechter van de Afdeling bestuursrechtspraak van de Raad van State vragen om een voorlopige voorziening (een tijdelijke maatregel) te treffen.