Vreemdelingenrecht

Amb-verordening, Spanje, interstatelijk vertrouwensbeginsel, beroep ongegrond’

Rechtbank Den Haag, 28 oktober 2026

Zaakgegevens

Op 28 oktober 2026 heeft de Rechtbank Den Haag in eerste aanleg uitspraak gedaan in een zaak over vreemdelingenrecht.

Instantie
Rechtbank Den Haag
Zittingsplaats
Arnhem
Datum uitspraak
28 oktober 2026
Datum publicatie
6 november 2026
Zaaknummer
NL26.51195
Procedure
Eerste aanleg - enkelvoudig
ECLI
ECLI:NL:RBDHA:2026:32735
Inhoud van deze uitspraak

Samenvatting

Amb-verordening, Spanje, interstatelijk vertrouwensbeginsel, beroep ongegrond’

Uitspraak

RECHTBANK DEN HAAG

Zittingsplaats Arnhem

Bestuursrecht

zaaknummer: NL26.51195


uitspraak van de enkelvoudige kamer van 28 oktober 2026 in de zaak tussen

[eiser] , v-nummer: [x] , eiser

(gemachtigde: mr. M.H. van der Linden),

en

de minister van Asiel en Migratie.

Samenvatting

1. Deze uitspraak gaat over het niet in behandeling nemen van de asielaanvraag van eiser. De minister heeft deze aanvraag niet in behandeling genomen omdat Spanje verantwoordelijk is voor de behandeling daarvan.

1.1.

De rechtbank komt in deze uitspraak tot het oordeel dat het beroep ongegrond is. Dat betekent dat eiser ongelijk krijgt en het niet in behandeling nemen van zijn aanvraag in stand blijft. Hieronder legt de rechtbank uit hoe zij tot dit oordeel komt en welke gevolgen dit oordeel heeft.

Procesverloop

2. Eiser heeft op 25 juli 2026 een asielaanvraag ingediend. De minister heeft met het bestreden besluit van 1 september 2026 deze aanvraag niet in behandeling genomen.

2.1.

Eiser heeft beroep ingesteld tegen het bestreden besluit.

2.2.

De rechtbank heeft partijen laten weten dat zij een zitting niet nodig vindt en gevraagd of partijen het daarmee eens zijn. Omdat partijen daarna niet om een zitting hebben gevraagd, heeft de rechtbank het onderzoek gesloten en de zaak niet behandeld op een zitting.

Beoordeling door de rechtbank

Totstandkoming van het besluit

3. De Europese Unie heeft gezamenlijke regelgeving over het in behandeling nemen van asielaanvragen. Die staat in de Asiel- en migratiebeheerverordening (Amb-verordening). Op grond van de Amb-verordening neemt de minister een asielaanvraag niet in behandeling als is vastgesteld dat een andere lidstaat verantwoordelijk is voor de behandeling daarvan.

3.1.

In dit geval heeft Nederland bij Spanje een verzoek om overname gedaan. Eiser beschikte namelijk tot 22 juli 2026 over een geldig visum in Spanje. Op 21 augustus 2026 heeft Spanje het overnameverzoek aanvaard op grond van artikel 29, vierde lid, van de Amb-verordening.

Loopt eiser bij terugkeer naar Spanje een reëel risico op een behandeling in strijd met artikel 4 van het EU Handvest?

4. Eiser betoogt dat ten aanzien van Spanje niet kan worden uitgegaan van het interstatelijk vertrouwensbeginsel. Bij terugkeer naar Spanje loopt hij een reëel risico op ernstige schade vanwege een behandeling in strijd met artikel 3 van het EVRM en artikel 4 van het EU Handvest. De mensen waar eiser problemen mee had in Rwanda weten dat hij terug zal keren naar Spanje omdat hij voor dat land een visum had. Eiser zal na overdracht aan Spanje daarom in levensgevaar verkeren. Ook is het mogelijk dat er mensen in Spanje zijn die aan de autoriteiten in Rwanda doorgeven dat hij in Spanje is. Eiser verwijst ter onderbouwing naar een tweetal internetartikelen. Verder volgt uit het AIDA-rapport Update 2025 over Spanje dat niet van het interstatelijk vertrouwensbeginsel kan worden uitgegaan.

4.1.

De rechtbank stelt voorop dat bij de beoordeling van een overdracht aan een andere lidstaat in beginsel mag worden uitgegaan van het interstatelijk vertrouwensbeginsel. Dat betekent dat ervan mag worden uitgegaan dat de andere lidstaat de verplichtingen uit het Unierecht en mensenrechtenverdragen naleeft, tenzij de vreemdeling met concrete feiten en omstandigheden aannemelijk maakt dat in die lidstaat sprake is van aan het systeem gerelateerde tekortkomingen die een reëel risico opleveren op een behandeling die in strijd is met artikel 4 van het EU Handvest. Uit het arrest Jawo volgt dat sprake moet zijn van een bijzonder hoge drempel van ernst. Hiervan is sprake als de onverschilligheid ten aanzien van de persoon, ongeacht diens wil en persoonlijke keuzes, ertoe leidt dat een persoon die volledig afhankelijk is van overheidssteun, buiten zijn wil en persoonlijke keuzes om terechtkomt in een situatie van zeer verregaande materiële deprivatie. In zo’n situatie kan hij niet meer voorzien in zijn meest elementaire behoeften, zoals eten, zich wassen en een plaats om te wonen.

4.2.

Naar het oordeel van de rechtbank stelt de minister zich terecht op het standpunt dat voor Spanje, ook in de individuele situatie van eiser, mag worden uitgegaan van het interstatelijk vertrouwensbeginsel. Dit uitgangspunt is meermaals bevestigd door de Afdeling bestuursrechtspraak van de Raad van State (Afdeling), onder andere in de uitspraak van 25 november 2025. In Spanje gelden de regels zoals deze volgen uit de Opvangrichtlijn, Kwalificatieverordening en de Asielprocedureverordening. Deze Europese regels waarborgen dat Spanje moet zorgen voor een goede behandeling van eisers asielaanvraag en hem de benodigde opvangvoorziening verstrekt. Eiser heeft vervolgens niet met concrete aanknopingspunten onderbouwd dat Spanje zich bij de behandeling van zijn asielverzoek en het verstrekken van opvangvoorzieningen niet aan deze verplichtingen zal houden. De verwijzing naar het AIDA-rapport Update 2025 over Spanje is daarvoor onvoldoende. Uit de door eiser aangehaalde passage blijkt dat asielzoekers in Spanje, gedeeltelijk door discriminatie, moeilijkheden ervaren met het verkrijgen van huisvesting, werk en financiële diensten. Het bestaan van moeilijkheden betekent echter niet zonder meer dat eiser bij overdracht naar Spanje terecht zal komen in een situatie van zeer verregaande materiële deprivatie. Ook heeft hij geen ervaring met de kwaliteit van de Spaanse asielprocedure en opvang en garandeert Spanje met aanvaarding van het overnameverzoek dat eisers asielaanvraag door de Spaanse autoriteiten in behandeling wordt genomen.

4.3.

De minister stelt zich verder terecht op het standpunt dat hetgeen eiser heeft meegemaakt ook niet voldoende is om aan te nemen dat voor Spanje niet van het interstatelijk vertrouwensbeginsel kan worden uitgegaan. Eiser heeft zijn betoog dat hij zich bij terugkeer naar Spanje niet veilig voelt vanwege de bedreigingen in zijn land van herkomst, namelijk niet geconcretiseerd onderbouwd. De verwijzing naar een tweetal internetartikelen is geen onderbouwing van eisers gestelde vrees en het gestelde gevaar dat hij loopt bij terugkeer naar Spanje. Deze artikelen gaan over de Rwandese geheime dienst en de repressie van Rwandezen die zich in het buitenland bevinden. Voor zover hieruit al zou moeten worden afgeleid dat eiser gevaar loopt op repressie, kan hieruit niet worden afgeleid dat Spanje niet in staat is om hier de benodigde bescherming voor te bieden. Daarbij acht de rechtbank van belang dat in het geval eiser in Spanje problemen ervaart of in gevaar verkeert, hij de Spaanse autoriteiten kan vragen hem te helpen, ondersteunen of beschermen. Eiser heeft niet aannemelijk gemaakt of nader onderbouwd, dat de Spaanse autoriteiten deze hulp of bescherming niet zouden kunnen of niet willen bieden. De beroepsgrond slaagt niet.

Conclusie en gevolgen

5. Het beroep is ongegrond. Dat betekent dat eiser ongelijk krijgt en het niet in behandeling nemen van zijn asielaanvraag in stand blijft. Eiser krijgt ook geen vergoeding van zijn proceskosten.

Beslissing

De rechtbank verklaart het beroep ongegrond.

Deze uitspraak is gedaan door mr. A.S. Gaastra, rechter, in aanwezigheid van F. Metz, griffier.

De uitspraak is uitgesproken in het openbaar en bekendgemaakt op:

Informatie over hoger beroep

Een partij die het niet eens is met deze uitspraak, kan een hogerberoepschrift sturen naar de Afdeling bestuursrechtspraak van de Raad van State waarin wordt uitgelegd waarom deze partij het niet eens is met de uitspraak. Het hogerberoepschrift moet worden ingediend binnen twee weken na de dag waarop deze uitspraak is verzonden. Kan de indiener de behandeling van het hoger beroep niet afwachten, omdat de zaak spoed heeft, dan kan de indiener de voorzieningenrechter van de Afdeling bestuursrechtspraak van de Raad van State vragen om een voorlopige voorziening (een tijdelijke maatregel) te treffen.

Artikel 8:57 van de Algemene wet bestuursrecht (Awb) maakt dit mogelijk. Dit staat in artikel 30, eerste lid, van de Vreemdelingenwet 2000. MO 23 augustus 2018, ‘Rwandese doodseskaders vormen op Belgische bodem een permanente bedreiging’. Forbidden Stories, ‘Espionage, threats, suspicious deaths: Rwanda tries to silence its opponents abroad’. AIDA Country Report: Spain. 2025 Update. De Jawo-drempel: zie HvJEU 19 maart 2019, ECLI:EU:C:2019:218. ABRvS 25 november 2025, ECLI:NL:RVS:2025:5661.