Vreemdelingenrecht

voorlopige voorziening, geen voorlopig karakter, afwijzen, BNT loopt nog, geen verkorting beslistermijn.

Rechtbank Den Haag, 27 oktober 2026

Zaakgegevens

Op 27 oktober 2026 heeft de Rechtbank Den Haag in eerste aanleg uitspraak gedaan in een zaak over vreemdelingenrecht.

Instantie
Rechtbank Den Haag
Zittingsplaats
Arnhem
Datum uitspraak
27 oktober 2026
Datum publicatie
6 november 2026
Zaaknummer
NL26.38436
Procedure
Eerste aanleg - enkelvoudig
ECLI
ECLI:NL:RBDHA:2026:32733
Inhoud van deze uitspraak

Samenvatting

voorlopige voorziening, geen voorlopig karakter, afwijzen, BNT loopt nog, geen verkorting beslistermijn.

Uitspraak

RECHTBANK DEN HAAG

Zittingsplaats Arnhem

Bestuursrecht

zaaknummer: NL26.38436


uitspraak van de voorzieningenrechter van 27 oktober 2026 in de zaak tussen


[verzoekster] , v-nummer: [x] , verzoekster

(gemachtigde: mr. E. Derksen),

en

de minister van Asiel en Migratie.

Inleiding

1. Verzoekster heeft op 22 mei 2023 een aanvraag ingediend voor een machtiging tot voorlopig verblijf (mvv). Zij komt uit Syrië en verblijft momenteel in Egypte. Vanuit daar wil zij naar Nederland reizen om het gestelde gezinsleven met haar zoon (tevens referent), haar schoondochter en haar kleinkinderen, op grond van artikel 8 van het EVRM in Nederland voort te kunnen zetten.

1.1.

De minister heeft deze aanvraag met het besluit van 15 augustus 2025 afgewezen. Verzoekster heeft hiertegen bezwaar gemaakt en de voorzieningenrechter gevraagd om een voorlopige voorziening te treffen dat zij gedurende de behandeling van haar bezwaar wordt behandeld als ware zij in het bezit van een geldige mvv. In de tweede plaats verzoekt zij de voorzieningenrechter om de minister op te dragen binnen een verkorte termijn op haar bezwaar te beslissen.

1.2.

De voorzieningenrechter doet op grond van artikel 8:83, derde lid, van de Algemene wet bestuursrecht (Awb) uitspraak zonder zitting.

Beoordeling door de voorzieningenrechter

2. Verzoekster heeft de voorzieningenrechter verzocht om de minister op te dragen om haar gedurende de behandeling van haar bezwaar te behandelen als ware zij in het bezit van een mvv. Verzoekster meent dat zij een spoedeisend belang heeft bij de treffen voorziening. Zij woont namelijk met haar schoondochter en haar kleinkinderen in Egypte. Aan haar schoondochter en kleinkinderen zijn wel mvv’s verstrekt voor de reis naar hun vader en echtgenoot (de zoon van verzoekster) in Nederland. Met het vertrek van haar schoondochter en kleinkinderen ontstaat de situatie dat verzoekster als 79-jarige vrouw met gezondheidsproblemen, waaronder diabetes, alleen achterblijft in Egypte. Haar schoondochter en kleinkinderen moeten uiterlijk binnen drie maanden na afgifte van de mvv’s naar Nederland reizen. Van belang is dat zij op 28 juli 2026 een afspraak hadden voor het ophalen van de mvv-stickers. De spoedeisendheid van het verzoek is hierin gelegen. Zonder het treffen van de gevraagde voorzienig ontstaat direct een ernstige gezinsscheiding, nu verzoekster ook nauw betrokken is en een stabiele factor vormt in het leven van haar kleinkinderen. Subsidiair vraagt verzoekster de voorzieningenrechter een voorziening te treffen die ervoor zorgt dat zij niet zonder verzorging in Egypte achterblijft. Meer subsidiair vraagt verzoekster de voorzieningenrechter om de voorziening te treffen dat de minister op korte termijn een besluit op bezwaar dient te nemen.

3. Indien voorafgaand aan een mogelijk beroep bij de rechtbank tegen een nog te nemen besluit bezwaar is gemaakt, kan de voorzieningenrechter van de rechtbank die op grond van artikel 8:81, eerste lid, van de Awb bevoegd kan worden in de hoofdzaak, op verzoek een voorlopige voorziening treffen indien onverwijlde spoed, gelet op de betrokken belangen, dat vereist. Het oordeel van de voorzieningenrechter heeft een voorlopig karakter en bindt de rechtbank in een eventueel bodemgeding niet.

4. De voorzieningenrechter stelt voorop dat de gevraagde voorlopige voorziening geen voorlopig karakter heeft. De voorziening strekt er namelijk toe om de komst van verzoekster naar Nederland mogelijk te maken. Toewijzing van de gevraagde voorlopige voorziening betekent daarom dat de minister voor een voldongen feit wordt gesteld omdat verzoekster hiermee al naar Nederland kan komen terwijl dit in het kader van de mvv-procedure en de beoordeling op het bezwaar nog ter beoordeling van de minister is. Een verzoek om voorlopige voorziening kan in zo’n geval daarom alleen in uitzonderlijke gevallen worden toegewezen. Hiervan is sprake wanneer de nadelige gevolgen van de afwijzing van het verzoek in verhouding tot het belang van de minister bij handhaving van de afwijzing dusdanig onevenredig zijn dat het besluit op bezwaar niet kan worden afgewacht.

5. Naar het oordeel van de voorzieningenrechter is er in deze zaak geen sprake van een uitzonderlijk geval. De medische problemen van verzoekster zijn daarvoor onvoldoende. Verzoekster stelt namelijk dat zij voor haar dagelijkse verzorging afhankelijk is van haar schoondochter en dat deze ondersteuning noodzakelijk is. Zij heeft alleen niet geconcretiseerd onderbouwd dat zij zich in Egypte zonder haar schoondochter niet staande kan houden. Ook de stelling dat er in Egypte geen reëel en duurzaam alternatief zorgnetwerk beschikbaar is, heeft zij niet nader (met documenten) onderbouwd. Het certificate van Hassabo International Hospital van 9 maart 2025 is hiertoe onvoldoende. Hieruit blijkt weliswaar dat verzoekster medische klachten heeft waarbij zij medische en sociale hulp nodig heeft, maar niet dat de benodigde hulp enkel door haar schoondochter kan worden gegeven. Dat verzoekster voor haar kleinkinderen een stabiele factor vormt is invoelbaar, maar maakt ook niet dat de nadelige gevolgen van de afwijzing van het verzoek onevenredig zijn. Dat verzoekster als oma een stabiele rol speelt in het leven van haar kleinkinderen, neemt namelijk niet weg dat de (klein)kinderen samen met hun stiefmoeder naar hun vader in Nederland reizen en dat de primaire zorgtaken bij hen liggen. De voorzieningenrechter wijst het primaire verzoek dat verzoekster gedurende de bezwaarprocedure wordt behandeld als ware zij in het bezit van een mvv gelet op het bovenstaande af.
5.1. Dat geldt ook voor het subsidiaire verzoek waarbij verzoekster de voorzieningenrechter verzoekt een voorziening te treffen om te voorkomen dat zij zonder enige en adequate verzorging in Egypte achterblijft. Een dergelijk verzoek gaat de strekking van het bestreden besluit te buiten. Dit strekt enkel tot de verlening van een mvv en niet tot het verlenen of faciliteren van feitelijke zorg. Bovendien is het de verantwoordelijkheid van verzoekster (en haar familieleden) zelf om te regelen dat haar in Egypte adequate zorg wordt verleend wanneer haar familieleden besluiten af te reizen naar Nederland.

6. Naar het oordeel van de voorzieningenrechter bestaat ook geen aanleiding tot toewijzing van het meer subsidiaire verzoek om de minister op te dragen versneld te beslissen op het bezwaar van verzoekster. De voorzieningenrechter overweegt daartoe dat er momenteel een beroep wegens het niet tijdig beslissen bij deze rechtbank en zittingsplaats aanhangig is. Dit beroep staat geregistreerd onder zaaknummer NL26.30865. Indien gewenst, kan verzoekster in dit beroep een verzoek om versnelde behandeling doen.

Conclusie en gevolgen

7. De voorzieningenrechter wijst het verzoek af. Voor vergoeding van het griffierecht of een proceskostenveroordeling bestaat geen aanleiding.

Beslissing

De voorzieningenrechter wijst het verzoek om voorlopige voorziening af.

Deze uitspraak is gedaan door mr. A.S. Gaastra, voorzieningenrechter, in aanwezigheid van F. Metz, griffier.

Uitgesproken in het openbaar en bekendgemaakt op:

Tegen deze uitspraak staat geen hoger beroep of verzet open.